Nieuws- en Advertentieb 1 ad voor Zeeuwse li- VI a a li deren No. 61. VRIJDAG 4 NOVEMBER J 927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Onze gedachten. FEUILLETON. Binnenland. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het lijken zulke onbestemde, luchtige, ontastbare, onbelang rijke dingen, onze gedachten. Jawel, dit lijkt alleen maar zoo. Want als we eens even dieper hierop ingaan, dan blijkt al dade lijk, dat het eenige, dat altoos en immer doorgaat en nooit ophoudt, het eenige dat voor immer be staat en nooit verloren kan gaan, ons denken is, onze gedachten. Dan zien we, dat aan alles wat we doen, eerst gedachten vooraf gaan, dat we de dingen eerst denken, voor we ze doenen zie, dan gaan we beseffen, dat dan eigenlijk onze gedachten nog niet zoo onbelangrijke dingen zijn. Neen, zeker, dat zijn ze ook niet. Want stellen we niet in onze gedachten onzen weg vast, dien we gaan zullen, hoe we zullen handelen, hoe we anderen zullen tegemoet treden Maar is het dan niet van het hoogste belang, dat onze gedachten „goed" zullen zijn en vriendelijk en helpend? Want aldus maken we immers zelf de atmosfeer die ons om ringt? En.... maken we aldus ook nietons zelf? Vormen we, door de gedachten die we onderhouden, niet ons karakter? Zooals een collega van overzee het uitdrukte Eiken dag worden we meer gelijk aan onze gedach ten. Als ze slecht en zelfzuchtig worden, kunnen we niet verhin deren, dat wij zelf ook zoo wor den. Als ze onrein en verkeerd zijn, zal onvermijdelijk ons ka rakter en ons gedrag door her. gevormd worden. Charles Kings- ley, een denker, zeide eens Denk over jezelf, over hetgeen je noo- dig hebt, over datgene, waar je van houdt, over den eerbied, dien de menschen je eigenlijk toch moesten betoonen.... dan zal niets rein voor je zijn. Ie zult dan alles wat je aanraakt, be derven." Maar liefhebbende ge dachten, daarentegen, zullen lief devolle daden voortbrengen en een welwillende, vriendelijke ma nier om de anderen in onze ge dachten te beschouwen, zal er De lucht was betrokken en een grijze nevel hing tusschen de ein- delooze rijen van huizen. »Wat ik nu noodig heb,» bsgon Herbert Porter, «is het adres van den antiquiteitenhandelaar, aan wien U de snuifdoos verkocht hebt. Sebrijft Uw naam en adres hier op dit kaartje.» Felix Dellin deed wat hem verzocht werd. »En de tweedui zend mark Moet ik die niet gaan haleD, inr. Portervroeg hij weifelend. «Neen, natuurlijk niet. Ik zou u ook willen verzoeken het dui zend mark biljet niet aan te bre ken.» üe detective zette den voet op de treeplank van de auto, die nog op den hoek stond te wachten. »Nog iets.» zei hy, terwijl hij het hoofd omwendde, >ik zie schuin tegenover uw huis een kleiD restaurant. Komt U er wei eens P» «Neen, mr. Porter,» antwoordde de jongeman glimlachend, «Zulke ons toe brengen, hen in ons dagelijksch leven ook welwillend en vriendelijk te behandelen. Wat dit alles U kan baten Onnoemelijk veel. Zie, ik zou U gaarne iets van mijn vrede, mijn rust, mijn geluk, mijn levensmoed meegeven. Wel, en ik zal het doen ook, Zijn er moeilijkheden in uw dagelijksch leven, in uw omgang met ande ren, in uw zaken? Lijkt de toe komst U troosteloos of donker? Wel, dat alles kan veranderd worden, zeker het kan. Vandaag nog, zeker, zeker, vandaag nog, kunt ge een begin maken en Uw gedachten omtrent menschen en dingen veranderen. Wanneer dan zoo dadelijk de man komt, die U altijd zoo irriteerde, die U vijandig gezind is, die U norsch en dwars tegemoet komt, denk dan niet, aan U zelf, aan den „eerbied dien de menschen je eigenlijk toch moesten betoonen, zooals Charles Kingsley het bij voorbeeld uitdrukte, maar denk dan eens aan een paar van Uw eigen tekortkomingen en vaag uit uw eigen gedachten alle gedachten van onvriendelijkheid en vijand schap weg, wetende, dat de on vriendelijke gezindheid van dien man, toch geen weerstand kan bieden, aan Uw goeden wil. Om dat Uw goedwillende gedachte de macht en autoriteit achter zich heeft van het almachtige principe van het goede, dat altijd het kwade kan en zal overwinnen. In dit eenvoudige voorbeeld ligt de sleutel tot de oplossing van de meeste Uwer moeilijkheden. Want gedachtig aan het principe, dat aan deze handelwijs ten grondslag ligt de onomstoote- lijke waarheid van de suprematie van het goede en ware kunt ge alle moeilijkheden met ver trouwen tegemoet treden, wetend, dat niets weerstand kan bieden aan de macht van het goede. Hoe meer ge dus plaats inruimt voor helpende, vriendelijke