feuilleton. Ut gdimkslljii, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen VRIJDAG 28 OCTOBER 11)27. 43e Jaarg. sHs) J. C. VINK - Axel. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Hervormingsdag. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken. Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Aanstaanden Maandag herden ken de Protestanden den Hervor mingsdag. En nu trof het ons daarover een ontboezeming te lezen van W. H. v. L., die blijk baar met de bekende plaat voor Zich het volgende schreef Wie is die man, met dat bleek gelaat, die daar in een bekrom pen, flauw verliphte cel zoo diep in gedachten verzonken zit, de oogen gevestigd op het groote, het volgeschreven perkament, dat yoor hem ligt Kent gij hem 't ls Maarten Luther, uitrustend van een arbeid, die nu eerst arbeid ?4l worden het is Maarten Luther, op den avond van den 31 sten October uit een onvergetelijk jaar, gereed om straks zijne kloostercel uit te treden en aan de depren der slot kerk van Wittenberg het „oorlogs- manifest" aan te slaan. Ondankbaren en onwaardigen zouden wij Protestanten zijn, in dien wij ooit de zegeningen kon den vergeten, ons aangebracht door de Hervorming, met die kloeke daad van Luttier aange vangen ondankbaren en onwaar digen, indien wij God niet dank ten, dat Hij ons geboortelot ge steld heeft in het Hervormde Ne derland, en daar in het huls van protestantsche ouders, Maar zullen wij daarom den Roomseb-Kathoiieken broeder ai kunnen wij ons in geloof, ge loofsbelijdenis en eeredienst niet met hem vereenigen toch niet minnelijk verdragen, hoogachten, liefhebben? Ja, zullen wij niet een schrede verder gaan en on bevooroordeeld erkennen, dat er in de oude zusterkerk toch nog wel het een en ander, ja veel is overgebleven, dat daar ons ter navolging staat opgericht? Pauius, eigenwijzeipenschen uit de Corinthische gemeente be rispend, heeft van hen in zijn Brieven o.a. geschreven „maar „zij, terwijl zij zich aan zich zelve (4 Moest ik dan met dezen rijk dom in den zak weer in mfjn armzalig kamertje terugkeeren Neen. Deze avond moest gevierd worden. Plotseling kwam my die vrouw, die colportice in de gedachte, waaraan ik in zekeren zin dien rijkdom te danken had. Zij had goed voorspeld. Het lot bad mfj geluk gebracht. Zy verdiende toch wel een belooning. En plotseling dacht ik die moet eens getrac- teerd worden Ja, dat moest ik doen. Ik zocht het kaartje dat ze my gegeven had. SteineicheDstr. 102. Dat zou wel in het Noorden zijn. Ik kende de straat niet. Maar welk grootestadsmeDsch kent alle straten van zijn stad Op een hoek stond 'n agent. Ik ging naar hem toe en vroeg hem hoe ik naar de Steineiehenstrasse moest gaan. Hij keek mij hoofd schuddend aan. «Steineiohenstras- ■e Bestaat niet.* »Jawel,« antwoorde ik, «kykt V maar, hiar staatSteinejchen- „weten, en zich met zich zelve „vergelijken, zijn onverstandig"; Willen wij op onzen Hervormings dag niet in dit kwaad vervallen, dan moet, bij dankbaarheid voor den zegen der Hervorming, ons oog open blijven voor hetgeen een onvergetelijk vroeg ontslapen godgeleerde eens noemde „het eigénaardig goede in de Roomsch- Katholieke afdceling der Chris- tenheicl". Vrijheid van denken en leeren staat bij ons, en terecht, op den voorgrondmaar moeten wij niet belijden, cjat velen, haar uit sluitend najagend, zich aanstel len alsof zelfstandigheid en zelf genoegzaamheid één en hetzelfde ware Wij hebben een Protestantisme: maar wat te zeggen van de ve