Bij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws Ook de Italiaansche gezant te 's-Gravenhage heeft persoonlijk aan den minister van buitenland sche zaken den dank van de Ita liaansche Regeering vertolkt. AXEL, 29 November 1927. Jl. Zaterdagavond werd in de chr. school te Spui een referaat gehouden door den weleerw. heer J. S. Post, geref. predikant alhier, over het onderwerp „de anti-revolutionaire partij en de huwelijkswetgeving" Spr, stelde tegenover de moderne opvatting van het huwelijk de beteekenis, die de anti-revolutionairen aan het huwelijk toekennen, inzonder heid wat de verhouding betreft, die man en vrouw tegenover het maatschappelijk leven innemen. De modernen wenschen volledige gelijkstelling tusschen man en vrouw, alzoo gelijk gezag, ter wijl de anti-revolutionairen blijven vasthouden aan het idee, dat de man het hoofd van het gezin is, en alleen bij hem het gezag be rust, waarbij de vrouw hem tot hulpe dient. Door enkele aanwezigen wer den vragen gesteld, die door ds. Post werden beantwoord. We vernemen, dat gezien het resultaat in den loop van den winter nog een tweetal derge lijke besprekingen zdllen worden gehouden, waarin dan politieke onderwerpen zullen worden be handeld. De Jaarmarkt. De jaarlijksche paarden- en veemarkt is gisteren alhier ge houden en had een kalm verloop. Het weer hield zich goed, doch ondanks dat viel het bezoek niet druk te noemen. Men zou kunnen zeggen, dat men er jaar lijks zoowat dezelfde menschen ontmoet. Eenige kooplieden van hier en uit de omgeving, eenige landbouwers, eigenaars of indirect belanghebbenden van het inge zonden vee en tenslotte een groep je nieuwsgierigen. En voorzeker wordt ook voor de beide eerste groepen de jaar markt gehouden, maar niet tegen te spreken is o.i. toch het feit, dat wanneer aan zoo'n markt ook door buitenstaanders meer beteekenis wordt gehecht en er als het ware een feestelijk cachet aan wordt gegeven, deze toch ook veel meer bezocht zou wor den en van meer belang zou zijn. De herinnering aan het klap pen van de zweep en de drukke gestes der kooplieden uit vroe ger jaren wil er bij de meesten niet uit op zoo'n dag, ofschoon die wel nooit meer zullen terug- keeren. Dat is nu eenmaal uit den tijd, zooals zooveel op folklo- risch gebied tot het verleden behoort, maar dat niettemin in zeker opzicht te betreuren is. De markt heeft nu een dor, bijna uitsluitend materieel karak ter gekregen en in een centrum als hier, zou eigenlijk iedere week zoo'n markt moeten kunnen wor den gehouden. Dat zou in het belang van den handel zijn en dus ook in het belang van de fokkers. Immers, men ziet meer vee bijeen en heeft meer koop lieden bijeen, zoodat er voor laatstgenoemden meer keuze is en voor de fokkers zouden er hoogere prijzen bedongen wor den, omdat de aanwezigheid van meer kooplieden den prijs doet stijgen. Ook zouden de veekoo- pers veel tijd sparen, als ze niet meer verplicht waren de pol ders, ja de geheele streek af te rijden, soms 2 tot 3 maal om vee te koopen. We kunnen het mis hebben, maar toch lijkt het ons van veel meer belang, als de kooplieden thuisbleven en uitsluitend de markten bezochten en ook uitsluitend op de markt kochten. O.i. is dat wel waard eens te overwegen door de organisa- tie's, zoowel van landbouwers als kooplieden. Het is maar een kwestie van woord houden. De handel was gisteren niet onbevredigend. De prijzen liepen nogal uiteen. Er was trouwens ook veel verscheidenheid in aan voer en zoowel onder het rund vee als onder de krulstaarten was er mooi materiaal aangebracht. De prijzen werden toegekend als volgt Voor het schoonste paard van 3—7 jaar oud. Ie prijs (groote zilveren me daille) aan M. de Regt, Axel. 2e prijs (kleine zilveren me daille) aan P. de Feijter Cz. Axel Voor het schoonste Hengstveu len van 1—2 jaar. Ie prijs (kleine zilveren med.) aan F. Dekker. Pz. Axel. 2e prijs (kleine bronzen med.) aan C. A. Dekker, Axel. Voor het schoonste Merrieveu len van 12 jaar. Ie prijs (kleine zilveren med.) aan F. Dekker, vnd. 2e prijs (kleine bronzen med.) aan D. Dees. Zaamslag. Veulens en jonge paarden waren niet aanwezig. Voor den schoonsten 2-jarigen hengst, (een kleine zilveren med.) aan A. C. Ysebaert Axel. Voor de schoonste baatgevende ot kalfdr. koe. Ie prijs (groote zilveren med.) aan Jacs. de Putter Sz. Axel. 2e prijs (groote bronzen med.) aan L. v. Hoeve Jz. Axel. Voor de schoonste kalfdragen- de vaars. Ie prijs (groote zilveren med.) aan J. Koster Boschkapelle. 