N ieuws- en Ad vertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Een groot Middenstandsbelang. No. 65 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bjj dit blad behoort een bijvoegsel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Nu de Eerste Kamer vermoe delijk over enkele weken zal gaan behandelen het wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Naam- i >oze Vennootschappen, willen wij er nog eens op wijzen, hoe zeer met name ook de Midden stand wordt getroffen door de bepalingen in de nieuwe wet, welke de strekking hebben om de openbaarheid in famiiie-ven- nootschappen te bevorderen. Wanneer iemand een zaak heeft, die hij wil laten voortbestaan na zijn aftreden of overlijden, is de vorm van een naamlooze ven nootschap te kiezen als de beste ter bestendiging van het bedrijf. In de meeste gevallen behoeft de Middenstander, die zijn zaak om zet in een gesloten naamlooze vennootschap, geen beroep te doen op de geldmarkt. Wel zal hij bij de oprichting registratie rechten hebben te betalen, en ook zal hij de dividend- en tantième belasting moeten voldoen. Er zijn in ons land meer dan 17.000 naamlooze vennootschappen, die geen beursnoteering bezitten. De nieuwe wet wil de open baarheid ook ten aanzien van deze familie-vennootschappen doorvoeren. Nu behoeft een op richter van een gesloten vennoot schap volstrekt geen publiciteit te schuwen, maar wat hebben buitenstaanders er mede te ma ken Welk algemeen belang is er mede gediend? Men bezit zelf alle aandeelenheeft geen geld aan derden gevraagd is dus ook aan derden geen rekenschap verschuldigd. Maar dan gaat het ook niet aan om de zakengehei men, om de vrucbt vanjarenlan- gen arbeid aan den eersten den. besten man van de straat mede te deelen. De Regeering heeft als motief aangevoerd, dat de openbaarheid moet dienen om meerdere waar borgen aan de crediteuren te ge ven. Nu ziet men toch, dat in dn Regeering geen kooplieden zitten! Alsof men iemand, dien men niet kent, crediet geeftEn al wordt aan de balans geen pu bliciteit gegeven, in de praktijk bestaat deze zeer zeker. Geen enkele bank zal ooit een belang rijk crediet geven aan een naam looze vennootschap zonder eerst haar eigen accountants te hebben gestuurd. Wanneer echter een Middenstander in zijn zaak geen geld van anderen noodig heeft, is het te begrijpen, dat hij hul digt het oud-Hollandsche gezeg de houdt de handen uit de kas en de oogen(uit de boeken! De gesloten naamlooze Ven nootschap is een bedrijfsvorm, die meer en meer in gebruik is gekomen, niet tot het ontduiken van belastingen, maar ter besten diging van het bedrijf. De Re geering moest dus alles doen om het voor dien bedrijfsvorm zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Zij moet zich derhalve onthouden van maatregelen gelijk deze, die den Middenstand zoozeer treffen. Het is onbegrijpelijk, dat de Tweede Kamer dit wetsontwerp heeft aangenomen men moet het driemaal overlezen om het te gelooven. Het is vermoedelijk geschied bij gebrek aan beter inzicht, maar waarom dan er niet wat meer studie van gemaakt? {üet gaat er toch piet om, dat men wetten krijgt, maar dat men goede wetten krijgt. Het is haast niet aan te nemen, dat de Eerste Kamer dit wetsontwerp zal laten passeerenmoge zij bedenken, dat aanneming van dit ontwerp groote schade zou be- teekenen voor de economische belangen van den Middenstand Zitting van Donderdag3 Nov. 1927 des nam. 2 ure. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. Aanwezig alle leden. V. (Voortzetting van de behande ling der begrooting 1928). Onderhoud gebouwen f 400, - straten 1750, wegen' 750,— plantsoen 40, pompen, riolen, enz. 650,— Dhr. Koster vindt een post van f 250 voor de pompen erg duur en vraagt of het niet beter zou zijn, om sommige pompen te vernieu wen, daar ze telkens gerepareerd moeten worden. De Voorz. is er niet voor om nog nieuwe pompen te plaatsen. Klokkenist f 85, Deze post is verlaagd tot f 50, wegens vernieuwde benoeming. Grafdelver (Freeken- horst) f 500,— kosten begraafplaats 200,— reinigingsdienst (paard los werkman, ge reedschappen) 1000, pensioenen personeel reinigingsdienst 1050,— brandschade 35,— rente van geldleeningen voor de bestrating enz. 3828,25 aflos van geldleeningen voor de bestrating enz. 4350, voorschot werkloonen 1000,— vergoeding hond 100,— kosten beerruitning 750,— toeslag pensioen wed. van Bendegem (40 pCt. van f 98) 39,20 aankoop drinkwater 25, eigendommen niet voor publieken dienst be stemd 200,- jaarwedden onderwijzers 14713,19 onderhoud onderwijzers woning 150,— id. school 680,— leermiddelen, enz. 600, vuur, licht, enz. 1250, oudercommissie 5. Op de vraag van dhr. 't Gilde of dat voldoende is, antwoordt de Voorz., dat nog nimmer om meer gevraagd is. De Voorz. herinnert aan het verzoek om subsidie voor het schoolmuseum te Middelburg, dat opnieuw is ingekomen. Het vorig jaar is dit verzoek afgewezen en B. en W. doen weer het zelfde voorstel om er niet op in te gaan. Dhr. 't Gilde en dhr. Claessens willen f5 geven, doch dit voor stel wordt niet gesteund. Dhr. van de Bilt vraagt of het niet mogelijk is, dat de besturen van bijz. scholen eerder weten, over hoeveel zij mogen beschik ken voor onderhoud. Dat is voor dit jaar nog niet bekend. Dhr. Oggel zegt, dat het mis schien een maand geleden al is medegedeeld en bepaald is op f 10 per kind. Dhr. van de Bilt had het nog niet vernomen, maar zou het toch liever wat eerder willen weten, De Voorz. zegt, dat zulks offi ciéél niet mogelijk is, daar eerst de gemeenterekening vastgesteld moet zijn en dat is minstens September. Hij geeft echter in overweging om, als een school bestuur omtrent een of andere regeling iniichtingen verlangt, men dan naar de secretarie komt, waar men die volledig krijgen kan, maar officieel kan het nooit vroeger meegedeeld worden. Dhr. van de Bilt zal daar nota van nemen. Pensioenen onderw. f 13501,10 brandverz. 70, rente geldleening- voor de school 450,— aflos idem 750, toeslag pensioen mej. P. C. van Vessem 46,40 (Men scheen er niet aan te denKfn, dat deze post vervalt. Red.). Uitkeering aan andere gemeenten voor 1. o. f 100, Bijzonder onderwijs boventallige leerkrachten 3700,— onderhoud scholen 5000, vergoeding voor terrein en gebouwen 3600,— uitkeering aan andere gemeenten 500,— rente waarborgsommen 185, geldleeningen 647.50 aflos 500,— teruggaaf schoolgeld 50,— subsidie Fröbelschool 400, comm. schooltoezicht 100,— id. schoolverzuim 160, vergoeding voor autobus Kijkuit 1250, andere vergoedingen 100, vervolgonderwijs 125,— id. bijz. scholen 375, subsidie R. K. handels school te Hulst 30. De Voorz. zegt, dat B. en W. die post willen verhoogen tot f50, dus f25 per leerling. Dhr. 