#i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - VI aan deren No. 55. VRIJDAG 14 OCTOBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bij dit blad behoort een bijvoegsel, llaads verslag. FEUILLETON. „Uit" en „Thuis" niet dezelfde. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Zitting van 11 Oct. 1927. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Tegenwoordig de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de secretaris J. L. J. Maris. De Voorz. opent de vergadering om 10 uur met gebed en deelt mede, dat dhr. Ph. J. van Dix- hoorn wegens familieomstandig heden afwezig is. Hij stelt aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen van de vergade ringen van 2 Aug., 25 Aug. en 2 Sept. 1.1. worden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van Ged. Staten, houdende vaststelling van de gemeenterekening over 1925. b. Proces-verbaal van kasop name door den secretaris bij den gem. ontvanger op 28 Sept. jl. In kas moest zijn f 5536,67, over eenkomend met de getoonde gelden, geldswaardige papieren en bescheiden. c. Een adres van de Vereenl- ging „Schoolmuseum" te Middel burg, waarin zij te kennen geeft, nogmaals met een verzoek om subsidie te komen, omdat bleek, dat velen slechts ten deele be grepen, wat het doel was van het museum. Nu de inrichting op 28 Mei door den Commissaris der Konin gin is geopend en velen het museum bezichtigden, wordt ver wacht, dat het aantal gemeenten, nu 28, aanmerkelijk zal stijgen. d. Schrijven van de R. K. Middelbare Schoolvereeniging te Hulst, luidende als volgt: Crawford krabbelde overeind er kwam weer een vonkje vroo- l(jkheid in zyn scherpe gryze oogen. Heeren, zei hy wij varen allen in 'tzelfde schuitje. Als jelui's rechtsgeleerd raadsman adviseer ik, dat er slechts twee dingen vooi ons te doen staan. Nummer óèn ismondjes toe. 't Tweede i vragen, hoeveel deze jonge vrouw wil hebben om de stad te verla ten, Als zy hier nog een week Dit verzoek wordt evenals het vorige aangehouden tot vaststel ling van de begrooting voor 1928. e. Schrijven van Ged. Staten betreffende de ter goedkeuring ingezonden wijziging der ver ordening tot regeling van het verkeer op de wegert in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, waaruit blijkt, dat de Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat op de thans reeds voor de derde maal door het gemeentebestuur veranderde ver ordening, voorzoover die op de kom van het gehucht Spui be trekking heeft, bewerking moet maken, omdat zij niet is in over eenstemming met het schrijven van den Hoofdingenieur dd. 3 Mei. Ged. St. noodigen den Raad uit om de verordening alsnog te wijzigen volgens de aangegeven grenzen en teekening daarvan in drievoud op te zenden. Z. h. s. wordt alzoo besloten. f. Verzoek van P. C. Oorschot te Vlissingen, om concessie voor radio-distributie. Adressant zond een tweetal brieven, met uitvoerige toelichting. Hij verwijst daarin naar de be palingen van het Hoofdbestuur der Posterijen, waaraan hij zich gaarne zal onderwerpen en alzoo desgewenscht bereid is om met anderen samen te werken en rekening te houden met door het gemeentebestuur te geven voor schriften. Adressant geeft o.m. te kennen, dat hij voornemens is een radio distributie-centrale in bedrijf te stellen met onbeperkte capaciteit voor wat betreft het aantal aan sluitingen binnen de kom dezer gemeente, en dat de abonné's keuze zullen hebben tusschen 2 of meer programma's, die zij naar believen kunnen inschakelen. blyft, is er geen gelukkig huwe- lyk meer in Murphysburg.... Eu zich tot Jane wendend, vroeg hij brutaalHoeveel Met een breeden glimlach aan schouwde zy de groep achtens waardige burgers. U wilt dus weten, hoeveel ik vraag spotte zy uitdagend. 