m rwr\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen. No. 57. VRIJDAG 21 OCTOBER 1927. 43e Jaarg. <2p3 J. C. VINK - Axel. Veelheid van woorden. FEÜILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Victor Hugo bespreekt in zijn Notre Dame" de vraag, waarom de nieuwere tijd zoo arm is aan werkelijk monumentale bouw werken. Ik geloof dat we die vraag, al is er sedert een heelen tijd voorbijgegaan, ook nu nog wel kunnen herhalen. Er is veel gebouwd, ook wel groote werken, maar waar zijn de gebouwen van zulk een kunstwaarde dat ge slachten van eeuwen later ze nog met de diepste bewondering zul len aanschouwen en ze bewaren zullen en restaureeren als heilig bezit? De kerken van tegenwoor dig tellen zeker niet mee, ook niet de nieuwe Roomsche kerken, al zijn die meest monumentaler dan de Protestantsche. Maar ik zou ook verder niets weten te noemen. Uit Den Haag zou zeker het Vredespaleis het meest in aanmerking komen. Maar niemand kari in ernst volhouden dat dit gebouw na duizend jaar, als het dan nog bestaat, eenige bijzon dere aandacht zal trekken. Het mag een mooi, forsch gebouw zijn, vergelijk het eens even met b.v. den Dom te Utrecht en men voelt terstond dat het niet zulk een machtige taal spreekt, dat zij na eeuwen nog gehoord zal wor den, terwijl men den Dom niet zien kan zonder telkens weer een diepen indruk te ontvangen. Waaraan ligt dat Victor Hugo beantwoordt die vraag aldus. Het bouwwerk der oudheid was het eene, machtige woord, waardoor een heel volk soms in meerdere geslachten zich uitsprak. Sedert de uitvinding der boekdrukkunst echter spreekt een volk zich niet meer op die wijze uit. Het Woord is door de boek drukkunst verveelvoudigd en. ver kleind, men heeft niet meer de eene, machtige uiting. Dat deze verklaring afdoende is, zal ik niet zeggen. Men had in ieder geval in de oudheid naast het bouwwerk, waarin men zich uitsprak, ook het geschreven woord. Het is dus niet juist, dat hetgeen wij nu, dank zij de uit- »Nu, daarvoor weet ik e»»n mid del.» Ze zocht iets in haar groote tasch en haalde er een stak pa pier uit. »Hier meneer. Koopt U maar een lot van me. Het kost maar ééu Mark.» Zij keek mjj vragend aan en drukte mjj het papier in de hand. Ik schudde het hoofd. »Neen vrouwtje, voor zulke diDgen heb ik geen geld.» »Hebt U wel eens in deloterjj gespeeld vroeg ze. »Nog nooit», antwoordde ik glimlachend. «Nu ziet U wel. En dan ver wondert U zieh er nog over, dat het U niet goed gaat.» Ze greep mijn hand vast. »Ziet U, het is de gelukslijn,» zei se nadenkend, terwjjl ze de palm van mijn hand onderzocht. »Neem een lot zeg ik U en U zult vast wat trekken. Het staat duideljjk in Uw band». Ongeduldig wendde ik my van haar af«Laat mij met rust met Uw onzin, vinding der boekdrukkunst, in een veelheid van literaire vormen tot uiting brengen, toen zich con centreerde in het bouwwerk. Toch zal ieder terstond toegeven, dat in deze verklaring een element van groote waarheid ligt. Dit is de waarheid die erin ligt, dat onze tijd die zoo licht groot en geweldig genoemd wordt, zich in het algemeen veel minder uit in het eene en groote. Op elk gebied zoeken wij het in het vele, zoo dat als iemand-de grootheid en het geweldige van onzen tijd zal gaan aantoonen, hij onwillekeurig gaat werken met getallen. Het vele, het massale, het groote ge tal, daarin uit zich de geest onzer eeuw, wat zeker de vrucht is van een uitvinding ais de boekdruk kunst, maar tevens van duizend