Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding CBR. NAT. SCHOOL BIBMQÏill gesloten. SPECULAAS Winterjassen BUISKACHEL J id! Voor Winterprovisie S. D. A. P. Afd. AXEL ONTVANGEN een keurige mooie coUectie PETTEN. Het meest yoordeelige en meest gesorteerde adres A. Th. 't Gilde. »e<»»ewtM Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. KLOKKENIST voor het gemeentelijk torenuurwerk Advertent iën. Cornelia Catbarina Dees, cursus De Chr. Volksbibl. is Zaterdag 22 October Axel II - Clinge II. PEPERBDLLEN per pond 40 ets. ONTBIJTKOEK 25 ets. CANDIJKOEK 28 ets. C. J. VAN LIERE. dG. P. VLAANDER.h Haarden, Vulkachels, jj h Emmerkachels, Petroleum- f ;j en Gaskachels. ft 0 Prima zoete Appelen, Stoofperen, en zure Appelen Axel. C. B. Antheunis. OPENBARE VERGADERING Sociale voorzieningen en wie deze moeten betalen, Het conflict tusschen de Afd. S.D.A.P. en bet Raadslid *t Gilde. Chique stoffen en prachtige modellen. SCHUTZ-GUEQUIERRE, Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. Bazardiefstallen. Zaterdagmiddag ontdekte men in de Pransche Bazar te Rot terdam, dat een electrische lamp en een dynamo uit de étalage verdwenen waren. De verden king viel op een der leden van het personeel, en daar de lesse naar van den expeditiechef J. A. van der M. op slot was, werd vermoed dat bij de dader was. Hem werd verzocht den lesse naar te openen, doch de man zeide dat hy de sleutel niet bij zich had. v. d. M. werd om een boodschap gestuurd, doch hij keerde even later weer terug, toen hij dacht dat hij door nie mand gezien werd. Hij opende de lade en haalde lamp en dynamo te voorschijn. Men had hem evenwel bespied en de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Bij huiszoe king bij v. d. M. werd een groot aantal fototoestellen, eenige par tijen kleedjes, glaswerk en siga renpijpjes aangetroffen. Alles werd in beslag genomen en de expeditieknecbt in verzekerde bewaring gesteld. Des avonds had de politie ten tweede male een goede vangst in de Fransche Bazar. Het was al eenigen tyd opgevallen, dat vooral op drukke dagen (Dins dags en Zaterdags) steeds een man en een vrouw met een kind in de bazar kwameD, maar nooit iets kochten. Ook op hen viel de verdenking, dat zij niet met goede bedoelingen kwamen. Toen zij Zaterdagavond weer in de bazar arriveerden, werden zij nagegaan en al spoedig bleek dat het vermoeden juist was. De man nam een paar pantof fels weg en gat die aan de vrouw, terwijl zy op baar beurt de pan toffels weer aan 't kind gaf. Man en vrouw werden aangehouden, doch het kind, een 9-jarig meisje, vluchtte. Ook zij kon Daderhand worden gearresteerd. Zij had een actetasch by zich, waarin nog verscheidene voorwerpen geborgen waren. Ook thuis werd een groot aantal voorwerpen ge vonden, afkomstig van diefstal uit de bazar. Door een motorrijder aange reden. Te Rijswijk is op het Jaagpad een ongeluk gebeurd. De 16-jarige B. S., te Voorburg, kwam per rijwiel uit de bloemisterij van B. aan het Jaagpad en draaide, zon der zich te overtuigen of de weg vrij was en zonder een signaal te geven, linksom den weg op. Op dat oogenblik werd hij door den heer D. J. v. W., die op zijn motorrijwiel uit Delft kwam, aan gereden met het gevolg, dat de jongen tegen den grond sloeg. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het Ziekenhuis ver voerd. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat den heer v. W. geen schuld treft. De beide rijwielen werden slechts weinig beschadigd. Het aangereden jongmensch heeft een ernstige schedelbreuk bekomen, zijn toestand blijft hoogst ernstig. Tel. Onder een eg geraakt. Toen het 8-jarig zoontje van den landbouwer J B. te Minnerts ga zich achter den wagen, staan de op een eg, liet meeslepen over het land, gingen de paarden plotseling in draf over, waardoor de knaap viel en onder de eg geraakte. De jongen werd een tiental meters meegesleurd en ernstig gewond opgenomen. De ijzeren pennen hadden in bekken en dijbeen diepe wonden veroor zaakt. Tel. Een windhoos heeft Woens dagavond aanzienlijke schade toe gebracht aan het teeltglas van eenige tuinders in de streek tus- schen de zeekust en het dorp 's-Qravenzande. Een 7-tal drui- venkassen werd ernstig bescha digd, terwijl één geheel tegen den grond werd geslagen. Het ver splinterde glas kwam tot in de itaburige huizen terecht. Te Gramsbergen is Woens dagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Toen men bezig was met het verplaatsen van een dorschmachine, viel deze plotse ling om, met