Clan alle/ deelnemers FAAM'TABAÜ Louis Dqbbelmamus iieciaheAfdeeuho Het Wiegekind. ■m, Bietenrooien HOOGSTRAAT 106, ROTTERDAM. gemeente Zaamslag ook vroeger al geprobeerd heeft om een zelf standigen keuringsdienst te krijgen. Dhr. van de Bilt vermoedt dat er dan wel een nieuwe regeling voor salaris enz. zal komen, wat de Voorz. bevestigt. c. Bericht van P. A. Butler, dat zijn vader, Abr. Butler, in leven klokkenist alhier, is over leden. d. Bericht van de afd. Axel van de S.D A.P., dat A. 't Gilde, lid van den Raad, heeft opge houden lid te zijn van die partij, dat mitsdien genoemde afd geen enkele verantwoordelijkheid meer aanvaardt voor het optreden van dat lid, en dat lid geen recht meer kan doen gelden om in naam dier partij op te treden. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. e. Schrijven van A. van der Stel, als volgt Apeldoorn, 13-10-27. Aan den Raad van Axel. Edelachtb. Heeren, Bij deze beschuldig ik den heer Wiechman bij de corruptie in de gasindustrie te zijn betrokken. Dit was me reeds vóór 4 jaar bekend. Daar alle leveranciers in de gasindustrie knoeien, spreekt het vanzelf dat een nauwgezet en deskundig onderzoek zal uitwij zen dat hij tal van malversatie's heeft gepleegd. Ik verklaar me bereid persoon lijk in den Raad van toelichting te dienen en daarbij Wiechfnan uit te dagen tegen mij een aan klacht wegens .laster" in te dienen. In weerwil van alle bezwaren is er mogelijkheid deze zaak tot oplossing te brengen. Hoogachtend, (get.) A. VAN DER STEL. f. Schrijven van den Ned. Fe deratieven Bond van Personeel in openbaren Dienst te Amster dam. In een circulaire brengt het Bestuur dezer Vereen, eenige punten naar voren, waarop zij hun verzoek steunen Ie dat in de bladen onrust barende berichten werden |ver- meldt, aangaande onregelmatig heden, welke in sommige gas bedrijven zouden bestaan bij leverantie's, en die berichten juist zijn gebleken, 2e dat pogingen, om met mede werking der Vereen, van Gas- fabrikanten een onderzoek in te stellen, naar de juistheid dier berichten afstuitten op weigering door. die Vereeniging, terwijl die Vereen, wordt gesubsidieerd door sommige gemeenten, 3e dat 15 leveranciers zijn aan gewezen, die aan bedoelde on regelmatigheden meewerken door het toekennen van belooningen, percentages, enz., waardoor de gemeenten gezamenlijk voor mil- lioenen benadeeld zouden zijn, 4e dat getwijfeld wordt door de bevolking, of de gelden voor de gasbedrijven beschikbaar ge steld, wel aan die bedrijven ten goede kwamen en die twijfel dient opgeheven te worden, 5e dat een onderzoek ook noodzakelijk is voor den goeden naam der bedrijven en dien der daarin werkzame ambtenaren en werklieden, 6e dat zij daartoe een com missie van onderzoek wenschelijk achten en ten slotte de aandacht vragen voor een (uitvoerige) me morie van toelichting bij deze circulaire gevoegd ten einde te besluiten een commissie te be noemen en een eventueele sub sidie voor genoemde Vereeniging in te houden. g. Schrijven van de afd. Axel van de S.D.A.P., dat in .Het Volk" van 15 Oct. jl. een bericht voorkomt, van een zekeren van der Stel, inhoudende een rechtsstreek- sche beschuldiging van corruptie ten nadeele van de gemeente ge richt aan den Directeur der gas fabriek dezer gemeente, en dat het haar zeer wenschelijk voor komt, dat men op deze duistere zaak het volle licht iaat schijnen, door een openbaar onderzoek. Pc Voorz. zegt, dat bij hem van Elder'ó i'n dit blad is de laatste kleur'-Gnnonce van afgedrukt, waarmede de serYe van vijf compleet 13. Zendt de 5gekleurde adv er ten tien uiterlijk, voor 20November as. aan: benevens het vereischte aantal FAAM-BOftS, n.l. ÏO BONS van !