gedachten in Uw denken, hoe minder plaats zal er over blijven voor neer drukkende, onharmonische ge dachten. En dan moet ge eens kostbare gewoonten kaD ik er Diet op na houden.» »Nu,« antwoordde de Eogelsch- man, over zijn gelaat gleed ook een glimlach, «bij uitzondering moet U zich die luxe maar per- mitteeren. Ik zou namelijk graag willen,» hij keek den jongeman vlak in het gezicht, «dat U van vandaag af iederen avond een paar uur in dat restaurant door bracht. Zoo spoedig als er iets gebenrt, wat U op een of andere wijze vreemd of opvallend voor komt geelt U mij een telefonische boodschap.» Hij gaf den chauffeur een kaart je met het adres en deze zette den motor aan. Felix Dellin schndde het hoofd. «Nu laat U my alleen, mr. Porter,» zei hij zacht. .Eigenlijk ben ik net zoo wys als van te voren, neen, ik zon willen zeg gen, na deze laatste ontdekking is alles my nog raadselachtiger geworden.» Een uitdrukking vol angstige spanning kwam in zijn gezicht. «En U, mr. Porter, hebt U voor dit allemaal een verkla ring Kuut U ook de reden zien waarom iemand my lot stuurt, my drie duizend mark laat win nen, om ten slotte het lot waar van ik den prijs al heb ontvan- zien, welk een rust en vrede en welk een onuitputtelijke bron van vriendelijkheid en opgewektheid ge zult herbergen. Er is nooit eenig mensch, of eenige zaak, of instelling of stad of land geweest, kortom, er is nooit iets geweest, dat onderhevig was aan menschelijke invloeden, dat niet geholpen kon worden door den geest van bet optimisme of dat door pessimisme geen kwaad ondervond, schreef een confrater aan de andere zijde van den Oceaan onlangs. Inderdaad, en wanneer wij dan weten, waar om we optimist kunnen zijn, waarom we het leven met ver trouwen en goeden moed en op gewekt in kunnen zien, dan wint deze bewering nog veel aan diepte en beteekenis. We kunnen meteen beginnen, vandaag nog.Leek. De studie van Prinses Juliana. De colleges, welke gedurende het academiejaar 1927-1928 door H.K-H. Prinses Juliana worden, gevolgd, zijn naar we in het Vad. lezen, de volgendeGodsdienst geschiedenis, prof. dr. W. B. Kris- tensen oud-vaderlandsch recht, prof. mr. A. S. de Blécourtal- gemeene geschiedenis, prof. dr. J. Huizinga; Adatrecht, prof. mr. C. van VollenhovenNederland sche letterkunde, prof. dr. A. Ver- weyvolkenrecht, prof. jhr. mr. W. J. M. van EysingaFransche letterkunde, mej. dr. C. Serrurier. Uit Oost-Indië. Een agent der Sovjets De vroeger in Indië zeer be kende Oostenrijksche tandarts Petkovic, die na een afwezigheid van tientallen jaren weer in Indië wenschte terug te keeren, is, naar Aneta meldt, niet toegelaten, om dat hij ervan verdacht wordt re laties te onderhouden. Hij reisde op een Nederlandsch paspoort terwijl hij vreemdeling is. Zijn bagage bestond uit ruim honderd koffers, waarin voor mil- geD, daarna weer te stelen Is daarvoor ééu aannemelijke ver klaring De detective keek naar den grond. «Er zou een reden kan nen zijn,» zei hij rustig, «als het die is, waarvan ik een vermoe- don heb, dan hoort U morgen ochtend meer van mij.Toen zette de auto zich in beweging en reed in Westelijke richting weg. Zooals gezegd was had Felix Dellio gisteren en eergisteren zijn avonden, geheel tegen zijn ge woonte in, doorgebracht in het kleine bierhuis, dat schuiD tegen over zyn woning gelegen was. Het waren dezelfde gasten, die hier steeds kwameneen paar chauffeurs, bouwvakarbeiders, soms een leverancier men schen, die zoo uit hun werk ge- loopeD, ving even 'n glas bier of een borrel dronken en vlug weer weggingen. Maar nu op den Za terdagavond hadden zij meer tyd en ook meer geld. De metse laars, die aan een taieltje hun boterham zaten te eten, rinkel den met zilvergeld, als ztf de hand in den broekzak staken en de breedgeschouderde matroos, die wijdbeens by de toonbank stond, naa> de eene mark na de lioenen aan papieren van waarde en voor tienduizenden aan goud geld, dat verborgen was in hon derd paar sokken en honderden dassen. Ook bleek hij in het bezit van een groote hoeveelheid che micaliën, waarbij zooveel cyaan kali dat het voldoende was om geheel Balavia te vergiftigen. Petkovic is vroeger reeds in Grie kenland niet toegelaten. Zitting van Donderdag 3 Nov. 1927 des nam. 2 ure. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer L. J. L. Maris. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering, met gebed, stelt de Vooiz. de agenda aan de orde. 1. Notulen. De notulen der vorige verga dering worden onveranderd vast gesteld. 