De Liefde, die twijfelt. Beroering. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 69. VRIJDAG 2 DECEMBER 1927. 43e Jaarg. FEUILLETON. J. C. VINIv - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Er is een diepgaand conflict ontstaan tusschen onze Staten- Generaal en de Indische Regee ring. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wets ontwerp op de Staatsinrichting van Nederlandsch-Indië werd door de aanneming van een amende- ment-Feber gewaarborgd een ab solute Nederlandsche meerder heid in den Volksraad. Van be paalde zijde werd nadien tegen deze volkomen logische wetsbe paling geageerdde Regeering nam echter stelling tegenover deze strooming en verklaarde in Juli 1926 in de Eerste Kamer, dat zij voor de verdere ontwik keling der koloniën noodig achtte een stilstand van de herziening der Indische Staatsinrichting en een voortzetting op de. door de laatste reorganisatie gelegde grondslagen. Ook de Volksraad bleek deze opvatting te zyn toe gedaan, en sprak in de eerste gewone zitting van 1926 uit, dat algeheele herziening gewenscht was. Totdat, gelijk een donderslag uit een helderen hemel, de In dische Regeering op 9 Juli 1927 bij den Volksraad een wetsont werp aanhangig maakte tot wij ziging van de Wet op de Staats inrichting, en nog wel juist op het punt, dat de Tweede Kamer weloverwogen had vastgelegd de samenstelling van den Volks raad. De Indische Regeering stelde n.l. voor, de beslissing van de Staten-Generaal ongedaan te ma ken, en de Nederlandsche meer derheid in den Volksraad op te heffen. Het argument was, dat zij meent te constateeren „de zeer ernstige en nog steeds tot uiting komende afkeuring waarmede de aanvaarding van het amendement- Feber in breede kringen in Indië is ontvangen." Een adresbeweging in Indië heeft nu het bewijs geleverd, hoe onwaar deze bewering der In dische Regeering is. De Minister van Koloniën ver- Duiteche Vertaling, - (2 »Eu mijn man zegt nog dik wijls Dat was werkelijk een aar dige, prettige man, die ik graag nog eens hier zou willen hebben<. »Maar Mevrouw, u maakt me beschaamd weerde de zoo ge prezene af, doch Mevrouw Hey- debringk liet zich niet in de rede vallen en ging door: »Voor alles hebt u mijn man, die een groot sportliefhebber was, ingenomen door uw ry- en schietkunst en door uw groote lichaamskracht. Dat is een jonge reusriep hij dikwijls, en toen ik vandaag bij het vertrek uit Bemerhaven van een van de heeren hoorde, dat hy u zoo aansprak, werd ik op merkzaam en dacht dadelijk zou dat soms dezelfde zijn. Uw ge zicht waa mij al bekend voorge komen, maar naar het portret had ik n toch niet zonder meer her kend. Toentertijd dioeg u nog niet zoo'n statige baard en zag n er pok niet zoo ernstig uitte klaarde op 29 April j.l. in de Eerste Kamer, dat tusschen hem en den Gouverneur-Generaal was overeengeljpmen, dat de Land voogd omtrent een wetswijziging de stemming in Indië zou peilen. Het resultaat van deze peiling is geweest de bovengenoemde be wering, en de voorstelling, dat de indruk zou zijn gewekt, dat men alleen aan een Volksraad met Nederlandsche meerderheid groote bevoegdheden wil geven. De weerlegging van dit argu ment, de logenstraffing van deze voorstelling is de adresbeweging. De Indische Regeering moet wel zéér hebben misgetast, dat men in Indië tot dezen zeldzamen stap is overgegaan Telegrammen ma ken melding van duizenden onder teekenaren van dit adres der meest vooraanstaande personen in onze koloniën. Het wordt krachtig in dit adres gelaakt, dat terwijl