lerlei, misschien tientallen pro testantsche sectie's Wat te zeg gen van de vele protestantsche gemeenten Laat iq eik van haar het godsdienstig gemeen schapsleven, dat al zijn talenten en gaver, behoort aan te leggen om onkundigen fe ancjerwijzen, bedroefden te troosten, dwalen- den terecht te brengen, niet veel te wenschen over IJver bezitten wij voor vrijheid en vooruitgang j maar heerseht onder ons ook de wijze liefde voor orde en regel der Roomsch- Katholieken Wij glimlachen soms bij den opschik van sommige Roomsch- Katholieke kerken maar is het te billijken, dat de protestantsche eeredienst zoo weinig recht doet aan gevoel en verbeelding en feitelijk tot alle schoone kunst blijft zeggen: „De godsdienst heeft u nlef naodig'' Wij weten zeer goed, dat de hemel niet verdiend kan wor den maar de godsdienstijver van Rome om tempelen te versieren en kloosters te stichten, werpt hij niet eert beschamend licht op veler protestanten schrielheid, waar geldelijke offers gevraagd worden om licht te ontsleken en vrijheid te brengen Zijn wij Protestanten geen bloode schreeuwers tegen Rome strasse 102, Berlin N.* Hij opende een boekje, bladerde er met een gewichtig gezicht in en sehudde het hoofd, »Er bestaat geen Steineiehen strasse in Berlfjn.* »Misschien een nieuwe straat,* zei ik. Hij' trok de schouders op. »Gaat U maar eens naar den politiepost, misschien kunnen ze U daar in lichten.* Ik ging naar den politiepost. Een eigenaardig gevoel kwam over mij. Wat beteekende dat? Een straat die niet bestond Maar misschien een straat in een wiik in een van de voorsteden, die uog in aaubouw was. Neen. Ook op het posthuis ver zekerde men mij in Berlijn be stond geen Steineiehenstrasse. Toen ik weer op straat kwam, voelde ik mijn hart kloppen. Wat beteekeüde dat dan toch De straat bestond niet en de vrouw had mij zelf dat adres op gegeven. Een vergissing was bui tengesloten. Langzaam ging ik verder. Het begon te motregenen. Langzamer hand ontspanden myn [zenuwen zich weer. Het zou wel opgelost worden. Het zou toeh wel een vergissing zyn* Misschien was dia dan bidden wij God om var- lichte oogen des verstands, en een ootmoedig hart, opdat wij het ons ontbrekende mogen lee ren waardeeren in anderen en ook daar de waarheid vermogen te zien, waar zij o.i. staat naqst menigerlei dwaling. Bindendverklaring van Collec tieve Arheids-Overeenkomsten. Zooals bij ieder contract, geldt de C.A.O. in het Algemeen slechts voor de leden van de vereeni- gingen, die deze C.A.O. hebben afgesloten. Dit heeft tengevolge, i dat de werkgevers en de arbei ders in een bedrijfstak, waarvoor een C.A.O. is afgesloten, en die niet zijn aangesloten bij één van de contracteerende organisaties, zich niet behoeven te houden aan de bepalingen der C.A.O. Er is ng een beweging ontstaan om wettelijk vast fe leggen, dat van hooger hand (bijv. door den Minister van Arbeid) bepaald kan worden, dat de bepalingen der C.A O ook voor deze gg^rgani- seerden „bindend kunnen wor den verklaard". Zij, die dit wen schen, beweren, dat tegenwoor dig de ongeorganiseerden door slechte arbeidsvoorwaarden con currentie uitoefenen, zoodat het op den duur voor de georggni- seerden onmogelijk wordt de in de C,A Q.