I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen io I No. 64 DINSDAG 15 NOVEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De Eerste Kamer lieeft over het wetsontwerp tot goedkeuring van de gewijzigde overeenkomst met de maatschappij „De Schel de" geruimen tijd gesproken, doch het ontwerp is tenslotte zonder stemming aangenomen. Wel waren er ernstige bezwaren. De heeren Lindeijer en De Veer konden zich bijv. allerminst vereenigen met de bepaling, dat, als het Rijk aan de Mij. belas ting zou vrij schenken, de ge meente deze weer aan het Rijk zou moeten vergoeden Maar Minister Van der Vegte toonde duidelijk aan, dat de gemeente volkomen op de hoogte was van de opgenomen bepalingen en dat, als zij daarmede kon ver eenigen, daartegen toch ook wel geen overwegend bezwaar zou bestaan. De Tweede Kamer heeft een begin gemaakt met de Algemee- ne beschouwingen over de Staats begrooting Deze zijn dit jaar belangwekkender dan vorige jaren Want de kans op een terugkeer van de oude coalitie is aanmerkelijk toegenomen. De positie van het extra-parlemen tair kabinet is voor velen nog steeds een doorn in het oog. En geen wonder, want als de Regeering, zooals zij het vorige jaar deed, de uitspraken van de Tweede Kamer kalm naast zich neerlegt en dit lichaam toch geen macht toont te bezitten om het ministerie tot toegeven of heen gaan te dwingen, gaat onze staatshuishouding meer op een dictatuur gelijken dan op een parlementairen Regeeringsvorm. De heer Nolens, die de de batten opende, verklaarde uit drukkelijk, dat voor hem de gegevens voor eene coalitie-Re- geering nog steeds aanwezig zijn Als de Christelijk historischen maar niet roet in het eten had den geworpen, zouden de coali tiepartijen nog wel broederlijk tezamen achter de groene tafel zitten. En de heer ür. de Vis ser greep de aangeboden hand haastig aan. Het heeft nooit in de bedoeling van zijn partij ge legen met de andere groepen van rechts te breken. Zelfs in de groote vergadering toen de beslissing over het gezantschap bjj den Paus de coalitie deed uiteen vallen, hadden de Chris telijk-historischen verzekerd, dat zij op het voortbestaan der sa menwerking onverminderd blij - ven prysstellen. Kalm tegen over de coalitie staat de heer Heemskerk. De anti-revolutio nairen toch hebben zich zooveel mogelyk buiten den twist ge houden, zij hebben gezorgd, dat zij met de beide andere partijen op goeden voet bleven. En mr. Heemskerk verdedigde de sa menwerking met de verzekering, dat hij wel een dozijn aantal belangrijke punten zou kunnen noemen, die door de drie groepen van rechts tot 'n goede gemeen schappelijke oplossing zouden kunnen worden gebracht. Under deze omstandigheden mag men wel aannemen, dat, al zal het tegenwoordige kabinet vermoe delijk wel tot de verkiezingen van 1929 blijven zitten, het dan door een coalitie-Regeering zal worden opgevolgd. De heer Al- barda eGhter, die opnieuw de Roomsche democraten tot samen werking opriep, zal wel hebben gevoeld, dat zijn kansen ernstig zijn gedaald. Een ander belangrijk punt was de economische toestand van ons land en inzonderheid de te volgen handelspolitiek. Zooals bekend is, mag men Mi nister de Geer gerust als een voorstander van vrijhandel be schouwen. Maar in het minis terie is, inzonderheid na het vertrek van Jhr. Van Karnebeek, een belangrijke kentering te constateer en. Men schermt met een soort dubbel tarief, dat toch geen vechttarief mag zijn. On der aandrang van Limburg en Brabant en van mannen als mr. Kortenhorst en Fleskens in de Kamer, dreigt men