voortdurend in den Archi pel arrestaties en verbanningen plaats vinden, terwijl de beul zijn droevig werk moet verrichten, de Volksraad wordt geroepen tot het nemen van een beslissing van zoo .verstrekkende beteekenis in een atmosfeer die niet rustig kan zijn. Het valt niet te ontkennen, dat de Staten-Qeneraal in een moei lijke positie gebracht zijn door deze handelwijze der Indische Regeering. Zoowel de aanneming als de verwerping van het wets ontwerp zal de verhoudingen ver scherpen en beroering yerwek- ken. Hieruit valt te verklaren, dat zoowel voor- als tegenstan ders, zoowel Europeanen als Oosterlingen, met klem aandrin gen op terugneming van het ont werp totdat de rust wederom voor afzienbaren tijd in indië is hersteld. Ook op ander gebied klinken er waarschuwende woorden ten aanzien van het bestuur onzer O.-l. Koloniën.' Zoo is van de hand van oud-minister mr. M. W. F. Treub, thans voorzttter van den ondernemingsraad, onderden »Nu, dat is geen wonder Me vrouw lachte Karl Fels. »Toen was ik een jonge luitenant, wien de zorgen en moeiten van den dienst nog niet erg drukten, die integeudeel de wereld als een groot amusementslokaal be schouwde en op Magdalena-Hoave een vaD de genoegelijkste rust plaatsen vond I Maar ik moet u om vergiffenis vragen voor mijn vergeetachtigheid en kortzichtig heid, dat ik u beiden niet her kend heb, want uw portretten heb ik dikwijls genoeg gezien, en het is me nu een raadsel, dat ik u niet dadelijk herbende, want n bent heelemaal niet veranderd Uw dochter weliswaar c >0, dat wil ik wel gelooven I* mengde nu ook de jongste dame zich in het gesprek. »Pa beweer de toen altijd, dat mijn portret en dat van een boonenstaak ab soluut niet van elkaar waren te onderscheiden »Nee toch! Die uitdrukking heb ik werkelijk nooit van hem gehoord protesteerde Karl Fels levendig, en toen hij zijn blik vlag onderzoekend over de slanke, krachtige gestalte van het jonge meisje liet dwalen, dacht hij bij zichzelf; »In ieder geval heeft de staak zich dan fameus DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. titel „Het gist irr Indië" een bro chure verschenen in verband met den tegenwoordig heerschenden gistenden toestand in Indië. De glasheldere en zakelijke redeneering van mr. Trëub ver dient altijd de aandacht, ook van andersdenkenden. De schr. waar schuwt ernstig tegen de lucht hartigheid, waarmede de tegen woordige heerschende toestanden door sommigen, die toch z.i. beter moesten weten, worden be handeld, waarbij hij er tevens op wijst wat de noodlottige gevol gen zullen zijn, zoowel voor In landers als Nederlanders, wan neer het communisme er de baas wordt. In een inleiding geeft schr. een korte beschouwing over aard en ontwikkeling van de verschillende rassen welke onzen Archipel be volken, en die ver uiteenloopen, zoodat er geen sprake is van één Indië. „Aangezien de volken van In donesië, niet alleen doordien zij over verschillende eilanden zijn verspreid, geen eenheid vormen, zouden zij, zoodra zij niet meer werden bijeengehouden door het over allen gestelde Nederlandsche gezag, uiteenvallen, tenzij een andere mogendheid de taak zou overnemen, welke door de histo rie aan Nederland is toebedeeld. De lastigste bewoners van Java zijn de Bantammers. Niet voor niemendal hebben de bolsjewis ten, na nauwkeurig onderzoék, daar het vorige jaar den opstand voorbereid. In de maanden vóór November 1926 is door communisten en op standige hadji's een systematische terreur onder de bevolking uit geoefend. Dorpshoofden of