Uw Zenuwen Bh Scheren Mphardt's Zenuwtabletten kunnen verwerven dan zij hier te lande zouden kunnen vinden. Vooral ook in verband met de beperking der emmigratie in de Vereenigde Staten heeft zij in het bijzonder met belangstelling ge volgd de ontwikkeling van de emigratie naar Canada, en op hoogen prijs stelde zij steeds daarbij hetgeen de Nederlandsche vereeniging Landverhuizing en de Emigratie Centrale Holland, door voorlichting en hulp aan emi granten, doen, om emigratie naar Canada zooveel mogelijk te doen slagen. Het is echter uit de cijfers, die u alle bekend zijn wel gebleken, dat de emigratie van Nederlan ders naar Canada nog vrij gering in omvang is, gezien de mogelijk heden in dat land voor geschikte emigranten. Te verwonderen is dat niet, daar Canada toch alleen aan te bevelen is voor hen, die, naast andere eigenschappen, die elke emigrant moet bezitten, wil hij slagen in den vreemde, de geschiktheid bezitten om in den landbouw te werken en die prac- tische kennis hebben van het landbouwwerk. Vooral voor jonge lieden, die dezen aanleg bezitten* en met landbouwwerk vertrouwd zijn, biedt Canada wel een toe komst. Aan den anderen kant, zien wij het verschijnsel, dat het voor vele jongelui in Nederland, gelijk in vele andere landen, moeilijk is om aan den slag te komen. Dat de vraag dus gerezen is of het mogelijk is voor zulke jongelui de kansen op het verkrijgen van een levensbestaan te vergrooten, door gelegenheid te geven, al thans de beginselen van het land bouwwerk te leeren,is begrijpelijk. Bij het zoeken in die richting nu is de vraag gerezen, of groo- tere geschiktheid, om in Canada te slagen niet zou kunnen worden verkregen door opleiding van korten duur. In het bijzonder gericht op den aard van het Canadeesche Land bouwbedrijf, waarvan trouwens tevens zou kunnen worden ge profiteerd door hen, die eventueel naar Australië of Zuid-Afrika zou den wenschen te emigreeren verder of zoodanige opleiding inderdaad den toekomstigen emi grant veel zal helpen en zoo ja, op welke wijze indien zij niet langs den gewonen weg op de boerderij kan worden ver kregen, een speciale gelegenheid daartoe in het leven zou kunnen worden geroepen. Daaraan sluit de vraag of de gemeentelijke en Rijksoverheid, die zich in het be lang der emigratie reeds eenige offers getroosten, die offers meer nuttig effect zouden kunnen doen afwerpen, door in deze richting te helpen bij de opleiding van geschikte emigranten. Ik heb met blijdschap de ge legenheid aangegrepen, om waar ik de emigratie steeds heel gaarne onder voor den emigrant meest gunstige omstandigheden zie ge schieden ook de opgeworpen vragen betreffende opleiding van emigranten te doen onderzoeken, en ik ben dankbaar dat u mijne- heeren, u met uwe ervaring op onderscheiden terrein van emi gratie en landbouw, mij daarbij van advies wilt dienen. Ik ver trouw, dat met Gods zegen uw arbeid zal strekken tot voorlich ting der Regeering omtrent dit onderdeel van het emigratie- vraagstuk en ik zal het daarom op hoogen prijs stellen uw advies te mogen ontvangen. Met een groot vertrouwen leg ik daarbij den voorzittershamer, mijnheer de voorzitter, in uwe handen." De voorzitter dankte den Mi nister namens de commissie, dat hij door de instelling der com missie en door zijne openings rede opnieuw had bewezen, dat hij gratie onzer landgenooten, die hun bestaan in den vreemde willen zoeken, kan geschieden onder omstandigheden, die hun goede kansen bieden, om te be reiken hetgeen zij zoeken. Hij verklaarde, dat de commissie met den Minister overtuigd is van de beteekenis der vraag, die hij haar had voorgelegd en