Puistjes ik niet beter te kunnen vertolken dan door het uitspreken van den hartgrondigen wenschMoge de nieuwe zender, door vaderland- sche kracht en nijverheid ge bouwd, door de luchten een nieuwe drijfkracht worden tot nationale saamhoorigheid van Moederland en overzeesche ge westen Ook de Min van Waterstaat hield een rede, waaraan het vol gende is ontleend: Met genoegen voldoe ik aan het tot mij, als Minister van 'Waterstaat, gerichte verzoek om dezen nieuwen omroepzender of ficieel in te leiden. De omroep, men zou zeggen nauwelijks der kinderschoenen ontwassen, heeft in de luttele jaren van zijn bestaan een derge lijke vlucht genomen, dat hem thans reeds de schoenen passen van een volwassen man. Hij is in ons maatschappelijk en geeste lijk leven een plaats gaan innemen van de eerste orde. De behoefte aan meer zendruimte groeide met den dag. De indienststelling van dezen zender toch komt indirect ten goede aan de luisteraars van alle richtingen, aan het Nederlandsche Volk in zijn geheel. Elke nieuwe stem in het stem- menkoor van den aether brengt met betrekking tot het vaststellen van de golflengte ernstige moei lijkheden mede. En de voor dezen zender bepaalde lengte van 1840 M. wordt min of meer bedreigd door stemmen uit schier alle landen van Europa. Scheveningen, Parijs, Königswusterhausen,Nord- eich, kunnen alle werken op 'n golflengte van 17501950 M., terwijl storing ook van minder bekende stations in België, Dene marken, Noorwegen, te veel om op te noemen, niet tot de on mogelijkheden behoort. Daarbij moet ik nog wijzen op de om standigheid, dat dé radiotelegra- fische Conferentie welke thans in Washington plaats vindt en welke zich o.a. bezig zal houden met het vraagstuk van de verdeeling der golven, haar goedkeuring kan onthouden aan de toewijzing van meer dan een lange golf voor algemeene omroepdoeleinden aan Nederland. Dank zij de energie en het doorzettingsvermogen van de voorbereiders en den constructeur van den zender is althans het resultaat bereikt, dat Nederland op dit oogenblik de positie in neemt van twee golflengten daad werkelijk te bezigen; Een speciaal woord van hulde is hier op zijn plaats voor den bouwer, die er in geslaagd is, dit product van Nederlandsche nijverheid in en kele maanden tot stand te brengen in deze voor de radio in Neder land zoo belangrijke streek. Het was toch in 't Gooi, dat men de eerste radiotelegrafische verbin ding met Indië verkreeg, het is een feit, dat de eerste dagelijk- sche omroep te Hilversum ge vestigd werd, nadat, de pionier, de P. C. G. G. zender van Ir. Idzerda zijn uitzendingen had ge staakt, terwijl thans deze zender te Huizen geopend wordt en er plannen bestaan den waarschijn lijk meest bekenden, omroepzen der „P. C. J. J." ook naar Hil versum over te brengen. Met het volste vertrouwen schakel ik zijn stem in in dit onzichtbare wereldverkeer, moge hij met goed beleid zijn roeping vervullen, ter volvoering van de taak, welke de samenwerkende organisatoren zichzelf hebben op gelegd. In het belang van Neder land en het Nederlandsche Volk. Ik verklaar den zenddienst te Huizen voor geopend. AXEL, 25 October 1927. Gisteren werd in het hotel Het Gulden Vlies alhier door Notaris Dregmans herveild het woonhuis met winkel en werkplaats van C. Deij te Waddinxveen, staande in de Julianastraat. Kooper werd Jac. Bareman voor f 3700. De S. D. A. P. te Axel. De afdeeling Axel van de S. D. A. P. had naar aanleiding van het conflict met dhr. 