steeds ver der den beschermenden weg op te gaan. Tevergeefs betoogde de heer Albarda, dat de Neder- hndsche industrie geen bescher ming noodig heeft en dat haar toestand heusch niet ongustiger is dan die van andere landen, waar men zeer hoog opgevoerde tarieven kent. Tevergeefs ook kwam de heer Van Gijn pleiten voor een denkbeeld, dat zeker allerminst nieuw is, maar toch nog zelden in onze volksver gadering openlijk verdedigd, dat n I. alleen verlaging van de loo nen verbetering zal kunnen brengen Men gevoelt, dat steeds meerderen in het parlement en vermoedelijk ook in de Regee ring een anderen kant opwillen. Want de woordvoerders der Roomsch Katholieken dringen steeds krachtiger op protectie aan en zullen zeker aan een nieuwe Regeering geen steun verleenen, als geen bescherming op het programma wordt ge bracht. Zullen de Christelijk Historischen, die over het geheel vrijhandelaars zijn, evenals één hunner leiders, onzen tegen- woordigen premier, bereid zijn ook op dit gebied water in hun wijn te doen? Ook over de voorgenomen be lastingverlaging is reeds voorat van gedachten gewisseld, van socialistische zijde is men er uiteraard weinig mee ingenomen, dat deze verlaging in de eerste plaats aan de groote inkomens ten goede zal komen. En de heer Albarda verwierp uitdruk kelijk het argument van den Minister, dat deze belastingver laging noodig zou zyn ten be hoeve van meerdere kapitaal vorming met de verklaring, dat er in ons land reeds kapitaal genoeg is, gelijk kan blijken uit de inschrijvingen op buitenland- sche leeningen. Anderzijds be toogde de heer Van Vu uren, dat deze verlaging in de eerste plaats zou moeten dienen om groote gezinnen waaronder hij dan verstaat die met vijf of meer kinderen tegemoet te komen. De heer Marchant legde er terecht den nadruk op, dat deze verlaging van belasting niet al leen staat, maar een schakel vormt uit het geheele proces van verschuiving van lasten van de directe naar de indirecte belan gen, Het nieuwe wetsontwerp tot het verhoogen van het in voerrecht op aardewerk, naar verklaard wordt voor den tijd van drie jaren, is hiervan een duidelijk voorbeeld. Uitvoerig heeft de heer Mar chant, evenals de heer van den Tempel vóór hem, stil gestaan bij de positie der ambtenaren. Minister de Geer kreeg eenige harde noten te kraken, temeer omdat hij in zijn memorie van antwoord niet overal even ge lukkig is geweest Zoo b.v waar hij aan de organisaties, die op grond van het steeds ruimer vloeien van de middelen op her stel van aangedaan onrecht aan dringen, voorhoudt, dat geen verband mag worden gelegd tusschen de Rijksinkomsten en de salarissen, terwijl toch de verlaging indertijd uitsluitend gemotiveerd werd met een be roep op den nood van de schat kist. Waar mr. Marchant den moreelen plicht tot rechtsherstel voorop stelde, stond hij dan ook zeer sterk. Verder wees hij er met recht op, dat men van de beloofde versoberiag van den Rijksdienst nog weinig of niets bespeurt. Men heeft de salaris sen aanmerkelijk verlaagd, hier en daar ambtenaren als over tollig ontslagen, maar de groote reorganisatie, waaraan men nu reeds vele jaren werkt, laat op zich wachten. Van de eenlingen uit de Ka mer noemen wij in de eerste plaats den heer Arts die aan de democratische elementen van de R K. staatspartij voorspelde, dat, als zij zich niet spoedig los maakten van de behoudende elementen en een vooruitstre vend program ontwerpen, de R. K. volkspartij bij de volgende verkiezingen versterkt in de Kamer zal terugkomen. Voorts heeft natuurlijk de heer L. de