PU ROL Prima SPECÜLAAS Van "Rossera's (Tabak Kanaalkade A 84. Jij Gemengd Nieuws. verwonde dadelijk Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Em. v. d. Linden. 35 cent per halve K.G. A. DIELEMAN, AXEL I - CLINGE I. met crêpe-zolen in bruin en zwart. AxelA. LENOS. want ook de heer V. had in dezen het slachtoffer kunnen zijn van zijn minzaamheid tegenover de jongens. Het is te hopen voor de jongens, dat de schrik er nu een poosje in blijft. Bovendien moge het hun een les zijn om minder vrijpostig op te treden. Voorzeker zouden ze zoo niet gedaan hebben in den tijd, dat de schutter nog de uniform der Kon. Brigade droeg. De heer A. P. van Esch, hoofd der Chr. School te Spui bij Terneuzen is benoemd als hoofd eener Chr. school te Waard huizen (bij Gorinchem). De Z. De onderwijzer op wacht geld, de heer H. de Meijer van Sas van Gent is met ingang van 1 Nov. benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Al phen aan den Rijn. Bij het verrichten van werk zaamheden op een platvorm in de Fosfaatfabriek te Sas van Gent, had de werkman de B. een aan komend luchtspoorwagentje niet bemerkt met het gevolg, dat hij door het wagentje van de ver hooging werd geduwd en naar beneden viel. Nadat de eerste hulp was toegediend, werd hij per auto huiswaarts vervoerd. De man werd aan den voet ver wond. (M. Crt Door den heer H. A. van D., Notaris te Hulst is cassatie aangeteekend tegen een vonnis der rechtbank (Kamer van Bur gerlijke zaken) van .26 October j.l. waarbij hij wegens het op maken van een akte, zonder dat daarin alle voornamen van een der verschijnende partijen zijn vermeld is veroordeeld tot f 3 of 3 dagen hechtenis. Geslaagd aan de Theolo gische school te Kampen voor het prop. examen, de heer W. Scheele te Schoondijke. Als deskundige voor het afnemen van het examen voor machineschrijven, der vereeniging van leeraren in machineschrijven en stenografie, op 12 November a s. is o.m. aangewezen de beer M. A. Aalbregtse, ambt. ter secre tarie te Oostburg. Loop der bevolking. Gedurende de maand Octo ber zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Emelie S. AudeDaerö, dienstb., Zwartenhoek Q, 38, naar West- dorpe. Rogerius B. van den Berg, vrijwilliger, Walstraat C 34a, naar Nijmegen. Dignus de Ruyter en gezin, arbeider, Kaai wal A 21, naar Zaamslag. Janna Maria de Feijter, zonder, Kerkdreef E 91, naar Gent. Augustus de Moor en gezin, koopman, Kaaiwal A 2, naar Zuiddorpe. Jacomina Janneke 't Gilde, zonder, Julianastraat E 119, naar Hulst. Agnes P. Bracké, zonder, Bui tenweg H 31, naar St. Jansteen Johannes F. Bracké, zonder, Buitenweg H 31, naar St. Jan steen. Maria Meesen geb. Bakker en dochter, zonder, Molenstraat B 28, naar Hengelo. Andries Corn, den Beer, druk- kerskn., Nieuwendijkl 76, naar Koog a. d. Zaan. Petrus H. H. de Lozanne, kok, Noordstraat B 1, naar Middel burg. Corlia M. v. d. Vijver, dienstb., Sassing Q, 31, naar Rottrrdam. Margaretha O verdulve, dienstb. Kijkuit K 53, naar Kortgene. Christina W. J. Penne, dienstb. Julianastraat E 142. naar Neuzen. Johanna H. Balkenstein, zon der, Noordstraat B 64, naar Rot terdam. Pieter Jac. Visser, winkelb., Noordstraat B 10, naar Goes. Wed. Lambertus Jonkman, (Krina van Aalst), zonder, Slijk straat E 78, naar Neuzen. Pieter Jansen van Rosendaal, timmermanskn., Julianastraat E 160 naar Bussum. Gilles Zegers, zonder, Nieu- wendyk I 58, naar Bergen ol Mods, Charles Lefèvre Fr. en gezin, boekhouder, Sluiskil P 40e, naar Valenciennes. Ingekomen: Suzanna v. Tatenhove, dienstb. Weststraat D 52, van Den Haag. Johanna Coumou, dienstbode, Prins Hendrikstraat, van Am sterdam. Arthuur C. Crombez, veldar- beider, Kijkuit K 56, van België. Malvina Vacthourrout, zonder, Kjjkuit K 56, van Wercken(B.) Maria C. van Waterschoot, zonder, Kanaalkade A 99g, van Hontenisse. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voortra 9Vt ure Nam. 2 Gereform. Kerk. Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Dezelfde. Voorm. 97« ure Nam. 2 Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. MljNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 30 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw- Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. 10 000 beambten en arbeiders by de PJiilipsfabrieken. Ter gelegenheid van het bier bovenvermeld feit heelt de heer A. F. Philips voor de microfoon van den Philipszender een rede gehouden waarin hij een over zicht gat van de geschiedenis der Philipsfabrieken, die in 1891 door zijn broer ir. G. L. F. Püi- lips werd opgericht en gevestigd te Eindhoven in de locolaliteit van 'n stopgezette bukskintabriek De eerste drie jaren ging de on derneming zoo slecht dat er aan gedacht werd haar te sluiten. In 1894 werd voor het eerst zon der verlies gewerkt. In het vol gend jaar kwam spr. zeil in de onderneming, die toen met 42 arbeiders en arbeidsters werkte en 250 lampen per dag maakte (tegen nu 250.000j. Geleidelijk gelukte het in ver schillende landen afzetgebied te krijgen. In 1900 werkte men met 400 man. Toen in 1915 de glasuitvoer met Duitschland en Oostenrijk werd verboden,richtte de onderneming een eigen glas fabriek op. Toen ook de uitvoer uit Duitschland van argongas werd verboden, vond de heer G. L. F. Philips een proces van eigen vinding uit tor vervaardi ging van dat gas. In 1919 werd een cartonua- gefabriek gebouwd. Sedert 1918 vervaardigt de fabriek radio- lampen, van welk artikoi zij thans de eerste plaats in Europa inneemt. Behalve de 10.000 personen in Eindhoven zijn in de dochter ondernemingen in het binnen- en buitenland 7000 man werk zaam. Een overzicht wprd ook gege ven van de vele sociale instel lingen der vennootschap voor haar personeel. Worfeumsche gasfabriek Maandagavond kwam de raad van Workum in spoedvergade ring bijeen, o. a. ter bespreking van de ernstige toestanden, welke aan de gasfabriek zouden heer- schen. Omdat deze vau persoon lijken aard waren, wilde de voor zitter geen inlichtingen verstrek ken. De raad ging dan ook in ge heime zitting. Naar nader bericht wordt, heeft de raad den directeur der gasfabriek benoemd tot baasfitter in dit bedrijf. Te Zaandam is Zondag middag het echtpaar M S aan het Dampad, beiden menschen van 46 jaar, in bewusteloozen toestand op het bed gevonden. Doordat de afsluiting van den haard niet goed werkte, moet kolendamp zich hebben oDtwik- kela, die de kamer, waarin de echtelieden sliepen, beeft gevuld. 's Morgens was de getrouwde dochter aan de woning geweest, doch toen vond zij die gesloten. Zij is toen door een raam naar binnen gegaan, waar zij haar vader en moeder in bewuste loozen toestand in bed vond. De eebtgenoote is even tot be wustzijn geweest. Naar gebleken is, moet de echtgenoote van den heer S. voor ongeveer drie weken ook al eens bewusteloos zijn geweest door hetzelfde gebrek aan den haard. Het eigenaardige is, dan toen de dochter in huis kwam, van kolendamp niets te bespeuren viel. Vermoedelijk is het gas in den loop van den tyd. dat het echtpaar bewusteloos was, door een rooster in den muur ontsnapt. De heer S. is Maandagnacht overleden. Het moet gebleken zijn, dat de berichtgever die het eerst gewag maakte van een geval van een schijndoode te Wasse