dat zij zich zou beijverehi hem spoedig haar meening te kunnen doen kennen Voorzitter van de commissie is ve heer Anth. Folmer, directeu dan den Rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbe middeling. Ingezonden Mededeelingen De Postduif to BataTia. Gisterenavond 5 15 (Indische tijd) is luit. Koppen met zijn vliegmachine te Batavia aange komen. Geheel ons Vaderland en ook in de Koloniën is men enthou siast over deze prestatie. Het is bijzonder snel en ook voorspoe dig gegaan. Maar één enkele dag oponthoud. Zaterdag is hij in eens door gevlogen van Calcutta naar Bang kok, 1850 K.M., waar hij 's avonds zes uur aankwam. Zondag is hij doorgevlogen naar Singapore, 1600 K.M. Hij had eerst plan om Muntok te halen (aan de Oostkust van Sumatra). Maar wegens den mist moest dit plan worden opgegeven Evenwel is hij gisterochtend vroeg (men rekene bovendien met het tijdsverschil met Neder land), van Singapore gevlogen naar Palembang, en daar aange komen. Uit Palembang werd gisteren aan het Haagsche Aneta kantoor geseind De „Postduif" is hierop geest driftige wijze ontvangen. Resident Tydeman huldigde in zijn rede de verdiensten der heeren Koppen Frijns en Eilerman, waarna bur gemeester Le Cocq d'Armandville drie zilveren medailles aanbood als hulde van de burgerij aan de vliegers. Gistermiddag te 3 uur (over eenkomend met 8 uur voorrn. in Nederland) is hij te Palembang weer opgestegen. En te 5.15 uur is hij te Batavia aangekomen Hij heeft er dus tien dagen over besteed, waarvan één dag af gaat voor het oponthoud toen hij van Allahabad naar Akyab wilde vliegen en terug moest keeren. Dus negen vliegdagen Van der Hoop deed er in '24 twintig vliegdagen over, maar was in 't geheel 24 dagen onder weg. En Geysendorffer deed er in Juni j.l. 13 vliegdagen over, maar was 16 dagen onderweg. Koppen legde gemiddeld per dag 1630 K.M. af; v. d. Hoop 768 K.M. en Geysendorffer 1134 K.M. AXEL, 11 October 1927. In de heden gehouden Raads vergadering was afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. Aangaande de ingekomen stuk ken zij vermeld, dat werden aan gehouden voor een volgende ver gadering een verzoek om subsidie voor het schoolmuseum te Middelburg. idem om verhoogde subsidie voor de R K. Handelsdagschool te Hulst. idem van P. C. Oorschot te Vlissingen om concessie voor radio-distributie. idem van A. Dieleman, alhier om toelage voor het vervoer per autobus van de schoolkinderen. in een schrijven van Ged. St., die B. en W. uitnoodigen om, aan de hand van een schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, te bevor deren, dat het Raadsbesluit van 25 Aug. (aangaande ontbinding van de Z.V1. Waterleiding Maat schappij) worde ingetrok ken. Aan P. C. Filius werd met 1 Nov. eervol ontslag verleend als gem. opzichter, wegens verhui zing. Vergunning werd verleend om bij M. de Keizer een benzine pomp te plaatsen. Adhaesie werd betuigd aan het adres van Oostburg voor onthef fing van het verbod om met aan- eengekoppelde wagens te rijden. Afgewezen werd het verzoe van j. Heijnsdijk tot overname van een stukje grond voor zijn woning door de gemeente voor f 150. Afgewezen werd eveneens het verzoek der caféhouders alhier luidende als volgt: De Voorzitter deelde mede dat in verband met dit verzoek nog twee adressen waren inge komen, van den volgenden in houd Daar geen der leden het woord wenschte over deze verzoek schriften, bracht de voorz. het voorstel van de meerderheid van B. en W., om afwijzend op het verzoek der caféhouders te be schikken, in stemming, dat met 7 tegen 3 stemmen werd aange nomen. Vóór stemden de h.h. Oggel, Koster, Van de