Bieten rooien Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. bovendien zouden de kosten voor namelijk bestaan in den aankoop der buizen. Dhr. de Feijter zou het toe juichen, als er in die kwestie samenwerking kon komen tus- schen de polder en Koster en dan zou hij ervoor zijn, als de ge meente het werk steunde, maar als de gemeente het alleen moet doen, is hij ertegen. De gemeente kan toch geen watergangen van den polder gaan rioleeren en ge steld als de polder het rioolwater eens niet meer wil ontvangen, dan staan we. Dhr. Van Dixhoorn zegt, dat vroëger de Noordpolder in die sloot uitwaterde, maar wegens de uitwatering onder door den Buth dijk is dat nu niet meer noodig en als dus de Noordpolder die suatie opzegde aan den Beoosten blijpolder, zou deze het water'uit de gemaakte riool niet behoeven te ontvangen en dus begeven we ons wel wat op glad ijs, als we geen overeenkomst treffen met den Beoostenblijpolder. Dhr. van de BiltDaarom zou ik aan B. en W. willen opdragen om te trachten met adressant en het polderbestuur die zaak tot oplossing te brengen en gezamen lijk de sloot rioleeren. Dhr. Koster, kan als dijkgraa van dien polder wel zeggen, dat het dan zal duren tot Mei, want dat is een zaak voor de inge landen, die niet voor Mei ver gaderen. Spr. heeft ook met Koster gesproken en deze stelde voor, dat hij een derde van de kosten wilde bijdragen, als de polder en de gemeente het ook deden. Spr. had daartegen geen bezwaar en heeft adressant ge zegd, dat hij dan een schriftelijk verzoek moest indienen en het dan op de vergadering van in gelanden beslist zou worden Toch zou Koster er ook een dam kunnen leggen en daar buizen door steken in elk geval zou het terrein ermee verfraaien. Dhr. P. de Feijter is daar wel voor, als er schriftelijke toestem ming is van den polder, om het water te ontvangen. De Voorz. heeft geen bezwaar om nog eens met adressant en het polderbestuur te onderhan delen, zoodat conform den wensch van dhr. van de Bilt wordt be sloten. 7. Verzoek ran A Dielemnn te Kijkuit. Zooals in de vorige zitting is vermeid, vraagt A. Dieleman ver goeding voor het vervoer der schoolkinderen met zijn autobus vanaf 1 April1 Sept. Dit ver zoek was verwezen naar B. en W. om nader advies en dit col lege geeft thans te kennen, dat op.l April de overeenkomst met Dieleman was geëindigd, dat hij vergoeding kreeg voor het ver voer der kinderen, die meer dan 4 K.M. van de school verwijderd wofien. Daarna heeft de adressant in afwachting van de beslissing van den Raad op verzoek van de ouders van schoolgaande kinde ren, (om eene geregeld vervoer per autobus van 1 Januari tot 31 December), op eigen risico deze kinderen vervoerd tot ongeveer begin September. Begin October is hij met den nieuwen wagen gaan rijden. De meerderheid van B. en W. stelt voor op dit verzoek afwij zend te beschikken, aangezien hij dit geheel op eigen risico, zonder zich met dit college in verbinding te stellen, gedaan heeft. De Voorz. voegt hieraan toe, dat toen de bus niet reed, er ook kinderen op Kijkuit waren, die niet ter school kwamen, waarover door het hoofd der school ge klaagd is. Dhr. Oggel zegt, dat de man op verzoek van de ouders bereid is geweest om met het vervoer der kinderen ook na 1 April door te gaan en daarom is spr. ervoor, om het tekort, dat Dieleman op die ritten gedurende de zomer maanden had, te vergoeden, of schoon niet met het volle bedrag, dat hij voor de wintermaanden kreeg, omdat hij ook eenigen tijd niet heeft gereden. Dhr. 