naar, het slachtoffer is geworden van een misplaatste grap. Verpletterd Te Ailleville wooDde een be jaard echtpaar, en de vrouw had den laatsten tijd teekenen van diepgaande melancholie ver toond. Enkele dagen geleden, toen de man 's namiddags thuis kwam miste hij zijn vrouw in huis. Hij ging zijn vrouw zoeken en vond haar dicht bij buis op de rails van den spoorweg lig- geD. De man poogde baar weg te trekken, doch de vrouw klem de zich uit alle macht aan de rails vast. Aan den horizont doemde de sneltrein op. Een verschrikkelijke worsteling volg de tusschen de beide menschen. De trein naderde Blijkbaar heeft de machinist de beide menschen op de rails te laat ontdekt, want pas op honderd meters afstand van de worstelenden is hy gaan remmen. Te laat echter, de trein heeft beiden verpletterd. De man was het hoofd van den romp gerukt. De vrouw stierf toeD men haar tegen den berm van den weg neerlegde. in PATENTVERPAKKING Afpersing. De Weenscbe ,Monfag" bevat een bericht uit Klausenburg over een ongelooflijke geschiedenis, die zich in de Zevenburgsche Gemeente Czictaplocza moet heb ben afgespeeld. In dit dorp leefde een 70-jarige grijsaard, Stefan Csedoe genaamd, van wien ver teld werd, dat bij verscheidene millioenen Lei in een kast ver borgen hield. Op zekeren dag verscheen te zijneü huize 'n ambtelijke commissie, bestaande uit een lid van het gemeente bestuur, den notaris en een an deren ambtenaar, benevens een gendarme. De heeren deelden den ouden man mede, dat zij gekomen waren om zijn inven taris te registreeren in verband met de vermogensbelasting en hij zou tevens moeten beslissen wie zijn erfgenamen zouden worden. De grijsaard, die met meer spreken kon, schrok hevig bij het hooren van deze medeeling Men doorzocht het buis en vond inderdaad in een kast een bedrag van Diet meer of minder dan anderhalf millioen Lei. De wethouder riep daarop den ouden man toe, dat een testa ment gemaakt zou worden, waar in de leden der „commissie" als erfgenamen zouden worden op genomen. Toen het document gereed was, werd het den klui zenaar ter teekenitig voorgelegd. Men drukte hem een pen in de band en met de hulp van een der ambtenaren kwam na veel moeite da onderteekening tot stand. Tijdens zijn agitatie ver loor Csedoe het bewustzijn. Hy werd vervolgens, op voorstel van den wethouder, in een doodkist gelegd en den volgenden dag teraardehesteld. De wethouder had zich iutusschen de ander half millioen Lei toegeëigend. Zijn medeplichtigen eischten evenwel verdeeling van den buit het gevolg was een aanklacht. Een gerechtelijhe commissie heeft intusschen de moordenaars gearresteerd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Mag ik een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad, om enkele Heeren eens attent te maken, hoe het tegen woordig op de Provinciale weg ge steld is. Ik heb hierbij op het oog de weg, die van Axel naar Ter Neuzen loopt. Het schijnt nu eenmaal niet anders te kunnen om dezen weg te repareeren, dan in den tijd, dat het vervoer het drukst is. Wij gewone menschen zouden dit, dunkt mij, juist in een minder drukken tijd doen Dan zou er veel minder last van onder vonden worden. Bovendien zouden wij er veel minder zand over strooien ten minste ineens. Dan zouden de fietsers er minder de onaangename ge volgen van ondervinden. Bovendien zou dit voor de wegwerkers (als zij tenminste nog in functie zijn) een kostelijke werkverschaffing geven, als zij nu en dan met hun kruiwagens een beetje zand strooien moesten. Zoo nu en dan vraag ik mij wel eens afis er ook nog toezicht op dezen weg. Mij dunkt