De Liefde, die twijfelt, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 68. DINSDAG 29 NOVEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Kameroverzicht. Het aantal Kamerleden, die het noodig vinden bij de begrootings- debatten het woord te voeren, is dit jaar weder zeer groothet aantal onderwerpen, die ter sprake worden gebracht, enorm. Wij zullen ons uiteraard tot enkele meer algemeene opmerkingen moeten bepalen. Met behulp van twee avond-vergaderingen per week schiet men intusschen met het begrootingswerk reeds aardig op. D« afgeloopen week was de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de beurt. Volgens de sociaal-democraten zou Minister Slotemaker zoo goed als niets doen, terwijl er toch naar hun oordeel juist voor hem zoo'n ruim arbeidsveld aanwezig is. Dat er onder het bewind van dezen Minister niets zou zijn tot stand gekomen, is beslist onjuist. Maar Z. Exc. wenscht voorloopig aan de beginselen van de tegen woordige Arbeidswet vast te hou den, daaraan dus geen verdere uitbreiding te geven, daar wij toch naar het oordeel van velen reeds veel te ver zijn gegaan. Ook de bindende verklaring van het collectief arbeidscontract wenscht hij niet. Dat dit de so ciaal-democraten niet naar den zin is, spreekt vanzelf. Zij kwamen met een uitvoerige motie waarin o.m. onmiddellijk ratificatie werd gevraagd van de Washingtonsche conventie in zake den arbeidsduur in de industrie en bovendien vol ledige toepassing van de Arbeids wet, ook voor bedrijven welke thans nog niet onder die wet vallen. Achtereenvolgens kwamen mr. Joekes namens de vrijzinnig democraten en Dr. Nolens namens de Roomsch Katholieken verkla ren, dat zij er hun stem niet aan konden geven. Zoodat de motie met 52 tegen 21 stemmen werd verworpen. Bij de Afdeeling Arbeid op nieuw vele klachten over Minister Slotemaker's beleid. Voor het grootste deel kwamen zij uit den Duitsche Vertaling. (1 Het was aan boord vau eeD Oeeaanstoomer, die op weg was naar het nieuwe werelddeel' dat een flinke gestalte in de uniform van marine-oificier over het dek liep te slenteren. Carl Felz, zoo heette de passagier, had onver wachts een order gekregen, om zich aan boord te begeven van de Pinguin, een Duitsche oorlogs bodem, die op weg was naar Australië voor onderzoekingstoch ten eD in de Zuidzee lag. Wegens overlijden van den eersten offi cier moest Felz diens plaats ver vullen, wat voor dezen een mooie promotie was. Wellicht in gedachten over het afscheid, dat zyn vrienden hem brachten, ontmoette hij twee dames, die in druk gesprek waren, maar bjj zjjn nadering zwegen en hem met onverholen nieuwsgie righeid opnamen. Ze waren een voudig, maar elegant gekleed, sMoader en dochter je consta- hoek van hen, die krachtig in grijpen van den wetgever in het industrieele ieven noodig achten. Zij verwachten hiervan ook ver mindering van werkeloosheid. Of dit steeds juist gezien is, mag worden betwijfeld, maar ook heeft men bezwaar tegen de stelling van Mr. van Gijn, dat werkloos heid kan worden teruggebracht tot een vraag naar den kostprijs. M.a.w. verminder de productie kosten en daarmede ook den prijs der goederen en de vraag zal on middellijk dermate toenemen dat de productie hooger moet worden opgevoerd en daardoor de werk loosheid afneemt. Dit is de libe rale leer, die in theorie fraai lijkt, maar in Amerika ziet men het anders in. Men weet dat Ford heeft verkondigd, geef de arbei ders een hoog loon en veel vrijen tijd zij zullen veel geld verteren, waardoor de vraag naar goederen en dus ook de productie toeneemt. Men