Bilt, Claes- sens, Dieleman, J. en P. de Feij ter. Tegen de h.h. Kruysse, Wol- fert en 't Gilde. Ingetrokken werd de onbe woonbaarverklaring van de wo ning wijk A no. 105; Verlengd werd de termijn daar toe voor de woning K 49 en onbewoonbaar werd ver klaard het perceel M 53. Besloten werd om op de huren van de woningen in de Juliana straat (van de bouwvereeniging^ voorzoover de bewoners daarvoor in aanmerking komen, hoogstens een gulden per week toeslag te geven. Aan de Konijnenvereeniging zullen 2 medailles worden ge schonken voor de tentoonstelling. Het kohier-hondenbelasting werd vastgesteld voor 1927 op een totaal van f567 met 124 honden. Besloten werd aan A. Demanez en M. de Bruijne een perceel grond te verkoopen in de Prins Hendrikstraat. Hedenmiddag werd in het Gulden Vlies alhier door notaris Dregmans geveild een woon- en winkelhuis met timmermanswerk plaats in de Julianastraat. Het hoogste bod was f3500, zoodat herveiling zal plaats hebben. Droevig. Zondagmiddag waren op een hoeve nabij deze gemeente eenige kinderen aan 't spelen, waarbij zekere A. S., een 15-jarige knaap zoo hard liep, dat hij onwel werd en zich op den grond legde. Nog vóór dat men de ouders of een geneeskundige had kunnen waar schuwen, was de jongen over- eden. Het duurde maar enkele minuten. Zaterdag werd de nieuwe autobus, van dhr. A. Dieleman, te Kijkuit, waarmede de school- dnderen worden vervoerd des kundig onderzocht en goedge keurd. Het is een lange en breede wagen, gedreven door dubbele chevrolet-truc, rustende op zes wielen. De wagen is niet luxe, doch wel practisch ingericht, zoo dat de jeugd er ruime zitplaatsen heeft. Ook kerkgangers maken blijkbaar des Zondags gaarne gebruik van dit snel en gemak kelijk vervoermiddel. Dat met matigen gang gereden wordt geeft eveneens blijk, dat de chauffeur zich de verantwoor delijkheid bewust is voor het i even van zooveel passagiers. Een adres uit O. Z-Vlaanderen over de Prov. stoomb. dienst. Onderteekend door een vijftig tal vereenigingen en belangheb benden, vertegenwoordigend allen die in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren in den landbouw, tuinbouw en aanverwante bedrijven betrok ken zijn is naar de ,M, Ct." meldt, een adres gericht aan de Prov. Staten van Zeeland, waarin het volgende wordt opgemerkt be treffende de ontevredenheid over den Stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde. Ad. 1. De te hooge vracht tarieven hebben tengevolge, dat van Uwen dienst door voornoem de belanghebbenden zoo min mogelijk gebruik wordt gemaakt voor het vervoer hunner produc ten of benoodigdheden, zéér ten nadeele der Provincie en zeer ten ongerieve van voormelde personen. Als illustratie diene, dat o.a. een paar maal per week een speciale boot dienst doet tusschen Sas van Gent, Wal soorden en Rotterdam of andere plaatsen voor het vervoer van vee, omdat belanghebbenden niet gediend zijn van Uwe te hooge tariefregeling, zijnde b.v. voor een paard f4 tot f 5.50, voor een stuk vee f2 tot f3 en voor een varken f 1.75, terwijl een auto f 2 50 tot f 3 betaalt. Vrachtauto's betalen dezelfde prijs per K.G. als los verzonden goederen, het geen o.i. niet billijk is. Het pluim vee, hoewel in kratten verpakt, wordt berekend tegen dubbel ta rief, zoodat verkoop van pluim vee, anders dan naar België, hier onmogelijk wordt. Verder is 't ons onbegrijpelijk waarom voor een boerenwagen en landbouwgereed schappen 1 ct. per vierk. meter, en voor een auto ys ct. per vierk. meter worden betaald. Wij wenschten echter, dat in 't alge meen de tarieven beslist lager werden. Daar de Nederlandsche spoor wegen thans met hunne vracht