Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. No. 66. DINSDAG 22 NOVEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Oeconomie. Binnenland. FEUILLETON. Hoe Sint-Nicolaas aan zijn vrouw kwam. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het tekort aan werkgelegenheid in Nederland is nog steeds de oorzaak voor een onevenredig groote toename van het aantal winkeliers. Verklaarbaar is het, dat men- schen, die langen tijd vruchteloos een betrekking gezocht hebben, gaan trachten op eigen initiatief hun werkkracht productief te maken. Maar jammer is het, dat zoovelen dit in dezelfde richting trachten te doen, namelijk door een winkel te openen. Zij worden daartoe aangemoe digd, omdat bij den nieuwen aan bouw de huiseigenaren de win kelhuizen bijna kant en klaar in richten en de grossiers gereed staan met lange credieten. Dan wordt met vereende krach- ten wat kapitaal bijeengebracht, welk kapitaal bijkans altijd ge doemd is verslonden te worden door de gevolgen van de eerste groote fouten, die de nieuwbakken winkelier noodzakelijkerwijze moet maken. Dikwijls wordt gedacht, dat het drijven van een winkelzaak een vak is, dat men in een paar uur leeren kan, maar de uitkom sten bewijzen anders. Vooral in Nederland worden den winkelier vrij hooge eischen gesteld, niet alleen wat zijn vakkennis maar ook wat de inrichting en de uit rusting van zijn zaak betreft. De nieuwe winkelier leert dit al spoedig begrijpen, maar mist den tijd om zijn zaak in den loop van eenige jaren op te bouwen, om aan die eischen te voldoen. Daar, waar men de nieuwe winkels als paddestoelen uit den grond ziet rijzen, mag men dit niet als een gunstig economisch verschijnsel aanmerken. Kameroverzicht. Toen Dinsdag van de vorige week de Minister-president zijne rede voortzette, viel daarbij niet veel nieuws te hooren. Trouwens I. Dat wisten jullie ni6t hè? Dat Sint Nicolaas getrouwd was. Maar ik weet het toevallig van een goeden vriend van me. Die vriend x had zelt een vriend en d i e vriend kende den neef van de tante van een werkster, die lange jaren by Sint Nicolaas ge diend moet hebben ergens op een mooi buiten in Spanje. Wan neer ik dus zeg dat ik het zeker weet dan kan ik die bewering mei leiten staven en niemand zal durven ontkennen dat mijn rela ties my daartoe niet in staat ge steld zouden hebben. Het moet lang geleden geweest zyn, dat er ergens in Spanje of zoo het kan ook wel in Hol land of op Spitsbergen geweest zyn een oude generaal woonde met rinkelende sporen, een lange sleepsabel, een half uitgeplukte Bnor en een sehat van een doch* ter. Een meiske van zoo om en üahy de 16 jaren, waar je al verliefd op werd enkel ali J» de groote politieke strijd kan hem koud laten. Er is nu eenmaal nog steeds geen parlementaire meerderheiddus is ook een parlementair kabinet nog niet mogelijk. Eene nieuwe partijgroepeering is uitgeschakeld. Want de heer Van Schaik verklaarde, dat, als een deel der rechterzijde mee hielp moties aan te nemen, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd, daden te verrichten, waarvan men vooraf weet, dat zij ze toch niet zal volvoeren, hierin geen daad van wantrouwen jegens de Re geering mag worden gezien. Dus alleen maar een losse verklaring, waaraan de Regeering zich niet behoeft te storen. Ook het herstel van de coalitie is in geen enkel opzicht iets ver der gekomen. Men verlangt daar naar blijkbaar zeer sterk bij alle drie groepen van de rechterzijde, maar men ziet er toch oogen- schijnlijk ook zeer tegen op uit vrees dat het op den een of an deren dag weer mis zal loopen. In elk geval wil men er liever niet aan werken voor de verkie zingen van 1929. Dus geen ge zamenlijk program voor de stem bus eerst een afzonderlijk op trekken en, als men tezamen over eene meerderheid beschikt dan de hoofden weer eens bij elkaar steken voor een gemeenschappe lijk regeeringsprogram. Lag het groote politieke debat in hoofdzaak buiten de rede van den premier, ook op punten van minder belang bracht de Minister weinig belangrijks. Op den aan drang om meer versobering van den dienst moest hij een afdoend antwoord schuldig blijven. En als hij het deed voorkomen, alsof hij niet begreep, dat de sociaal-de mocraten voor zijn belasting-ver laging weinig gevoeien, gelooven wij, dat Z. E. zich zelf het ant woord gemakkelijk zou kunnen geven. De voorgestelde verlaging van de Inkomstenbelasting zal toch in de eerste plaats aan de welgestelden ten goede komen, terwijl ons volk daartegen met steeds meer indirecte heffingen uaar baar keek. Maar in den regel durfde je Diet Daar haar kyken, want de oude generaal was er steeds bij en die keek je aan, zoo adembeklemmend door borend, dat je de griezels over de rug liepen. De oude generaal hipld er eeD degelijk ouderwetsoh systeem op Da. Hy bewaakte zijn mooie doch ter zooals hy in oorlogstyd een vesting verdedigd zou hebben en geen jonge mao behoefde het te wagen den drempel van zyn huis te overschrijden zoDder dat hy er iets van af wist en eu er zelf bij was. >Je vader is je beste vriend zei hy altijd, daarby zonder het te weten den braven Hiero- nymus van Alphen citeerende. »Wat heb je aan andere vrien den Die vleiende, ijdele, ver waande jongelui van den tegen- woordigen tyd zyn geen knip voor den peus waard.