B® g#ïmksli|®! Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 56 DINSDAG IS OCTOBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. wm y m L J %*n p. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Engeland. Londen zucht al sinds vele jaren onder een verkeersvraagstuk, waarvoor men geen bevredigende oplossing kan vinden. Hoe ont zaglijk het vraagstuk is kan het beste blijken uit eenige cijfers, die een denkbeeld geven van den groei van het passagiersvervoer in de laatste halve eeuw en langer. In 1860 bedroeg het aantal passagiers dat jaarlijks in een straal van 25 mijlen van Charing Cross (het middelpunt van de stad) werd vervoerd 40.000.000. Tegen 1900 was dit aantal ge groeid tot 280.000.000. In 1920 bedroeg het niet minder dan 2.800.000.000 en in 1925 was het opgeloopen tot meer dan 3.252.000.000. Men verwacht dat tegen 1930 de 4000 millioen zullen zijn bereikt. Het merkwaardige van den toe stand is dat bij den enormen reis- en treklust, waarvan deze cijfers getuigen, verscheidene on dernemingen voor openbaar rei- zigersvervoer nochtans op den rand van een bankroet zijn, ten gevolge van de concurrentie ge zocht in den hoogst oneconomi- schen wedijver van concurreerende ondernemingen. Aan geldgebrek moet worden toegeschreven dat dringende verbeteringen in ver- voergelegenheid niet kunnen wor den aangebracht. Voor het publiek is de toestand al even hopeloos. De wagens worden letterlijk vol gepropt met passagiers. Men zegt wel eens gekscherend, dat voor het personeel der treinen sardine verpakkers de voorkeur genieten. Het regent natuurlijk klachten bij de autoriteiten over dezen ongeriefelijken stand van zaken. Een commissie heeft rapport uitge bracht en adviseert vooral de moordende concurrentie tusschen de verschillende vervoermaat schappijen uit te schakelen. Het wil dat de bestaande onderne mingen niet van eigenaars of be stuurders zullen veranderen, dat een gemeenschappelijk fonds en beheer zal worden ingesteld, (i De portier van het hotel keek den jongen man, die onzeker en verlegen de hall binnenkwam met een bedenkelijken blik na. Zeker, deze jongeman was ui terst zindelyk gekleed zijn boord glom in het schijnsel van de lam pen. Maar de te nauwe winter jas, die aan den hals en op den rug in rimpels trok, vormde een groote tegenstelling met de veel te nauwe pantalon, die door het veelvuldige borstelen kaal en vaal geworden was. En de hoed, die hy bescheiden in de band hield, was wellicht een jaar of tien ge leden de trots van een dandy ge weest. De portier schudde het hoofd. «Eigenaardige gasten ko men hier», gromde hy»sedert mr. Porter in ons hotel woont.» De jonge man bleef staan en keek hulpeloos om zich heen. Zijn verlegenheid groeide, toen hy be merkte dat de gasten in de groo te fauteuils hem in het oog kre gen, Een paar maal deed hij een ichnchtere poging om een van de waarin alle ondernemingen voor openbaar vervoer in en om Londen partij zullen zijn, en dat boven zulk een gezamenlijke onderne ming een openbaar rechtslichaain zal komen te staan, dat disputen tusschen de partijen regelt, reis- tarieven vaststelt en bepaalt waar en wanneer verbeteringen noodig zijn. Internationale Economie. Onder voorzitterschap van den ex-minister Colijn begint op 17 dezer een diplomatieke handels conferentie, waaraan volgens de aanmeldingen in het Generaal- secretariaat van den Volkenbond meer dan dertig staten zullen deelnemen. Het is nu niet een beraadsla gende conferentie, zooals de eco nomische wereld-conferentie, maar een praktische conferentie van diplomaten. Het verschijnen van Amerika is vooral opmerkelijk. Sovjet-Rusland zal niet ver tegenwoordigd zijn. Het idee, de diplomatieke han delsconferentie te houden, is van Italië uitgegaan. De eischen der staten met een slechte valuta naar bescherming tegen uitverkoop en van de staten met hooge valuta tegen dumping en werkeloosheid, staan boven aan, Of het tegenwoordig tijdstip gunstig is voor het bijeenkomen der conferentie- is nog niet te zeggen. Er zullen zeer zeker moeilijke debatten worden ont wikkeld over de afzonderlijke kwesties en het is niet vooruit te zeggen, hoe men in de belang rijkste punten tot eenparige for muleeringen zal komen. Men zal er goed aan doen, in verband met de econ. moeilijkheden in de verschillende staten de ver wachtingen van de conferentie niet al te hoog te spannen. Het scherpst zal op de komende handelsconferentie wel gevochten worden om artikel 5 van de onderwerpen. Hierin worden de in- en uitvoerverboden beperkt op