het ongelukkig gevolg, dat de landbouwer T. er onder geraakte. Toen men den ongelukkige bevrijd had, bleek hij reeds overleden te zijn. Verzuchting van Rogier over l(jn 10 in Den Haag. Dat je je La Haye laat noemen, En Parijscbe snuitjes trekt Dat je daarmee in Groot Mokum Min of meer den lachlust wekt Dat je pocht op je Belasting Dat je stikt in deftigheid Dat je meent, dat Rotterdam je Om je ziud'lijkheid benijdt Dat je dames piepers halen (sic!) In een viool-etui... Dat ik in je sjieke buurten Niks dan rooie petten zie Dat je lacht op afbetaling Dat je luncht metham van hout Dat je meer vau een odeurtje Dan van snert en hutspot houdt Dat dat kan ik je vergeven, Daarvan maak 'k je geen verwijt Maar ik kan het niet ver dragen, Datlijn 10 zoo langzaam rijdt Avp. Nieuwe oliebron. Ia Kirkoek in Mesopotamië is in het concessie-gebied van de Turksche Potroleum-Company, een dochter-maatschappij van de Anglo-Persian Company een rijke aardolie bron ondekt. Zonder dat men het verwachtte begon de olie plotseling te stroo men en na eenige minuten schoot een krachtige straal van onge veer 3000 ton in 24 uur de lucht in. Wonderlijke redding. Vorige week moet het op zee nogal ge stormd hebben. Vooral was het slecht weer in de Duitsche Bocht. Van den stroomtreiler Eleé Che- nevieu Ym. 161 werd door een hooge golf de stuurman en drie matrozen overboord geslagen. Maar o, wonder, een volgende golf wierp alle vier drenkelingen weer op het dek terug, zoodat zij er met deu schrik afkwameü. Het weer was zóó onstuimig dat geruimen tijd niet gevischt kon worden. Valsche muntster. De po litie te Soerabaja heeft op hee- terdaad, bij het gieten van valsch geld in haar badkamer te La- wang Seketeng, gearresteerd de Chineesche vrouw Sie Thiang Nio. Deze vrouw is een kun stenares in haar vak. Nimmer zagen wij, schrijft het „Soer. Hbl." zoo goed nagemaakte munt specie, als door haar werd ge goten. Het koper werd bedekt met eeu laaeje wit metaal, de klank was bizonder zuiver, zoodat, wanneer deze misdadigster met haar werk had kunnen voort gaan, het geen twijfel lijdt, of velen zouden de dupe geworden zijn vau haar werk. Nog voor zy het geld had uitgegeven werd zij op heeterdaad betrapt Daar toe heeft de politie langer dan vier en twintig uur geduldig in hinderlaag gelegen, om op het juiste oogenblik te kunnen in grijpen. In beslag genomen werden een groot aantal werktuigen, chemicaliën, een weegschaal, onafgewerkte munten en matry- zen, kortom de geheele instal latie met gereedgekomen valsch geld erbjj. De vrouw zit achter slot en grendel. Aanslag op een trein. Uit Altenburg wordt gemeld, dat zeer waarschijnlijk een aanslag is gepleegd op den spoorweg tusschen Altenburg en Goessnitz. Een goederentrein stuitte op een jjzeren blok, dat op de rails was gelegd en dat een gewicht had van 360 K G. De locomotief sleurde het blok over een af stand van een paar honderd me ter mede. Toen de trein tot stil stand was gebracht, bleek dat de locomotief ernstig beschadigd en dat van 5 waggons de rem inrichtingen waren vernield. Vermoed wordt dat de aanslag bedoeld was op den sneltrein van Reichenbach naar Leipz g die even later moest passeeren. De spoorweg directie heeft een belooning uitgeloofd voor het op sporen der daders. CORRESPONDENTIE. Aan N. V. Goudsmit—Hoff. Uw reclame behoort in de rubriek „Advertenttén", Burgemeester en Wethouders van Axel roepen sollicitaten op voor de betrekking van Belooning f 50 per jaar. Sollicitatiën worden ingewacht vöör 25 October 1927 bij den Burgemeester. Axel, den 20 October 1927. Algemeene kennisgeving. Heden overleed plot seling en onverwachts onze geliefde Echlgenoote, Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, in den ouderdom van 79 jaar en 5 maanden. K. DE FE1JTER en Familie. Axel, 18 Oct. 1927. (Nieuwstraat). Bij voldoende deelname wordt aan bovengenoemde school dezen winter weer een gehouden voor Avondonderwijs. Aangifte van leerlingen vóór 27 October a.s. bij het Hoofd der School A. COUMOU. (Competitie Z. V. B. 2e kl.) Zondagmiddag om 2 uur dagelijks versch, prima kwaliteit. Per pond 40 ets. Aanbevelend, VOOR HEEREN EN JONGENS In alle genres is Wie een goede en goedkoope wil hebben, komt zien en overtuigt zich van de prima U H kwaliteit van onze Kachels. |n 0 Beleefd aanbevelend, Q B 78, AXEL. 0 Tevens groote keuze in P Aanbevelend, |jj ALS BOVEN. P.S. Bij elke Kachel een r.D. dij eiKe tvacnei een u pakje VUURAANSTEKERS P cadeau. Tegen verkrijgbaar. H. WILLEMSEN, Ktfkult. Abdijsiroop Borstsiroop Thijmsiroop Fenkelhoning Pertussin Angasiroop Valdapasstilies Wyberttabletten. Angabonbons Balsempillen Lakerolpastilles Thermotabletten Purominttabletten Menthapastilles Nisol Hoestpoeders Hoesttabletten Enz. Aanbevelend, op Maandag 24 October 1927 op de bovenzaal van de Wed. Q1LIJAMSE onder leiding van het Partijgewest Zeeland, om 7 uur des avonds. Sprekers: G. F. LINDEIJER, Lid van de Eerste Kamer. Onderwerp: en C. HAMELJNR. Onderwerp: Toegang en debat vrij. N. B. 