2e prijs (groote bronzen med.) aan A. van Hoeve. Axel. Voor het schoonste 2-jarige rund. Ie prijs f5 aan L. v. Hoeve vnd. 2e prijs f 3 aan Gebroeders Verstraten. Slagers Axel. Voor de schoonste Hokkeling f 3. aan A. v. Hoeve vnd. Voor den vetsten osflO aan G. Verbist Sas v. Gent. Voor het vetste rund f 10. A. v. Hoeve vnd. Voor het vetste varken f 5. Gebr. Verstraten Axel. Zaterdag had alhier de stemming plaats voor 3 notabelen van de Ned. Herv Kerk, wegens periodieke aftreding van de heeren A. van Cruijningen, M.W. Koster en H. Smies. Er werden 151 stemmen uitge bracht, waarvan 2 blanco, 2 ge heel en 17 gedeeltelijk ongeldig. De volstrekte meerderheid was alzoo 74. Herkozen werd de heer M. W. Koster met 87 -stemmen. Her stemming zal plaats hebben op 10 December tusschen de heeren van Cruijningen, die 58 st., H. Smies Cz., die 57, C. Dijkwel, die 56 en Joz. Smies, die 34 stemmen verkreeg. Voorts verkregen nog de heeren C. Schieman 30, Adr. Scheele 21 stemmen, terwijl op een 12-tal personen 1 en 2 stemmen waren uitgebracht. Naar we vernemen, werden verschillende personen, die aan hun belastingplicht over 1926 niet hadden voldaan, en nochthans wenschten te stemmen, ter stem bus geweigerd, overeenkomstig het reglement. Voor de betrekking van onderwijzer aan de bijz. school in de Nieuwstraat alhier hebben zich ruim 140 sollicitanten ge meld. Bij Kon. besluit is toege kend de zilveren eere medaille der Oranje Nassau-orde aan mej. P.R van Dorsselaer, huishoudster bij de familie v. Waesberghe Janssens te Hulst. Met 1 Januari wordt de heer A. G. Jongsma, comnties te Koewacht, overgeplaatst naar Ootmarsum. Benoemd tot directeur der op te richten Rijkskweekschool te 's-Gravenhage de heer A. Zuiderveld, Directeur der Rijks- <weekschool te Middelburg. Door het vallen van een ooplampje ontstond Vrijdagavond te Terneuzen in een perceel in de Steenkamplaan brand op een slaapkamertje. Doordat een bed in brand geraakte, wat veel rook gaf, liet het geval zich ernstig aanzien, doch het gevaar was spoedig met eenige emmers water die aan flinke handen werden toevertrouwd» bedwongen. Posterijen. Bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest wordt het na volgende in herinnering gebracht: Zorgvuldige inpakking en adres seering der pakketten is voora bij deze gelegenheid, waar de pakketten meer dan anders aan beschadiging en onjuiste verzen ding blootstaan, een vereischte. Doelmatige en stevige verpak king, gebruik van sterk pakpapier en sterk touw, wordt dringend aanbevolen. Het adres is behalve op de adreskaart ook op den omslag te schrijven insluiting van een tweede, los adres is gewenscht. Vasthechling van adressen met lak is niet toegelaten. Op Zaterdag 3 December is het kantoor voor aanneming van pakketten ook van 18 tot ÏQ1^ u.geopend. Gevonden voorwerpen. Door het dochtertje van zekeren Huijsen, Oudeweg, alhier is bi;' den burgemeester ten stadhuize als gevonden gedeponeerdeen horloge. Sportnieuws. Zeeuwscke Voetbalbond. Axel 1 zette Zondag haar zege tocht voort en klopte hier Vlis- singen III met 8 - 0. Het was een zeer eenzijdige wedstrijd, waarbi; de Oranjemannen nog niet in hun besten vorm en bovendien met een paar invallers speelden. Toch werd de wedstrijd gemakkelijk gewonnen, wat wel een sprekend beeld geeft van de zwakte van het Vüssingsche elftal. Begin October won Axel te Vlissingen ook reeds met 8—0. De Zeeuwen waren op bezoek bij het zwakke zusje, Terneuzen II, dat hopeloos onderaan het rang lijstje bengelt. Ook thans werd weer vruchteloos door de Tern.