* Nu, dat zullen vele oude snor- rebaarden met onzen generaal eens zijn. Maar Rosy, de mooie dochter van den generaal kon die mee ning haars vaders, hoe degelyk, hoe waar en niet te weerspreken ook, niet met de noodige warmte onderschrjjveni Dat kwam omdat wordt bedreigd, waaraan de min- gegoede straks zeker meer zal moeten opbrengen dan de ver laging van directe belastingen voor hem zal bedragen. Wel is de Minister bereid tegemoet te komen aan den wensch van den heer Fleskens, dat de belasting verlaging in de eerste plaats aan de groote gezinnen ten goede zal komen, door de toezegging, dat voor den kinderaftrek bij 5 kin deren en meer één kind extra zal worden berekend. Wat Jhr. de Geer wil ten aan zien van de tariefsherzieningen in het algemeen is nog niet tot volkomen klaarheid gekomen. Hij zal geen tariefmuur langs onze grenzen opbouwen, maar behoudt zich een dubbel-tarief voor, dat gemakkelijk tot bescherming zal leiden. Als voorbeeld werd ge noemd eene heffing op weelde artikelen, die hier te lande niet worden vervaardigd. Evenwel be staat te dezer zake ter rechter zijde geen volkomen overeen stemming. De partijgenoot van Min. de Geer, dr. Lovink, is blijkbaar aan de vrijhandelsbe ginselen van de Christelijk histo rische getrouw gebleven en ver klaarde reeds bij voorbaat zich tegen een z.g.n. vechttarief te zullen verzetten. in de avondvergaderingen van Dinsdag en Donderdag werd de begrooting van Marine behandeld. Heel lastig heeft men het Minister Lambooy niet gemaakthij is een handig man en slaat zich er ge makkelijk doorheen. De voor standers van beperking van be wapening met als eindresultaat ontwapentng waren niet tevreden en onthielden hun stem aan deze begrooting. Maar zij zuilen toch moeten toegeven, dafwij Ministers gehad hebben die voor hun leger en vloot heel wat meer eischten. De heer Duymaer van Twist, meende dat te veel is bezuinigd, maar dezen volbloed militair zal wel geen bewindsman het naar den zin kunnen maken, als hij tevens met de belangen van de schatkist rekening wil houden. Den Minister was achterstand schrik niet ouderwetsche le zers Rosy toch, ondanks vaders argwanend oog, er een vriend op na hield eD dat nog wel een zéér jonge vriend, den twee-en- twintig jaiigen Frans Verbeeck, tweede luitenant, in het bezit vau een beetje geld, een beetje knevel op z'n bovenlip en een groot warm hart, dat in harde slagen te bonzen aaDviDg, als de jouge man aan de aardige, kleine Rosy dacht. Hoe de twee vrienden ook peinsden, een bezoek aan den ouden generaal leek een onmo gelijkheid. Ze konden elkaar al leen spreken in de verstolen oo genblikjes 's avonds en Zondags in den middag enkele minuten in een afgelegen, stil straatje. Dit leven begon beiden deerlyk te vervelen. >'t Lijkt wel of het een doodzonde is, dat ik van je houd* zei Verbeeck nijdig. »En dat ter- wijl je er uitziet om te kussen. Je vader is een ouwe barbaar, dat hij me m'n liefde kwalyk neemt Rosy peinsde. Plotseling boog ze zich voorover. »Ik heb een idee juichte ze; >een prachtig idee I* En ze fluisterde Frans iets in het oor. Drommels da's een ge verweten in den aanbouw van duikbooten, maar Z. E. rekende de Kamerleden voor, dat de duik booten, die wij eerst in 1934 noodig zullen hebben, reeds in 1932 gereed zullen zijn. Aan het verlangen van de sociaal-demo craten, die geen duikbooten meer willen, omdat dit zoo'n verschrik kelijk wapen is, kon de heer Lambooy begrijpelijker wijze niet tegemoet komen. Aangezien alle zeemogendheden duikbooten bou wen, kunnen wij dit verdedigings wapen onmogelijk missen. Het personeelsvraagstuk is zoo wel voor Nederland als voor Indië in hoofdzaak geregeld. In geval van spanning kan ons land om streeks 500 man beroepspersoneel naar het Oosten zenden. Bij de geestelijke verzorging van het personeel traden de staatkundig gereformeerden in het strijdperk. Was de strijd bij Marine, niet zwaar. Minister Kan scheen het aanvankelijk al evenmin