't Zal n verrassen, dat ik niets begeer, althans niet van jelui. Ik vroeg elk van u een kleine gunst en ik werd ijskoud op de keien gezet. Jelui waren zelfs benauwd dat men my in je kantoor zou zien. Maar te New-York geneer den de heereD zich niet, met gezien te wordent be- Hij verzoekt toestemming om de daarvoor noodige draadgelei dingen te mogen leggen met de kruisingen, of ondergrondsche kabel, welke toestemming hij ook behoeft om de goedkeuring van den Minister te krijgen en ver klaart zich bereid te voldoen aan de eischen voor veiligheid en behoorlijken aanleg, enz die het college kan stellen. Ir, de 2e plaats wijst adressanto.a. daarop, dat hij ook bereid is een financiëele prestatie te stellen ten bate van de gemeentekas tegen over de verkregen concessie tot het alleenrecht van radio-distri butie. In de toelichting wijst adres sant op de beteekenis van de radio voor duizenden minvermo genden, voor het platteland, voor de kunst, godsdienst en weten schap, voor de ziekenhuizen, den handel en voor de geestelijke ontwikkeling der bevolking ten slotte. Door de distributie zal er nu geen financieel bezwaar meer zijn voor de aansluiting, die wel licht f 10 zal bedragen met f2 per maand voor abonnement, waar dan bij komt de aanschaf fing van luidspreker of telefoon. In een bepaald pand zal een centrale worden gevestigd met bureau, vanwaar men aagesloten wordt met een driedraadsgelei- ding (voor drieërlei programma). Onderlinge storing zal worden beperkt, terwiji ook door toene- menden handel en vraag naar luidsprekers en telefoons de plaat selijke handel geen nadeel zal ondervinden. Ook zal voor aan leg, onderhoud der aansluitingen, bediening toestellen en admini stratie plaatselijk personeel noo- dig zijn. Eigenaars van radio-toestellen zullen geen hinder ondervinden. Waar de mogelijkheid bestaat, dat het Rijk eerlang de radio distributie ter hand zal nemen, vraagt adressant spoedige be slissing opdat hij eventueel kans krijgt, dat zijn bedrijf door het Rijk zou worden over genomen. B. en W. stellen voor het adres in hun handen te geven om advies. De Voorz. zegt, dat dit het derde verzoek is dat dienaan gaande binnenkwam. Daar B. en W. in onderhandeling zijn met iemand hier ter plaatse, wenschen zij nog een en ander te overwegen en zullen voor een volgende ver gadering een voorstel indienen. Dhr. 't Gilde zegt vernomen te hebben, dat de adressant met de bedoelde persoon hier ter plaatse geassocieerd is en als het nu toch zoover is, dat men plan maakt om toestemming te geven, wordt het tijd, dat de voorwaarden daartoe vastgesteld worden. Het slag te leggen op mijD tijd cd bespottelijke verliefde praatjes te houden. Jelui bent 't akeligste troepje huichelaars, dat ik ooit gezien heb. En dat poseert hier als hei lige boontjes, Niet een van de heeren had zooveel begrip van fatsoen, my te helpen aan een beetje eerlijken arbeid, dien ik vroeg. Lafaards, die bang waren, dat er over hen gepraat zou wor den Waarover waren jelui be schaamd? D&t zou ik wel eens willen weten. I k heb niets op myn geweten Zij pauseerde even, liet baar spottenden blik gaan over de ver- ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. is een zeer nuttige zaak en door de geringe kosten zal deze onder het bereik komen van een bree- dere schare der bevolking. Men zal dan kunnen genieten van de kunst, muziek, redevoeringen, op godsdienstig en wetenschappelijk gebied, om van politiek maar niet te spreken. Indien men hier con cessie geeft, zal Axel een voor uitstrevend figuur maken onder de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren. Ook met het oog op den winter is het gewenscht, dat de regeling zoo spoedig mogelijk tot stand komt. De Voorz. antwoordt, dat B. en W. reeds bedoelde persoon heb ben gesproken