Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen No. 54. DINSDAG II OCTOBER 1927. 49e Jaarg. i F J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. „Uit" en „Thuis" niet dezelfde. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Tanger blflft twistappel. De geheimzinnige besprekingen te Barcelona, dezer dagen gehou den, waarover de Spaansche dic tator Primo de Rivera geen enkel bericht wilde laten verschijnen in. de pers, heeft de aandacht der diplomatieke wereld op zich ge vestigd. Het ging hier n.l. om Tanger. Het zelfbewuste militaire Spanje, kon en wilde niet langer aanzien dat Tanger zoo maar zon der meer onder vreemden invloed blijft. Primo de Rivera heeft daarom ook scherp tegen dit feit gepro testeerd en aan Chamberlain wij zigingen in den toestand verzocht. Sir Austen Chamberlain, is dan dezer dagen in Barcelona met den Spaanschen dictator Primo de Rivera samen gekomen. Van Franschen kant heeft men toen de vrees hooren uiten, dat de Britsche politiek weer actief zou worden in betrekking tot de Tanger-kwestie. Men vreest dat, want het wespennest Tanger ziet er niet aantrekkelijk uit en Frank rijk is ook bang voor te grooten Engelschen invloed. Er is wel niet aan te twijfelen, dat de beide staatslieden zich ook over de toekomstige behan deling van het Tanger-vraagstuk hebben onderhouden, dat volko men onopgelost is. De Fransch-Spaansche onder handelingen, die 15 Februari van dit jaar werden opgenomen, moes ten na korten tijd zonder gevolg worden afgebroken. Het Engel- sche standpunt is nog steeds on veranderd. Het wil Tangar in zijn ligging aan de Straat van Gibraltar in geen geval in de handen van een enkele mogend heid laten komen en het wil een internationaal regime, zooals het in 1923 door het Tanger-statuut is opgericht, onveranderd behou den. Daar de Spaansche wen- schen er op gericht zijn, Tanger in de Spaansche aütoriteitszone te brengen, is aan eens worden tusschen Chamberlain en Primo De volgende week een tweede ontmoeting, die my de vriendschap bracht van een gedistingeerd bor ger onzer stad.* Men behoeft niet te vragen of het artikel sensatie wekt. Heel Murphysburg was er vol van, sommige vooraanstaande* man nen zelfs meer dan vol. Er werd gegist, geraden, gezocht en al vast veel gebabbeld. Sommige gehuw de dames maakten 't hunne man nen benanwd met zekere arge- looze vragen in verband met New- Yorksche reizen. Het volgend artikel was geti teld «Waarom mannen houden van operette-artisten*. 't Begon met de mededeeling, dat de schrijf ster bestormd was met brieven en telegrammen om den naam te Doe men van den persoon uit het eerste kapittel. «Maar ik zal het Diet doen. 't Zou een dame onwaardig z\jn. Evenwel is er geen reden, waarom een heer, die er trotsch op is, in 't gezelschap van een mooi meisje gezien te worden te New-Tork, thuis daarover zoo be de Rivera in deze kwestie nau welijks te gelooven. Anders ziet het er uit met het geheel der Middelandschezee- kwesties, waarvan de Tanger regeling slechts een onderdeel is. Frankrijk heeft sedert langeren tijd al politiek gemaakt, die met de Engelsche niet meer zoo in harmonie is, als in de eerste jaren na den oorlog. De Fransch-Italiaansche be trekkingen en de verhouding van Rome te Londen hebben in Dow ning street klaarblijkelijk den wensch doen ontstaan, meer di rect en sterker in voeling te ko men met de mogendheden aan de Middell. Zee. Want deze zee, die men afwisselend in Parijs en Italië als „mare nostrum" aan spreekt, en waarvan de landen, die haar omgrenzen, de meest uiteenloopende entenies gecom bineerd of gesloten hebben, is voor Engeland de groote weg van zijn wereldverkeer. Het sys teem van bovengenoemde bin dingen is tot nu toe volstrekt niet star of definitief en de ma nier, waarop men deze gebeur tenissen in Midden- en West- Europa beschouwt, gaat te veel van een statitisch te weinig van dynamisch standpunt uit. Het Spaansch-italiaansche vriend schapsverdrag beteekent nog geen vastleggen der beide mogend heden op een gemeenschappelijk handelen, en als men Grieken land er bij haalt in zulk een Middellandsche Zee-Entente, dan loopt men de gebeurtenissen vooruit en overschat ze, terwijl men een verkeerde analogie toe past met binnen-Europeesche ver dragbindingen. De Engelsche politiek houdt een vaststelling der sterke Brit sche belangen onder deze om standigheden voor doelmatig en daarom heeft de uitspraak tus schen Chamberlain en Primo de Rivera plaats gehad. Hoever de Tanger kwestie van Spaansche zijde hierbij op den voorgrond is geplaatst, weet men niet, maar de Spaansche argumenten spre- schaarnd moet zjjD. Wat steekt er in, met eeD dame te gaan di- neeren en te dansen Natuurlijk vergelen manDen wel eens, wat ze aan hun positie verschuldigd zijn, speciaal wanneer ze gedron ken hebben en dwaze dingen zeg gen maar als een meisje tact heeft, kan zij zulke situaties red den zonder wezenljjke moeilijk heden.