't Gilde ge meend den Strijd niet moeten blij ven voeren met de pen, maar liever als man tegen man tegen over elkaar te trachten den strijd uit te vechten. Daarom hield zij gisterenavond een openbare ver gadering, waartoe dhr. 't Gilde was uitgenoodigd, doch, zooals men het uitdrukte, schitterde door afwezigheid. Ingeleid door den voorzitter, dhr. A. de Pauw, van Terneuzen, trad eerst als spreker op Lindeijer, die alle sociale wetten op reke ning van de s. d. a. p. schreef, dat de eenigste partij was, die heil aanbracht Vakorganisatie en sociale politiek zijn de mid dels om het kapitalisme en ook de bourgeoisie te bestrijden, die de arbeiders nog veel te zware lasten opleggen, in Axel b.v. nog f4.80 voor een inkomen van f1000. Een belangrijk deel van zijn tijd benutte spr om voor de wa terleiding te pleiten en met de overdrijving hem eigen, stelde hij de bestrijders daarvan belachelijk aan. Ook 't Gilde zei hij had daarbij bewezen geen man van zijn tijd te zijn. Doch niet om zijn strijd tegen de waterleiding ging de grief, maar om het gemis aan overleg met zijn kameraden Na dhr. Lindeijer sprak dhr. C. Hamelink alhier en zette uiteen, hoe reeds vanaf April de hou ding' van dhr. 't Gilde bevreem ding baarde in de afdeeling en noemde alzoo de verschillende feiten, die aanleiding tot schei ding hadden gegeven. Zo'oals We reeds vroeger te kennen ga ven, echten we het hier niet de plaats dien strijd in finesses te gaan btsenrijven, daar dit een interne zaak is voor de soc. dem. afcjeeling. Zij die tot de partij behooren en behoorden hadden gelegenheid hun meening daar over te vestigen, doch hel pu bliek kan daarbij o i. weinig be lang hebben. Alleen dit achten we vermel denswaardig, dat aan dhr.'t Gilde gevraagd is om zijn mandaat als lid van den Raad ter beschikking van dekiezerste stellen,doch deze daarop niet heeft geantwoord, zoodat dhr. 't Gilde blijkbaar zijn zetel wenscht te behouden. Dhr. de Pauw sloot de ver gadering met nogmaals te wijzen op het groote belang eener water leiding. Hij laakte de houding van dhr. 't Gilde, die volgens spr. in de waterleiding het middel gevonden heeft om de partij te verlaten, omdat hij daaruit weg 'wilde. Trambotsing. We wezen reeds in ons vorig nummer op het drukke vervoer, dat op de lijnen der Z. VI. Tram wegmaatschappij plaats heeft. Het is als een groot spoorcentrum in het klein en het is dus be grijpelijk, dat alle treinen stipt op tijd moeten aankomen of van de baan zijn, om volgende treinen gelegenheid te geven tot passee- ren of kruisen. Dat zit als het ware als de raderen van een machientje in elkaar. Maar zoodra er dan ook maar even uit welke oorzaak ook oponthoud ontstaat, is er kans, dat de treinen elkaar in den weg zitten. Zoo was het gisterochtend. Ongeveer half zes was een ma chinist bij de wissels aan de halte Ronde Putten tusschen Axel en Zaamslag aan het rangeeren met ledige wagens. De machinist had zijn locomotief op de zijbaan staan en eenige bietenwagenö op de hoofdlijn, ongeveer 1 kilometer verder in de richting Axel, toen uit de richting Zaamslag een trein met ledig materiaal aankwam en niets vermoedende met een aardig vaartje op de wagens van zijn voorganger reed, zoodat de wagen waarmede de machine in botsing kwam, van de rails wipte en kantelde, .terwijl ook de machine hetzelfde lot onderging. De ma chinist J. de S. werd van den dijk geslingerd onder de wagon, welke gelukkig bleef hangen, anders was het slecht met hem afgeloopen. De lijn was onklaar. Eenige minuten daarna kwam de personentrein van 6.35 uit Axel naar