't Gilde vindt dat bedrag wel wat weinig voor een zoo nuttige inrichting. De school is voor den middenstand van het grootste gewicht. Hij stelt daarom voor om per leerling f 75 te geven. De Voorz. zegt, dat B. en W. aanvankelijk f 15 hadden voor gesteld, omdat dit het gewone bedrag is, dat de Raad beschik baar stelt. Wordt dat nu f 75, en komen er veel leerlingen, dan weten we niet waar het eind is er wordt meer gezegd, dat het onderwijs hier zooveel geld kost, voor de H. B. S. te Terneuzen b.v. zijn we ruim f6000 kwijt, maar dat is noodgedwongen, anders zou het niet toegestaan worden. Als het over belastingen gaat, wordt er vaak geklaagd en hier is men er weer niet tegen om die te verzwaren. B. en W. handhaven hun voorstel om f 25 per leerling te geven. Dhr. 't Gilde wil het voorna melijk omdat de school voorden kleinen middenstand nuttig is. Dhr. Kruysse zegt, dat die school ook subsidie gevraagd heeft aan de Provincie, maar de Staten hebben de rollen omgekeerd en gezegd gaat naar de gemeenten. Toch is die sudsidie nog toe gestaan, maar als wij nu f 75 per leerling geven, dan is dat wel licht voor de Staten een prikkel, om de subsidie terug te nemen. Dhr. van Dixhoorn kan met een subsidie van f 75 per leerling niet meegaan, en evenmin met f25. Hulst heeft zich de weelde veroorloofd om een aantal scholen te stichten en teert nu op zijn buurman en zegt geeft maar. In Hulst zit geld genoeg en dus kan men 2ich daar wel redden. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Dhr. Koster vraagt zich af wat we al niet 2an onderwijs uitge ven. In Hulst is de gemeente te klein voor de scholen die men er heeft, zoodat men ze op ander terrein moet bouwen. Ook heeft spr. vernomen, dat het leergeld er erg laag is, om veel leerlin gen te krijgen, er gaan er nu 70 en elk jaar wordt maar meer subsidie gevraagd. Het Rijk geeft f15.000, de Provincie 15 pet van de kosten nu de gemeente nog eens, zoodat we driemaal aan die school betalen, terwijl er ver scheidene leerlingen zijn, w.o. ook uit Axel, die best wat meer konden betalen. Er wordt gezegd, dat er zoo weinig voor den mid denstand gedaan wordt, spr. wijst erop, dat er 11000 studenten zijn en hoeveel struikelen er daar niet van, die dus hun doel niet be reiken en waarvoor toch groote kosten gemaakt zijn. Dhr. van de Bilt zegt, dat we voor de H. B. S. f 6000 moeten betalen, d.i. gemiddeld t300 per leerling. Spr. vindt dat niet erg, als het goede leerlingen zijn, maar er gaan er verscheidene, waar niets van terecht komt, omdat ze met een briefje van het hoofd der schooi worden toegelaten, zon der examen te doen. Dhr. Oggel zegt, dat dan toch verklaard moet worden, dat ze het onderwijs kunnen volgen. Dhr. van de Bilt zegt, dat de Handelsschool den middenstand dient en er wordt zeer streng na gegaan of ze bekwaam zijn, om te kunnen leeren, zoodat er dan niet zooveel mislukkelingen ko men, want als ze niet goed kun nen leeren, houden ze het er niet. Dhr. Claessens vindt hetvreemd, dat dhr. Kruysse nu tegen de subsidie is en in het afdeelings- onderzoek er niet over sprak. Dhr. Kruysse In de afdeelingen kon ik als wethouder geen op merkingen maken, maar hier moet ik als raadslid mijn standpunt verdedigen. Dhr. Claessens gelooft dat het aantal leerlingen er nooit zoo groot kan zijn, want als het geen goede zijn, trappen zij ze er ge woon af. Dhr. 't Gilde herhaalt, dat de middenstand de ongelukkigste klasse van menschen is, waar zoo goed als niets voor gedaan wordt. Dhr. J. de Feijter merkt op, dat die subsidie toch elk jaar geregeld kan worden en zou er daarom voor zijn om nu voor één jaar de gevraagde subsidie te geven. Spr. voelt ook wel wat voor het gezegde van dhr. van de Bilt, dat het voor de gemeente nog van voordeel zou zijn^alser leerlingen van de H. B. S'. naar Hulst gingen. De Voorz.We zouden ook kunnen doen als in St. Jansteen en een vast bedrag bepalen. Dhr. Oggel is daar niet voor. Men moet de subsidie afmeten naar het belang, dat de gemeente bij de school heeft. Dhr. van de Bilt stelt voor om f75 per leerling te geven, tot een maximum van f300, welk voor stel wordt aangenomen met 6 tegen 5 st. Voor de h.h. Oggel, van de Bilt, Wolfert, Claessens, 't Gilde en J. de Feijter, tegen de h.h. Kruysse, Koster, van Dixhoorn, Dieleman en P. de Feijter. Subs. Chr. Landbouwschool f 200. Dhr. 