MIJHHARDrS BIJVOEGSEL Vrijdag 11 NoYember 1927. No. 63 Raadsverslag. [tabletten [verstopping VAN DE VAN 10. Vaststelling gemeentebe- grooting 1928. Alvorens tot behandeling van de begrooting over te gaan, geeft de Voorz. gelegenheid tot het houden van algemeene beschou wingen. Dhr. 't Gilde zegt daarvan ge bruik te willen maken. Misschien is het de laatste keer, want het is niet zijn voornemen om dit ieder jaar nog te doen. Hij houdt dan de volgende rede Te meer wil ik eenige beschouwin gen geven, waar hier thans een nieuw bestuurslichaam is geconstelleerd, waarin weer andere elementen zetelen. Verder ook wijl het kiezerscorps zich opnieuw heeft uitgesproken en deze uitspraak van invloed is geweest op den Raad, ten opzichte van de partij- groepeering en voorts ook op de sa menstelling van het College van B. en W. Merkwaardig is, dal voor het eerst, sedert wij onder het onvolprezen stel sel van evenredige vertegenwoordi ging ter stembus optrekken, de uit spraak der kiezers beantwoordt aan de verhoudingen in het Dagelijksch Bestuur, waarin thans de 2 sterkste partijen vertegenwoordigd zijn, wat toch zuiver geacht moet worden, on verschillig of men daar al dan niet mee sympathiseert. Alhoewel door mij gestreefd is naar de vorming van raadsmeerderheid op bepaalde punten overeenkomt, zijn deze pogin gen mislukt. Spreker hoopt dat dit College, dat niet tengevolge van over leg of homogeniteit tusschen eenige partijen is tot stand gekomen, wars van partijdrijverij zijn taak zal opvat ten. Daar kan de gemeente niet dan wel bij varen. Overigens hebben de raadsverkie zingen van 17 Mei voor menigeen ont nuchterend gewerkt en eens te meer bewezen, dat persoonlijke eigenschap pen bij dergelijke verkiezingen zulk een machtigen faktor vormen. Bij vernieuwing hebben zij ons tevens doen leeren, dat een groot deel der kiezers nog ongevoelig is voor de groote en overheerschende economi sche vraagstukken en problemen maar in zeer breede lagen zijn verwachtin gen grondt opeen kermis! IJdele hoop en ijdele verwachting Niet dat spr. zoo voor die springerij, die men dansen noemt, is. Ook niet, en in de verste verte niet, dat hi; tegen gepaste kermisvreugde zou zijn, het laat hem vrij koud, of het ker mis is ja, dan neen en de jeugd zoekt en vindt ten slotte toch zijn ontspan ning, is het hier niet dan elders, maar om het feit, dat deze groote massa kiezers die, meenende hier voor standers der kermis te brengen, deze verwachtingen den bodem zoo jam merlijk zit ingeslagen, strekt dit tot leering. Voor deze kiezers is de uit spraak, die inmiddels van dezen Raad gevraagd werd een ontgoocheling ge- weest. Voor spr. is hiermede andermaal komen vast te staan, dat niet slechts de vrouwen, zooals vaak beweerd wordt in groote meerderheid dan natuurlijk ongeschoold zijn in po litiek opzicht voor den politieken strijd en den gang naar de stembus, maar ook nog zeer, zeer vele mannen. Hij hoopt dat in dezen voor den ganschen Raad het richtsnoer zal zijn het bewustzijn dat men als gemeente lijke Overheid ook nog een zeer pres tige heeft hoog te houden, een prestige en een waardigheid die voorkomen, dat men vandaag klakkeloos en zon der motief en principe op lijn herroept, wat gisteren besloten was. Verder heeft het spr. eenigszins pijn lijk aangedaan dat men in den verkie zingsstrijd misbruik heeft gemaakt van de Hervormde Kerk. Spr. zegt dit niet om één van zijn medeleden grievend te bejegenen, hij neemt zich voor zoo weinig mogelijk aanstoot aan personen te geven, maar meer dan één partij heeft zich hieraan bezondigd en hij zou een raad wenschen te geven, al is hij jong en niet erg godsdienstig Heeren houdt toch Uwe Kerk van nu af eens buiten de politiek. Uw Gods dienst staat toch te hoog voor een verkiezingsstrijd I Men zal mij tegemoet voeren Veeg voor je eigen deurl Zulks, om dat ik in politiek opzicht