É bepaalde arbeidsvoor waarden te handhaven. Dit zqu ten slotte de dikwijls piet moeite verkregen C.A.O. onmogelijk ma ken en daarom wenschen zij, dat deze ongeorganiseerden daor de Regeering gedrongen zullen kun nen worden om ook in de C.A.O, vastgelegde arbeidsvoorwaarden in te voeren, Tot de tegenstanders van dezen maatregel behooren natuurlijk uiteraard in de eerste plaats zij, die elk Staatsingrijpen in het par ticuliere bedrijfsleven uit den booze achten, maar ook zij, voor wie de Staat een geheel andere beteekenis heeft en zelfs sociaal democraten, die als uiteindelijk oude vrouw niet heelemaal wys, wie weet En toen ik een uur later in een klein wijnrestaurant zat met een flasch Bordeaux voor me, was ik met de heele wereld tevreden. Toen ik het duizendmarkbiljet wilde wisselen, keek de waard mij wantrouwend aan en schudde het hoofd. Hij kon niet wisselen. Lachend nam ik 't biljet terug en wierp een twintigmarkstuk op tafel. Het laatste Toen ik laat weer op mjjn ka mertje kwam,'kwamen er weer allerlei bedenkingen bij mij op. Deze kamer, die niet goed op slot kon, was niet bepaald een goede bewaarplaats voor zooveel geld En het maar steeds in mijn zak houdeD Neen, dat wes ook niet goed. Het was ook te verleidelijk. Ik bleef wakker en dacht na: eindelijk besloot ik het den volgenden ochtend dadelijk naar een bank te brengen. Ik kon er dan van afhalen als ik wat noodig had. Dea volgenden morgen, toen de kleine bank geopend was, was ik de eerste klant. Met het ge voel van een kapitalist, die? naar zyn bankier gaat, trad ik binnen. De bediende keek mij vragend aan. ADVERTENTIE^ van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. doel een van boven af geregeld bedrijfsleven zien, achten deze mogelijkheid tot bindendverkla ring o. juist, omdat het de na tuurlijke verhoudingen in het productieproces, die tengevolge hebben, dat de eene door veel te presteeren veel verdient, de andere door weinig te doen een geringer loon krijgt, zou versto ren. Bovendien meenen zij, dat voor deze bindendverklaring slechts in aanmerking zouden komen de bedrijfstakken, die, doordat zij op de plaatselijke markt werken en geen buiien- landsche concurrentie te duchten hebben, tot op zekere hoogte de loonen willekeurig kunnen vast stellen. Qp het oogenblik is er nog een zekere rem door de con currentie der ongeorganiseerden. Deze zou echter geheel worden weggenomen, zoodat de loonen nog verder zouden kunnen stij gen en de arbeiders in de ex portbedrijven, wier loonen door de buitenlandsche verhoudingen worden beheersebt, het kind van de rekening zouden worden. Bo vendien meenen zij, dat de Staat slechts moet ingrijpen, wanneer er misstanden 'bestaan en het feit, dat de arbeidsvoorwaarden bij de ongeorganiseerden lager zijn dan in de C-A.Ó. der geor- ganiseerdeti, bewijst nog niet, dat des,e voorwaarden onsociaal zijn. De Vereeniging voor Staathuis houdkunde, en Statistiek heeft deze kwestie, die velen momen teel bezig houdt, op haar ver gadering besproken. Drie prae- adviezeq zijn uitgebracht- ln het eerste zorgt prof. De Nooys, dat de bindendverktaring niet kan worden aanvaard, aangezien het een verward denkbeeld is uit een verwarden tijd, Het tweede van prof. F. de Vries is niet minder afwijzend. Deze noemt het ver gif, dat men maar liever niet moet innemen. In het laatste daaren tegen houdt Dr. v. d, Waerden een pleidooi vqut de bindend verklaring en noemt verschillende punten, die bij een eventueele invoering daarvan in acht moe ten worden genomen. «Goeden morgen,* zei ik glim lachend en haalde mijn porte feuille te voorschijn »ik wilde hier graag een rekening openen.* De bediende knikte.' »UitstekeDd, meneer. Hoeveel wilt U storten Ik nam bet bankbiljet. Dit om mee te beginnen, 1000 mark. Morgen breng ik meer.