- reserve's voor het eerste puntje in deze competitie gestredenze verloren met 51. Axel II trok per auto naar de grens, om daar Clinge II te be kampen. De grensstreek werd echter niet bereikt, want ter hoogte van' Kijkuit geraakte de bus defect en de jonge Oranje mannen konden onverrichterzake huiswaarts keeren. COMPETITIESTANDEN Z. V B. 28 November. Eerste klas B. üew. Tweede klas B. Ingezonden Mededeelingen Meineed b(j een boedelbe schrijving.' Voor de rechtbank te Middel burg werd Vrijdag j.l. behandeld de zaak jtegen Th. van de W., 52 jaar, wonende te Terneuzen. Verdachte was ten laste gelegd bjj gelegenheid van de beschrij ving van den boedel die bestaan had tusschen verdachte en wijlen z(jn echtgenoote, welke boedel tot op dat oogen blik m bezit van verdachte was geweest een val- schen eed te hebben afgelegd. Hij zou nl. toen de boedelbe schrijving door den betrokken notaris was afgeloopen onder eede hebben verklaard niets verzwegen of verduisterd te hebben van hetgeen tot den boedel behoorde, Naderhand bleek dat hij ongeveer 3500 uit de aalatenscbap had verduisterd. Notaris Cailenfels te Terneuzeu als getuige gehoord, verklaarde dat verdachte met 500 aan contanten bij hem kwam en dat tl ij bij de eedsafleggiug een wei felende indruk maakte, waarbij verdachte nog opmerkteZe kunnen wel beweren dat ik een valschen eed heb afgelegd. Een tweetal zoons en een schooDzoop van verdachte legden verklaringen af omtrent den boedel en het onroerend goed.' Zij wisten dat, toen bun moeder, de echtgenoote van verdachte, overleed, tot den boedel 40 0 aan contanten moesten behoo- ren. Verdachte ontkende dat. Zij hebben-er evenwel naar gezocht en vonden toen dat bedrag ver stopt in een jaszak van verdachte. Later hebben zij verscheidene malen geconstateerd dat het geld zich daar bevond.. Kort nadat verdachte weer was hertrouwd was het geld verdwenen. Ook de overleden echtgenoote van verdachte had voor haar sterven tegen de kindereu gezegd, dat er geld was. Verdachte door den President ondervraagd, zegt maar 500 contanten te hebben gezien Hij noudt vol onschuldig te zijn. De otticier van Justitie meent dat het leu van meineed wettig en overtuigend is lew.zon en vordert met het oog op den ernst van het feit, waar verdachte toch zijn kinderen bestal, een gevangenisstraf van 8 maanden. M. Crt. Bij het hoofdbestuur der Z. L. M. werd gisteren, naar de Midd. Crt. meldt, door den Minister van Landbouw telegrafisch gevraagd of het. smokkelen van vee aan de Zeeuwsch-Belgische grens van zoodanigen omvang is, dat de instelling van een grensstrook weer noodig is. Na discussie werd met 13 te gen 10 st. aangenomen een voor stel om den Minister te antwoor den, dat maatregelen als in het telegram genoemd, niet noodig zijn. Wel acht men een scherper toezicht noodig. Pisuisse vermomd. Zaterdagavond, te ongeveer 8 uur, heeft zich in het plantsoen op het Rembrandtplein te Am sterdam binnen enkele seconden een vreeselijk drama afgespeeld. Toesnellende agenten en an deren vonden drie personeD, een dame en twee heeren op den grond liggen. Deze werden on middellijk naar den politiepost gedragen, waar een der heeren aanstonds den geest gaf Deze bleek te zijn de acteur T. Kuiper, voor eenige weken verbonden aan de troep van Pisuisse. De dame en de andere heer, beiden zwaar verwond, waren de be kende conférencier Jean Louis Pisuisse en zijn echtgenoote Jenny Gilliams. Beiden waren bij kennis en verklaarden, dat de heer K. de schoten had gelost. De beer P. verloor spoedig het bewustzijn. Twee geneesheeren konden geen hulp meer bieden en de heer P. overleed na een half uur. Mevr. Pisuisse werd naar het innengasthuis vervoerd. Toen prof. Noordenbos operatief zou ingrijpen, trad ook bij baar de dood in. Te acht uur zouden de heer en mevr. P. in „Mille Colonnes" optreden. Zij begaven zich door het plantsoentje en zagen onder het standbeeld- van Rembrandt den heer K. staan. Deze had een revolver in de band. Toen P. dit zag, riep hij, terwijl hij z(in vrouw omarmde»Folitie, hij schiet!" Daarop