moet bij het hooren van deze laatste theorie eigenlijk toch het hoofd schudden over zooveel verdwazing. De begrooting van Binnen- landsche Zaken en Landbouw heeft ook nog geruimen tijd ge vorderd. Bij de Afdeeling Arm wezen was herziening van de Krankzinnigenwet wellicht het belangrijkste onderwerp. Minister Kan wenscht, evenals trouwens ieder, de grootst mogelijke zeker heid tegen niet voldoende ge motiveerde opsluiting van krank zinnig verklaarde personen in gestichten. Hij is niet ongeneigd de wet te herzien en overweegt nog, welke eischen voor de krank zinnigverklaring moeten worden gesteld. Bij Werkverschaffing kwam een heftig debat los. De heer Stenhuis heeft een eenvoudig middel ge vonden om de welvaart in ons land hooger op te voeren en tegelijk de vraag naar arbeiders te doen toenemen. Hij wil, dat de Regeering te dien einde, geen orders meer aan het buitenland zal gunnen. Maar zijn partijgenoot dr. van der Waerden heeft de moeite genomen om den leider teerde Karl Fels na een vluch- tigeD blik op haar te hebben ge worpen. »0f oudere en jongere zuster 1 In ieder geval zeer nauwe verwanten.* Toen hy voorbij was, voelde hy als by instinct, dat ze hem nakeken, en daarom bleef hy op eenigen afstand van hen staan en zag om, terwijl hij schybaar naar het water keek. Ja wer kelijk, daar stonden ze, en uit het levendige gesprek, al was het ook voor hem onverstaan baar, maakte luitenant Fels op, dat ze het over zijn persoon had den. Vergeefs zocht hij eehter naar een ooi zaak, waardoor hij de belangstelling der dames ge wekt kon hebben, want persoon lijke ydelheid was hem volkomen vreemd. Vergeefs zocht hij ook in zyn geheugen, of en waar hij de beide dames reeds eerder in zijn leven ontmoet had, maar hy kon er zich niets van herinneren. Ze waren hem volkomen vreemd. Toen de beroemde roode vuur toren in zieht kwam, ging Fels de kommandobrug op, waartoe hem als zeeofficier de toegang bereidwillig afgestaan was door den kapitein van de boot, Hansen, en hy bleef zoolang boven, totdat het tp was om jsich voor het van het Nederl. Vak-Verbond duidelijk te maken, dat uitsluiting van buitenlandsche mededinging niet slechts ten gevolge zou heb ben, dat de werken in ons land nog duurder zouden worden, maar tevens, dat onze export zou af nemen hetgeen weder verminde ring van werkgelegenheid zou beteeker.en. Bij de Afdeeling Landbouw stonden weder twee stroomingen tegenover elkaar; degenen, die alles verwachten van 't particulier initiatief en zij die ingrijpen van de Regeering gewenscht achten. Dat de toestanden op het platte land veel minder gunstig zijn dan in de steden, is bekend. De land arbeiders en ook de kleine land bouwers moeten van een heel wat lager loon rond komen dan de industrie-arbeiders. De heer Van der Sluis ziet nu het groote redmiddel daarin, dat men het „arbeidslooze" inkomen van den grondeigenaar confisceert of al thans aanmerkelijk verlaagt. Dit laatste zou dan moeten geschieden door invoering van een wettelijke pachtsregeling. Dat „dit in de praktijk zeer bezwaarlijk zal gaan en dat voorts de rente, die de grondeigenaren maken, reeds in vele gevallen zeer gering is, ont gaat de agiatoren. Ook dat de eigenaar dikwijlsgroote bedragen aan den grond ten koste moet leggen, zoodat hem eenig uitzicht op redelijke winst moet worden gelaten, zal hij niet geheel van verbetering afzien. Minister Kan deelde mede, dat een wetsontwerp betreffende het pachtvraagstuk op het oogenblfk bij het Departement van Justitie is. Maar Z.Exc. kon wel reeds thans mededeelen, dat men van het