't GILDE wordt beleefd uitgenoodigd tot debat HET BESTUUR. AANBEVELEND, Geachte Redactie Naar aanleiding van het artikel ,Geen Jazz-Band"? in het nummer van 18 dezer, verzoekt ondergeteekende plaat sing in uw blad van onderstaande Het zingen U noemt het bij den waren naam geschreeuw zoowel in het café, bij den Jazz-Band, als op straat, is voor velen ergerlijk, zegt de schrijver. Dat is te verklaren, kunst genot en kunstgevoel zijn daaraan vreemd, en in de verzuchting der ge- ergerden„dat, nu er toch op geenerlei wijze is voldaan aan het verzoek om dansgelegenheid te krijgen, ook de Jazz-Band maar uit moest zijn", ligt de erkenning dat Jazz-Bandmuziek, dansmuziek is, dus voor hegeleiding van den kunstgevoeligen zanger zonder waarde, van even weinig belang als de radio of gramafoon zijn voor de beoefening van den zang. Dit als aesthetische beschouwing. Van opvoedende kracht gesproken. Immers, geachte Redactie, de jour nalistiek rekent het tot haar taak, niet alleen het publiek voor te lichten en meeningen kenbaar te maken, maar ook voorzooveel noodig het publiek maatschappelijk op te voeden. Hoe zal de „kweekeling in de Maat schappij", die goed en kwaad weet te onderscheiden, denken over den raad, dien de schrijver in de laatste zinsnede van het artikel den caféhouders geeft „in het café moet de caféhouder be- ietten dat de toehoorders meegalmen; daarbuiten zijn het de veldwachters, die de verordeningen moeten hand haven Den paedagogischen raad, dat ieder ingezetene de verordeningen der gemeente moet naleven, treft men niet aan. Wèl wordt een opvoedkundige les gegeven, niet aan de jongelingschap, maar aan de leiding der gemeente, dat het verbieden van muziek in café's niet noodig is, als er maar gezorgd wordf, dat het schreeuwen op straat niet voorkomt. Er zijn toch veldwach ters. „Natuurlijk" noemt de schrijver het, dat de caféhouders met het schreeuwen buiten niets te maken hebben en hij zal het wellicht „natuurlijk" noemen, dat personen, die, door den Jazz-Band opgezweept, binnen „meegalmen", dat ook buiten doer, evenals personen, die binnen onder den invioed van sterken drank zijn, dat ook „natuurlijk" buiten zijn. Aan de Drankwet ligt o.a. de be teugeling van de openbare dronken schap ten grondslag. Waarom nu een verordening die het geven van muziek in de café's verbiedt, af te raden, en 'uitsluitend de veldwachters in de plaats daarvan aansprakelijk te stellen Wetten en verordeningen worden toch gegeven in het belang der ge meenschap. Met dank voor de plaatsing, VELDWACHTER. Een kort antwoord. Aesthetica en opvoeding zullen we laten rusten. Als veldwachters daaraan doen is dat slechts te prijzen. En wat de kweeke ling in de Maatschappij zal denken Wel, als caféhouders en veldwachters onzen raad volgen, zal hij zeggen „Laat ik maar niet schreeuwen, anders steekt de een me buiten en de ander me binnen." Dat ieder ingezetene de verordening moet naleven, is geen raad, maar een wet, en daartegen wordt het meest gezondigd, als toezicht op de naleving ervan het slapst is. B.v. Ieder weet, dat men niet mag stelen. En als nu het toezicht van de politie niet zoo streng was, zouden er weer heel wat kippen en konijnen gestolen worden. En nu de hoofdzaak. Waarom we tegen verbod van muziek zijn en uit sluitend de veldwachters aansprakelijk stellen? Laten we dadelijk zeggen,dat ook zonder muziek 's Zaterdagsavonds dikwijls dat geschreeuw gehoord wordt en dus heeft de muziek geen schuld. Maar evenmin willen we de veldwach ters „uitsluitend" de schuld gevp- Dat is ook niet in ons bericht ft le:en. Immers onze raad ging tot de café houders om het meegalmen enz. te be letten. We zijn overtuigd, dat zulks helpen zal, en zoo niet, dan gelooven we dat een wenk van een veldwachter meer invloed zal hebben, dan wanneer een burger dat getier tracht te stuiten, afgezien van de vraag tot wiens taak dat behoort. Om van Drankwet en dronkenschap maar niet te spreken. Red.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 3