en deze zelve vroeg nog eenige weken te mogen uitstellen, daar hij wenschte te onderzoeken of het bedrijf wel loonend zou zijn. Spr. denkt dat er in de volgende vergade ring wel een voorstel zal zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.s. aangenomen. g. Verzoek van A. Dieleman, bakker en autobus-ondernemer te Kijkuit om toelage voor den auto busdienst ten behoeve der school gaande kinderen, gedurende de maanden April-September. Aan gezien deze diensten verre van loonend waren, vraagt hij toe slag voor hetgeen hij minder ont ving dan van af Sept. 1926 tot April 1927. Dit verzoek werd aangehouden tot de begrooting voor 1928. h. W. Koster, vlashandelaar, alhier, geeft te kennen, dat langs zijn vlasschuur en huis zich een sloot bevindt, waarin de gemeente haar riolen loost dat deze sloot een ondragelijke stank verspreidt, waarvan de werklieden die bijna een geheel jaar in die schuur werken, veel last hebben en die zeer zeker ook schadelijk is voor de ge zondheid dat de toestand zeker nog zal verergeren, daar hoe langer hoe meer alle soort vuil door de riolen wordt geloosd dat hij van oordeel is, dat de gemeente te zorgen heeft ook met het oog op de gezondheid, een en ander in te richten dat aan dien onhoudbaren toestand een einde wordt gemaakt door te zorgen voor voldoende rio- leering. Z. h. s. wordt dit schrijven in handen gesteld van B. en W. omdat het een poldersloot is. Dhr. Van de Bilt zou er veel prijs op stellen, dat die sloot gerioleerd wordt, want er wordt van allerlei vuil in geworpen, zoodat het er stinkt en het zeer gewenscht is, dat die sloot ge dempt wordt, wat ook voor de gezondheid noodig is. slagen gezichten, waar nog altijd de vrees kampte met de woede. Dan hernam zij Weest maar gerustik zal je niets doen. Dank den hemel, dat ik morgen deze stad verlaat met deneenigen werkeiijken man, dien ik hier ontmoet heb, Toby Coswell. Wy trouwen om twaalf uur. Ik zou jelui wel op de brui loft vragen, maar dat zouden de lieve eebtegenooten niet goed vin den, en onze trein gaat al om twee uur. Hy verlaat de Gazette hjj heeft een betrekking bij een krant te New-York. Er zullen hier dus geen artikelen meer ver schijnen van «w cd der danige die- De Voorz. zegt, dat B. en W. zich reeds daarover met het be stuur van den polder Beoostenblij Benoorden in verbinding hebben gesteld, omdat de sloot bij dien polder in onderhoud is. I. Schrijven van Ged. Staten, luidende als volgt M. a. s. wordt besloten dit schrijven te verwijzen naar B. en W. om advies. 3. Ontslag Gein.-Opzichter. Wegens zijn benoeming als dijk-opzichter aan het waterschap Alblasserwaard enz. te Heukelom, vraagt dhr. P. C. Filius met 1 Nov. a.s. eervol ontslag als ge meente-opzichter. M. a. s. wordt alzoo besloten. De Voorz. deelt mede, dat reeds een oproeping van sollicitanten in verschillende bladen heeft ge staan, om zoo gauw mogelijk in die vacature te voorzien. 4. Plaatsing benzinepomp. Zooals bekend werd in de vorige Raadsvergadering een ver zoek van de Bataafsche Import- Mij. inzake plaatsing van een benzinemeetinstallatie in de Wil- helminastraat, verwezen naar B. en W. om advies. Sedert die vergadering is met een vertegenwoordiger van die Maatschappij geconfereerd, die nares. Behalve als een uwer 't in zjjn hoofd mocht krygen, de »Gazette« lastig te vallen met wraak-maatregelen. Dan sohryf ik verder en worden ook na men genoemd. Dus houd uw gemak. Goeden avond I Als een zegevierende koningin zweelde ze langs hen de deur uit. Wat de vijf heeren, alleen ge bleven, elkaar vertelden, heeft geen hunner ooit verklapt. Als sedert sommige groote man nen van Murphysburg thuis be weerden, dat ze voor zaken naar New-York moesten, werd menig maal de vraag vernomen >ls dat wel zoo erg noodig