A. P. ESSELBRÜGGE. Bieten rooien Binnenland. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Fantasie-Wekkertjes, Pendulettes, Bureau-Klokjes, Horloges met Radium Pols-Horloges. deelen, dat geen bedeelingen voor leden van een of andere kerk ge schieden, indien er niet een briefje is van de betrokken diaconie, dat ze onmachtig zijn tot bedeeling. Nu zijn er nog wel kerken, die niet zoo goed voor hunne armen zorgen, als wel wenschelijk is, maar het armbestuur kan niet in de zaken van de diaconie treden. Dhr. Dieleman zou in dat ge val de Gereformeerde kerk tot voorbeeld willen stellen, omdat daar de diaconie, zoolang spr. weet, nog geen enkele keer bij het Burgerlijk Armbestuur heeft aangeklopt. Dhr. P. de Feijter zegt, dat dit zeker die kerk tot eere strekt, maar het z. i. niet tot eer strekt, omdat hier elk jaar in de open bare raadsvergadering mede te deelen. De oorzaak ligt ook niet bij de diaconie, maar bij de leden der kerk, die bij de eene meer vrijgevig zijn, dan bij de andere Kosten voor pensioen der genees- en verlos kundigen f 249,40 Werkloozensteun 2500,— Dhr. 't Gilde meent, dat er verschillende omstandigheden zijn, waardoor de werkloosheid eerder zal toe-, dan afnemen. Door de hagelschade is er veel minder werk bij den landbouw en het gunstige weer doet de bieten ook vlug opruimen, zoedat een post van f 2500 wel te laag geraamd zal zijn. Hij stelt voor die te brengen op f 400C. De Voorz. zou er liever niet op vooruitloopen de geschiede nis heeft geleerd, dat als er daar voor tekort is, de Raad dan direct bereid is, zonder dat er zelfs over gesproken wordt, meer te geven. Dhr. van de Bilt vraagt of die verhooging niet van invloed is op de belasting. Spr. meent ook, dat men er met f 2500 niet komen zal en het daarom beter is daar nu rekening mee te houden. In Hulst is die post ook aanzienlijk verhoogd. De Voorz: Natuurlijk zal dan de belasting naar boven moeten maar het is mij hetzelfde, of men de post nu verhoogt of later. Dhr. Oggel gelooft ook niet, dat die post zooveel hooger moet zijn en Hulst heeft meer werk- loozen dan Axel. Dhr. van de Bilt: Dat kan ik niet gelooven. Dhr. Dieleman is er ook voor om den post te verhoogen. De Raad is wel bereid om bij te springen als 't noodig is, maar spr. vindt het ridderlijker om nu den post te verhoogen dan er bij .onvoorzien" op te rekenen. Dhr. Koster acht het ook niet noodig. De werkloosheid, hangt veel van het weer af, bij droogte kan er veel werk verschaft worden. Dhr. P. de Feijter zegt, dat er één verschil in zit. Als de post groot is en er wordt royaal ge geven, dan zullen de boeren hun arbeiders gemakkelijker wegstu ren. Het voorstel-'t Gilde wordt met 6 tegen 5 st. aangenomen. Vóór de h.h. Oggel, van de Bilt, Claes sens, Wolfert, Dieleman en 't Gil de. Tegen de h.h. Kruysse, Koster, v. Dixhoorn, J. en P. de Feijter Schatter vergunningen (Oüjslager) 10, Rente leening Grondbe drijf 533,33 Aflos idem 1500,— Verz. en pensionneering personeel gasbedrijf 2261,51 Rente geldleening idem 19556,87 Aflos idem 12635, Verz. pensioen ambt. vleeschkeuringsdienst 542,50 Voorschotten aan gem. ambt. voor betalingen 455, Andere uitgaven 25,— Onvoorzien 1579,24 Totaal der uitgaven f 185539,69 INKOMSTEN. Batig saldo 1927 f 4532,32 Uitkeering Rijk 8179, Leges 400,— Verhaal pensioensbijdra gen gem.-ambtenaren 1076,75 Verpachting Schietbaan 5,— Rente en aflos voor voor schotten „Volkshuis vesting" 12764,49 Bijdrage van het Rijk 4200, Marktgelden 60, Huur slachtlokaal 75, Vischbank 10, Ontvangst voor ver schot van werk- loozen 1000,— Pensioensbijdragen gem. personeel 313,19 Beerruiming 750, Drinkwater 25,— Huishuur Fokker 175, Huur tuingrond 145,— Cyns en erfpachten 165,05 Recognitiën 21. Rente van uitgezet kasgeld 70, Schoolgelden openb. school - 800,— De Voorz. zegt, dat B. en W. inzake de wijziging, die de Mi nister zal voorstellen een afwach tende houding aannemen. Dhr. van de Bilt zou in de schoolgeldheffing gaarne een sterke progressie zien voor de groote gezinnen. De Voorz. zegt dat zulks reeds vroeger geprobeerd is, doch het ontwerp van hooger hand is af gewezen. Rijksvergoeding voor jaarwed den en pensioensbijdr. der openb. onderwijzers f 14434,63 Schoolgeld bijz. scholen f 2240 Pensioensbijdr. geneesk. 