voortaan waarschijnlijk dakloos zal zijn. Ach, men behoeft het uittreden van mij uit de S.D.A.P. niet als iets sensationeels op te vatten. Er is reeds zooveel sen satie-zucht en heusch dit is slechts eer. storm in een glaasje water. Waar van deze plaats door hem fel tegen wordt geprotesteerd is het feit, dat ik een gelegenheid zou hebben gezocht om de partij, voor welke ik hier ge kozen was, te verlaten. De S.D.A.P. was voor mij een stuk van mijn leven geworden. Daarvoor heb Ik de be» wijten geleverd. Niet om er wat aan te winnen of om op eenigerlei wijze promotie te maken was ik lid. Kwade tongen hebben vaak beweerd, dat ik zoo'n halve bezoldigde propagandist was. Een halve propagandist zal ik waarschijnlijk geweest zijn. mijnheer de voorzitter, maar bezoldigd nooit. En dat was immers het mooist, omdat een zaak 'net best gediend wordt door opofferingen. Wat mij in de S.D.A.P. is tegengevallen, is het starre verplicht zijn tot volgen van het decreet, dat van boven af in sommige opzichten, zooals hier inzake de Waterleiding, wordt afgekondigd. Het dogmatische karakter dat slechts oog heeft voor den god Massa en die vrije persoon lijkheid belet zich uit te leven 1 Dat gevoel ik als noodig hier te zeggen Overigens ben ik en hoop ik te blij ven democraat, zelfs al bega ik dan ook het stoute stuk tegenstander te zijn van een waterleiding, welke slecht is en Roomsch is, als er geen, maar goed en zeer te prefereeren is, als er één roode vertegenwoordiger in de leiding zit. Tenslotte las ik in het geïllustreede Zeeuwsche Tijdschrift „Ons Zeelana" in verband met zijn uittreding met de groote meerderheid der leden „dat de S.D.A.P. in Zeeuwsch-Vlaanderen „be langrijke waterschade" had geleden Ik hoop voor de S.D.A.P., dat dit zeer overdreven zal zijn. ondanks het feit dat het mij onmogelijk geworden is in eng politieken zin nog voor deze partij op te treden. Voor wat ik in die partij heb geleerd en voor de wijze waarop men mij in menig opzicht vaak heeft voorgelicht gevoel ik slechts dankbaarheid. Om te voldoen aan den vurig uitgedrukten wensch van mijn kameraden zal ik evenwel mede ook nog om andere redenen den zetel die ik bezet, niet prijs geven. Ondanks mijn onzuiver heid in de leer, zal ik trachten mede te arbeiden aan den bloei en den voor uitgang onzer geliefde gemeente. Daar bij zal ik de belangen der arbeiders en van de kleine burgerij met groote warmte voor blijven staan. Het College van B. en W. kan ook op mijn steun rekenen, indien niet be knibbeld wordt op volksgezondheid, werkloozenzorg, onderwijs, loonen en salarissen van het gemeentepersoneel, armenzorg, goede woningpolitiek, enz. Gaat het in tegenover gestelden zin, dan zal van mijn zijde, ondanks het meeningsverschil, loyale oppositie ge voerd worden. Dit zou mijn standpunt zijn geweest als reformistisch socialist, dit zal ook nu zoo zijn. Ik kan niet inzien dat ik geen democraat zou kun nen zijn buiten de S.D.A.P., de 14 of 18 karaatschheid hangt toch daar niet van af, wel het gevoel van recht, bil lijkheid en menschelijkheid 1 Overigens na deze politieke beschou wing en naar mijn meening noodige verklaring, die immers in de lijn der algemeene beschouwingen ligt, moet ik verklaren op de meest onderge schikte a'wijkingen na, met de be grooting accoord te gaan. Het verheugt mij, dat B. en W. het door mij in zijn afdeeling gedane voor stel hebben overgenomen. Daarmeds hebben B. en W. blijk gegeven, dat de tijd voor loonsverlagingen nog niet rijp is, gezien de levensstandaard, dat het zeer onbillijk is voor gelijken ar beid verschillend loon te betalen en tenslotte dat eventueele bezuinigingen niet van onder, doch van boven af moeten beginnen. In deze dagen, nu zoovele ambte ren voor corruptieve practijken be zwijken, heeft zich weer te meer de overtuiging bij mij gevestigd, dat een behoorlijk loon of salaris eerste eisch