/2onA, of 5 BONS van 1 ons, of 2 BONS van V2pond. Vermeldt in Uw brief duidelijk a) Haam en voornamen b) Adres^stad, straat en huisnummer. C) Leeftijd, u d) Haam der courant, waaruit de adVertenhen geknipt ijfn. Frankeert Uw brief voldoende, onvoldoendegefnan keerde brieven worden geweigerd. van den directeur bezwarende berichten waren ingekomen en die aan B. en W. heeft medege deeld, waarna hem machtiging is verleend om de zaak aanhangig te maken en een commissie te benoemen, om de zaak te onder zoeken. Dhr. van de Bilt vraagt of de Voorz. dien Van der Stel kent en of dat wel een geloofwaardig mensch is, want als hij niet deugt, zou ik er niet mee in zee willen, zegt spr. Iemand die an deren beschuldigt, dient in de eerste plaats zelf zuiver te staan. De Voorz. denkt, dat dhr. Van de Bilt, evenals spr. wel al een en ander ook van Van der Stel zal hebben gelezen. Hij heeft hem éénmaal ontmoet, doch overigens kent hij hem niet. Dhr. Van Dixhoorn zegt, dat het platte Hollandsch in den brief van Van der Stel al eenigszins vreemden indruk maakt, maar daarom is hij het niet eens met dhr. Van de Bilt om het wellicht niet deugen van Van der Stel als ar gument te gebruiken om geen onderzoek in te stellen. Spr. noemt als voorbeeld, dat hier destijds een motorfiets werd gestolen en de dader bekend werd door ver raad van een anderen dief. Dhr. OggelHet spreekwoord zegtmet dieven vangt men dieven. Dhr. 't Gilde wil in verband met den buitengewonen ernst van die zaak ook wel een en ander in 't midden brengen. In de bla den is Axel op inspiratie's van Van der Stel vermeld in verband met bestaande corruptie's in het gasbedrijf, terwijl hij hier zwart op wit den directeur beschuldigt dat hem reeds 4 jaren be kend is, dat aan den directeur fooien en steekpenningen worden uitgekeerd. Niettegenstaande de ontkenning van den directeur zijn ernstige feiten aan het licht gekomen, volgens welke de directeur in strijd heeft gehandeld met art. 9 van zijn instructie, dat luidtBe halve het salaris en het genot van vrije woning, vuur en licht mogen geen andere emolumenten en provisiën van welken aard ook worden genoten. Dergelijke inkomsten, verkregen wordende, moeten zonder eenige uitzonde ring worden verantwoord ten bate der fabriek. Spr. acht dus het oogenblik gekomen, om in te grijpen en dringt er persoonlijk op aan, dat de commissie een zoo ernstig en uitvoerig mogelijk onderzoek in stelt. Indien niet alles wordt ge probeerd, om die zaak tot op lossing te brengen, wenscht hij noch als Raadslid, noch ais lid van de gascommissie niet de minste verantwoording op zich te nemen. Als gemeentelijke over heid rust op ons een zware plicht en hebben we in dezen slechts voor oogen te houden, wat recht is, aangezien er symtomen zijn, die zware vermoedens doen rij zen, aangaande de juistheid der geruchten. Dhr. Dieleman had niet ge dacht, dat die zaak reeds in open bare vergadering zou besproken worden, anders had hij ook wel een en ander ten voordeele van den Directeur willen zeggen. Hij zou echter die stukken lever maar voör kennisgeving hebben aan genomen. Er zijn reeds gegevens ingekomen, die op 't oogenblik geheim blijven en het is zeer juist, dat die in handen van de Comm. van onderzoek zijn gesteld, want als we met de gegevens naar buiten gaan, geraken we steeds verder van huis. De com missie dient ze te hebben en kan er haar winst mee doen. Spr. dringt erop aan, dat men streng dient te waken, dat het publiek er buiten blijft en den Raad niets wordt opgedrongen, dat op het onderzoek invloed kan hebben. De Voorz. is het er mee eens, dat het onderzoek zoo objectief mogelijk moet plaats hebben en daarom stellen B. en W. ook voor om de stukken niet voor kennis geving aan te nemen, maar in handen van de commissie te stellen. Dhr. Dieleman is het eens.met dhr. van de Bilt, dat van der Stel heel ver van ons af staat en zou ook daarom liefst diens schrijven voor