Visser een geweldige rede gehouden tegen het tegenwoor dige kabinet. Wij zullen aan deze rede niet te veel ruimte bestedende communistische denkbeelden van dezen propa gandist zijn eenerzijds voldoende bekend, anderzijds zeer vaag. Het is hem dan ook in hoofdzaak om propaganda te doen. Tenslotte noemen wij den heer Kersten, die er zich over be klaagde, dat de heer De Geer een bewind voerde, dat volstrekt niet beslist Calvinistisch kan worden genoemd. Minister de Geer heeft met de beantwoording van de sprekers een aanvang gemaakt. Eenige punten van ondergeschikt be lang werden behandeld, waarna Z.E. tot het salaris-vraagstuk kwam. Hij staat blijkbaar nog steeds op het standpunt, dat hij de intrekking van art. 40, waar toe hij zelf niet wilde overgaan, doch die toen door den heer Colijn is verricht, als een tait accompli kon aanvaarden. Zitting van Donderdag 3 Nov. 1927 des nam. 2 ure. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. Aanwezig alle leden. IV. (Voortzetting van de behande ling der begrooting 1928). UITGAVEN. Achterstallige uitgaven (vooronderwijsinrichtingen) f8500 Jaarwedde burgemeester f 4600 Dhr. van de Bilt zou willen, dat bij de 5-jarige herziening van salarissen van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers door Ged. St. rekening werd gehouden met de verminderde inkomsten van de burgerij en wil daarbij wijzen op Axel, waar die post nog hooger geraamd is voorden burgemeester als uitzondering. Als het verzoeken geldt als voor de posterijen en dergelijke wordt Axel als kleine plaats beschouwd en in ander opzicht is het weer ineens een groote stad geworden. Spr. zal bij zijn voorstel geen cijfers noemen, maar zou het toch gaarne verminderd hebben. Enkele jaren geleden werd naar het par ticulier bedrijf gekeken en gezegd, die verdienen zooveel meer, maar ofschoon deze verminderd zijn, wordt het salaris der ambtenaren gehandhaafd. Dhr. Claessens vraagt of het geen overweging verdient om ge zamenlijk door de gemeentebe sturen te probeeren die salaris regeling aan den gemeenteraad over te laten De Voorz. antwoordt, dat dit bij de wet is geregeld en een adresbeweging dus niet zou helpen. Dhr. Koster zou er zich ook mee kunnen vereenigen, als alle gemeenten verlaging vroegen, maar nu is het weer mosterd na den maaltijd. Als Axel dat alleen vraagt, is het toch tevergeefs. De Voorz. vindt het zonderling, dat dhr. van de Bilt nu over dat salaris spreekt, terwijl hij toch bij het afdeelingsonderzoek ge zegd heeft, dat hij aan verlaging van salaris niet mee zou werken. Dhr. Van de Bilt kan zich niet herinneren zulks gezegd te heb ben. Hij heeft er heelemaal niet over gesproken, omdat hij er toen niet aan gedacht heeft. Dhr. P. de Feijter merkt op, dat het verzoek wel niet veel zal helpen, maar toch is het ge- wenscht, die tractementsverhoo- gingen een beetje te remmen Er moet toch een grens aan zijn. De Voorz. merkt op, dat de indruk gevestigd word, alsof zijn traktement verhoogd is, maar dat is niet waar. Spr. is gewoon om bij de bespreking van dat punt zich van inmenging te ont houden, maar nu verkeerde mee ningen worden neergelegd, moet hij daar tegen opkomen. Spr. zegt dan benoemd te zijn op een salaris van f 3600, dat later door Ged. St. is verhoogd tot f 4600, maar waarvan weer 15 pCt. gekort werd. Het vorig jaar heeft men echter ingezien, dat dit salaris voor groote ge meenten te weinig was, en is er weer 15 pCt. bijgekomen, omdat de betrekking hier een bestaan geeft. Dhr. Oggel stelt daartegen over, dat in de jaren '20 en '21 eene verlaging