't Gilde vindt het ver keerd, dat de man dadelijk op hield met rijden, toen er aan de bijz. school vacantie was, terwijl hij steeds met verzoeken om sub sidie komt. De Voorz. zegt, dat hij daar naar gevraagd heeft, en toen ver nam, dat de oude bus verkocht en de nieuwe nog niet gereed was. Dhr. Kruijsse zegt dat het niet rijden bij hem de reden is, om de subsidie te weigeren. Toen er aan de bijz. school wegens ver bouwing vacantie was, werd met de kinderen van a dere scholen maar geen rekening gehouden en zette hij de bus stop. De kinderen van de openbare en de katholieke school waren de dupe. Bovendien had hij dadelijk na 1 April om vergoeding moeten vragen voor die volgende maanden, dan was hem die zeker gegeven. De Voorz. vindt ook, dat Diele man toen wel overleg had kunnen plegen met B. en W. Dhr. Koster zegt, dat hij ge hoord heeft, dat de menschen voor die ritten hebben moeten betalen, zoodat hij dan dubbel geld zou krijgen. Spr. is daar niet voor, maar zou willen, dat de menschen, die er voor in aan merking komen, over die 5 maan den vergoeding voor schoeisel kregen. De Voorz. zegt toe, dat ze daar recht op hebben, waarop het voorstel van B. en W. z. h. s. wordt aangenomen. 8. GU'ldleening voor school- nitbreiding. B. en W. doen een voorstel tot wijziging van het Raadsbe sluit inzake een geldleening, ten behoeve van de uitbreiding van de school der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Bij Raadsbesluit dd. 14 Juni 1927 werd besloten daartoe eene geldleening aan te gaan, groot f 14000, volgens destijds overge legde begrooting. Nu de werk zaamheden voltooid zijn, blijken de uitgaven in totaal f 1000 meer te bedragen dan was geraamd, waarom wordt voorgesteld, met intrekking van het vorig besluit, eene geldleening aan te gaan van f15000. Z. h. s. wordt alzoo besloten. 9. Verzoek om gelden voor een boventalligen onder wijzer. Van het bestuur der Christelijke school te Spui was onderstaand schrijven ingekomen Daar de aan onze school werk zame onderwijzeres in het huwe lijk wenscht te treden, heeft zij ontslag gevraagd tegen 1 Januari a.s. Wij zijn dus genoodzaakt een andere onderwijzeres te be noemen. Daar het aantal kinderen op onze school op heden 134 be draagt, en alzoo niet reikt aan het aantal door de wet op het L. O- geëischt om in aanmerking te komen voor Rijksvergoeding, voor 4 leerkrachten, zal dit alzoo een boventallige leerkracht zijn, weshalve wij een beroep doen op den Raad der gemeente, ten einde deze boventallige leerkracht uit de gemeentekas te willen be talen. Daarbij overwegende, dat aan de openbare school te Axel een boventallige leerkracht is en alzoo steunende cp art. 108 van voornoemde wet. Voorts in acht nemende den toestand op onze school, dat er is 1 hoofd der school, voor de 5e, 6e en 7e klas met 35 leer lingende onderwijzer Boer voor de 3e en 4e klas met 40 leerlin gen, de onderwijzer Hamelink voor de 2e klas met 29 leerlin gen en de tegenwoordige onder wijzeres voor de le klas met'30 eerlingen, meenen wij, dat het voor den goeden gang van het onderwijs noodzakelijk is, dat aan onze school met 4 lokalen ook leerkrachten onderwijs geven. Vertrouwende, dat het college de school terwille zal zijn, tee kenen enz. De Voorz. merkt op, dat het beleefdheid is van het schoolbe stuur, om die vergoeding te vragen, want dat zij er ook zonder dat, aanspraak op kunnen doen gelden» Z. h. s. wordt besloten, om de gelden te verstrekken op grond van art. 100 der Wet op het L. O. en daarmede voor de begrooting van 1928 rekening te houden. (Vervolg in het bijvoegsel). Ingezonden Mededeelingen Pijnloos Schenen Vlug Schenen Schoon Schenen zonder dat Uw huid stukgaat of na- schrijnt, ook al is Uw baard riog zo zwaar en hard. indien U slechts vóór het inzeepen de baardoppervlakie in wrijft met een weinig Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL Verhooging schoenenpryzen. In verband met de prijsstijging van huiden en leer slaan de schoe nen met 15 pCt. op. Verkoop met cadeanx. Verschenen is het verslag over de werkzaamhedeu van het co mité van actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux, van af de oprichting tot 1 November 1927. Het verslag besluit met de klacht, dat de teleurstellingen vele zijn geweest, het verkre gen resultaat is zeer gering en vrywel vaststaand mag worden aangenomen, dat langs den or- ganisatorischen weg het beoogde doel niet zal worden bereikt. De mogelijkheden die resten, zijn algeheele stopzetting der actie of te gaan werken voor het verkrijgen van wettelijke maat regelen. In een Woensdag te Utrecht gehonden vergadering van