buitengewone en abnorme omstandigheden, die in econ. en kellners aan te spreken, die zich geruischloos door de hall bewo gen. Maar telkens, als hij den ijzigen blik van keurig in rok gestoken heeren ontmoette, kwam hij beschaamd op zyn voornemen terug. Juist hield de lift stil. De lift- jongen trok met een ruk de deur open en sprong vlug in de hall. Hij keek naar links en rechts of hy iemand zocht; eindelijk bleet zijn blik met een half verbaasde, half spottende uitdrukking rusten op den jongen man, die vol be wondering naar het binnenste van het hel verlichte mahonie houten hokje keek. De jongen nam overdreven beleefd zijn pet af, ging naar den vreemde toe en vroeg, terwjjl hy hem glim lachend in het gezicht keek Wat wenscht U De aangesprokene schrok op. «Ik zou graag mr. Porter spre ken», zei hy langzaam. De jongen kèek hem eenigs- zins uit da hoogte aan. «Komt U maar mee 1» zei hy en ging naar de lift. De ander volgde hem dralend. Voor een deur van de lange hotelcorridor bleef de joDgen staan. »Üw kaartje alstublieft,* financieel opzicht in het belang van den staat zijn. Ook in dit geval moet willekeurige bevor dering van eigen productie en discriminatie van andere staten niet mogelijk zijn. Art. 4 van het project somt een reeks tijdelijke en beperkte uitzonderingsgevallen op, die het aannemen van art. 5 moeten vergemakkelijken. Wonderlijke combinatie geboorte en oorlogstoebereidiBg. Tijdens de ontvangst door den Belgischen koning van de bureaux der beide Kamers, die hun ge- lukwenschen kwamen aanbieden met de geboorte van prinses Joséphine Charlotte, heeft de koning een en ander over de na tionale verdediging gezegd. Hij hoopte dat de Kamer binnenkort de wet zou aannemen waarbij op definitieve wijze de veiligheid en de onaantastbaarheid van gebied, dat door de grondwet gewaar borgd is, verzekerd werd. De koning bracht in herinnering dat hij zelf den eed had afgelegd om eiken maatregel te nemen, die de veiligheid van het land zou ver zekeren en voegde er aan toe, dat zijn familie gedurende hon derd jaar voor de welvaart van het vaderland had gewerkt. De koning verzocht den pre sident der Kamer om zijn woor den aan zijn collega's over te brengen. Naar den Vrede i Het kleine België is wegens zijn moedig verzet tijdens den Duitschen inval, te kwader ure gepromoveerd tot groote natie en moet ook onwillens thans dansen naar de pijpen van den Franschen Generalen staf; moet, als groote natie, een groote weermacht en veel doode weer middelen hebben, ten einde in een komenden oorlog herhaling te kunnen voorkomen van de gruwelen en de verwoestingen, waaraan het heeft blootgestaan. Zoo wordt althans beweerd. „Als klein volk, dat reeds zoo dikwijls het gelag der grooten betaalde" zoo schrijft „De De aangesprokene bloosde en zei: »Ik heb geen kaartje.» De jongen glimlachte weer. »Dan uw naam.» »Felix Dellin. Voor een drin gende zaak.» >Een oogenblikje.» De jongen verdween in de kamer en kwam na een paar seconden terug. »Mr. Porter zal U ontvangen.» Daarna opende hij de deur en liet den bezoeker binnen. »Komt U dichterbij,» zei een rustige mannenstem. De bezoe ker keek op en ontmoette twee koele grijze oogen, die hem ou derzoekend aankeken. «Gaat U zitten, meneer Dellin.» De bezoeker ging op den rand van een leeren fauteuil zitten en keek, naar woorden zoekend, in hulpelooze verlegenheid, naar zijn hoed, dien hy onrustig in zyn hand draaide. De detective be keek zyn bezoeker nog eens goed. Het kale Zondagsche pak vormde een scherpe tegenstelling met de intelligente trekken van den jon gen man en zyn slanke, fijne handen. «Waarmee kan ik U van dienst zijn, meneer Dellin vroeg de Engelsman vrienaelyk. »Ik weet waarlijk niet waar ik Schelde", het vooral in Vlaande- renland veelgelezen Antwerpsche ochtendblad „hebben we er alle belang bij, dat de oorlogs kansen worden herleid tot een minimum. Doch Frankrijk's po litiek maakt den vrede in dit deel van West-Europa tot een utopie. Vlaanderen is er het slechtst aan toe. Reeds thans blijkt over duidelijk, dat zijn grondgebied de golfbreker zal zijn, waarop de zee van geweld haar woede en vernielzucht zal botvieren. Vlaan deren zal het tooneel worden, waarop een goed deel, misschien zelfs het beslissende, van het nieuwe werelddrama zal worden afgespeeld". Tot staving van die woorden somt het blad een aantal maat regelen op, welke te denken geven. De munitie-stapelplaatsen te Houthulst worden vergroot. Te West-Roosebeke is een nieuwe kazerne gebouwd. Te Ploegsteert zijn hoeven onteigend voor