kennisgeving willen aan nemen en niet nader op diens geschrijf ingaan. De Voorz. zegt, dat nu Van der Stel wel in 't geding wordt gebracht, maar dat is niet juist. Het is ook niet de bedoeling diens persoonlijkheden hier te bespreken, en het zal zeer de vraag zijn, of verdere onderhan deling met hem gewenscht is. Dhr. van de Bilt meent, dat iemand, die zoo'n brief schrijft, er maar tegen moet kunnen, dat ook hij besproken wordt. Dhr. Oggel meent, dat B. en W. voornamelijk het oog hadden op het adres van den Bond van Personeel, die terecht opkomt voor den goeden naam van zijn leden, ook als personeel der gas fabrieken. Dhr. Dieleman zegt, dat er aan de gasfabriek verschillende per sonen en partijen zijn, waarvan Ingezonden Mededeelingen Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zijn en zelfs stuk gaan. Dit veraacht en geneest men met PÜROLi de een ten gunste cn de ander ten nadeele van hun chef zal spreken. De Voorz. wil de beschouwin gen beëindigener is nu een commissie, die de stukken in handen krijgt en nu hebben we het onderzoek af te wachten, tot er een rapport is en dan kan een en ander nader worden be sproken. Besloten wordt om de stukken e-g in handen te stellen van de commissie van onderzoek. li. Rapport van de commissie van advies voor werkverruiming in de vlasindustrie, luidend als volgt Aan den Raad der gemeente Axel. In de vergadering van Uw college dd. 26 April 1927 werd besloten een commissie sainen te stellen ten einde van advies te dienen inzake bestrijding der werkloosheid in deze gemeente. Bedoelde commissie heeft de eer U hierbij thans te doen toe komen een kort overzicht van het resultaat harer werkzaamheden. Door de commissie werd tot haren voorzitter benoemd de heer Burgemeester, terwijl als secretaris werd aangewezen de heer M. H. van Duijn, le ambtenaar ter Secretarie. De commissie zag zich tot die taak aangewezen te onderzoeken welke maatregelen genomen zou den kunnen worden, om, ter bestrijding van de werkloosheid te dezer plaatse de werkge legenheid te verruimen. Uit de besprekingen op de gehouden vergaderingen bleek maar al te duidelijk, dat een goede oplossing niet wel mogelijk zoude zijn. De commissie betreurt het dan ook, dat zij niet met een vast omlijnd voorstel, vergezeld van een kostenberekening, voor den dag kan komen. Zij heeft desniettegenstaande besloten Uw college het volgende voor te stellen „De gemeente geve gedurende het tijdvak 1 Januari1 Mei een toeslag van 50 pCt. op het uit te betalen loon zulks tot een maximum van f 1.25 per dag en per arbeider aan werkgevers, die boven het gewoon aantal in hun dienst zijnde werknemers, werkloozen van de gemeente te werk stellen." Uit een bereids door de com missie ingesteld onderzoek is ge bleken, dat slechts eenige werk gevers genegen zijn mede te werken tot bestrijding der werk loosheid door het met toeslag van de gemeente in dienst nemen van werkloozen. Hierdoor zouden dan 15 20 werkloozen te werk gesteld kunnen worden. Voorts is het denkbeeld te berde gebracht om den weg bij de Ronde Putten te verbreeden, door het dempen van een gedeelte van den daargelegen put. Dit zou grootelijks kunnen geschieden door de grond, welke de Z.V.T.M. beschikbaar krijgt op de los plaatsen gedurende de bieten campagne. Vermoed wordt, dat bedoelde Mij. wel genegen is om den grond n lar bedoelde plaats kosteloos te vervoeren. Voorloopige besprekingen met den Dijkgraaf van den daarbij be trokken polder hebben aange toond, dat wellicht geen bezwaren tegen bovenvermeld plan bestaan. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de commissie heeft besloten, Uw college te adviseeren, om in verband met de steunuitkeeringen, de loonboekjes met ingang van 1 Jan. 1928 weer in te voeren en daar absoluut de hand aan te houden. Bovendien zou de coni- mfssie gaarne zien, dat er bij steunuitkeering een duidelijk on derscheid gemaakt wordt tusschen georganiseerden en niet georgani- seerden, met dien verstande, dat aan georganiseerden 60 pCt. en aan niet-georganiseerden 40 pCt. worde uitgekeerd, gerekend naar een dagloon van f2,50. F. BLOK, Voorz. M. H. VAN DUIJN, Secr. Voorgesteld wordt le aan de hand van dit rapport een en ander aan B. en W. op te dragen, om het verder voor te bereiden, en 2e den leden van de Com missie dank te zeggen voor het geen elk voor zijn persoon heeft gedaan, tot het verkrijgen van dit resultaat. Dhr. 't Gilde wenschte aan dit rapport nog toe te voegen, dat dit pover resultaat niet de schuld is van de commissie, maar van de werkgevers, die niet genegeu waren om mede te werken. Het spijt hem, dat er zoo weinig gemeenschapszin is. Hij zou ook wenschen, dat de commissie voor- loopig intact bleef, in afwachting van latere Rijksbemoeiïngen. Dhr. Van de Bilt vindt dit re laas sterk gekleurd, want er zijn wel degelijk ernstige werkgevers geweest, die wilden medewerken om den toestand te verbeteren. Ook wil spr. vragen, of de Voorz. nog plan heeft om in December nogmaals een vergadering te hou den met werkgeversspr. zou daar sterk vóór zijn. De Voorz. wil dat wel doen, en dan kan de commissie zoo lang intact blijven. (Wordt vervolgd). AXEL. 4 November 1927. In de gisteren alhier gehouden raadsvergadering werd verworpen het voorstel van B en W. om in te trekken het raadsbesluit, waar bij adhaesie werd betuigd aan het besluit van den Raad van Terneuzen, nl. om te trachtende Z. VI. Waterleiding Mij. te ont binden. Als keurmeesters voor de jaar markt werden benoemd de h.h. P. B. van Hoeve, H. Verhelst en P. de Feij te r Lz. Tot klokkenist werd benoemd P. A. Butler op een jaarwedde van f 50. Aan G. J. A. de Jonge werd vergunning verleend tot bouwen. Een verzoek van W. Koster om rioleering in den Buitenweg werd ten tweeden male naar B. en W. verwezen. Afgewezen werd het verzoek van A. Dieleman te Kijkuit om vergoeding voor het vervoeren der schoolkinderen van 1 April- 1 Sept. 1927. Tot uitbreiding der Bijz. school in de Nieuwstraat werd tot een lee ning besloten van f 15000 en voor de Bijz. school te Spui werden gelden gevoteerd wegens een bo ventalligen onderwijzer. Bij de behandeling der be grooting werd besloten om aan de Handelsdagschool te Hulst f 75 per leerling (totaal f 300) subsidie te verleenen voor één jaar. Voor werkloozer.steun werd f 4000 uitgetrokken. Ingetrokken werd de subs, van f 100 voor de autobusdienst Axel- Hulst. Bij de rondvraag drong dhr. Van Dixhoorn aan op sterke actie ten behoeve van een beteren be stel- en postdienst alhier. Toen Maandagnamiddag de heer V. van de jacht huiswaarts ging, werd hij omsingeld door een 18-tal schooljongens, die eveneens op weg naar huis wa ren. De een vroeg een kardoes, de ander een lucifer voor zijn cigaret, een derde wilde het wild zien en het bleek den jager niet mogelijk de bende van zich af te krijgen, niettegenstaande de man herhaaldelijk tot voorzichtig heid waarschuwde, dat het ge weer nog geladen was. Hij be sloot een leege kardoes te grab bel te gooien, doch werd eens klaps hevig verschrokken door een schot. Een der jongens had de on voorzichtigheid gehad aan den haan te trekken, terwijl het ge weer op den rug hing. Niet min der schrokken de jongens natuur lijk en twee hunner werden in den voet geraakt door stukjes steen of hagelkorrels. De loop van het geweer was nl. wegens den regen benedenwaarts gericht, zoodat de hagelkorrels op de steenen atstuitten, Ofschoon twee jongens enkele dagen huisarrest kregen, is het geval ateer gelukkig afgeloopen, Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met PUROL. Doos 30 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2