Walsoorden, doch moest onverrichterzake terugkeeren. De conducteur nam zijn maatregelen zoodat de passagiers, die de boot van Walsoorden wenschten te halen, daar tijdig per auto aan kwamen. Een volgende maatregel om het verkeer zijn gang te doen hebben, was een personentrein via Sas van Gent-Philippine-Terneuzen naar Axel te zenden, om de baan vrij te maken en de passagiers op de plaats des onheils over te doen stappen, teneinde hun reis te vervolgen. Intussehen was ook het noodige personeel met materiaal versche nen om de locomotief en een waggon op te halen. Dat dit geen gemakkelijk werkje was blijkt wel daaruit, dat eerst te half één de machine, die tame lijk beschadigd is, in de remise te Drie Schouwen aankwam. Een paar uur later was ook de waggon opgeruimd en dus om half drie de lijn weer vrij Ingezonden Mededeelingen Ministerieel bezoek. Zooals we onlangs meldden bestond het plan, dat een of meer Ministers een bezoek aan onze streek zouden brengen. Naar de Midd. Crt. thans mededeelt, zal de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 27 tot 29 Oct. buiten Den Haag vertoeven, voor een bezoek aan Zeeland, speciaal aan Zeeuwsch-Vlaanderen, ten einde zich ter plaatse nader op de hoogte te stellen van de nijver heidsinstellingen en de volkshuis vesting. Zoo kunnen we dus Donderdag Zijne Excellentie in onze streek wachten en zal waarschijnlijk wel geïnformeerd worden naar de vlas-industrie en de klompen makerijen, die zulke moeilijke tijden doormaken, vanwege de concurrentie. Maar dan denken we daarbij ook aan onze post bestelling. Zou het b v. geen over weging verdienen, d'at een depu tatie uit het Dag. Bestuur voor den Raad zal het wél te laat zijn zich met Z.Exc. in ver binding stelde en wees op den treurigen toestand, dat we hier eerst den volgenden morgen de post krijgen, die nu 's avonds in Terneuzen blijft liggen, terwijl daar die post wel besteld wordt, of althans verkrijgbaar is. En waar ook de volkshuis vesting genoemd wordt, was er misschien tevens ook gelegenheid om te wijzen op het feit, dat hier ter plaatse ongeveer 40 woningen leeg staan en het dus ondoenlijk is om de door het Rijk bepaalde huren te vragen voor de woningen, welke met 'Rijks steun zijn ge bouwd. De gelegenheid is nu tè mooi, om niet te trachten ervan te profiteeren. Mogelijk, dat ook gewezen wordt op den weg van Roode Sluis naar de Belgische grens, maar o.i. weegt het 's av'onds ontvangen van de Hollandsche post het zwaarst voor den handel. Het motief, dat de menschen hier 's avonds om half negen naar bed zijn en dus geen post meer afhalen, dient gelogenstraft. Ook is er geen extra personeel voor noodig, want de telefoon wordt tot 21 u. bediend en neemt naar we meenen, wel niet zooveel tijd in beslag, dat de waarnemende beambte niet tevens de post zou kunnen sorteeren. En is dat niet mogelijk, dan eischt nog te meer een kantoor met zooveel drukte langer bediening en meer per soneel. We wachten af. Hoog bezoek. Omtrent het bezoek van Prins Hendrik aan Z-Vlaanderen, ver namen wij nog het volgende Onder leiding van Jhr. Repelaar van Driel, administrateur van het Kroon-Domein, had Vrijdag j I. de jaarlijksche excursie van de Rentmeesters van 't Kroondomein plaats. Die excursie werd bijge woond door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Bezocht werd het Rentambt Hulst, in Zeeuwsch- Vlaanderen. Om 11.10 uur kwam Z. K. Hoogheid met de heeren van het Kroon-Domein, den administra teur, een zevental rentmeesters en den referendaris, Mr. E. Funcke, waarbij