van salaris werd afge kondigd wegens algemeene be zuiniging, doch nu de tijden weer iets verbeterd zijn, wordt die 15 pCt. weer toegestaan. Spr. merkt op, dat nu echter ook de levensstandaard ook weer ver beterd is. En als ze dan conse quent waren, dan zouden ze voor allemaal die 15 pCt. moeten op slaan, zooals onderwijzers en anderen. De Voorz. zegt, dat zijnsalaris met dat van de onderwijzers niets te maken heeft, en ook dat er toch nog voor pensioen afgetmk ken wordt, terwijl het in werke lijkheid niet verhoogd is. Dhr. van de BiltDat heb ik ook niet gezegd, maar wel dat het reeds te hoog is. Dhr. Kruijsse meent dat men moet nagaan of een traktement van f4600 van een gemeente als Axel te hoog is of voldoende en als we dan zien, dat die burgemeester zijn taak ernstig opvat en van zijn salaris moet leven, dan wil spr. wel zeggen, dat het niet te veel is. Er gaat ook nog 8 pCt. af voor pensioen. Of zou men weer terug willen naar den toe stand van vroeger, toen een bur gemeester er een bedrijf bij moest uitoefenen? We zitten op het oogenblik al met corruptie bij het gas, maar als we eens terug gingen naar de tijden toen de tractementen zoo laag waren, wie weet, wat er dan gebeuren zou. En dan vergeleken bij andere betrekkingen is het ook niet te hoog, zie maar eens naar een predikant. Dhr. 't Gilde Die werkt maar één dag per week. Dhr. Van Dixhoorn zal niet spreken over het salaris van den Voorzitter persoonlijk, maar wil in 't algemeen zeggen, dat er de laatste jaren met de traktementen raar is omgesprongen. En of het niet minder kon, zal spr. onbe sproken laten, maar als hij ziet wat er vroeger met zooveel min der werd gedaan en b.v. een hoofd van school met f900 sa laris een gezin onderhield met een dozijn kinderen, welke het tot heden alle zoover hebben ge bracht, dat ze er mogen zijn, dan verbaast hij zich er over, dat men wel eens zegt, daar kunt ge niet van leven. En dan wijst spr. ook op een fractie, welke naast de ambtenaren staat, en voor welke het niet rooskleurig staat tegen woordig. Er wordt bij den han del nog steeds gewezen op oor logswinst, die zelfs moest betaald worden, terwijl er verlies werd geleden. De ambtenaren hebben daar nooit iast van gehad. Hun tractement werd geregeld naar de toenmalige verdiensten van par ticulieren, en naar de oorlogsom standigheden, terwijl het nog niet verminderd is, zoodat spr. maar zeggen wil, dat dezulken nog al tijd maar door oorlogswinst ma ken. En als spr. dan deze men- schen vergelijkt bij anderen, die door eigen kracht en ini tiatief zich hebben opgewerkt en getroffen werden door die be lastingen, zoodat ze totaal gedu peerd zijn, dan vindt hij dat een groot ongelijk tegenover de groote voorrechten, die de ambtenaren genieten. Dhr. 't Gilde acht het nu niet den tijd om dat te bespreken het salaris is pas herzien en dus is er nog 4 jaar tijd om het in over weging te nemen. Het voorstel van dhr. van de Bilt wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 4 st. Vóór de h.h. Oggel, van Dixhoorn, van de Bilt, Claessens, Dieleman, J. en P. de Feijter. Tegen de h.h. Kruysse, Koster, Wolfert en 't Gilde. Salaris wethouders secretaris ontvanger le ambtenaar 2e f 540 4000 1370 1900 1600 boden (f 600 en f 130) 730 Archief voor den burgemeester Advertentiën ambt. Burg. Stand omroeper Presentiegelden raadsleden Schrijf-en kantoorbehoeften, drukwerk, enz. Onderhoud gemeentehuis Aankoop meubelair Licht en vuur Abonnementen 270 20 440 1525 200 100 230 125 25 2QQ AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1