een nieuw munitie-depot. Te Ruysse- lede worden schiettorensgebouwd. Te Coolskerke bouwt men mili taire installatie's. Te Vloethem- veld, ten zuiden van Brugge, zal de grootste munitiebergplaats van België verrijzen. Te Jabbeke en te Varsenaere komen kleinere munitiebergplaatsen. Te Wevel- ghem wordt het militaire vliegveld vergroot in verband met de plan nen voor de militaire luchtlijn Noord-Frankrijk—Zeebrugge. In West-Vlaanderen is 311 H.A. grond onteigend voor militaire doeleinden er zal nog 289 H.A. worden onteigenddat is samen 600 H.A. Enzoovoort. „Wat dit zeggen wil?" vraagt het blad. „Dat Zeebrugge wordt vervormd tot een moderne, mach tige oorlogshaven alle boven genoemde plaatsen liggen in het achterland van Zeebrugge welke haven, zoo mogelijk, den Engelschen inval tegen Frankrijk zal moeten afwenden, in elk geval het landen van een Engelsch leger zal moeten ophouden. Dui zenden en duizenden kunnen daar worden neergeschoten bij den beginnen moet, mr. Porter.» «Begint U maar. Vertelt U my maar openhartig, wat U hindert. Ik heb den tijd. Wilt U een glas whisky De detective schonk twee glazen in en gat het eene aan zijn be zoeker, die het verlegen aan den mond bracht. Dus», moedigde Herbert Porter zyn gast aan, «er is U iets over komen dat U drukt, dat uiet kunt begrijpen De jonge man zette zijn glas onzacht weer op het blaadje neer eu begon te praten. «Ja, mr. Porter, ik heb iets be leefd. .iets vreemds en onver klaarbaars Hij haalde uit zyn borstzak een versleten portefeuille te voorschijn, zocht er in en nam er tenslotte een bankbiljet uit. Zenuwachtig vouwde hij het open en legde hei op tafel. «Dit duizendmarkbiljet is om zoo te zeggen uit de lueht komen vallen», zei hy zacht, «en een tweede kryg ik nog.,,.» De detective nam het biljet op en onderzocht het nauwkeurig. «Wel, is dat zoo onverklaarbaar f« De ander lachte Weemoedig, «Ja, mr, Porter. In m(jn omstan digheden U het dat, Ik mag wel muur van Zeebrugge of verzinken in het daarachter gelegen polder land. Dan kan daar weer Bel gisch bloed stroomen en het veld van den Yzer kan weer beroemd worden. „Waarom en waartoe? Omdat er een geheim militair accoord bestaat tusschen Frankrijk en België. Er is spanning tusschen Frankrijk en Engeland. En België, als gehoorzame „kleine, dappere bondgenoot", mag Zeebrugge versterken, ten koste van mi!li- oenen, terwijl er zoo'n armoede en zoo'n na-oorlogsche degene ratie heerscht, en mag weer moorden en zich laten ver moorden". Het 23ste jaarverslag der Ver- eeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland is ver schenen. Het aantal leden ver minderde met 87. Het getal ver spreide leden buiten de provincie Zeeland bedraagt 62. Het aantal corporaties daalde van 52 op 40. In dienst waren totaal 52 ver plegers en 102 verpleegsters. Genezen ontslagen werden 24 mannen en 42 vrouwen. Het aan tal verpleegdagen voor mannen was 113.163 en voor vrouwen 128.190. Het verpleeggeld werd voor het verslagjaar verminderd van f 840-f 820. De winst- en verliesrekening geeft een batig saldo van fl4.716.35Vs Aan contributiën, giften en collecten kwam in een totaal bedrag van f6133.751/,,. De postvlucht uit Indië. Gisterenochtend even na zeve nen is luit. Koppen met de Post duif uit Batavia vertrokken. De eerste vlucht gaat via Palembang en Muntok naar Singapore. Zij vervoert een mail, bestaande uit 3054 briefkaarten, 1288 brieven, te zamen een waarde van f21.635. Versterking van het leger in Jndië. In de toelichting tot de inge diende Indische begrooting wordt zeggen dat het een wonder is. Dit bankbiljet en de twee die ik nog krijgen zal. «Vertelt U verder.» De jonge man bekeek zijn ar moedige plunje eens, verschikte zyn das en kuchte. «Het begon een dag of acht geleden. Ik kwam juist van kan toor ik ben bediende op een advokatenkantoor en wilde, toen ik op mijn kamer terug was, juist voor mijn boterham gaan zorgen, toen er geklopt werd. Ik deed opeD .Een oude vrouw kwam hinkend binnen. «Ik kan U de toekomst voor spellen, meneer, zei ze glim lachend, «Het kost maar een paar stuivers. U zult verbaasd zijn over wat ik voorspellen kan Verbaasd trok ik myn hand te rug. «Ik dank je wel, hoor moe dertje. Maar zulke dingen kan ik mij niet veroorlooven. Bovendien geloof ik niet aan voorspellingen,» De oude vrouw schudde het hoofd^ «Gaat het U zoo slecht Wordt vervolgd.) Voeg de scherven saam van uw stukgebroken geluk en bouw u een nieuw levensgeluk uit die scherven. Südermannt r i

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1