bijzonder moeilijk te zullen hebben. Wel waren er veel sprekers. Bij de algemeene beschouwingen over de afdeeling Binnenlandsch Be stuur voerden niet minder dan elf leden het woord. Het trekhondenvraagstuk heeft 's Ministers volle aandacht, al wil hij het nog steeds niet geheel verbieden. Het plaats nemen op een hondenkar is in het algemeen verboden en Z. E. zal in een circulaire de gemeentebesturen nog eens hieraan herinneren. Samenvoeging van gemeenten en grenswijzigingen wil de Regeering in het algemeen niet meer be vorderen dan beslist noodzakelijk is. Maar men kan niet alle zaken op dit gebied aanhouden totdat de wet betreffende gedwongen samenwerking tusschen gemeen ten zal zijn tot stand gekomen. Het subsidie voor de burger wachten zal worden verlaagd. De heer Kan is hiertoe overgegaan, omdat hij anders geen voldoende middelen zou hebben overge houden om de vitale belangen van den landbouw te behartigen Dat deze verlaging bestrijding vaarlijke onderneming*, stamelde Verbeeck. >Ben jy een dapper officier?* zei Rosy spottend. »Ben je bang voor den vijand Me dunkt waar jy voor vecht is wel de moeite waard 1* En Rosy ging in haar volle lengte voor Verbeeck staan en zag hem guitig en ondeugend aan. »Ik zal komen* zei de jonge maD snel en hy drukte haar een kus op haar mond. Het was den 5en December, Sint Nicolaasavond. De oude gene raal eu Rosy zaten bij het knap pend haardvuur zwijgend bijeen. De enkele cadeautjes, die ze el kaar gegeven hadden stonden uitgepakt op tafel. De generaal was in een brom merig humeur. Zijn voet lag in zwaehtels op een klein tabouret. Een hevige aanval van jicht als gevolg van het koude, vochtige weer, maakte dat hy voor dezen avond aan zyn stoel gebonden bleef. Maar bovenal was hy uit zyn humeur, omdat z'n dochter hem niet gegeven had wat hy gehoopt bad. Hij had haar toch duidelyk genoeg gezegd, dat hü een Zeiss-kyker wou bobben, en zou vinden sprak wel van zelf. De heer Van den Heuvel betoogde, dat de burgerwachten ieder oogen- blik weder noodig zouden kun nen zijn. Eén dag oproer kost meer dan de f 150.000 waarmede deze afgevaardigde de begrooting zou willen verhoogen. En na dezen spreker kwamen een reeks andere sprekers van rechtsche en van liberale zijde hun groote sympathie voor de burgerwachten betuigen en op verhooging van subsidie aandringen. Minister Kan gevoelt die sympathie ook, maar heeft geen geld. Dit is voor Kamerleden, die altijd om bezui niging vragen, geen argumenten dus nam de Kamer met 47 tegen 31 stemmen een motie aan tot verhooging van den post. Welke motie de Minister wel kalm naast zich zal leggen, zooals de Regee ring met zoo vele andere moties heeft gedaan. Schoolgeldregeling. In het Voorloopig Verslag over het Wetsontwerp tot wijziging van de schoolgeldregeling kwa men verscheidene leden op tegen het denkbeeld van nivelleering van de schoolgelden over het geheele land. Andere leden wilden het vraag stuk van algemeen kosteloos on derwijs ter sprake brengen. Sommigen vonden het wensche- lijk terug te keeren naar een wekelijksche of maandelijksche betaling van het schoolgeld. Tegen dit voorschrift, dat ter bepaling van het gemiddelde be drag der kosten per leerling geen rekening mag worden gehouden met de salarissen van de onder wijzers, die door het Rijk worden betaald, had men ernstig bezwaar. De schoolgeldregeling moet wor den gezien als een regeling tegen over den schoolplichtige. In overweging werd gegeven den termijn, gedurende welken de bestaande schoolgeldverorde ningen nog kunnen blijven gel den, met een jaar te verlengen om moeilijkheden te voorkomen. daar haalt ze een paar gebor duurde pantoffels voor den dag. Alsof hij een oude kerel was, een afgeleefde grijsaard I Hij geDe- raal-majoor Luytbulckert, voor wieu geheele regimenten sidder den. Aiwat stak hem z'b voetWat een beroerde avond. Plotseling daar werd gebeld. Een rijtuig had voor de deur stilgehouden. Verbaasd keek de generaal zyn dochter aan. Maar deze scheen in 't geheel niet ,verwonderd. »Even open doen* zei ze en liep de kamer uit. Dat opeo doen duurde heel lang. Er kwam byoa geen eind aan. »Hé!« schreeuwde de heer Luytbulckert driftig: »Rosyl Wie is daar! Hé kind; Rosy! waar zit je toch Hé Hè Rosy 1 Maar hy schreeuwde niet lang. De deur ging open en wie kwa men daar binnen Zijn doehter-lief en waarachtig zag hij dat goed Sint Nicolaas in vol ornaat. Die wijsheid geleerd heeft en zijn leven er niet naar regelt, gelijkt den man, die wel eenen akker heeft be ploegd, maar niets daarop zaait. Quldo Qezellet AXELSCHE# COURANT. -4

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1