Van kossem s 5abak MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer Tabletten60 ct. Zenuw Tabletten75 ct Staal-Tabletten90 ct. Maag-Tabletten75 ct. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Maar ook buiten .den wagen sticht het zijn kwaad door de inademingslucht te vergiftigen voor voetgangers en voor hen, die in den volgenden wagen in ee.i file staan of rijden. Proefnemingen in Noord-Ame- rika toonden aan, dat niet alleen chauffeurs, maar ook verkeers agenten op bijzonder drukke punten na hun diensttijd beden kelijk veel kooloxyd in hun bloed hadden. Niet alleen dat hierdoor hun gezondheid wordt benadeeld (opvallend bleeke chauffeurs zijn geen uitzondering) doch reeds tijdens hun dienst verliezen zij het vermogen om die oplettend heid toe te passen, welke de verkeersveiligheid moet verzeke ren. De eenige middelen hiertegen zijn het voorkomen van het bin nendringen van de gassen in den wagen en het bevorderen van snelle opstijging dier gassen. Voor 't laatste noemde spr. 'n hoogen verticalen uitlaat achter den wagen alleszins aanbevelens waard en deze wordt dan ook reeds hier en daar toegepast Voor het zuiver houden van de lucht in den wagen zelf is die verticale uitlaat ook nuttig, doch hiervoor kan ook reeds veel be reikt worden door zorgvuldig alle lekkage van lensen en naden te voorkomen en de uitlaatpijp te doen doorloopen tot achter de carrosserie. Zeer sterk af te keuren is het geheel achterwege laten van de pijp achter den knalpot zoodat deze midden onder den wagen uitgeeft, wat bij vele Ford wagens het geval is. Alle deelnemers aan de be spreking waren van meening, dat het noodzakelijk is dat ten spoe digste in het Motor- en Rijwiel reglement een bepaling wordt op genomen, dat het uitblazen moet geschieden achter den wagen en dat in de uitlaatleiding geen lekken voorkomen. De Rijksmiddelen in Sopt 1927 De opbrengst van de Rijks middelen (hoofdsom en opcen ten) over de maand Sept. 1927 bedroeg f 39.988.787, tegen f41 549.527 over de maand Sept. 1926. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar be draagt f39 375 716. Ingezonden Mededeelingen Bij Apoth. en Drogisten AXEL, 21 October 1927. Naar aanleiding'van berichten aangaande malversatie's in het gasbedrijf hebben Purg. en Weth. dezer gemeente in geheime zitting aan den Raad medegedeeld, dat een onderzoek naar de juistheic' daarvan zal worden ingesteld. Woensdagavond ongeveer half zeven had te Kijkuit een ongeval plaats, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. De vrouw van M. H. was aan het benzine pompen uit een vat, terwijl het dochtertje van onge veer 5 jaar bijlichtte met een petroleumlantaarn. Eensklaps vat ten de benzinegassen vlam en steeg een vuurzuil omhoog, die ook de benzine aantastte. Door het hulpgeroep kwamen de buren aangesneld en met ver eende krachten werd het gevaar zoodanig bestreden, dat na korten tijd niets meer van het vuur was te -zien. Woensdag hadden onder deze gemeente een tweetal on gevallen plaats, die betrekkelijk goed afliepen. Het waren beide aanrijdingen met de tram. 's Middags ongeveer half vijf schrok een paard, dat voor een wagen was gespannen van den landbouwer Y., van een losse locomotief, die langs den Line dijk reed. Het paard bleek, naar men ons meedeelt zeer schichtig en sprong voor de machine, Ge- in PATENTVERPAKKING black bird Mare bhag is lukkig, dat de machinist onmid dellijk kon stoppen en het geval zich daardoor tot eenige materi eele schade bepaalde. Een zelfde geval deed zich dien avond voor met de tram, die om 18.45 Ronde Putten passeerde, toen paard en kar van den slager v. F. te Zaamslag met een wagen in aanraking kwamen, doordat het paard van