* Hier volgde eeD tweede ont moeting met een poormaiigen stad genootKunstvriend, die zeer onder den indruk was geweest van z(jn gezelschap, de New-York- sche atmosfeer en de gesmok kelde whiskey. De «held* maakte een alles behalve schitterend fi guur. Da conclusie was alweer eeu vermaning aan adspirant- po dium-kunstenaressen tact te too- nen. «Als ik dat niet had gedaan, zou ik van dien meneer, die niet goed wist wat hij deed, een vij and hebben gemaakt. Nu echter maakte ik hem tot een vriend, die mij verzekerde, dat ik mij te alleD tijde tot hem kon wenden, als ik bescherming noodig had of goeden raad. «De volgende week zal ik u vertellen van een ander soort man verstandig, autoritair, overheen» ken voor een wijziging in het regime ten gunste van een ster kere Spaansche controle moge lijkheid in Marokko en over den invoer van wapenen daarheen over de internationale Tanger zone. In deze riching is met een ondersteuning van Spanje door Engeland te rekenen, maar er is geen sprake van dat de interna tionale zone en de haven van Tanger in Spaansch gebied zou worden opgenomen. Het is begrijpelijk dat Primo de Rivera in de Tangerkwestie veranderingen wenscht en dat hij de Spaansche rechten zoo zwaar mogelijk doet gelden. Maar evenzeer doet dit Austen Chamberlain, want Engeland's wereldrijk heeft nu eenmaal over- zeesche rechten en priviligiën noodig voor zijn commercieel, politiek en militair verkeer. Voorloopig blijft dus Tanger: het gebied van den stillen strijd. „Avp.". Chamberlain en Briand. Bij het onderhoud tusschen Briand en Chamberlain heeft de laatste de kern van zijn gesprek met Primo de Rivera uiteengezet Hij zeide dat Engeland graag zag dat een overeenkomst tot stand kwam tusschen Frankrijk en Spanje, maar zelf zou het niet aan de onderhandelingen deel nemen. Hij voegde eraan toe, dat er geen sprake van zou kun-1 nen zijn dat Engeland zou deel nemen aan een verbond in de Middellandsche Zee met Italië, Spanje en Griekenland. Briand bracht Chamberlain daarna op de hoogte van de onderhande lingen met Rusland over het te rugroepen van Rakowski. Tijdens een gesprek met de journalisten prees Chamberlain het werk van den Volkenbond en zeide te ho pen dat Spanje haar plaats van actieve medewerking te Genève weer zou innemen. Totaal onmogelijk Bij een door de regeering aan geboden feestmaaltijd ter eere van de vertegenwoordigers van schend het type man, dat de meeste vrouwen bevalt. H(j was te oud om verliefd op hem te worden, zelfs al ware hjj niet ge trouwd geweestmaar hij leerde mjj iets, dat ieder meisje weten moetdat oude gekken de ergsten zijn.* De Zondagmorgen was nat en bil. De heer Herbert Hey wood ging niet de deur uit. Hy had plotseling kou ge^at door in zijn nachthemd al vroeg in den och tend naar beneden te gaan om het Zondagochtendblad uit de bus te halen. Zijn vrouw, bang voor longziekte liet den dokter opbellen. De heer Crawford, in de beslo tenheid van zijn kamer het blad lezend, vloekte luid en sputterde tegen de schrijfster en mompelde zoo iets van «chantage*. Toen 't donker werd deed hy, wat anders nooit gebeurdebij ging naar zijn kaDtoor in de stad, Daar belde hij Jane Crosby op aan de telefooD. Hij hsd de op dracht, zoo beweerde hjj, van een zeer achtenswaardig ingezetene om met haar te spreken en vroeg daarom of zij den volgenden avond half negen bij hem wilde komen, alleen. Toen Jane den ontvanger neer legde, fonkelde de «ebalk in haar het Amerikaansche legioen, die op het oogenblik Londen bezoe ken, hield Baldwin een rede waarin hij zeide betreffende de onlangs gehouden conferentie voor ontwapening ter zee onze volken zijn grootmoedig genoeg, vreedzaam genoeg, om het on derwerp te bespreken, en, indien zij niet tot overeenstemming kun nen komen, dan als vrienden en gentlemen van meening te ver schillen. Een oorlog tusschen onze beide volken is ondenkbaar niet alleen uit gevoelsoverwegin gen, maar ook omdat een En- gelsch-Amerikaansche oorlog onze tegenwoordige beschaving zou vernietigen. Het metrieke stelsel. Men weet, dat het metrieke stel sel een der vele zegeningen is van de Fransche revolutie van 1789 en dat het in ons land de finitief is ingevoerd