AXELSCHESfe COURANT Onder overlegging der door het Rijk goedgekeurde rekening onzer Middel bare Handelsdagschool over 1926, en en van de begrooting voor 1928, nemen wij beleefd de vrijheid, ook voor 1928 en volgende jaren Uw financiëelen steun in te roepen. Wij zijn U ten zeerste dankbaar voor Uwe tot heden ondervonden medewer king, die mede geholpen heeft om de tekorten, waarmede wij de rekeningen der laatste jaren moesten sluiten, eenigszins te verminderen. Met de grootste moeite is het nog gelukt de school staande te houden maar zonder een beduidend krachtigtr steun der omliggende gemeenten zal ons dat wellicht in 1928 onmogelijk zijn geworden. Op de begrooting 1928 vindt U als subsidie der provincie nog f4020 ge raamd. Het zal U echter uit de ver slagen der Statenzitting echter wel bekend wezen, dat op dat bedrag niet lang meer te hopen is. Alleen een ver hooging der Gemeentelijke subsidies kan het evenwicht in de ontvangsten en uitgaven herstellen. Hulst met 19 leerlingen op onze school, geeft f4500; aan alle andere gemeenten vroegen wij vorige jaren f 150 per leerling uit die gemeente. Alleen Hontenisse heeft ons dat terstond toegekend. Voor het behoud der school is het evenwel noodzakelijk, dat ook andere betrokken gemeenten een der gelijk besluit nemen. Met den meesten aandrang verzoe ken wij U daarom, voor onze school voor 1928 en volgende jaren wel te willen toekennen f 150, per jaar per leerling uit Uw gemeente, en in die jaren waarin toevallig geen leerlingen uit Uwe gemeente onze school bezoe ken ons toch te willen steunen met f 150. Voor den loopenden cursus zijn 4 leerlingen uit Uwe gemeente ingeschre ven en wel: Joh. Antheunis. Zollan Gombas, Frans de Keijzer en Abraham van Bendegem. Wij verzoeken U beleefd ons, zoo mogelijk voor 10 October a.s.. in de gelegenheid te willen stellen de belan gen onzer school persoonlijk met de .leden van Uwen raad te komen be spreken en gaarne dag, uur en plaats vernemen welke U het best conve- nieeren. Zijne Excellentie de Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid schrijft ons onder dagteekeing van 28 dezer no. 235 B. afd. V, het volgende: „De bezwaren die den gemeenteraad van Ter Neuzen hebben geleid tot zijn besluit van 12 Juli '27 betreffende het waterleidingplan voor Zeeuwseh-Vlaan- deren, zijn in een ander verband ko men te staan nu op de vergadering van aandeelhouders van 20 dezer is besloten tot de benoeming van een groote commissie van onderzoek, waar in ook leden van Ter Neuzen zullen worden gekozen. Het komt mij voor, dat het raads besluit thans en in afwachting van het rapport dier commissie ontijdig is ge worden en werd het toch gehandhaafd een gansch ander karakter zou verkrij gen dan een uiting van het gevoel van practische bezwaren, over welker ge grondheid ik op dit oogenblik geen oordeel uitspreek. Afziende, - voor dit oogenblik, van de vraag of niet ernstige bezwaren tegen het raadsbesluit kunnen worden aangevoerd, meen ik, dat intrekking van dat besluit voorshands ligt in de lijn van wijs beleid. Ik noodig Uw college uit het boven staande ter kennis van den raad van Ter Neuzen te brengen, met het voor stel, zijn besluit in te trekken en mij voor 1 November a.s. 's raads beslis sing mede te deelen. Het bovenstaande geldt mede de be sluiten van de raden van Clinge en Axel (welke besluiten evenwel niet geschorst zijn), tot welke raden Uw college een gelijk schrijven zal willen richten." Wij vinden hierin aanleiding Uw College uil te noodigen te bevorderen, dat het besluit van den raad uwer ge meente van 25 Augustus j I., waarop betrekking heeft ons schrijven aan den burgemeester d.d. 2 September jl. no. 149, 3e afd., worde ingetrokken.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1