PUROL Landbouw. Gemengd Nieuws. winterhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid ■verzachten geneest-' AXEL, 2 December 1927 Op de agenda voor de aanst. Dinsdag te houden Raadsverga dering komen de volgende pun ten voor 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming lid Armbestuur wegens period, aftr. van dhr A. Esselbrugge. 4. Idem lid commissie van Toezicht op het L. O., wegens period, aftreden van dhr. L. de Putter. 5. ld. comm. tot wering van schoolverzuim. 6. ld. comm van advies voor werkloozensteun, wegens aftr van de heeren J.M. BaertenJacs Weijns. 7. Definitieve benoeming boek houder gasfabriek. 8. Benoeming Gem.-Opzichter. 9. Verzoek opheffing onbe woonbaarverklaring perceel K49 10. Verbetering postvervoer. 11. Verzoeken om vergoeding voor schoeisel, ingevolge de L onderwijswet. 12. Reclames Honden-en School belasting. Bij Kon. Besluit is herbe noemd tot burgemeester van Axel de heer F. Blok. Gisteren was het 75 jaar geleden, dat in ons land een tele graafdienst was ingesteld. Ter herdenking daarvan woei van uit het postkantoor alhier de natio nale driekleur. Bij de Woensdag gehouden verkiezing zijn in de Geref. Kerk alhier gekozen als ouderlingen de heeren R. Boeije Sr., F Diele- man Fz., C. de Putter Pz. en A de Ruijter; als diakenen de heeren: Mart. van Doeselaar, Joh. van Driel Pz. en J. de Ridder. Ter gelegenheid van de jaarmarkt werd Maandag j.l. al hier een gaaischieting gehouden, waaraan door 29 schutters werd deelgenomen. F. Weemaes, schoot den hoogvogel, Cam de Coninck en C. van Rumste, de zijvogels, Em. Misseghers en A. de Beleir (van Westdorpe) een kalle. Zoo hier en daar is de bieten campagne weer afgeloopen, ten minste voor wat de weegbruggen betreft. Het weer heeft zich met uitzondering van enkele dagen goed gehouden. Dat er te Kijkuit aan het zgn. vervallen station nogal wat te doen is, moge blij ken uit de hoeveelheid bieten, die aan de weegbruggen daar is gewogen en in de waggons van de lijn MechelenTerneuzen is vertransporteerd. Men gaf ons op 18.702.710 K. G., wat vergeleken bij andere jaren niet veel werd geacht. Toch is het een respec tabel vrachtje en zijn er heel wat wagens voor op het terrein geweest. Tot hoofd der Chr. School te Spui is benoemd de heer St. van Harn, thans hoofonderwijzer aan de Chr. school te Anna Ja- cobapolder. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor 4 leden van de Kamer van Koophandel is door 434 van de 1517 kiezers gestemd, terwijl 100 briefjes van onwaarde waren. Herkozen zijn de heeren J. M. Oggel te Axel met 95, A. de Vrie ze te Terneuzen met 93, A. van de Walle te Hulst met 54 en A. Wijffels te Aardenburg met 54 st. De heer A. Marquinie te Sas van Gent bekwam 43 stemmen. Op verzoek deelen we gaar ne mede, dat de lezing door Ds. Post alhier j.l. Zaterdag gehou den, plaats had in de consistorie kamer der Geref. Kerk, voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging alhier Abusievelijk was door ons ver meld, dat die lezing te Spui was gehouden. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 20 tot en met 26 November in de provincie Zeelend bedroeg Buiktyphus: Axel 1, Neuzen 1; Roodvonk Krabbendijke 1, Krui- ningen 1. Zaamslag. Woensdagavond werd in de bewaarschool alhier een uitste kend geslaagde propaganda avond voor het Nederlandsch Jongelings verbond gehouden. Voor een vol le zaal belangstellenden werd het woord gevoerd door de heeren Simons, van Dijke en Ds. van Dis, die op interessante wijze het groote belang van de jonge- lingsvereeniging voor den jonge man van onzen tijd naar voren brachten. Inzonderheid verhaalde de heer van Dijke ontroerende momenten uit zijn 30-jarige on dervinding Door eenige jongemannen, leden van de vereenigingen Ter Neuzen, Axel en Zaamslag werden voordrachten ten beste gegeven verzen van ouden en nieuwen tijd, sprekend van een mystiek verleden of ontroerend door teere schoonheid. Ook de gulle lach was niet vergeten. Het was een mooie demonstratie van wat iedere jongeman door oefening bereiken