* Ik voelde dat de bediende mij van terzijde onderzoekend en wei felend aankeek. Mijn uiterlijk deed zeker argwaan by hem op rijzen. »Ik heb namelijk een prijs in de loterij gewonnen*, legde ik hem uit. Een glimlach gleed over zyn gezicht. »Zoo? Dan feliciteer ik U, me neer*, zei hij vriendelijk. «Mag ik ook vragen in welke loterij U zoo gelukkig bent geweest Ik knikte. «Ik heb den tweeden prysge trokken uit de Mannheimer kunst loterij.* »De Mannheimer kunstloterij herhaalde by. >Ja.< »Mag ik vragen wanneer tl dien prys gewonnen hebtP* «Gisteravond kwam het geld.* «Gisteravond Dat moet een vergissing zyn, maneer,» Prinses Juliana bekroond. Onder de nieuwelingen van de Meisjesstudentenclub te Leiden was als gewoonlijk een prijsvraag uitgeschreven voor het clublied van dit jaar. De inzendingen geschiedden anoniem. De com missie heeft, naar de Telegraaf meldt, na lang aarzelen tusschen twee inzendingen er eindelijk een gekozen dat van Prinses Juliana bleek te zijn. Toen de Comis- sie hoorde dat de Koningin de meening had uitgesproken dat de Commissie wel vermoed zou heb ben dat het gedicht van de Prin ses was, heeft de commissie in een brief aan de Koningin ver zekerd dat geen der leden ver moedde dat het lied van de Prin ses was. Wat gebeurt er in ons Indië. Het gaat, naar gevreesd moet worden, niet goed in Indië. Het optreden van den heer De Graeff als Gouverneur-Generaal gaf meermalen stof tot critiek in de bladen en gaf soms een enkele maal reden tot onrust bij het pu bliek zelf, o.a. bij de slappe hou ding van den G. G. tegenover de communistische onruststokers. Maar in den regel bleef het bij deze critiek, hoopte men althans op betere inzichten bij den G.G., inzake het te volgen regeerbe-- leid. De berichten, welke ons in de- laatste weken uit Indië bereiken» wijzen evenwel op achteruitgang, van den toestand. En het is zeker niet te veel gezegd, dat er in onze regeerings- en parle mentaire kringen een schok ging, toen Aneta in een telegram me dedeelde, dat een dertigtal lei dende figuren uit de Indische za kenwereld, onder leiding van den President van de javasche Bank, een adres aan den Volksraad heeft gezonden, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over het bestuursbeleid en aan dit college met name verzocht wordt, er bij de Regeering met klem op aan te dringen, de voor gestelde wijziging van de Staats regeling terug te nemen, althans »Een vergissing vroeg ik verwonderd. «Waarom een ver gissing «Wel,* zei hij, «omdat de Mannheimer kunstloterij al wel tien jaar niet meer bestaat.* «Wat zegt U?« stamelde ik. «Niet meer bestaat En gister avond heb ik een aangeteekecden brief ontvangen met den prijs. Den tweeden een gouden snuif doos. Ik heb haar voor 3000 mark verkocht en 1000 mark kreeg ik dadelijk in contanten uitbetaald.* De ander haalde de schouders op en zeide «Toevallig weet ik 't precies. Een oom van me is veertien jaar lang directeur van de Mannhei mer lotery geweest. Tien jaar geleden zoowat zyn ze er mee opgehouden.* Allerlei gedachten bestormden mij. De oude vrouw, met een adres dat niet meer bestond eeD lotery, die ook niet meer be stond Eu weer voelde ik den argwanenden blik van den be diende, Wordt vervolgd.) De groote natuurwet is: probeer en gij zult de kracht hebben, maarzij, die niet probeeren, hebben ook niet de kracht. B. W. EMERSON- Cbj. II h 1 -

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1