bij de wet van 7 April 1869, welke inwer king is getreden op 1 Jan. 1870 en bepaalt, dat „de volgende maten en gewichten Meteren Kilogram bij uitsluiting in het Koningrijk mogen worden gebe zigd." Hetgeen heden ten dage nog steeds niet het geval is. Immers el en ons, duimen en allerlei voeten doen nog steeds opgeld. Thans wordt te Parijs gehou den de zesjaarlijksche Vergade ring der maten en gewichten, een soort Volkenbond van de métro- logie. Een 30-tal Staten woont haar bijwel een bewijs, dat het zeer groote nut voor het internationaal handels- en ruilverkeer is inge zien en het systeem allengs meer is of staat te worden toegepast. Tot de jongst aangesloten Sta ten behooren Rusland, dat het metrieke stelsel 31 Dec. 1926 de finitief invoerde, en het Nieuwe Turkije, waar het begin Aug. is in gevoerd. Nog slechts één groot Rijk is nog altijd niet overgegaan tot het invoeren van het metrieke stel sel, namelijk Groot-Britannië. Althans niet in het handelsver- rnooie oogen. Den volgenden och tend al vroeg zocht zij haar vriend den journalist op aan zijn bureau. Het onderhoud was zeer vriend schappelijk, want ze namen af scheid met een zoen dat had de liftjongen op't schemerige portaal duidelijk gezien en gehoord. Jane ging naar huis en schreef vier korte brieveD. Dien avond opende Crawford zelf voor haar de deur van zijn kantoor. Hjj begon dadelyk Uw doel schijnt chantage te we zen. Hoeveel moet u hebben Zij werd niet boos, maar zei heel zoetsappig Crawford, ik ben hier niet om beleedigd te worden. Heb ik iemand om geld gevraagd Heb ik namen genoemd Heb ik iets beweerd, dat niet waar was Je hebt deD duivel losgela ten Verscheidene vrouwen in de stad denken aan een echtschei ding. De stad is er vol van Als je naar New-York wilt ver trekken, zal ik de reis betalen en vijfhonderd dollars toe. Dat is heel lief van je. 1 En royaalMaar wie is je achtens waardig cliënt, die je vertegen woordigt Ik vertegenwoordig nie mand dan mjjzelf, dat we«t je keer en het muntwezen de we tenschappelijke lieden in Enge land gebruiken reeds sinds jaar en dag het metrieke stelsel in hun geschriften. Het schijnt wel, dat de Engel sche handel krampachtig vast houdt aan de oude Engelsche maten en gewichten uit vrees voor concurrentie in het verre Oosten, welke nu eenmaal ge wend is aan de Britsche maten en gewichten. Op den duur echter zal ook Engeland ter wille van het in ternationaal verkeer veel moeien overgaan tot het invoeren van metrieke stelsel. Donkere wolken. De „Matin" verneemt uit Wee- nen, dat de politieke toestand tusschen Bulgarije en Zuid-Slavië zoo kritiek geworden is, dat de groote mogendheden gedwongen waren stappen te doen. De gezanten van Engeland en Frankrijk te Belgrado hebben ieder afzonderlijk een onderhoud gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken van Zuid- Slavië, om kennis te nemen van de plannen der Bulgaarsche re geering in verband met het ver moorden van generaal Kavatche- vitch. Emigratie naar Canada. Zaterdag heeft de minister van Arbeid, H. en N. in het gebouw van het Departement de door hem benoemde commissie geïn stalleerd, aan welke is opge dragen een onderzoek in te stellen, ot het aanbeveling verdient, ter voorbereiding van adsptrant-emi- granten naar Canada (en mogelijk ook andere gebieden) een op leidingsboerderij (training-farm) hier te lande op te richten. De Minister hield hierbij de volgende rede „De Regeering volgt met be langstellingden loop der emigratie uit Nederland, al reeds daarom, omdat het vaak een weg is, waar langs personen een beter bestaan uok wel. Als je iemand anders aan den haak hebt, dat is jouw zaak, niet de mijne. 't Zal uwe zaak worden, over een paar minuten. Want ik heb de heeren Purdy, Heywood, Romsey en Grimes verzocht, hier te komen voor een onderhoud met mijn advokaat dat beDt u. Crawford zonk ontredderd in een stoel. Goede Hemel, al die vier heeren zijn mijn cliënten. Precies. Dat maakt 't juist zoo leuk. Net een vriendenkrans je maar stilik hoor iemand aan de deur. Heywood, in 't zwart, deed denken aan een aanspreker die zich zelf gaat begraven. Sprake loos staarde hij eerst Jane, dan Crawford aan. Drie andere heeren slopen na hem binnen. Ze namen elkaar op in de uiterste verbazing. Alleen de heer Crimes (de onge trouwde) scheen den toestand te begrypeD. Gesnaptriep h(j. Wel wel, zijD jullie alle vier er bij Jij ook, Crawford, slimme reeht- Verdraaier Ik benoem jou tot voorzitter van de vergadermg. (Slot volgt.) AXELSCH COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1