Ka mers van Koophanpel, organisa ties en firma's, die bij de actie hebben meegewerkt, is besloten de actie weer voort te zetten eo te streven naar een wetsbepaling om het euvel van den verkoop met cadeaux te bestrijden. Wegens ongesteldheid gaat minister Waszink drie maanden met verlof. Roekeloos ryden. in antwoord op een adres der drie centrale landbouworganisaties om maatregelen tegen roekeloos rijden op den openbaren weg heeft de Minister van Justitie ge schreven, dat er, r,aar het oordeel der procureurs-generaal met de noodige strengheid wordt opge treden, en dat er geen termen aanwezig zijn voor een aanschrij ving aan de parketten. Anderzijds mag de Minister niet verhelen, dat de verschillende ambtsberichten er op wijzen, dat de plattelandsbevolking dikwijls zelf mede-schuldig is aan ver keersongevallen, doordat deze be volking zich zeer weinig stoort aan de verkeersvoorschriften. Mogelijk zoude voor de land- bouwvereenigingen een nuttjge taak weggelegd kunnen zijn, door harerzijds mede te werken, om het in acht nemen der verkeers regelen door de plattelandsbe volking te bevorderen. AXEL, 11 November 1927. Het wetsontwerp, waarbij het beheer van een gedeelte van den Rijksweg van Axel naar de Sas sing aan de gemeente wordt overgedragen is Woensdag door de Eerste Kamer zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Op de alg. voordracht voor directeur van de ambachts- en nijverheidsschool te Veendam is geplaatst de heer J. J. Buthfer, directeur van een dergelyke school te Terneuzen. Te Clinge had de metse laar R. V., Dinsdag het ongeluk met een draad van het electrisch net in aanraking te komen. Waarschijnlijk door den schok kwam hy met een tweede ge leiding in aanraking en ontstond er kortsluiting. Bewusteloos viel hij neer, en had niet een der anderen kunstmatige ademhaling toegepast, dan was zeer zeker het ergste te vreezen geweest. Met een brandwond onder het rechteroog kwam de man nu nil, 2el. Bij de gehouden aanbeste ding van een pastorie voor re kening van het R.K. Kerkbestuur van de St. Laurentioskerk te DoDgen onder architectuur van Jos. en Pierre Cuijpers, werden de heeren P. F. Voet en P. F. de Waal te Hontenisse aanne mer voor eene som van f 57.480 Zei. Bij K. B. van 26 October 1927 is aan de gemeente Stop peldyk machtiging verleend om voor het tijdvak van Mei 1928 tot Mei 1933 de plaatselijke in komstenbelasting door de eigeD administratie der gemeente te doen heffen. Maandag vierde te IJzen- dijke het echtpaar Gillis-Steen metser haar zestig jarige echt- vereeniging. De bruidegom is 88 en de bruid 82 jaar. De belang stelling was enorm. Het echtpaar heelt veertien kinderen gehad waarvan nog negen in leven, 28 kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen. Des avonds bracht het plaat selijk muziekgezelschap een se renade. Dinsdagmorgen brak te Schoondijke brand uit in de autogarage van den heer P. C GeenseD. Een groote personeu- auto en enkele rijwielen werden een prooi der vlammen, terwijl de garage groote schade opliep Oorzaak onbekend. M. Crt. Zondag bemerkte de lana- bouwersknecht de Th. te Sluis dat uit een pantalon zijn porte- monnaie was ontvreemd. Het vermoeden viel op een anderen knecht, die, door de politie ge hoord, bekende een en ander te hebben weggenomen. Het geld had hij in verschillende café's verteerd en de portemonnaie op het erf verstopt. De dader, zekere G. B., 18 jaar, landbouwers knecht is door de politie aange houden. Dinsdag werd in de Ned. Herv. Kerk te Biervliet een pro testantenavond gehouden, uit- eaande van de Evangelische Maatschappij. Als spreker trad op Dr. F. L. Smit, Herv. predi kant te Zalt-Bommel, met het onderwerp: Moeder Spanje", Mevr. Wiegman uit Alkmaar verleende haar medewerking door het zingen van een tweetal liederen. Maandag had door Notaris van Dalsum bij C. L. Colraan de ver- k« opirg plaats van een gedeelte d^k van den Sint Jansteenpol- der, toebeboorende aan Louis Zaman te Sint Jansteen (Tragel) en P. Buijs te Kappellebrug. Koopers waren de heeren P. J. J. Vael, le perceel voor f 2200 en B. Matten8 te Hulst 2e per ceel voor f1360. Brand. Te Middelburg brak Dinsdag avond brand uit op den zolder van de sigarenfabriek van J. P. Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen tabak, zoodat al spoedig ook het dak in lichte laaie stond en de aangerukte spuiten handen vol werk kregen, om uitbreiding naar de buren te voorkomen. Toen het vuur om ruim 10 uur gebluscht was, kon men volgens de Midd. Crt. waarnemen, dat de benedenwoning geheel en de eerste verdieping nog gedeeltelik gespaard waren, ofschoon er veel waterschade was. Bebalve de schade aan de tabaksvoorraad, verbrandden een 20-tal reisduiven, die onder het dak waren geborgen. Te Scherpenisse is Maan dagavond de schuur van M. B. afgebrand Het vee werd op een kalf Da, gered, doch de oogst waaronder 6 voer ongedorschen tarwe, ging in vlammen op, even als gereedschappen en eenige kleeren. De schuur ging in puin en ook aan de woningj kwam veel braDd- en waterschade. Verzekering dekt slechts voor een klein deel de schade. Andere tonen. De Raad van Medemblik heeft een schrij ven van den Ned. Fed. Bond van Personeel in openb. dienst, waarin wordt aangedrongen op onderzoek naar het beheer van den directeur der gasbedrijven voor kennisgeving aangenomen. B. en W. achtten een derge lijk onderzoek, gezien de pres taties van den directeur, over bodig. Ook te Breda beeft de Raad een beslissing in deuzelfden zin genomen. Woensdag is een dame te 's-Gravenhage bij het wasschen van het haar met benzine-aether in brand geraakt. In haar aogst wilde de vrouw naar buiten loo- pen, maar zy viel daarbij door een groote ruit, zoodat zij nog verschillende snywonden be kwam. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met PUROL. Doos 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Predikbeurten te Axel. Zondag 13 November 1927. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds Nam. 2 G. P. A. Ruysch van Dugteren. Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9'/« Nam. 2 ure Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. B. van Neerbos Nam. 2 Dezelfde. s'Av. 6 Dezelfde. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag waren de volgende personen gedagvaard C, H. W., huisvr. van A. de L 26 jaar, zonder beroep, Sas van Gent, wegens mishandeling van Maria Coppieters, echtge- noote van Gustaat Roeland, te Sas van Gent. Uiispraak t 20 of 20 d. h. R. C. F. de M., 37 j., expedi teur, Sas van Gent, wegeDs mis handeling van O. A. A. Willaert te Sas van Gent. Uitspraak f 25 of 25 d. h. W. M., 19 j., werkmaD, Ter Neuzen, wegens mishandeling van Johannes Meertens te Ter Neuzen. Uitspraak f25 et 25 d. b. Op den boulevard Levebvre te Parijs heeft een zekere Clion in een toestand van overspan ning, omdat zijn vrouw hem on trouw was geworden, een inge nieur Largeteau doodgeschoten, dien hij aanzag voor Marcel den vriend van zijn vrouw. Toen Largetau 's morgeDS uit de metro Porte de Versailles kwam, werd hij aangehouden door een man, die hem vroeg „Ben jy 't Marcel?" Largetau schonk geen aandacht aan de vraag, liep door, maar werd vlak daarop door twee kogels in den rug getroffen. Clion werd gearresteerd en vertelde aan den commissaris van politie hoe hy tot zyn daad gekomen was. Uit de papieren, die op den vermoorde gevonden werden, bleek echter dat hij niet Marcel heette maar Largetau Door kwaadwilligheid is de inhoud van een der bybrieven- bussen te Deventer geheel door brand vernield, zoodat de post, die Zondag daarin geworpen is, geheel verloren is gegaan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, U vergunt mij zeker wel een klein plaatsje in Uw blad om den heer de Jonge, van antwoord te dienen. Allereerst dank ik den heer de Jonge, dat hij aan mijn schrijven zijn aandacht heeft willen schenken Van een weerlegging van hetgeen ik beweerde, vond ik niets. Wel stemt hij een en ander toe. Vreemd toch van een Opzichter van den Provincialen weg, die aan fietsers vraagtof zij op het rijwielpad heb« ben kunnen ryden I A

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2