ouderen van invloed, die zich niet bij de op standige beweging wilden aan sluiten, werden omgebracht, in dien zij er niet in slaagden, zich bijtijds in de bosschen te ver bergen. Wat er in en vóór No vember in den uitersten Westhoek van Java voorviel, geeft een beeld van de wapenen, waarmede door zelfstandigheidsdrang en religieus ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën Worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag;- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. ontwikkeld.t Maria Magdalena riep echter lachend: iJa! ja! Dat wilt u nn niet bekennen. Papa had aller hande van zulke mooie benamin gen voor me, maar met voorlief de noemde hij me staak of stang Alleen ais ik in een of andere eucalyptus zat, riep hij »Aap, kom uaar beneden !c »M»ar Magda !c berispte haar moeder. »Als een vreemde bet hoort !c »We zijn toch alleen!* zei Maria Magdalena echter bedaard. »En bovendien, wat geeft dat Nu heet ik immers toch niet meer zoo. Helaas* voegde ze er met een zuchtje bij. »Waarom helaas?* vroeg Fels geamuseerd, wien de vroolijke ongedwongen manieren van hot jonge meisje uitstekend bevieleD. »Omdat ik niet meer in de boomen mag klimmen* zei Mag- dalena en trok haar mondhoeken een heel klein beetje Daar bene den. »Maar rijden mag ik,ging ze levendig voort. Rijden zoo veel en zoo dikwijls als ik wil j Dat is het grootste genoegen, wat ik ken. Ik zou wel den hee, len dag op een paard kunnun zitten en hoe wilder het is, hoe liever ik het beryd. Ik ryd all® i fanatisme geleide en door Rus sisch communisme opgehitste op standelingen strijden, en van het gevaar, dat zij voor de bevolking van het land opleveren „Wat de extremisten zich van een toekomst zonder Nederland sche overheersching voorstellen, is voor henzelf uiterst vaag en onklaar. Gsspeend van econo misch inzicht, verbeelden zij zich, dat de bevolking er wel bij zou varen, als het land niet langer door Westersche ondernemingen zou worden „gedraineerd". Zij weten alle van de dividenden, die jaarlijks uit het kapitaalarme land naar den vreemde heengaan, maar begrijpen niet, dat de onder nemingen veel meer in het land brengen, dan zij er uit halen dat de dividenden, die het land verlaten, de prijs zijn, waarvoor de medewerking van het vreemde kapitaal aan de ontwikkeling var. het eigen land wordt gekocht, en dat in den vorm van landhuur, loon, erfpacht, belasting en der gelijke niet alleen een veel grooter deel van de bruto-opbrengst der bedrijven in het land blijft dan er in den vorm van dividenden en tantièmes uitgaat, maar dat dit deel ook eenige malen hoogeris dan hetgeen de inlanders zonder Westersche leiding, Westersche wetenschap, Westersche techniek, Westersche organisatie en Wes- tersch kapitaal uit den bodem 2ouden kunnen trekken." Naar aanleiding van de goed gelovigheid van de inlandsche bevolking, die zich dobr allerlei mooie voorspiegelingen zoo ge makkelijk door gewetenlooze op ruiers laat opzwiepen, zegt de schr. „Zoo nu en dan geven de bla den ons eenige berichten over de phantastische verhalen, die communistische en nationalisti sche agitatoren aan de bevolking opdisschen over de heerlijkheden, welke haar te wachten staan, als het blanke ras maar eenmaal zal zijn verdreven. Het is even dwaas als kortzichtig daarmede te spot ten. In het feit, dat zij weerklank en geloof vinden, ligt een ernstige jonge paarden van Papa. Dikwyls stilletjes, als hij het nog Diet wil toestaaD, en dat is dan het heer lijkste, om zoo'd jong vurig dier in toom te