kan 't Was goede kunst. De gezamelijke door de geheele zaal gezongen liederen wekten een aangename stemming, die onder de goede leiding van den heer Simons tot het einde ioe behouden bleef. Daarna ging ieder huiswaarts in de overtui ging, dat iedere jongen van Christen-ouders lid behoort te zijn van de jongelingsvereeniging. De vereeniging van Zaamslag zal ongetwijteld vruchten zien op het werk van dezen avond. Binnenkort wordt een derge lijke propaganda-avond ook te Axel gehouden, waar zeker de belangstelling niet minder za zijn. Inplaats van de heeren J. Wisse en W. Dees, die hebben bedankt als ouderling der N. H. Kerk, zijn benoemd de heeren A P. Wisse en K. L. de Kraker, en in plaats van den heer A. Haak, die bedankt heeft als dia ken, de heer A. Koster. Zaterdag hield de afdeeling Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren van den Alg. Ned. Politie bond weer een van die bijeen komsten, welke voor den vakman in dien bond van bijzonder belang, maar bovenal ook in het alge meen belang zijn. Verscheidene politiebeambten komen dan samen tot het aanhooren van een of andere verhandeling ten dienste van het practisch optreden der politie. Thans gold dit, naar men ons mededeelde, een voordracht te Terneuzen gehouden door den inspecteur van politie aldaar, den heer M. C. Hack, over het na sporen van feiten en misdadigers, door middel van vinger- en voet afdrukken. Van bizonder belang is het daarbij, dat buitenstaanders zooveel mogelijk met hun fikken overal afblijven en alles laten in den toestand, zooals die bij ont dekking van eenige daad wordt bevonden, maar in de eerste plaats aangifte aoen. Na dit onderwerp werd ook nog gesproken over geheimschrift en verscheidene trucs, die mis dadigers ter ontkoming aan ver volging toepassen. Hooge Raad. De procureur bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot ver nietiging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg waarbij de heer H. A. van Dalsum, no taris te Hulst is veroordeeld tot een geldboete van f3 wegens het in een akte niet opnemen van alle voornamen van een bij op maken dier akte betrokken per soon, en tot verwijzing dier zaak naar het gerechtshof te 's Graven- hage. De Hooge Raad zal 29 December arrest wijzen. Ongewone begrafenis. Te Selzaete had Vrijdag de begrafenis plaats van een inwo ner, die naar men aan de Tern. Crt. meldt, eertijds luitenant- generaal was in het Russische leger en oud-gouverneur eener Russische provincie. Alexis Veretenikoff, zoo heette hij, was tijdens den oorlog ge vlucht naar Frankrijk en België en vernam, dat een zijner vrien den in goede positie te Selzaete woonde, Hij zocht dezen op en bekwam een eenvoudige betrek" king, die hem in staat stelde in zijn onderhoud te voorzien. Zijn bezittingen waren in Rusland dooi de communistische regeering tot staatseigendom verklaard, zoodat hij in vergelijking met vroeger een sober leven leidde. Als bijzonderheid wordt ge meld, dat de lijkbaar, bedekt met 's mans uniform en eereteekenen, werd gevolgd door enkele Bel gische officieren en een Russische pope de ceremoniën verrichtte. Te Eecloo (B.) is de heer D. C. uit Breskens uit een raam der tweede verdieping van een hotel gevallen en gedood. Gisteren had te Goes de Cen trale Hengstenkeuring plaats. Van de bekroningen melden we Categorie I, Hengsten 1925 2e pr. Mon GroS, van Gebr. de Waal te Ossenisse 3e pr. Pepah d'Isaac van Stal van Dixhoorn te Axel. IV. Hengsten 1924: le plaats- verv.Aldebaran, van F. Dekker Pz. te Axel. Predikbeurten te Axel. Zondag 4 December 1927 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. G. van Dis van Zaamslag'. Nam. 2 Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Gereform. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 DezePde. Voorbereiding H. Avondmaal. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Heden (Vrijdag,.avond hoopt dhr- Rutgers uit 's Gravenhage, in de Geref- alhier te spreken voor de Vrije Uni versiteit. Te Goes zijn een man en een vrouw aangehouden verdacht van berooving. Ter gelegenheid van de jaarmarkt was er dansmuziek en nu had een marktbezoeker 's avonds na een dansje met be doelde vrouw, naar de Midd. Crt. meldt, een onderhoud met haar in een naburig steegje, met het gevolg, dat toen de man terug in het café kwam, hij zijn porte feuille met geld kwijt was. Na aangifte bij de politie werd een en ander bij de vrouw en haar medeplichtige ternggevon- den, waarna deze in arrest zijn gehouden. Te Wemeldinge wou de 9 jarige v. W. over een sloot springen, doch gleed in het water. Daar er niemand in de buurt was, bleef 't ongeluk on opgemerkt. Eerst een uur later wist een vriendje van het knaapje te vertellen, dat zijn makkertje aan het slootje springen wae ge weest en nu nergens te vinden was. Terstond trok men op ouderzoek uit. Toen eenigen tijd gedregd was, werd het lijkje van den jongen opgehaald. Recept Citroenrijst met vla. Op 2 ons rijst neemt men 2 ons suiker, 1 kan water, sap van 2 citroenen en de schil van 1 citroen. Voor de vla is noodig 1/4 liter melk, 2 eetlepels suiker en 2 eetlepels vlapoeder. De rijst aat men met het water en de citroenschil gaar koken. Dan roert men er de suiker en het citroensap door, haalt de citroen schil er uit en laat de ryst af koelen. De vla bereidt men, door de melk aan de kook te brengen (een klein beetje melk apart houden). De vlapoeder roert men met de suiker dooreen en mengt die aan met de achtergehouden melk. Dit giet men in de koken de melk, waarna men de vla onder roeren, gaar laat koken eenige minuten). De vla laat men ook wat afkoelen, waarna men die over de ryst (in een schaaltje) giet. De gasbeuteging. De heer H. Noorman heelt om gezondheidsredenen eervol ont slag gevraagd als directeur van de gemeentegasfabriek te Ede. Van de oprichting van de ta- briek af heeft bij deze functie bekleed. De directeur vau de gasfabriek te Wassenaat heelt, naar „de Tel" meldt, als zoodanig ontslag gevraagd. Naar „de Courant" verneemt heeft het door B. en W. te Rot terdam ingesteld onderzoek uit gewezen dat de magazijnmeester van de gasfabriek ongeveer 4000 per jaar aan retourcom missie ontving, Hij heeft bekend, en is ontslagen. Het onderzoek wordt voortgezet, boewei de commissie geen reden van wan trouwen tegen de hoogere lei ding van het gasbedryt aanwe zig vond. Onder hooi bedolven. Te Nieuwleuzen was het 14 jari ge knechtje van den landbouwer O. bezig rondom een hooimijt hooi weg te harken, toen plotse ling eenige duizenden ponden hooi naar beneden stortten en bij daaronder werd bedolven. Met man en macht werd getracht den jongen te bevrijden, hij riep nog van onder het hooi waar bij lag. Na een kwartier was hij bevrijd men hoorde hem onder het hooi kreunen. Toen hij oDder den berg uitge haald was, waren de levensgees ten geweken. De melkrijder K. liet te Nieuwleuzen zijn melkwagen onbeheerd op de trambaan der Dedemsvaartsche Stoomtram staan. Door de mist werd dit niet opgemerkt en het gevolg was een botsing. De wagen werd vernield, het paard werd een poot afgereden boven de boef Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Proces-verbaal is opgemaakt. Op de Staatsmijn „Emma" heelt een doodelijk ongeval plaats gehad. Bij het cokesver- laden geraakte de 33-jarige ar beider P. Coossen uit Treebeek tus8chen de riemen van een machine. De borstkas werd in gedrukt, en de ongelukkige was op slag dood. Hy was gehuwd, en laat een vrouw met vijf kin deren achter. Beveiliging onbewaakte overwegen. De heer G. van Mierlo uit Almelo heeft eene uitvinding gedaan, waardoor onbewaakte overwegen automatisch worden beveiligd. Bij toepassing van deze uitvinding luidt 3 minuten voordat de boomen automatisch dichtgaan, een bel ten teeken van een naderenden trein. Als het verkeer weer veilig is, gaan de boomen vanzelf omhoog. Bij het sluiten der boomen gaat bij nacht een licht brandeD, terwyl op een bord tevens de naderiDg van een trein wordt aaugekon- digd. De uitvinder heeft op zijn vindiDg octrooi aangevraagd en zich in verbinding gesteld met den Min. van Waterstaat en de