is voor de te leveren prestatie's. Wil men goede, correcte en onkreukbare werklieden en beambten kweeken, dan dient men met behoorlijke mensch- waardige bezoldiging te beginnen „Een arbeider is zijn loon waardig" De gemeente Axel is ik wil ook wel eens iets tot eer zeggen van den Raad wat betreft pensioensaftrek, een voorbeeld voor vele gemeenten, die zich de pretentie van ultrademo- "♦/CrKs cratisch veroorloven. Welnu, laat ons toch in dit opzicht geen beschamend figuur maken. En waar de gemeente Axel geroepen is als werkgeefster op te treden, laat daar de leden toch de gemeente niet naast het parliculier bedrijf stellen maar erboven ten voorbeeld daaraan. Het moest een eer zijn een dergelijke gemeente te kunnen dienen. De rol van een slecht vader, die het ééne kind meer liefheeft dan het andere, past in geen velden of wegen aan een rechtzinnig gemeentebestuur. Voorts blijf ik voorstander van de heffing van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting met het oog op den steeds zwaarder wordenden belastingdruk op den minderen man en de kleine burgerij. Voorstander van een billijke steunregeling en met het oog hierop van meening, dat de desbetreffende post op de begrooting te laag is. Ik zal met het oog hierop een voorstel doen deze tot f 4000 te verhoogen en zie daarmede in eersten termijn van het woord af. Daar de overige leden van het woord afzien, verwijst de Voorz. naar de rapporten, welke zijn uit gebracht naar aanleiding van het afdeelingsonderzoek van de be grooting, die aldus luidden Afdeeling 1. Het onderzoek heeft plaats ge had op 7 October 1927. Aanwezig de h.h. Kruijsse, 't Gilde, Wolfert, Claessens en Van de Bilt. Afwezig met kennisgeving dhr. Koster. Voorz. de burgemeester, Blok. Mijnhardt's Hoofdpijn- :p. K i e s p ij n- tabletten Stillen spoedig de hevigste pijnen. Beide in buisjes van 30 en 60 ct. UITGAVEN. Bij volgno. 44, kosten verificatie der boeken van den gemeente ontvanger door een accountant, merkt een lid op, dat deze kosten tem zeer hoog voorkomen. Hij meent, dat een goede controle van B. en W. evengoed op zijn plaats is, al is deze manier voor 3. en W. veel gemakkelijker. Het comt hem voor. dat deze con trole door een accountant over bodig is. De Voorz. merkt op, dat naast de controle, die volgens de wet moet plaats hebben, wel ge- wenscht is een regelmatige con trole te hebben door een accoun tant. Spr. zegt toe, dat hij met den accountant zal spreken of hij zijn honorarium niet kan redu- ceeren. Bij no. 73, toelage Gezondh.com missie, vraagt een lid of dit be drag niet kan verminderd worden, in verband met de Kon. beslis sing inzake presentiegelden van leden dier commissie. De Voorz. zegt dat deze be grooting is ontvangen voor de <on. beslissing bekend was. Een ander lid merkt op, dat door deze uitspraak in de cijfers weinig verandering zal komen en van het bepaalde bedrag van 2 cent per inwoner geen gedeelte can worden afgenomen. Niettegen staande datwat niet uitbetaald wordt, komt ten goede aan het volgende dienstjaar. Bij no78, Subs. GroeneKruis,zag een lid gaarne, dat aan deze subs, de bepaling verbonden werd, dat het in deze gemeente opgerichte „Wit-Gele Kruis", dat ook binnen korten tijd haar wijkverpleegster krijgt, ook het recht krijgt om gebruik te mogen maken van de eventueel benoodigde materialen en instrumenten. Dit brengt spr. niet in het midden, als zijnde tegen het „Groene Kruis", doch als uitvloeisel van het besluit van de vergadering van de ver eeniging. Tegen deze bepaling en manier wordt door verschillende leden geageerd, omdat dit een bestuurs- aangelegenheid is van deze ver- eenigingen. Het „Groene Kruis" heeft met zyn voorzitter gedurende al den tijd vanaf de oprichting niet verdiend Vim op deze wijze aan banden te worden gelegd, daar beiden boven allen lof werk zaam zijn. Een der leden wil verklaren, dat hij