uitvindingen meer. De heele mo derne wetenschap en ontwikkeling heeft ons gevoerd in die richting. Is het alleen mijn toevallige ervaring, dat ik de veelheid van woorden, zoowel gedrukt als ge sproken, ga zien als een ziekte verschijnsel van angstwekkenden omvang? Als ik even mijn be perkten kring rond zie, dan tref ik tal van'voorbeelden, dat men- schen hun gedachten uiten in of liever begraven onder een vloed van woorden. Enkele gevallen ken ik, waarin het bepaald uitgegroeid is tot een duidelijk ziektever schijnsel, dat ieder opvalt. Ik ken iemand, die geen oogenblik rust in zijn verhaal en telkens door een nieuw woord op een nieuwe gedachte gebracht wordt en dan op eens hijgend ophoudt om den verloren draad te hervatten en opnieuw door te hollen. Het kostte mij eens een paar uren van geduldig luisteren, om te weten te komen van dezen patient, wat ik in vijf minuten gemakkelijk had kunnen vernemen. Dat is een geval van praatzucht, waarvan ieder het ziekelijke direct gevoelt. Maar let eens nauwkeurig op de. gesprekken, ook van vele nor male menschen. Ze kunnen zoo moeilijk van de dingen afkomen, wat heel gauw beslist is wordt telkens herhaald en opnieuw »En ik zeg U, meneer U moet spelen», hield ze vol. »Wie niet waagt wie niet wint. Kijkt U eens Ze draaide het lot om en liet mjj den anderen kant zien. «Kijkt U eens wat een prachtige dingen U winnen kunt.... allee voor één enkele mark. U moet name lijk weteu, het is geen gewone loterjj, met geldprijzen het is een kunstloterjj «Ook dat nog,» bromde ik, want ik raakte uit mijn humeur. »Ja zeker, maai geen plaat werken, zooals U misschien denkt. Neen, waardevolle kunstvoorwer pen. De eerste prjjs is een gou den beeldje, de tweede een met briljanten bezette snuifdoos, de derde prijs een gouden horloge enzoovoorts Hoe kunt U toch zoo treuzelen Ik merk wel, me neer, U kunt niet gauw beslissen Toen ging zjj naar de tafel, waar wat geld lag, dat ik juist in mijn portemonnnaie wilde doen toen zjj kwam. «Hier, houdt U het lot. Ik neem een mark, hoort U Over drie dagen zult U mij dankbaar zijn, dat ik U gedwongen heb Uw ge luk te beproeven!» Toen stapte zjj naar de deur, «Een oogenblik», riep ik haar overwogen redevoeringen wor den in het oneindige gerektwat door een ander gezegd of mis schien al herhaald is wordt nog eens herhaald. Het wordt een spel met het woord, maar niet een echt spel vol geest en leven. Het is eentonige, zenuwachtige her haling, zonder geest. Als Jezus het heeft over het gebed zegt hij„gebruikt niet een ijdel verhaal van woorden als de heidenen, die meenen dat ze door de veelheid van woorden zullen gehoord worden." Wij zullen goed doen dit ter harte te nemen, niet slechts in ons spreken tot God, maar ook in ons spreken en schrijven voor elkaar. Het woord is een heerlijke uiting van den geest, maar de echte geest heeft altijd eenige moeite om zich te uiten, hij zoekt naar vormen en zijn zoeken is dikwijls worstelen. Daarom zal het stroeve woord dat zich niet herhaalt vaak van grooter kracht zijn dan de veel heid van woorden. De veelheid yan woorden mag bedwelmen, doordringen doet zij niet. Meent niet dat gij door een veelheid van woorden zult verhoord en zult gehoord worden Dr. v. D. De opheffing van den Indirecten vaccinatie-dwang. Op de vragen van den heer Krijger, lid der Tweede Kamer, heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid, geantwoord: 1. Na 22 Augustus, toen met de verstrekking van neuro-vaccine een