ontwerp geen te hooge ver wachtingen moet koesteren, aan gezien de economische toestanden zich niet doorwettelijke regelingen laten beheerschen. Ten aanzien van de wering van onze gewassen in Amerika deelde mr. Kan mede, dat uitvoerige onderhandelingen waren gevoerd. Z.Exc.noemde de houding van den Amerikaanschen Minister zeer kernachtig „niet eten te kleeden. In de groote eetzaal wees de hofmeester hem zyn plaats niet ver van den kapi tein aan de hoofdtafel en toen hij na een vluchtigen blik in de zaal plaats nam, bevond hij zich te genover de beide dames, van wie de oudste hem met een kleiD, nauw merkbaar knikje begroette, hetgeen hij met een buiging be antwoordde. Bij zijn eenigszins verwonder den blik kwam een lichte blos op het gezicht van de jongste, en Karl Fels deed de ontdekking, dat ze opvallend kDap was. In het bijzonder frappeerde hem het helblauw van haar oogen in het met bijna zwart haar omlijste gezicht. Maar ook het haar zelf wekte zijn opmerkzaamheid en bewondering, omdat het, heel on modern, in twee dikke vlechten tot een kroon opgestoken was. Na eenige verstolen, vergelijkende blikken kwam Karl Fels echter tot de overtuiging, dat hij moeder en dochter voor zich had, en daar mee stemde ook haar manier van omgang met elkaar overeen. Terwijl de overige tafelgenoo- ten grootendeels zwijgend aan zaten, onderhield Fels zich met kapitein Hansen over allerlei zee- mansaaufelegenhedet en bekom» tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. sportief" maar hij acht het oogen- blik gunstig om nogmaals op toe lating aan te dringen. Ten aanzien van de wetgeving op landbouwgebied staat de heer Kan op het standpunt, dat in zonderheid op dit gebied nieuwe lasten en kwellende regelen nood lottig zouden zijn. Wat verder, zoowel bij Landbouw als bij Visscherij ter sprake werd ge bracht, kan men gerust als klein goed bestempelen, zoo dat dit zich voor een beschonwing slecht leent. Bij de begrooting van Buiten landsche Zaken had minister Beelaerts van Blokland niet over een slechte ontvangst te klagen. Mr. Marchant betoogde dat om trent de garanties van,den Vol kenbond veel misverstand be staat. Het handvest van den Vol kenbond schrijft [geen minimum maar een maximum bewapening voor. Onderlinge garantieverdra gen staan daar buiten en deze afgevaardigde gevoelt daarvoor ook weinig. De heer Heemskerk besprak de verschillende oorlogs mogelijkheden en verklaarde dat men zal moeten voortgaan met te streven naar vermindering van bewapening. De heer Vliegen blijft de verwerping van het Bel gisch verdrag door de Eerste Kamer betreuren en keurt het af, dat dit lichaam geen enkel denk beeld aan de hand heeft gedaan om tot een andere oplossing te komen. Of dit laatste juist is, betwijfelen wij. De Eerste Kamer heeft zeer duidelijk aangegeven, welke bezwaren haar tot verwer ping van het verdrag leidden. De heer Knottenbelt stelde tegenover het standpunt van den heer Vliegen het zijne, dat hierop neer komt, dat wij wel zoo veel mo gelijk tot een goede oplossing moeten medewerken, maar hierbij nooit onze nationale fierheid en trots uit het oog moeten verliezen. Wijkverpleegsters en Kinder bescherming. Onder voorzitterschap van Dr. R. N. M. Eijkel heeft eene ver gadering plaats gehad van de merde zich bijna in 't geheel niet meer om zijn overburen. Meer opmerkzaamheid wijdde hij echter aan de voortreffelijke spijzen en at met echte gezonde zeemans- bonger. Dan klom hy na het dessert op dek om een sigaar te rooken. Behagelyk blies hij den rook voor zich uit en kwam tot de overtuiging, dat zoo'n tocht op een passagiersschip iets buitenge woon prettigs was. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u aanspreek,» klonk een stem naast hem. »Bent u niet luite nant Fels van de Dnitsche ma rine De aangesprokene keerde zich om en zag de oudste der beide dames naast zich staan. »Luitenant Felsstelde hij zich voor, terwijl hy zyn reispet afnam. »Met wie heb ik de eer Zonder deze vraag te beant woorden, ging de dame door: >Was u niet eenige jaren geleden reeds eens in Australië en hebt u daar niet een Mynheer Heyde- bringk leeren kennen >Ja zeker, Mevrouw !c ant woordde Karl Fels verwonderd. »Dat was zeven of acht jaar ge leden, en den naam Hydebringk herinner ik tne nog steeds met inspectie voor de hygiene van het kind, de tuberculosebestrij ding en de bestrijding van ge slachtsziekten met de 'betrokken commissie, in welke vergadering besproken is, hoe de opleiding moet zijn van wijkverpleegsters, welke bij den zuigelingenbescher- mingsdienst zullen worden be trokken. Als leiddraad diende een sche ma, ontworpen door den kinder arts Dr. Koenen, die reeds ge- ruimen tijd deze opleiding had ter hand genomen. Gestreefd zal worden naar combinatie van de cursussen voor tuberculosehuis- bezoekster en voor kinderbescher ming. De cursussen zullen in het algemeen niet meer dan 15 leer lingen omvatten. De theoretische opleiding zal in den regel door de districtskinderartsen worden gegeven. De verpleegsters zullen gedurende een maand een stage moeten doormaken op een con sultatiebureau voor zuigelingen. Verder zal de verpleegster plaatselijk worden opgeleid door de districtshuisbezoekster, op de zelfde manier als dit voor de op leiding tot tuberculosehuisbe- zoekster is geregeld. De practi- sche opleiding zal worden toe vertrouwd aan de districtshuis bezoekster, terwijl na gedaan examen een diploma zal worden uitgereikt vanwege de commissie. Dankbaar. De Italiaansche premier, Mus solini heeft een officieel schrijven aan het Nederlandsche gezant schap te Rome gericht, waarin hij verklaart, dat het hem bij het droevig ongeval van het s.s. „Ma- falda" zeer aangenaam geweest is, kennis te nemen van de be wijzen van moed en van harte lijke kameraadschap, gegeven door de Nederlandsche scheep vaart die heeft bijgedragen tot redding van de overlevenden. De minister verzoekt de Nederland sche regeering aan de dappere bemanning van het s.s. „Alhena" de betuigingen vau welgevallen en van dank van de Italiaansche Regeering te willen overbrengen. genoegen, maar »Ik ben mevrouw Heydebringk,» werd hij onderbroken »en dit is mijn dochter Maria Magdalena. !c »Oeh, Mevrouw, Juffrouw, wat vind ik het prettig, kennis met u te maken riep luitenant Fels verheugd uit. »Iu uw huis heb ik toentertijd buitengewoon ge noeglijke en prettige uren door gebracht Het was een verrukke lijke tyd op op hoe heet uw bezitting ook weer?» »Magda Hoeve!» zei Mevrouw Heydebringk glimlachend. »Natuurlijk, Maria Hoeve riep Fels. »Wat dom, dat me dat bij uw naam niet dadelijk te binnen schoot, Juffrouw Heydebringk!» Maar u beiden was toen op reis, en ik had niet het genoegen u te leeren kennen »Neen, we waren toen in Duitschland bij onze familie, waar we nu ook vandaan komen !c zei Mevrouw Heydebringk. »Myn man heeft ons toen heel veel over de aardige Duitsche zeeoffi cieren en in 't byzonder van u verteld, Mynheer! Uw portret, dat u hem geschonken heeft, staat nog altjjd op zijn schrijftafel.» »Te veel eer,» meende Fels beseheiden, Wordt vervolgd,) COll

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1