houden, dat zijn kop niet buigen wil en niet zoo wil gaan, als hij moet. Och I* Bij de laatste woorden rekte zij zich en strekte de armen uit, alsof ze de teugels in de hand had. »U rijdt toch ook keerde ze z;ch toen tot Fels, die met steeds grooter genoegen naar haar keek. »Zekerl* antwoordde de ge vraagde. »Daa rijden we samen uit, als U bij ons komt* jubelde Maria Magdalena. lederen dagen u moet goed lang blijven »Maar Magda Hoe kun je toch zoo praten wees haar moeder haar terecht. »We weten toch heelemaal niet of Mijnheer Fels naar Australië, komt, en of bij dan nog lust heeft, om ons te bezoeken 1* »Dat spreekt toch vanzelf, Me vrouw haastte Karl Fels zich te verzekeren. »Ik ben als eerste officier op de Pinguin bevolen en zal u met het grootste genoegen bezoeken, als we in Sydney komen. »Dat it heerlijk riep Maria waarschuwing, dat het geboden, is, de goed-geloovige bevolking in haar eigen belang tegen het optreden van zulke schadelijke elementen te waarschuwen en te vrijwaren. Daartoe is noodig, dat men zich een duidelijke voorstelling maakt van die schadelijkheid zelve. Jammer genoeg ontbreekt het hieraan ook bij velen, die zich ertoe opmaken het kwaad te bestrijden", zegt de schrijver. Zilverbons. Men denke eraan, dat de zil verbons van f2,50 (model 1915), alsmede die van f 1.— (model 1916); voorzoover men die nog mocht bezitten en willen inwis selen, kunnen worden te gelde gemaakt ten kantore van het agent schap van het Ministerie van Fin. te Amsterdam, Heerengracht 344. Men kan ze daarheen per post zenden met duidelijke opgave van het adres van den afzender. Voor oudere zilverbons van f 1.f2.50 en f5 (model 1914) is de gelegenheid voorbij. Zilverbons van f 1.— met als datum 1 Febr. 1920 en van f 2.50 met datum Juli 1918 of later blijven geldig. Kerst- en nienwjaars- telegrammen. Van 20 Dec. a.s tot 3 Jan. a.s. wordt de gelegenheid geopend om tegen verlaagd tarief Kerst en Nieuwjaarstelegrammen te wis selen met Ned.-Indië en Noord- Amerika. Daarbij kan een keuze worden gedaan uit 15 standaard teksten, bevattende een Kerst- Nieuwjaars- of gecombineerden Kerst- en Nieuwjaar§wensch. De prijs van deze telegrammen is vastgesteld op een vast be drag, n.l.voor Ned.-lndië f3.25; voor Noord-Amerika bij verzen ding via Hollandradio f 2 50. De Kerst- en Nieuwjaarstele grammen zullen worden afgele verd op luxe formulieren, zoo danig dat zij zooveel mogelijk op 25 December, resp. 1 Jan. in handen van den geadresseerde zijn. Magdaleoa jubelend en stak hem beide handen toe. »Dan heb ik toch weer een cavalier als ge leide. Vader rijdt namelijk niet veel meer, omdat hij nooit tijd heeft, zooals hij zegt, maar ik geloof, dat mijn lieve papa een beetje te gemakzuchtig is gewor den en liever in een rytuig rijdt. En mama »Kan tegen jou niet op,« viel Mevrouw Heydebringk haar in de rede. »Voor dat gejaag over stok en steen ben ik te oud »U schertst, Mevrouw* viel Fels haar in de rede. »Eerlyk gezegd, was ik eerst in twijfel, of ik niet oudste en jongste zuster in n beiden te zoeken had.* »Vleier,« dreigde Mevrouw Heydebringk met haar viDger. »Neen, werkelijk,» sprak ze ver der. »Mijn dochter maakt het een beetje te bar. Maar het is ten slotte het eenige genoegen, dat ze heeft, en daarom laten we haar maar begaan. Ze is ook van haar kindsheid af om zoo te zeggen onder de paarden opgegroeid en houdt ieder dier in toom. Tot na toe is het ook nog altyd gelukkig afgeloopen.c Wordt vervolgd») AXELSCHEfw COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1