aanvang is gemaakt, zijn aan de inspectie van de Volksgezond heid drie gevallen van de in deze vraag bedoelde aandoeningen be kend geworden, waarvan bij on derzoek één waarschijnlijk en twee zeker bleken encephalitis postvaccinalis te zijn. Men be denke hierbij, dat sinds den ge noemden datum ruim 40 000doses neuro-vaccine zijn afgeleverd, die zeker grootendeels gebruikt zullen zijn. Er wordt op gewezen, dat op naar schatting 550.000 en- na. «Vertel eens, wat is het ei- geulyk voor een lot? Hoe heet die loterij «Het staat er allemaal op, myn heer», antwoordde ze ongeduldig. «Leest Umaar!» Ik nam het lang werpige stuk papier van de tafel en vouwde het open. «Groote Mannheimer KuDst-loterij», las ik hardop. Zij knikte. »U zult den naam van deze loterij wel kennen, meneer. Ze bestaat al vijfenzeventig jaar» Ik haalde de schouders op. «Ook al goed. Maar ik geloof, dat het geld weggesmeten is En dan Wie bent U eigen lijk Hoe hoor ik of ik iets heb gewonnen Zij lachte en nam een kaartje uit haar groote tasch. «Hier hebt U mjjn adres, me neer». Toen kwam ze een paar schre den terug in de kamer en gooide het kaartje op de tafel. Daarop vertrok zij. Uit mijn humeur pakte ik het kaartje op en las «Frau Johanna Nordenfeldt, Steineicherstrasse 102. Berlin N.« Drie dagen geleden, toen ik 's avonds thuis kwam, kwam myn hospita by me binnen. Meneer tingen met de sinds 1924, doch vóór 22 Augustus 1927 verstrekte dermo-vaccine, 118 gevallen van aandoening van het centraal ze nuwstelsel zijn waargenomen, d.i. 0.21 per duizend. 2. Reeds na het eerste geval heeft de Gezondheidsraad ver gaderd. Aangezien in het toen uitgebrachte rapport nog niet kon worden gerekend met de twee sindsdien opgetreden positieve gevallen, heeft ondergeteekende een nader rapport verzocht, dat hem 17 October bereikt heeft, daartoe strekkende, dat, met be houd overigens van de bestaande voorschriften, aan de regeering de bevoegdheid worde verleend om de betrokken voorschriften tijdelijk buiten werking te stellen subsidiair om indien de voor schriften niet gehandhaafd wor den de mogelijkheid van bij zondere voorzorgsmaatregelen te openen. Bovendien heeft het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunst onder dagteekening van 14 dezer ondergeteekende in over weging gegeven den indirecten vaccinatie-dwang tijdelijk op te heffen. 3. Ondergeteekende bevordert, dat een ontwerp tot herziening der wettelijke bepalingen in zake den indirecten vaccinatie-dwang deze week het departement zal verlaten. De postvlucht uit O. Indië. Het Haagsche Anetakantoor meldt, dat blijkens telegrafisch bericht uit Bangkok de Postduif aldaar is aangekomen en een goede landing maakte. Toen het toestel naar de loods gerold werd, zakte het in den zachten grond. Bij het vrijmaken kreeg het aan een der wielsteunen een lichte averij, waarvan de reparatie een oponthoud van vermoedelijk twee dagen zal veroorzaken. Het gevaar yan uitlaatgas-en van auto's. Dezer dagen heeft op de Di rectie van den Arbeid een bijeen komst plaats gehad van vertegen- Dellin, zei ze, er is al tweemaal een brievenbesteller geweest met een aangoteekenden brief voor U. Ik begreep er «iets van. Want die loterij, dat was het laatste, waaraan ik dacht. «Ja», zei ze verder, «hij zou nog eens weer komen, ik heb hem gezegd, dat U om 8 uur thuis was.» Om 8 uur werd er geklopt; bet was de postbode, «Meneer Dellin Ik heb hier eeD brief met aangegeven waarde van vier duizend mark. Wilt U