49,60 Invaliditeitsrente van C. A. van Ijk 125, Besloten wordt om dit bedrag aan de wed. van Ijk uit te keeren. Rijksvergoeding voor arbeidsbemiddeling 108,75 meerdere slachtingen in dit bedrijf een groot overschot is ontstaan. Dhr. P. de Feijter verwacht, dat dit nog gunstiger zal worden, als er straks maar één keurmees ter noodig is, doch de Voorz. zegt, dat reeds gebleken is, dat zulks onmogelijk is. De praktijk heeft geleerd, dat één man het niet af kan, maar dat komt later aan de orde. Terug voorschotten f455. Totaal der inkomsten f 185539 69 De kapitaaldienst sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 12.800. (Wordt vervolgd.) Wijziging ouderdomswet. De wijziging van de Ouder domswet welke door de regeering aanhangig is gemaakt, heeft, naar „de Tel." verneemt, hoofdzakelijk tot strekking het openen van de mogelijkheid van terugbetaling van premie bij overlijden van den pensioengerechtigden leeftijd. Hrenspostverkeer België— Nederland. Zooals reeds bericht, worden met ingang van Jan. e.k. de posttarieven in België voor het Binnenlandsch verkeer verhoogd, Het Buitenlandsch tarief blijft on gewijzigd. In de grensgebieden naar Frankrijk, Duitschland en Nederland, wanneer de plaats van verzending niet meer dan 30 Ki lometer van die der ontvangst gelegen is, wordt het briefport evenwel ook van 0.50 frs. op 0.60 frs. gebracht, het port voor briefkaarten van 0.30 fr. op 0 35 fr. reed. B., en de beide jongens, die voor in den wagen zaten, konden er tijdig uitspringen en alzoo hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Maar de schade was niet on belangrijk, want chocolade, boter, suiker en velerlei artikelen gleden in het water. Toch kon nog een groot deel geborgen worden. Voorshands was echter de hoofd zaak, om de auto weer op den wal te krijgen en dit kostte heel wat moeite. Aan hulp was geen gebrek, doordat tal van nieuws gierigen kwamen aanloopen. Er waren echter eenige P. K.'s voor noodig, zoodat men ten slotte met een takel en 4 paarden het doel bereikte. De machine had eenige water schade bekomen, doch overigens zullen de gevolgen nogal drage lijk zijn. De inschrijving voor de af braak van de noodwoningen op het Plaatje alhier ten bate van de gemeente, had den volgenden uitslag: Alf. Lippens f 250, M. de Visser, Magrette f210, A. de Feijter f 105, C. F. Verstraten f80 en F. Haak f 10. Gegund aan Lippens. De zinker. Subsidie vereen. Landver huizing 25, Idem geitenvereen. „Ter Verbetering 37,50 Idem Z. VI. Tram. Mij. 940, Autodienst Axel Hulst 100,— Dhr. Koster stelt voor om die subsidie af te schaffen. Spr. ziet wel, dat de menschen allen met de bus van Keizer meerijden. Dhr. 't Gilde acht die subsidie ook niet rechtvaardig tegenover andere menschen, die niets vragen. Z. h. s. wordt de subsidie in getrokken. Subsidie werklozen kassen f 500,- Jaarwedde corresp. ar beidsbemiddeling (A. de Visser) 250,- Pensioen voor idem 45, Premiën jaarmarkt 200,— Kosten invordering be lasting 50,— Teruggave id. 25, Uitkeering aan het Rijk, wegens kwade posten van belasting 5000,— Belastingen. 60 opcenten voor ge bouwde eigendom men 3500,— 15 voor onbebouwde 1700, 40 voor Person. Bel. 6700, Inkomstenbelasting 83000, Hondenbelasting 600, Vergunningsrecht 625,— (Totaal f96125). Bij het hoofdstuk der belastin gen wil dhr. 't Gilde voorstellen om ook opcenten op de Vermo gensbelasting te heffen om daar door den druk van den kleinen middenstand te verlichten, te meer omdat straks de belastingen weer gaan verhoogen. Spr. zou daarvan 100 pCt. willen heffen, doch zijn idee vindt geen steun Rente Grondbedrijf f 533,33 Aflos 1500,— Rente Gasbedrijf 19592,57 Afios 12805, Pensioensbijdr. id. 2261,51 Dhr. van de Bilt zou van het gasbedrijf zoo min mogelijk een winkel maken en de onderdeelen, als lampen, kachels, enz. bij par ticulieren laten koopen, die er hunne winkels voor open stellen. De Voorz. zal die zaak bij de gascommissie bespreken. Dhr. 