indien wel, hoe komt het dan toch, dat de fietspaadjes zoo wel links, als rechts, zoo verwaarloosd worden Zij zijn bij plekken onbe rijdbaar geworden en toch moet men nu, en vooral nu rechtshouden. Of hebben de fietsers, die toch ook hun belasting moeten betalen geen recht meer op een behoorlijken rijweg Temeer mag men dit vragen, omdat dit zonder verhooging der onderhouds kosten kange schieden, als er maar op gewerkt wordt door diege nen, die er voor aangesteld zijn. Schrijver dezer meende dit in alle bescheidenheid eens onder de aandacht van het publiek, maar inzonderheid, onder dat van de leden der Provinciale Staten te moeten brengen. Met eigen oogen is dit, ook door hen, dagelijks te zien. Geachte redactie, aan U mijn dank voor de opname dezer regelen. ook op het linksche pad rijden. In dit verband willen we op een ander euvel wijzen, nl. het met tweeën naast elkaar rijden op een fietspad, zoodat men niet kan passeeren. Ook dat is verboden. (Red.) Van 1-31 October 1927. AXEL. Huwelijks-aangiften. 6. Salomon Jansen 19 j., jm. en Janna Verpoorte 19 j jd. Huwelyks-voltrekkingen. 5. Daniël Adriaan van Houte,22j., jm. en Johanna Hendrika Bal kenstein 21 j jd. 20. Salomon Jansen 19 j., jm. en Janna Ver poorte 19 j jd. Geboorten. 4. Hendrika, d. van Comelis Simon en Janneke Verberkmoes. 3. Paula JohaDna, d. van Jacobus Franciscus Se- ghers en Alida Maria Louis Jo seph de Smedt. 6. Magdalena, f d. van Jacobus Bakker en Mag dalena Geertrui de Feijter. Maria, d. van Jacobus Bakker en Mag- daleoa Geertrui de Feijter. 7. Maria Augusta, d. van Augustus Adrianus van de Walle en Chris- tina Rosalia Casteels. 9. Johanna Elisabeth, d. van Jacob Marinus Scheele en Johanna Bakker, 14.' Eva Cornelia, d. van Pieter Dek ker en Cornelia Adriana de Feij ter. 19. Willem, z. van Geleijn Kaijser en Pieternella Catharina Beerens. 21. Adriaan Cornelis, z. van Gideon van Cadsand en Janneke Faas. 22. Willem Pie ter Daniël, z. van Pieter van den Ameele en Adriaua Catha rina Goossen. 25. Adriaan Eg- bert, z. van Abraham van Wijck en Clara Bakker. 27. Adriaan Michiel, z. van Adriaan Michiel de Feyter en Clara den Doelder. 28. Frederik Gijsbrecht, z. van Cornelis Marinus van Tatenhove en Levina Janna Hey'usdijk. 29. Martina, d. van Jacobus Dees en Susanna Verpoorte. 30. Marinus Daniël, d. van Marinus Haak en Jacomina Dieleman. 31. Maria Cornelia Laurina, d. van Dirk Dieleman en Dina Cornelia Wiemes. Overleden. 6. Pieternella Cor nelia van Vesserc, 77 j., d. van Marinus Joris van Vessem en Tanneke Cornelia Leysennaar. 9. Adriaan Schieman, 15 j., z. van Levinus Schieman en Maria de Pooler. 9. Abraham Butler, 85 j., weduwn. van Johanna Elisa beth Joris. 17. Jacoba Cornelia de Regt, 45 j., echtg. van Levi nus de Putter. 18. Cornelia Catharina Dees, 79 j., echtg. van Krijn de Feijter. 21. Machiel van Arenthals 78 j., weduwn. van Adriana van Cadsand. 25. Andries Dieleman, 73 j., wedn. van Pieternella de Putter. 28. Cornelis van Tatenhove, 81 j., echtg. van Gerardina Magdalena van der Wiele, Advertentiën. Verhuisd van Buitenweg H 2a naar KIJKUIT. (Competitie Z V. B. Ie kl.) Zondagmiddag om half 3 Pas op X, want als ze de paden dik onder den macadam leggen, ts het nog erger dan een zandlaag. Bovendien, rechts houden is verplicht, maar als er rechts geen rijwielpad Is, mag men A Zondag 6 November 1927. bobby lichte Baai 25 cant TABA 20 ZEEPAARD 15 black biro 2ware ihop 15 MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT #12 Doos 30 en 60,Tube 80ct. Bij Apoth. en Drogisten Onverslijtbaar.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 3