even tee kenen Verbaasd en met trillende vin gers teeken ik het repu en ont- vaDg een groot wit dik couvert, waarin een étui of iets dergelijks moet zitten. Hjj was nog niet buiten of ik trok het couvert open. Een lang werpig doosje was er in. Ik maak het touwtje losin het donkere fluweel ligt een gouden snuifdoos, pracht met edelsteenen bezet. Ik opeD de doos. Een briefje lag er in «Wij hebben de eer U hier bij den tweeden prjjs van unza laatste trekking te zenden. De Directie van de Mann heimer Kunstloterij.» Besluiteloos staar ik op het prachtstuk,, dat voor mj| het ge- woordigers van vereenigingen op automobielgebied onder leiding van den Directeur-Generaal van den Arbeid, waarin de medische adviseur bij de Arbeidsinspectie, dr. W. R. H. Kranenburg een uiteenzetting gaf van de gevaren, waaraan in steeds sterker mate de chauffeurs, de automobiel- en autobuspassagiers en het publiek zijn blootgesteld door de zwaar giftige eigenschappen van kool- oxyde, dat in de uitlaatgassen van de automobielmotoren voorkomt tot een gehalte van 13 pet. en zelfs hooger. Wel trekt het af en toe even de aandacht, dat een monteur of chauffeur in de garage dood of bijna half dood, somtijds in den toestand van absolute machteloos heid bij vol bewustzijn, wordt gevonden (toediening en voort gezette toediening van zuurstof met 5 pet. koolzuur is het beste en snelst werkende redmiddel) of dat een passagier hetzelfde lot ondergaat (eenige maanden ge leden een jongen in een dichte vrachtauto op weg van Rotterdam naar Zoetermeer), maar veel te weinig is het bekend, dat tal van gevallen niet herkend worden en de slachtoffers hetzij chronisch lijden aan hoofdpijnen, zenuw-, bloed- en spijsverteringsziekten of bij het besturen van de auto suf en slaperig worden, hun oriënteeringsvermogen kwijtraken en zoodoende aanleiding worden tot een verkeersongeval, waarvan de oorzaak „onbekend" is. Het Jaten draaien van een motor in de garage, wanneer niet buiten gewoon sterk geventileerd wordt, levert zoo ernstig gevaar op, dat reeds in een enkele buitenland- sche stad is ^voorgeschreven in de garage geen motor te laten werken, tenzij de uitlaat is aan gesloten op een afvoerleiding naar de buitenlucht. Veel omvangrijker zijn de ge volgen van het giftige uitlaatgas bij de auto's op den weg. Het gas komt door pedaal-openingen en kieren in den vloer in den wagen en vergiftigt acuut of chro nisch de inzittenden. luk beteekende, want het leven heeft mij niet verwend, mr. Por ter. Jarenlang heett het ongeluk mij vervolgd als een onbarmhar tige vijand. Zou, het einde nu nabij zyn Was dat het keerpunt van het noodlot Dat wat ik in mijn bevende vin gers hield, beteekende voor mjj nieuw leven. Vier jaar geleden beb ik myn studie moeten opge ven ik studeerde in de lette- ren toen myn vader door een ongeluk bet leven verloor en ons zonder iets achterliet. Toen was i* blij, dat ik na vele pogingen een betrekkinkje bij een advokaat kreeg. En nu zou dat alles voor bij zyn? Deze gouden doos be teekende voor mij meer dan geld alleen. Zij beteekende terngkeer iu een menschwaardig bestaan. Zjj beteekende de mogeljjkheid myn studie te voltooien en m(j een goede, misschien ook winst gevende positie te verwerven.» De bezoeker keek langs zich hoen caar omlaag.» WorcU vervolgd.) Wat God in het kind gelegd heeft tot volle en harmonische ontwikkeling te brengen, dat is de taak der on* voeding,

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1