tarieven zeer verlaagd zijn, kan met Uwe medewerking-bevorde ring van 't snelgoederen verkeer met het verdere Nederland ver wezenlijkt worden, terwijl o.i. inderdaad voor ons Provinciaal bootbedrijf meer voordeel zal worden behaald. Ad. 2. De Zeeuwsche Land- bouwmaajschappij heeft indertijd van Baron Collot d'Escury te Kloosterzande, op haar verzoek een schrijven ontvangen d.d. 16 1927, waarin uitvoerig de Zon dagdienstregeling werd bespro ken, en hetwelk ter kennis is ge bracht van de Bootcommissie. Door den driebootsdienst op Zondag zijn landbouw en han del tenzeerste gebaat. Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk deel wordt niet systematisch afgescheiden van overig .Nederland en 't per soneel zoude tevreden zijn. Met genoemd schrijven zijn wij 't eens, en wij vragen ons af, waarom zooiets dan hier niet kan en in Breskens wel. Het gaat toch niet aan een streek gedeeltelijk te iso- leeren uit persoonlijk principe van enkelen. Ad. 3. Tengevolge van te ge ringe grootte Uwer booten, spe ciaal hiermee bedoeld, ruimte voor het bergen van goederen en automobielen, welk laatste ver voer in de laatste jaren zeer is toegenomen, komt het meermalen voor, dat de goederen niet kun nen geladen en daardoor opge houden worden. Ook hierin ver wachten wij spoedige verbetering. Mochten bij U tot nog toe geene klachten zijn ingekomen inzake het hierover aangehaalde, zoo moge dit request dienen als groote collectieve klacht van land- en tuinbouw en alle hiermee aan verwante vakken in Oostelijk Z. Vlaanderen, Oostelijk deel. Het voormelde schrijven van den heer Collot d'Escury, bevat de volgende opmerkingen over de lijn Hansweert—Walsoorden. In de eerste plaats is een wij ziging in de thans bestaande dienstregeling op Zondag abso- uut noodzakelijk, wil men den handel van het overige gedeelte van Nederland blijven bevorde ren. Nu kunnen heeren Ged, Staten wél meenen, dat Zondags rust noodzakelijk is, Goed, ma af komen tot rust en worden gesterkt door Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Edelachtbare Heeren Geven eerbiedig te kennen onder geteekenden allen caféhouders te Axel dat volgens de (hans bestaande Al gem. Politieverordening slechts dag op een gansclt jaar vergunning wordt gegeven om dansmuziek te houden, en wel op den 2den Pinkster dag; dat vroeger die vergunning ook werd verleend op den Nieuwjaarsdag, Paasch dagen, Kermisdagen en jaarlijksche Veemarkt dat deze laatste bij wijziging de verordening werden ingetrokken dat hierdoor, ondanks de steeds stijgende lasten, aan ondergeteekenden de gelegenheid werd ontnomen hunne zaken loonend te exploiteeren, daar toch op die dagen naburige gemeenten o.a. Terneuzen worden bezocht, waar dat dansverbod niet heerscht dat daardoor hun enorme schade toegebracht wordt, en hunne zaken zeer in waarde verminderen. Redenen, waarom zij dringend ver zoeken de Algem. Politieverordening zoodanig te wijzigen, dat verlof voor het houden van dansmuziek worde verleend le. Gedurende den Nieuwjaarsdag, en als deze op Zondag valt, den daarop volgenden Maandag van 12 tot 24 ure 2e. Gedurende den 2den en 3den Paaschdag van 12 tot 24 ure 3e. Gedurende den Zaterdag voor Pinksteren van 12237« ure 4e. Gedurende den 2den en 3den Pinksterdag van 12—1 ure van den daarop volgenden dag: 5e, Gedurende de jaarlijksche Vee markt van 924 ure; en dat gedurende de dagen, onder 3 en 4 genoemd, vergunning worde gegeven tot het plaatsen van kramen spellen, caroussels en dergelijke op het marktplein, mede tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer; dat de bepaling in Art. 70 al. 2 der huidige verordening „de muziek mag niet gegeven worden door draaiorgels" worde geroyeerd. 