't Gilde zou geen gelden meer willen voleeren voorreizen naar of lidmaatschap van de Ver een. van Gasfabrikanten. De Voorz. zegt, dat besloten is, dat daarvoor niet meer be taald zal worden. Dhr. van de Bilt. vraagt nog hoe de uitkomsten zijn van het Grondbedrijf, rendeert dat nogal De Voorz. kan dat niet in en kele woorden zeggen, maar als dhr. van de Bilt eens bij spr. komt, zal hij ingelicht worden. Vleeschkeuringsdienst f 542,50 De Voorz. zegt, dat door de Ingezonden Mededeelingen AXEL, 18 November 1927. De mist heelt ous weer eeu paar dagen gefopt. Het is wel bedenkelijk, dat het in dezen tijd nog van mist alhaDgt, of men zyn post zal krijgeD, ja dan neen. Natuurlijk zouden we niet gaarne zien, dat ook maar één mensch zyn leven of zijn goed er voor in de waagschaal stelde en daarom zouden we er ons machteloos bij neerleggen, als er geen andere gelegenheid was om die post te krygen, of liever het verkeer meer geregelden gang te vezekeren, dan over de boot- lijn VlissingenTer Neuzen of Hansweert—Ter Neuzen. Maar er is voor Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen nog een derde lijntje, n.l. HansweertWalsoorden en dat weigert zyn dienst slechts bij hooge uitzondering. Het is eigenlijk gek om daar op nog de aaudacht te moeten vestigen. Ieder kind, dat de kaart bekykt, zal toch direct zeggen dat kortste eindje, dat is de weg we moeten zoo gauw mogelyk het water over zyn, dan staan we op vasten grond, en dan kun nen we vooruit. In Zoetekoekiana is dat anders. Daar maakt men de reisjes over water wat langer en propa geert de prachtige boottocht over de Schelde naar het schilderach tige Terneuzen met zyn reuzen sluizen. Man vraagt zich af, wat kan er toch eigenlijk achter zitten, dat ondanks een reeks van jaren, dat in de Provinciale Staten ge vraagd wordt om een snellere verbinding met het Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen over de Schelde, men daarvoor toch Oost- Indisch doof blijft. De heer F. M. van de Vijver Kon. Marechaussee alhier, is ver plaatst naar de Brigade te Ossen- drecht, in verband met een te wachten bevordering. Hedenmorgen kwam de grossier in koloniale waren, enz. B. van Capellebrug met zijn vrachtauto achteruit de brug van de Kanaalkade afrijden en had daarbij waarschijnlijk zoo'n vaart dat de wagen bij het zwenken slipte en van de wal in de vaart De werkzaamheden verbonden aan het leggen van den zinker in het kanaal te Terneuzen zijn gisteren beëindigd. Het is eeD heel werk geweest. De zinker bestaat nl. in een stalen buis die zoodanig gebogen moest worden, dat ze zooveel mogelijk gelijk vormig werd aan de glooiing van den kanaalbodem. Om die buis werd daarna een mantel gelegd van beton. Ze is onge veer 12 M. lang en geen centi meter langer, dan ze moet zijn. Het gewicht is 6000 K.G zoodat men zich kan voorstellen, dat zoo'n karweitje niet in een paar uur geschied is. Nadat de noo- dige palen in den grond waren geheid ter voorkoming van aan varing met den zinker werd een bok met stoomkraan in gereed heid gebracht, waarna het werk met lieren is volbracht. Ver volgens heeft een duiker de ver bindingsstukken met beton ge wapend en thans worden deze aan het komnet verbonden, zoo dat reeds Maandag gas kan wor den geleverd in het centrum der stad. Terloops deelde men ons ook mede, dat de gashouder te Ter Neuzen is klaargekomen. Wat de nieuwe ovenbouw be treft, kan gemeld worden, dat er tosscben partijen een schikking getroffen is, tengevolge waarvan de werkzaamheden voortgang hebben gekregen en thans de muren worden afgebroken en opnieuw met steviger ondergrond en zwaarder fundeering zullen worden opgetrokken. Bij de te Terneuzen ge houden stemming voor de ver kiezing van 3 notabelen der Ne J Herv. kerk