zich hadden aangesloten Ingenieur van Elzelingen, hoofd ingenieur Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland, en lr. Verhoeven, ingenieur der Domeinen in Zee land, te Walsoorden aan, waar het gezelschap door den rent meester in het Rentambt Hulst, Baron Coilot d'Escury, werd ont vangen. Begunstigd door zeer goed weer werd in een 6 tal auto's een rondrit door het Rentambt ge maakt en de Coöperatieve Zuivel fabriek Roomboter" te Klooster- zande bezocht. Na een kort verblijf ten huize van genoemden rentmeester, werd wederom in auto's gereden langs Hulst, Drie Schouwen en West- dorpe naar Sas van Gent, waar een bezoek werd gebracht aan de Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve Beetwortelsuikerfabriek. Na bezichtiging van die fabriek werd in de bestuurskamer een noenmaal gehouden, waaraan met Z. jK. Hoogheid aanzaten alle excursionisten met het bestuur en de directie van genoemde fabriek. Na een aangenaam samenzijn werd om 5 uur de terugreis via Terneuzen. Hoedekenskerke en Goes begonnen. Uit St Janstcen. Vrijdag jl. werd alhier raads vergadering gehouden, waarbij alleen dhr. Van Helsland afwezig was, daar hij als vertegenwoor diger van de vlasvereeniging el ders de Steensche belangen had te behartigen. Na de notulen werd lezing ge geven van de ingekomen stukken, waaronder behoorde een verzoek van Jafc. de Meester om steun voor zijn zoon, die aan zwakzin nigheid lijdt en waarvan de last, wegens het verlies van hun kost winner nu te zwaar drukt. Burg. en Weth. adviseerden om het verzoek te verwijzen naar het Armbestuur. De heeren VaeC, Schiffer en Martinet waren het daarmede niet eens en zagen liever dien steun rechtstreeks door den Raad uit gekeerd. Het was voor den man, die reeds jaren zijn zoon had gehouden, reeds een vernedering steun te moeten vragen en om nu nog bedeeld te moeten wor den van den Armen was nog dubbel erg. Bovendien als die jongen door zijn ouders werd losgelaten en hij naar een krank zinnigengesticht moest, waarvoor termen aanwezig zijn, kostte het de gemeente veel meer en ging het ook niet van het Armbestuur. Dhr. Vael bleef ondanks be strijding van den Voorz., bij zijn voorstel, doch het werd verwor pen met 6 tegen 4 stemmen. De R.K. Handelsdagschool te Hulst vroeg verhooging van de reeds toegestane subsidie, waarop B. en W. voorstelden, om die te verdubbelen en afgezien van het aantal leerlingen jaarlijks f400 bij te dragen. Dhr. Vael vond dat te hoog; als er tekort is, moeten ze be zuinigen en b.v. de traktementen van die onderwijzers maar een beetje verminderen. Dhr. Schiffer stelde zich de vraag of die school dat werke lijk wel noodig had, terwijl dhr. Martinet den opzet der school veel te royaal vond. Iedereen moet bij 't begin oppassen, dus, zij ook. De Voorz. wilde dit laatste niet ontkennen, doch als men op voorstel van dhr. Vael f 150 per leerling geeft, wordt het veel duurder voor de gemeente. Dat de school de subsidie noodig heeft is ook zonder twijfel, de overgelegde berekening bewijst dat. Dhr. Vergauwe vond het heel netjes, dat de kinderen van ge goede ouders daar middelbaar onderwijs kunnen krijgen, maar hij zou willen, dat ze het dan zelf betaalden en de kosten niet gehaald werden uit de belasting, waar ook de mindere man aan moet betalen en voor wien niets gedaan wordt. Als hun kinderen van de lagere school zijn moeten ze gaan werken om den kost te helpen verdienen en .als rijke burgers en boeren hun kinderen kunnen missen en naar school sturen, moet het nog uit