2. Mededeelingen en inge komen stukken. a. Schrijven van het gemeente bestuur van Oostburg, houdende mededeeling, dat het antwoord van den Minister van Waterstaat op het request dd. 26 Augustus 1927 aangaande het nieuwe Rijks wegenreglement voor den land bouw niet bevredigend is, daar h. i. de cultuurbelangen worden verdrongen door verkeersbe- langen, dat zij opnieuw met de land bouworganisatie^ overleg zullen plegen, teneinde hunne houding te kunnen bepalen voor eventueel verder handelen, en dat zij op verderen steun in dit streven vertrouwen. b. Mededeeling van het volgen de besluit: De Raad der gemeente Zaam- slag, overwegende, dat blijkens ontvangen mededeelingen van Burgemeester en Wethouders der gemeente Axel, aan het Hoofd van Dienst, den heer Boogaert, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend en in diens plaats is andere uit den broekzak om ze voor bier in te wisselen. Van Herbert Porter had Felix Dellin niets gehoord en de ge beurtenissen van de laatste dagen zouden hem een droom geleken hebben als niet 't bruine papier, dat in zyn borstzak kraakte, bet hem anders verteld had. Een paar nieuwe gasten kwa men binnen cu namen, zonder te gaan zitten, een borrel aan de toonbank. De matroos, die tlang- zamerhaud in een vroolijke stem ming begon te geraken, zag hem met schitterende kleine oogjes vergenoegd aan. «Laat bet geld maar in den zak,» lachte hij. «Vandaag betaal ik.» De anderen maakten een afwe rend gebaar, maar de zeeman was niet van zyn voorstel af te breDgen. «Dus afgesproken, het volgend rondje is voor mij.» zei hij vol hardend, terwijl hij met zyn hand een kringvormige beweging maak* te, die het geheele lokaal insloot. De waard knikte en eeD paar minuten later stond voor alle gas- ten een glas bier, dat de royale vreemde besteld bad. Ook Felix Dellin kreeg er een en dronk bet aarzelend leeg, Ken rondje «ogn&e benoemd, de heer D. de Putter, en dat in de daardoor ontstane vacature van 2en keuringsveearts nog niet is voorzien dat het Gemeentebestuur van Axel ondanks het verzoek van Burgemeester en Wethouders van Zaamslag niet geneigd blijkt te zijn den heer Dees, veearts alhier, te benoemen tot 2en keurings veearts dat het in het belang van de landbouwersbevolking alhier is in deze gemeente te hebben een veearts dat door benoeming van den alhier gevestigden veearts tot 2en keuringsveearts bij den Vleesch- keuringsdienst de bestaansmoge lijkheid als veearts alhier aan merkelijk wordt vergroot; gelet op de Vleeschkeurings- wet Besluit met ingang van 1 Januari 1928 a. in te trekken zijn besluit van 16 Januari 1925, waarbij werd vastgesteld eene verordening op den Vleeschkeuringsdienst, kring Axel b. zich af te scheiden van den keuringskring Axel en te vormen een afzonderlijken Vleesch keuringsdienst voor deze ge meente. Aldus gedaan ter openbare vergadering van den Raad der gemeente Zaamslag, den 3 Octo ber 1927. Dhr Koster vraagt hoe dat nu gaat met die keuring, kan één man dat werk af en dan ook nog de praktijk waarnemen De Voorz. zegt, dat het besluit van Zaamslag wel bij Ged. Staten zal inkomen en als die het goed keuren, kan naar bevind van zakenworden gehandeld. Wat de praktijk betreft, daar staan we natuurlijk buiten; we hebben alleen met den chef van dienst te maken. Dhr. van de Bilt vraagt of het waar is, dat die afscheiding het gevolg is van het feit dat de beide veeartsen elkaar niet zetten kunnen De Voorz. zegt, dat er wel iets van aan is, maar toch ook de volgde en terwijl de gasten uit dronken, stond er alweer een an der glas voor h m. De edelmoe dige matroos wist van plezier oiet wat hij doen moest. Hij stond de handen in de broekzakken in het midden van het lokaal en knikte vergenoegd. «Ja», lachte hij, «als je vier maanden lang op zee ben geweest, dan mag je de bloemetjes wel eens buiten zetten ik heb lang genoeg machines gesmeerd en poetskatoen gerokeD. Nu moeten we het er maar eens van nemen nog een rondje I» 'In Zyn hand hield hij een kistje sigaren vast. «Versch van Sumatra.» zei hy gewichtig. «Zooiets krijgen jelui j0 laven lang niet meer te rookeD.» Toen giBg hij van den een naar den ander en deelde met 'n gemoe delijk lachje de lange sigaren uit, «Neem maar aaD, jongmensch,» drone hy aan toen Felix Dellin het hoofd schudde. «Zoo iets heb je nog nooit in je leven gerookt, mao.» Wordt vervolgd.) Het is beter met twijfelachtige, ne derigheid bij een ander raad te zoe* ken, dan stoutelijk alleen op «ichzelf te vertrouweni l

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1