den naderenden tram schrok Ook hier kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, al was de schade wat grooter dan bij eerstgenoemde. Hoog bezoek. Heden bracht Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan baron Collot d'Escury, rentmeester van het Kroondomein te Koosterzande Een rijtoer werd gemaakt via Hulst Drie Schouwen naar Sas van Qent, waar de Coöperatieve Suikerfabriek werd bezichtigd. Door het intieme karakter dat dit bezoek -draagt, was niet te bemerken, dat de Gemaal onzer Koningin, in deze streek vertoefde. Ken recorddag voor het soikerbictenvervoer. Het is bekend, dat de Bieten campagne reeds in vollen gang is. Tot heden treft men zeer gunstig weer en geen wonder dus, dat de landbouwers daarvan profiteeren en alle handen zich reppen. Maar ook de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tram is op haar qui-vive. Geregeld ziet men buiten de per sonentreinen, ook de goederen treinen met vrachten af en aan rijden en het bezit van veel ma teriaal stelt haar in staat om met de duizenden, ja millioenen kilo's bieten, die de boeren aanvoeren, gelijken tred te houden. Zoo heeft men berekend, dat op Woensdag 19 October jl. door de Zeeuwsch-Vlaatnsch Tramweg- Maatschappij aan geadresseerden 313 (drie honderd dertien) wagon ladingen suikerbieten zijn afge leverd, alle beladen direct van den aanvoer uit het land. Een reuzenprestatie. Maar dat cijfer geeft ook een kijkje op de drukte op den akker en aan de laadplaatsen, want le zijn buiten den directen tramdienst hiervoor een kleine 500 voerlieden in actie geweest 2e werden rond 850 paarden gebruikt 3e vervoerden deze bijna 500 wagens en karren, en 4e werd vrijwel 4000 maal ge bruik gemaakt van den openba ren weg en van de tramlaad plaatsen op één dag van licht tot donker. En dit betreft uitsluitend het trambietenvervoer, zoodat nog niet gerekend is, wat men nog zag aan wagens, die naar en van spoor en water kwamen. In een te Zaamslag gehou den vergadering van de Evange lische Maatschappij is besloten een afdeeling van die vereeniging in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op te richten. Een bestuur werd ge vormd, doch de functies moeten nog verdeeld worden. Te Westdorpe zal men op initiatief van den burgemeester de werkloosheid trachten'te bestrij den door ophooging van een stuk weiland, ter groote van circa één Hectare, toebehoorende aan den heer Jan Ramondt, landbouwer alda'ar. Een groote dijk zal wor den afgevoerd. Voor een en ander is reeds toestemming verkregen van Ged. Staten en van het Pol derbestuur. In de te Goes gehouden algemeene vergadering van leden van den Bond van mosselkwee kers in Zeeland, gevestigd te Bruinisse, (met afdeelingen te Bruinisse, Clinge, lerseke, Pii;- lippine, Tholen en Zierikzee) is de heer L. F. M van Waesberghe, Lid der Provinciale Staten van Zeeland en Bankier te Hulst be noemd tot Lid van den Raad van Toezicht. .Zei". Zaterdag j.l. wilde de land bouwer M. te Groede een klein model eg over een dam verplaat sen, waarom hij die eg langs zijn schouder droeg. Doordat M uit gleed en viel, kwamen zijn handen eerder op den grond dan de eg, met het gevolg, dat één der tanden van die eg door zijn rechterhand drong. Geneeskundige hulp moést worden ingeroepen. Motor tegen auto gebotst. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur wilde de landbouwer Iz. du Boia, woneode te Breskens met zijn motorrijwiel ter hoogte van der Kruisdijk te Groede op den rijksstraatweg, twee aaneenge- koppelde voertuigen die voor hem uitreden, voorbij rijden, doch had vermoedelyk niet ge zien, dat in tegenovergestelde richting een auto naderde. Op het moment, dat Du Bois van achter de voertuigen links wilde passeeren werd hij door die auto gegrepen, waarbij hij zijn lin kerbeen brak en zijn aangezicht deeriijk werd gehavend. Nadat hij met de verbandmiddelen uit de verbandtrommel van de af deeling Groede Groene Kruis voorioopig was verbonden werd by op advies van den dokter naar het Gasthuis te O^stburg overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ge beurde. „M. Ct." Kalender 1928. We ontvingen reeds de maand- kalender voor 1928 van de Firma Ls. van Waesberghe-Janssens, wijnhandel te Hulst. De kalen der is practisch en netjes afge werkt, zoodat hij een plaats in huis of op kantoor ten volle ver dient. Gevonden goederen. Bij de politie is als gevonden gedeponeerd een kinderschoen, gevonden nabij het magazijn Dekker-Vermeulen. Predikbeurten te Axel. Zondag 23 October 1927. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. J. S. Post, Nam. 2 Dezelfde. GerefP Gemeente, Voorm. 9 ure Leeskerk, Nam. 2 Leeskerk, Een Friesthe koe verkocht voor f7200. De «Daily Telegraph" meldt, dat de jonge Engeisch-Friesche Hamels Froukjes Liefje bij een veeverkooping door den heer E. Eurness te Buntingford voor f 7200 werd verkocht. Politierechter te Middelburg. Zitting van 18 October 1927. De volgende zaken werden be handeld P. D., 55 j huisvrouw van P. F. M., zonder beroep te Sluiskil, werd beklaagd, dat zij den keur meester van den Keuringsdienst van waren, die melk kwam be monsteren, heeft beleedigd. Uitspraak f25 boete of 25 d. hecht. E. L. v. N 18 j arbeider te Moerbeke (Bwerd verdacht, dat hij te Koewacht, toen hij daar in den avond een rijwiel zonder licht bereed, niet heeft voldaan aan de vordering van den ma- rechaussée De Meijer, om halt te houden, maar hard is doorge1 reden. Uitspraak f 15 boete of 15 d. hecht. L. v. F., 19 j., dijkwerker te Zaamslag, werd beklaagd, dat hij te Ter Neuzen, toen hij een rij wiel zonder licht bereed, niet heeft voldaan aan de vordering van den agent van politie om halt te houden, maar hard is doorgereden. Uitspraak f 15 boete of 15 d. hecht. C v. d W., 23 j., werkman te Zaamslag, werd wegens een zelfde overtreding veroorzaakt tot f 15 boete of 16 d. hecht. J. v. W., 21 j werkman te Sf. Jansteen, werd bekjangd, dat hij de kommiezen Rijckborst en Leendertse heeft beleedigd. Uitspraak f 15 boete of 15 d. hecht. M. P. R., 54 j., huisvrouw van P. H. J. d. G., zonder beroep te Sas van Gent, werd beklaagd, dat zij op 5 Sept. 1927 te Sas van Gent J. T. L. Noijus heeft be leedigd. Uitspraak f 15 boete of 15 d. hecht. P. O. K., 24 j., werkman te Sas van Gent, werd beklaagd, dat hij op 5 Sept. 1927 te Sas van Gent Alice Vermandei heeft geslagen. Uitspraak f5 boete of 5 d. h. P. O. K., als voren, werd be klaagd, dat hij op 5 Sept. 1927 te Sas van Gent Maurice Ver- mandel heeft geslagen. Uitspraak f5 boete of 5 d. h. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden is verwor pen het beroep in cassatie door A. Bal, molenaar te Hontenisse (Lamswaarde), ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank te Mid delburg van 17 Mei, waarbij hem de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van zes maanden, inge gaan op 10 October. Treinroof. Voor de recht bank te Breda stond heden te recht de 27-jarige L. de L., die in den avond van 10 Sept. een verpleegster, die in een le kl. coupée tusschen Dordrecht en Roosendaal reisde, beroofde van een tasch van f 4750, welk be drag door verdachte door de W. C. geworpen werd. Het werd later op de lijn teruggevonden Aangezien hij een goede bekende der justitie was, requireerde de officier tegen verdachte 2 jaar gevangenisstraf. Dinsdagavond te halltien is de 71-jarige mevr. W., wonende aan den Marktweg te Leiden in den Rijn verdronken Vermoede lyk was zy door de duisternis i misleid, toen zy ging wandelen in haar tuin, welke tot den Rijn loopt. Op de myn „Laura" t Heer len is de ondergrondsche arbeider J. M Smeets door een kolenwa gen aangereden. Zijn borstkas werd ingedrukt. Do man was op slag dood. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Oo de Veenkade te 's Gra- venbage viel een juffrouw in het drabbige water. Door hevig spartelen en hulpgeschreeuw gaf zij te kennen, dat zy niet kou zwemmen. Moedig drong een 24-jarige jongeman door de kijkers heen, en zonder zich een oogenblik te bedenken was de jonge held met een formidabelen sprong in het groene water ver dwenen. Een oogenblik later verscheen zyn hoofd weer boven den waterspiegel, doch inplaats dat hij naar de in nood verkee- rende juffrouw zwom, begon ook hij om hulp te roepen. In al lerijl werd nu de bekende stok, welke aan iedere brug is gemon teerd, gerequireerd en met ver eende krachten werd eerst de juffrouw op het droge getrok ken daarna haar redder. Ernstig ongeval. De bejaarde heer Van der S. uit Baarn reed per fiets langs de boomenrij van een Singel te Utrecht eD wel vlak langs de tramrails. Plotseling stak by de rails over, juist toeu een wagen van lijn 1 naderde. De wagen bestuurder had geen gelegen heid meer te remmen, zoodat de man onder den wagen raakte en zeer verminkt werd. Hij was onmiddellijk dood. Volgens oog getuigen treft den trambestuur der geen schuld. Zedenmisdrijf. De zedenpo litie te '8-Graveuhage heeft aan gehouden den koster J. eener R. K. kerk aldaar, die ervan verdacht wordt zich bij verschil lende gelegenheden te hebben uitgegeven als dokter van den Raad van Arbeid en in deze vakche hoedanigheid huizen be zocht, waarvan hij zeker was, dat er een of meer dienstboden in betrekking waren, die hij dan een onderzoek onderwierp. J. is in verzekerde bewaring geRteld. M. Crt. Dinsdagavond omstreeks 9 uur wilde de heer Smit uit Rot terdam met een luxe-auto een op den Rotterdamscheweg te Delft voor hem uitrijdende vracht auto passeeren. Op het oogenblik dat hij voorbij wilde gaan, kwa men van de tegenovergestelde richting de heer en mevr. Per- quin v. Delft perrijwiel aan. Beide werden door de auto gegrepen en over den weg geslingerd. De heer P. werd vrij ernstig aan een arm en een been verwond. Beide fietsen werden vernield. Zatcrdasavondgenoegens. Zaterdagnacht twee uur zette een stel herriemakers de Zwaan hals te Rotterdam in rep en roer. Surveilleerende agenten maan den tot kalmte, doch dat was niet naar den zin. Het verzet ontaardde in een algemeen® ge vecht en de twee agenten wer den danig mishandeld. Zy los ten schoten in de lucht eD eerst toen assistentie was gekomen, kon de orde worden hersteld. Op hetzelfde uur passeerde op het Kruisplein een auto, waarin twaalf dronken mannen zaten. Deze schreeuwden en maakten veel rumoer. De auto werd door de politie aangehouden en een van de lawaaimakers werd op gebracht. Een tijdje later kon de arrestant weer heengaan, doch een van zyn kornuiten had hem opgewacht en toen de politie agent J. H, hem uitliet, kreeg deze een slag op het gelaat, met het gevolg dat het neusbeen op drie plaatsen brak. De dader nam de vlucht doch kon worden gegrepen. „Av.p." Dinsdagmiddag zyn in de Molenstraat te Enschedé twee wielrijders met elkaar in botsing gekomen. Een ervan viel en werd door een passeerende auto overreden ee levensgevaarlijk gewond. Nabij Aalten werd de ploeg baas der Geldersch-Westphaal- sche Stoomtram-Maatschappyj door een auto overreden en op slag gedood, BOBBY lichte Baai 25 cent TABA 20 ZEEPAARD 15 MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2