't Gilde vraagt of hier in verband met de tuinbouw ook iets gedaan wofdt. Spr, gelooft dat als er hier meer tuinbouw kwam, de werkloosheid veel ver minderen zou. De Voorz. antwoordt, dat er inderdaad met steun van de ge meente reeds een tweetal lezingen over tuinbouw zijn gehouden en B. en W. op het standpunt staan om daaraan mede te werken. Subsidie vereen. „Ambachtsbelang" f500,— Id. „Concordia" 300, Dhr. 't Gilde wil bij dezen eens op de wenschelijkheid wij zen van te nemen maatregelen, opdat het publiek, als er een muziekconcert 'gegeven wordt, daar rustig van kan genieten zon der dat er wanordelijkheden voor komen. Zoo is het dezen zomer ook gebeurd, dat als het gezel schap van Hoek hier was, deze menschen geen licht hadden en er een jongen naar boven moest worden gestoken, om de lantaarns aan te trekken. De Voorz. kan mededeelen, dat B. en W. steeds ter wille zijn. Als het hun bekend is,;dat er uit voeringen plaats hebben, zal ge zorgd worden, dat een en ander in orde is. En wat het stil zijn tijdens de concerten betreft, neemt spr. in overweging, of niet bij verordening is vast te stellen; dat gedurende de muziek de men schen moeten stil staan. Er zijn trouwens nog meer punten, die uitbreiding vragen van de gemeentelijke politieverordening, zoo wil spr van deze plaats ook wel mededeelen, dat het's Zater dagsavonds ook uit moet zijn met die Jaszbandmuziek, enz. Dhr. Dieleman wil in dit ver band meedeelen, dat's Zaterdags avonds en ook wel des Zondags veel burgers last hebben van het leven, dat op straat gemaakt wordt. In den regel zijn het dezelfde jongens, die dat veroorzaken en spr. gelooft, dat het niet moeilijk moet zijn voor de politie om die jongens te pakken te krijgen. Dhr. Oggel meent ook, dat de bestaande verordening daarin voorziet en het verboden is om op straat te loopen schreeuwen (en vloeken. Red De Voorz. zegt, dat het moei lijk is voor de politie om in deze daadwerkelijk op te treden, maar dat maatregelen in voorbereiding zijn, om een en ander te voor komen. Dhr. Dieleman is den Voorz. dankbaar voor die woorden, doch houdt vol, dat als de politie wil, die jongens gemakkelijk te pakken zijn. Salaris geneesheeren voor Armenpraktijk f800,— Idem verloskundige 750,— Dhr. van de Bilt zegt, dat om trent de hulp van geneeskundige wel eensRlachten zijn ingekomen, doch dit z. i. geen zaak is voor publieke behandeling, daar het niet aangaat om hier menschen bij naam te noemen, die van wege den Armen verpleegd wor den. Verpleging enz. armlastige krankzinnigen (6) f3930,-- Subsidie Armbestuur 7500,— De Voorz. zegt, dat die post met f 1500 is verlaagd, in ver band met het batig saldo van de rekening van het Armbestuur. Dhr. Dieleman vindt het toch nog een groot bedrag, dat de ge meente daarvoor moet afstaan en vraagt zich af, of de verschillends kerkelijke diaconiën hunne ver plichtingen wel nakomen. Dhr, J. de Feijter kan als voor- fitter yan het Armbestuur mede* ANT. iIII I IlIHniïWTTI 111 IHIWM—1 TB

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1