directies van Spoorwegen hier te lande en in het buitenland. Na den mfynbrand. De arbeiders, die bij het uitbreken van den brand aan den arbeid waren en de mijn moesten verlaten, zullen over dien dienst het volle loon ontvan gen, terwyl aan de overige ar beiders, die een of meer diensten hebben verzuimd, een schade loosstelling van 50 pCt. van het loon zal worden uitgekeerd. Een ijzervreter. In het ziekenhuis te Olmütz is dezer dagen een man geope reerd, wiens maag en ingewanden de volgende voorwerpen bleken te bevattem twee helften van 'n ijveren kachelpock, elk 23 c.M lang en 4 m.M, dik, een ijzeren lepelhandvat, 27 c.M. lang en het handvat van een zeef, dat reeds tot de darmen was door gedrongen en een der darmen op twee plaatsen had doorgesne den. Enkele dezer voorwerpen moet de man reeds vier maan den met zich hebben rondgedra gen. De operatie ia prachtig gelukt. Te Amsterdam heeft een 35- jartge man zich by de politie ge meld, ooder mededeeliDg, dat hy in het laatste halfjaar een bedrag groot f 300.heeft verduisterd ten nadeele van een instelling van liefdadigheid. Te Delft werd aangehou den de koopman M. uit Loosdui nen. Deze had zich in September j.l, aldaar bij een schoen winke lier vervoegd, voorgevende zelf een schoenen en een sigarenwin kel te hebben te Loosduinen. Hij beweerde in Delft schoenen te moeten levereD, doch inplaats van jongensschoenen, meisjes schoenen te hebben meegeno men, waarom hy deze wilde rui len. De winkelier ging hierop in, met het gevolg, dat M meerma len terugkwam en ook dikwyls schoenen op zicht meekreeg. Toen de rekening ten slotte boven 100 liep kreeg de winkelier argwaan. Bij nader onderzoek bleek hem dat M. in 't geheel geen winkel had en dat hij zich op verschillende plaat8en om soortgelijke wijze aan wanbeta ling heeft schuldig gamaakt. Dronkemanswaanzin. Te Groningen heeft de 20- jarige typograaf C. B., die te veel gedronken had. ruzie gezocht met een daar passeerend gezel schap. Zonder dat daarvoor eeni ge aanleiding bestond trok by zijn mes en zwaaide daarmee als een wildeman in het rond. Het gevolg was dat hij zichzelf daarmee in het rechterdybeen stak, waardoor een 9lagader werd geraakt. Hij verloor dadelyk een groote hoeveelheid bloed en werd door voorbijgangers opgevaDgen. Per politiebrancard werd h(j naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij tengevolge van het groote bloedverlies is overleden. Op den Boschdyk te Eind hoven is een doodelijk tramon geluk gebeurd. Toen een paartje de tramkruising passeerde, kwam juist een stoomtram nit Den Bosch aanrijden. Blijkbaar heb ben beiden het signaal niet gehoord. Zij werden aangereden en meegesleurd. De 24-jarigen jongeman uit Eindhoven werd een been afgereden; kort daarop overleed hij. Het meisje bleek niet ernstig gewond te zyn. Het lyk is naar het lykenhuis overgebracht. Men vermoedt, dat de machinist het tweetal door den mist niet ot te laat heeft gezien. Revolvergevecht. Een chaufieur werd 's nachts aangeklampt door twee mannen, die van Charleroi naar Souillet wenschten te ryden. De heen- en terugreis werd zonder inci denten volbracht, doch terug op zijn standplaats gekomen, werd de chauffeur door de twee reizi gers gesommeerd zijn geld af te geven, onder bedreiging hem dood te schieten. De man ver loor echter zijn koelbloedigheid niet, vluchtte in een deuropening en haalde zijn revolver te voor schijn, waarmee hy schoten in de lucht loste om de aandacht der politie en voorbijgangers te trekken. Daarop Damen de schel men de vlucht. Een ander chauf feur, vergezeld van bolitieman- nen, op het gerucht der schoten toegesneld, achtervolde de vluch tende bandieten, die plotseling rechtsomkeert maakten en hun revolvers afschoten. De agenten beantwoordden het vuur met het gevolg dat een van beiden neerviel, terwijl de andere b(j gebrek aan munitie, zich overgaf. De gekwetste, die door twee kogels in de knie was getroftent werd naar het ziekenhuis ver voerd, doeh weigerde zich tofs

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2