niet tegen een dergelijke samenwerking is, doch wel tegen een dergelijke manier van han delen, De voorsteller van deze voor waarde zegt, dat hij deze zaak bij de betrokken besturen aan hangig zal maken en wanneer dit punt in behandeling zal komen bij den Raad, hij niet tegen deze subsidie zal stemmen. Bij no. 89, jaarwedden gemeente opzichter en -werklieden, doet een lid het voorstel om den laatst- benoemden werkman, die op een lagere bezoldiging is aangesteld, dan zijn medearbeiders, op het zelfde niveau te brengen. Spr. staat op het standpunt gelijke prestaties, gelijke bezoldiging. Een ander lid is er wel voor, wanneer dit geen behoorlijke be zoldiging was, doch voor deze functie, gezien de loonen in par ticuliere bedrijven, en den oproep voor deze betrekking, acht hij deze belooning voldoende. Alle leden, behalve de vorige spr., stellen den Raad voor om het loon van De Groote met f 2.— per week als aanvang te ver hoogen. Bij no. !03, kosten Reinigingsd., wordt gevraagd, of hier niet op bezuinigd kan worden, in plaats van zelf een paard aan te schaffen b.v. een paard per dag te huren volgens cotttractueele overeen» komst. De Voorz. zegt, dat de praktijk geleerd heeft, dat het voordeeliger en gemakkelijker is, wanneer de gemeente zelf een paard heeft. Spr. zal dit punt nader met B. en W. bespreken. Bij no. 170, bijdrage kosten van de H. B. School te Neuzen wordt gevraagd, hoeveel dat per leerling wordt geraamd en of deze kosten niet op het Rijk kunnen worden afgewenteld. De Voorz. antwoordt, dat de kosten op pl.m. f 300 per leerling worden geraamd, welke som wij volgens de wet verplicht zijn te betalen. Bij no. 171, kosten handelsonder wijs, wordt door een lid gevraagd, of voor de Kath.Handelsdagschool geen hoogere subsidie kan wor den voorgesteld, omdat die school alleen goede leerlingen toelaat, die aan de hoog gestelde eischen van toelating voldoen, in tegen stelling met andere scholen, waar een ieder wordt toegelaten. De Voorz. antwoordt, dat de verplichte bydragen aan onder wijsinrichtingen zoo hoog zijn, dat voor vrijwillige bijdragen weinig wordt gevoeld, hoewel het bedrag van t 15 per leerling door den Raad als maatstaf is genomen. Een ander lid is ook overtuigd van het nut dier instelling en stelt daarom voor een bedrag van f75 per leerling eu per jaar aan die school toe te kennen, waarna met ai?, stemmen wordt besloten, dit den Raad voor te stellen. Bij no. 180, jaarwedden gem.- geneesheereu en verloskundige, geeft een lid in overweging, om de instructie der geneesheeren eens te herzien, daar die heeren niet altijd even vlug bereid zijn op schrifte ijk verzoek van het Burg. Armbestuur hulp te ver- leenen. De meening hierover is zoo danig, dat de instructie eens kan nagegaan woraen, doch voor een vergoeding van f 400 per jaar kan men geen hooge eischen stellen. Bij no. 183, steun aan werkloozen, merkt een lid op, dat deze post te laag geraamd is. Spr. is er voor om dit bedrag eerder naar beneden te drukken, dan op te voeren, doch hij hoopt dat dezen winter zoodanig zal gewerkt worden, dat degenen, die steun noodig hebben, het zullen krygen en niet het tegenovergestelde. Spr. vraagt of er nog gewerkt wordt met loonboekjes. De Voorz. antwoordt dat het resultaat van die boekjes nihil is geweest. De werknemers be weren, dat de werkgevers daar toe hun medewerking niet wil den verleenen, door deze boekjes in te vullen. Een ander lid zegt, dat de ondervinding wel geleerd heeft, dat een bedrag van f 2500 te laag is, hoewel hij ook op het standpunt staat, om dit bedrag eerder te verlagen, dan stelsel matig op te voeren. Spr. zou met alle moeite, die eraan ver bonden is, de loonboekjes weer in willen voeren, dan krijgt men een behoorlijk overzicht van die genen, die het beslist noodig hebben, en dan als-eiscb stellen, eerst voldoende gegevens over leggen, voor aleer een