vielen de scho ten. Toen P. viel, pakte z'n vrouw hem beet om hem te be schermen. Nadat vijf schoten gelost wareD, op nog geen meter afstand, zette K. het wapen zich zelf tegen de borst en loste nog een schot. Op het poUtie-bureau bleek, dat K. zich door bet hart had geschoten. Pisuisse was door driö kogels getroffen. Hij had een schot onder het hart, een in de rechterzij en een in de linker arm. Mevrouw P. kreeg een schot links boven het hart. De dader van dezen tweevou diger. moord was 29 jaar oud en tot voor enkele weken verbonden aan bet gezelschap van dhr. P. De aanleiding tot deze ver schrikkelijke daad was, naar men vermoedt, een liefdesverhouding. Jean Louis Pisuisse was onge veer 50 jaar oud. Hij werd te Middelburg geboren, trad op als verslaggever van bet „Alg. Han delsblad", werd chet-redacteur en later correspondent te Londen. Met Max Blokzijl maakte hij de alom bekende reis door Neder land en wijdde zich later aan de kunst. De ontroering grijpt ieder aan bij de gedachte, dat deze man, thans door een misdadiger zoo noodlottig om het leven komen moest. Hij is altijd op het tooneel de meest zuivere en meest boeiende contérencier geweest, die door zijn beschaafden toon en zijn geestige conversatie beslag wist t. guen op eer; stampvolle zaal. Hij is de C ibaret-artiest bij u tnemendheid geweest in ons land en kon naast de meest ge vierde Cabaret-artiesten van de wereld genoemd worden. Een looper van de Veluw- sche Haudel-Maatschappij, in et bezit van een belangrijke som gelds, werd te Arnhem, door een tot nu toe onbekend geble ven persoon aangevallen. Hij kreeg met een hamer een ge weldige klap op het hoofd. Ge lukkig wist de getroffene aan den belager te ontkomen. Hij is in het ziekenhuis verbonden. De dader is voortvluchtig. Te Weenen pleegde een werklooze tooneelspeler, Richard Strebinger, een aaoslag op den heer Seitz, burgemeester van Weenen. Er werden verschillen de revolverschoten op hem ge lost, maar Seitz bleef oDgedeerd. De pleger van den aanslag is gearresteerd. Dwaas vonnis. Te Berlijn bad een monteur ziju meisje in een vlaag van jalouzie zoodanig met een mes gekerfd, dat zij met een sterk mismaakt gezicht voor de recht bank verscheen om getuigenis af te leggen. De rechtbank heeft in deze zaak een zonderling vonnis ge veld. De monteur werd n.l. voorwaardelijk veroordeeld tot eeu jaar gevangenisstraf. De voorwaarde hield in, dat hem zijn straf wordt kwijtgescholden als hij het meisje, wier huwe- lijkskaDsen door de mishandeling aanmerkelijk zijn verminderd, trouwt. In den „Lok. Auz." komt een vrouw tegen deze uitspaak op. Zij betoogt, dat het meisje de eigenlijke straf zal moeten dra gen, daar de rechter haar als het ware koppelt aan een ruw aard. Hoe kan een dergelijk huwelijk, gesteld dat het tot stand imt, ook maar één dag geluk- g zijn? vraagt de inzendster. Het St. Nieolaasgeschenk. „En hoe vond mijn schatte bout het cadeautje, dat ik zelf met mijn eigen handen voor hem gemaakt heb kirde het lieve jonge ding tot het voor werp van hare jonge genegen heid. „Het was allerliefst," ant woordde de jonge man. „Maar ik zou een ding erg graag willen weten, vrouwtje." „Eu wat is dat dan, engel „Ik zou zoo graag willen we ten waarvoor je cadeau moet die nen," antwoordde hij tactloos. „Mijn zuster zeide, dat het een kussen was. Moeder dacht dat het een tabakszak verbeeldde, maar ik gebruik het voor inktlap" Sedert dien is er een aikoe- ling in hun vurige genegenheid gekomen, welke door geen en kele uitlegging uit de wereld kar, worden geholpen. I Vereeniging co o O O c 3 CL Doelp. Breskens 1 4 4 0 0 8 16-4 Axel 1 7 6 0 1 12 35-12 Clinge I 7 5 0 2 10 31-12 DeZeeuwen 1 7 2 0 5 4 19-19 Vlissingen III 6 1 0 5 2 8-41 Terneuzen II 5 0 0 5 0 6-27 Vereeniging Gesp. Gew. <u O Veil Pun'. Doelp. Z.-Vlaand. 2 2 0 0 4 10-0 Axel II 3 2 1 0 5 14-3 Hulst II 3 1 1 1 3 6-3 Grensstr. 1 0 0 1 0 1-5 Clinge II 3 0 0 3 0 1-21 U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 cent.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2