de ge meentekassen betaald worden dat is onbillijk. De Voorz. ontkent dat er voor den minderen man niets gedaan wordt. Ze kunnen naar de Am bachtsschool, die eveneens sub sidie krijgt. De subsidie bleef evenwel han gen, want er waren 5 stemmen voor en 5 tegen. De Gezondheidscommissie, ze tel Hulst had thans een verbe terde begrooting ingezonden, waarop de presentiegelden nu waren vervallen. Het verslag der Comm. voor Werkveruiming, dat inhield een verzoek om een bijdrage van f5 voor de kosten, vond geen in stemming. Men was er met die commissie een beetje ingeloopen. Eer.igszins officieus had men voorspeld, dat de vlassers van St. Jansteen wel vergoeding zou den krijgen voor hun voorzie ning in werkloosheid, doch dit was reeds voor de 3e maal door den Minister afgewezen. Ofschoon dus het gevraagde bedrag klein is werd met 5—3 st. en 2 blanco besloten, om niet bij te dragen. Het Wit-Gele Kruis, dat zoo veel is, als „Het Groene Kruis", maar dan R.K., vroeg f750 sub sidie, blijkbaar voor het aanstel len van een wijkzuster, doch B. en W.'stelden voor f 400'te geven. Maar ook dat vond bij dhr. Vael nog bestrijding; f300 was ge- noeg. Dhr. Schiffer was er voor, als ook alle gezindten ervan profi teeren, lid of geen lid. Dhr. Ferket vindt het de mooi ste vereeniging, die er is, en de man kan het helaas weten. Het lidmaatschap kost maar f 1 per jaar, wat toch geen reden is, om geen lid te worden. Maar toch vond hij ook f 300 subs, genoeg. Dhr. Plasschaert, die voorzitter is van „Het Gele Kruis", wees erop, dat de vereeniging reeds 300 leden telt; een bewijs, dat ze ten algemeenen nutte werkt, want ze bestaat nog maar kort. Spoedig zal iedereen lid worden en dan is subsidie niet meer noo dig en kan de vereen, zich red den. Dat f750 subs, te veel ge vraagd is, ontkende hij: Als men ziet, dat de wijkzuster f750 sa laris geniet met vrije fiets, boven- kleeren, en dan het magazijn, dan is dat geld noodig en het komt iedereen ten nutte. Een verge lijking met de Elisabethsvereen. gaat niet op, want deze helpt uitsluitend kraamvrouwen en ge boorten zijn er veel minder dan ziekten en ongevallen. Dhr. Martinet zou willen, dat als de wijkzuster geen kraam vrouwen mag helpen, men dan een vroedvrouw aanstelde, ter wijl dhr. Schiffer vroeg of men het salaris van den dokter niet kon verminderen en met dat be drag de subs, verhoogen, omdat de zuster toch veelal het werk van den dokter overneemt: De Voorz. zei, dat de dokter f450 krijgt, wat niet minder kan ook neemt de zuster het werk van den dokter niet over, maar staat hem bij. Verbedden en verplegen is niet het werk van den dokter, maar toch is het zeer nuttig, dat zulks kundig gebeurt. Tenslotte werd het voorstel met alg. st. aangenomen. Hierna kwam weer het verzoek der volontairs ter secretarie, die nogmaals een meer billijke ver goeding vroegen voor hun werk, nu de samenstelling van den raad mogelijk te hunnen gunste is gewijzigd. Dhr. Baert vroeg f 300 en dhr. Swartelé f200, maar B. en W. stelden voor f275 en f 175. Het voorstel vond aanvankelijk bestrijding, omdat men meende, dat er personeel te veel is op de secretarie. Er is een secre taris en een le ambtenaar en twee volontairs. De voorz. be toogde, dat het mogelijk is, dat dhr. Baert, die geëxamineerd is als secretaris, ergens benoettitj in het gelaat verdwijnen spoedig door het gelaat 's avonds met PUROL in te wrijven en 's morgens met warm water en zeep uit te wasschen. 't Voldoet iedereen.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2