beslissing wordt genomen, om al of niet uitkeering te verleenen. iegen INKOMSTEN. Een lid acht de post Markt- gelden wel wat te laag geraamd, in verband met het ingekomen adres van wederinvoering der kermis. De Voorz. acht een verhooging der post overbodig, daar bij even tueele invoering der kermis die post wel niet belangrijk zal ver hoogd worden. By nos. 127 en 145, schoolgelden lager onderwijs, dringt een lid aan op meer progressie school- geldregeliDg. Een ander lid zag gaarne de bepaliog van vroeger weder in gevoerd, nat men voor het 2e en volgende kinderen stelsel matig minder moet betalen. Deze bepaling is destijds niet door alle gemeentebesturen uit de veror dening gelicht. De Voorz. zou, wanneer de mogelijkheid bestond, de geheele schoolgeldbeffing willen laten vervallen, doch dit is niet mo gelijk. Bij no. 178, bijdrage kosten van verpleegde krankzinnigen, wordt door een lid voorgesteld, om de geldeo, die ontvangen worden voor C. A. van IJk, als invali- diteitsrente, aan zijn moeder uit te keeren, gezien hare fïoan- ciëele omstandigheden. Met alg. st. wordt besloteD B. en W. in overweging te geven in dien geest een voorstel aan den Raad te doen. Ten slotte zag een lid gaarne, dat bij een eerstvolgende wijzi ging der Alg. Politieverordening een bepaling werd opgenomen, dat het tijdens muziek- en zang uitvoeringen op den openbaren weg verboden is de orde op eenigerlei wijze te verstoren. De Voorz zegt, dat bij ver schillende punten heeft voor een aanvulling van de Alg. Politie verordening, w. o. ook deze be paling. B Afdeeling II. Aanwezig de h.h. Oggel, Van Dixhoorn, J. de Feijter, P. de Feijter od DielemaD. Voorz. de burgemeester Blok. Dit onderzoek heeft plaats ge had op 20 October. UITGAVEN. Een lid stelt voor om nogmaals te trachten het salaris van den burgemeester op 4000 bepaald te krijgen. Weliswaar heeft men dit de vorige maal bij Ged. St. en bij de Kroon niet verwezen lijkt gekregen, doch hij acht die regeling, zooals die destijds door B. eD W. is vastgesteld, een billijke. Een ander lid is van meening, dat men niet telken jare hierop moet terugkomenwij hebben destijds alles in het werk ge steld, om het maximum op 4000 te bepalen, hetgeen mislukt is, zoodat dit niet op de verant woordelijkheid van den Raad rust. De Voorz. zegt, dat de rege ling, die nu geldt, dezelfde is waarop hij is benoemd. Welis waar heeft hij in dien tusschen- tijd ook een salaris genoten, dat 15 pCt. minder was dan de re geling, doch deze vermindering is het vorig jaar door Ged. St. opgeheven en tot de vroegere grondslagen teruggebracht. Een ander lid zegt, dat hij zeil ock heeft medegewerkt om de salarissen van Burgemeester en Secretaris gelijk te krijgen, doch acht het niet noodig, hier aan weder te gaan werken. Een volgend spreker hoopt, dat het nu maar uit is met het verhoogen van salarissen, daar er anders wel eenige oppositie van de zijde der kiezers is te verwachten. Spr. vindt een sa laris van 4000 geen bespotting voor een burgemeester van Axel. Na eenige discussie wordt overgegaan tot verdere behan deling van de begrooting. By volgno, 55, onderhoud brandbluschmiddelen, zal den Raad voorgesteld worden om deze post mei f 200 te verhoogen, voor de verzekering van wette lijke aansprakelijkheid, enz. voor wat betreft de automobiel-brand spuit. 7 By volgno. 89, jaarwedde ge meentewerklieden, gevoelt een lid er wel wat voor, om meer overeenstemming te brengen in die loonen. Een ander wil het loon van den reeds vroeger aangestelde handhaven, en wanneer binnen enkele jaren een der werklieden den dienst met pensioen verlaat, het loon van den nieuw te be-> noemen werkman in overeen-' stemming te brengen met dat van den laatst benoemde. Een ander lid kan tich ta<M 11 J A\ Bij Apothekers en Drogisten Doos 60ct.Bij Apoth.en Drogisten.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 5