werden herkozen de heeren M. R. de Feijter en Jacob Donze. Gekozen is de heer P. K Dees. Kamer van Koophandel. Bij de Dinsdag gehouden ver kiezing van 8 leden wegens pe riodieke aftreding met 1 Januari a.s. zijn voor de afdeeling Groot bedrijf bij enkele candidaatstel- ling herkozen de heeren L. de Feijter, J. A. van Rompu C. Wind van Merkesteyn te Ter Neuzen en 1. A. Risseeuw te Oostburg. Voor de afdeeling Kleinbedrijf werden lijsten ingeleveid voor de aftredende leden, de heeren J. M. Oggel te Axel, A de Vrieze te Ter Neuzen, A. A. van de Walle te Hulst en A. J. Wijffels te Aar denburg, en voorts voor den heer A. A. Marquinie te Sas van Gent. Aangezien het aantal candida- ten dat der te bezetten zetels overtreft, is een stemming noodig die door het hoofdstembureau is bepaald op Dinsdag 29 Novem ber a.s., te Ter Neuzen tusschen 10 uur v.m. en 1 uur nam. en te Sas van Gent, Axel, Hulst, Hontenisse, IJzendijke, Oostburg en Breskens des voorm. van 9 tot 11 uur. (Tem. Crt.) Ie kl. B. C. van Sluis van Al- blasserdam naar het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen. Men meldt uit Sas van Gent: De campagne aan de beide suikerfabrieken te Sas van Gent vordert buitengewoon goed. Van af den beginne is er een vol doende aanvoer geweest en heb ben beide fabrieken op volle kracht kunnen stoomen. De bieten zelve zijn lichter dan andere jaren wat zijn oorzaak wel zal vinden in de vele regens, die aan de veldgewassen in den afgeloopen zomer over het algemeen geen goed hebben gedaan. Per tram en trein is de aan voer aan de fabrieken zeer druk. Ook per schip worden groote hoeveelheden aangevoerd, vooral voor de coöperatieve beetwortel suikerfabrieken liggen geregeld vele schepen ter lossing gereed. Het einde der campagne is tegen begin December te voorzien. - Te Selzaete werden niet minder dan drie fietsen gestolen, w.o. een nieuwe van een inwoner van Sas van Gent. Het nieuwe karretje was verdwenen en er was een oude slechte fiets voor in de plaats gezet. Ook in de opslag plaats van het station Selzaete hebben de dieven een bezoek gebracht. Hier werd een hoeveel heid wijn ontvreemd, die verder per trein naar Sas van Gent moest worden vervoerd. We vernamen, dat juist de beste wijnsoorten werden vermist. Kalender. De Firma P. Sluis, bracht ons weer zijn populaire vogelkalen der. De uitvoering is onberis pelijk, terwijl de vogeltypen nog grooter zijn afgebeeld, waardoor ze mooier uitkomen. Achter de kalenderbladen bevinden zich voor de vogelliefhebbers en kweekers allerlei nuttige en practische wenken over voeding, kooibouw, verpleging, enz. We kunnen begrijpen, dat hou ders van pluimvee hun best zullen doen om in het bezit te komen van zoo'n kalender, waar voor ze bij hun winkelier wel de noodige inlichtingen krygen, Verplaatst met ingang van 1 Jannari 1928 de kantoorbediende Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Als altijd een welkom geschenk. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met PUROL. Doos 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zondag 20 November 1927. Voorm. 91/, ure Dhr. L. Dek. Nam. 2 Ds. G. P. A. Ruysch van Dngteren. Voorm. 91/, ure Ds. Rutgers uit Amerika. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Van 1—31 October 1927. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkin gen. 6. Martinus Verhelst (van Ter Neuzen), 24 j., jm. en Catharina Cor nelia Schieman, 22 j., jd. 11. Ferdinan- dus Dees (van Kapelle bij Goes), 53 J., wedn. en Tannetje Willemina Bruijn- zeei, 40 j., jd. Geboorten. 6. Martha Jacoba Pieter- nella, d. van Hendrik Cornells Wissel en Tanneke Maria Jozina Willemsen. 11. Cornelis Jacobus, z. van Francois van Drongelen en Suzanna Verhelst. 14. Adriaan Pieter, z. van Jan Bakker en Adriana Dingetje Bolleman. 20. Daniëla Jozina, d. van Daniël Jozias Dees en Hendrika Wilhelmina van Eek. 21. Gerrit Johan, z. van Johan Marcus de Zeeuw en Sara Elisabeth Dooms.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2