't Welk doende, enz- Edelachtbare Heeren De Kerkeraden van de Ned. Herv gemeente, de Geref. gemeente en de Geref. Kerk te Axel wenden zich tot U, gezien het bij U ingediende verzoek der caféhouders om uitbreiding der gelegenheid voor publieke vermakelijk heden etc., hetwelk dus het meerdere herbergbezoek in de hand moet wer ken, met het vriendelijk verzoek, aan zoodanigen drang niet toe te geven. Zij hebben met dit verzoek alleen op het oog het belang van onze stad, onidat maatregelen in bovengenoemden geest zeer zeker de toeneming van zedeloosheid en losbandigheid, vooral onder de jeugd, tengevolge zou hebben. Zij wijzen slechts op het immoreeie van de tegenwoordige dans-manie, die zeker niet noodig heeft nog in de hand te worden gewerkt. Zij vertrouwen, dat U. als vertegen woordigers van onze plaats, het groote belang, dat hiermee gemoeid is, zult inzien, en voor hare werkelijke be langen zult waken. Toch meenden zij dit verzoek, tegenover het bij U in gediende, niet achterwege te mogen laten. Met verschuldigde hoogachting, de Kerkeraad der Herv. gemeente. G. P. A. RUIJSCH- v. DUGTEREN. CH. CAPPON. de Kerkeraad der Geref. gemeente, M. MIERAS. P. VERSTRATE. de Kerkeraad der Geref. Kerk, J. S. POST. A. COUMOU. Edelachtbare Heeren I Met uwe geëerde toestemming nemen ondergeteekenden de vrijheid om onder uwe gewaardeerde aandacht te brengen dat zij in aansluiting met hun ge meenteprogram dat aandringt tot na leving der bestrijdingslijnen van de Drankwet tegen de diankzonde, niet zonder gemengde gevoelens kennis hebben genomen van het aan U in gezonden adres van vergunninghouders (herbergiers) alhier. Een verzoek met de kennelijke be doeling de gelegenheden tot dansen en tot het drinken van alcoholische, dranken te vermeerderen en te ver gemakkelijken. Dat zij dit vragen, die hierbij geener lei aandacht begeeren dan voor stoffe lijk en of geldelijk voordeel is zeer goed te begrijpen en te verklaren. Evenwel vermeenen uwe dw. diena ren benevens voornoemde bedoeling ook te mogen wijzen op een andere strekking van het adres die het stil zwijgend inhoudt. Dit namelijk, dat haar verzoek lijnrecht ingaat tegen den geest en bedoeling der bestaande Drankwet. Immers deze beoogt te zijn een wapen 'in de hand van alle overheid, 'ook de gemeentelijke) om te reageeren tegen de drankzonde op het terrein onder Itaar regiem gesteld. Onmisken baar wil deze wet komen door be perking van drinkgelegenheden tot beperking van drankgebruik. Zulks om dat veelvuldig gebruik en misbruik van alcrhol bewezen heeft te zijn een belemmering voor de geestelijke en moreele verheffing van ons volksleven. (Mag tot die belemmeringen ook ge rekend worden het gemengde dansen (mannen met vrouwen) Doch ter zake, vergun ons U te mogen herinneren aan de memorie van toelichting bij hun Drankwets wijziging gegeven toen MinisterKuyper en de R. Kath. Minister Loef onder voornoemd beginsel dier wet hunne handteekening plaatsten. Een en ander overwegende durven wij het vertrouwen uitspreken dat het euvel der eenzijdigheid van de ver zoekers door U niet wordt begeerd. Waarom ondergeteekenden ten zeer ste verwachten dat bij de behandeling van het adres uwe gewenschte over- heidsgedachten zoodanig zullen worden vastgehouden en geleid door den geest en beginsel van vorengenoemde wet, dat U met volle vrijheid uwe steun aan dat adres zult onthouden. Namens het Bestuur van Patrimonium, afd. Axel. G. DEN DEURWAARDER, Voorz. C. VAN KAMPEN, Secr. géén Pijn en naschrijnen of stuk gaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2