Van Kossem* 5abak Binnenland. MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60ct. Zenuw-Tabletten.. 75 ct. Staal-Tabletten90 ct. Waao-Tabletten 75 ct- Gemengd Nieuws. Oggel was het daarmee niet eens en pleitte ervoor, dat de weg Axel Roode Sluis beter op het Rijksplan kon staan. Dat is een verbindingsweg naar Brussel en als zoodanig een internationale verkeersweg. Dhr. Van Melle ^vees op den weg Schoondijke—Belg. grens, die eveneens voor internationaal verkeer dient Dhr. Wind van Merkesteijn merkte op, dat de weg naar Roode Sluis eigelijk geen weg is, mees tal lijkt die op een iivier. Hij vroeg welk verschil erin mag zitten of een weg op het Rijks plan dan wél op het Prov. plan voorkomt, waarop werd geant woord, dat de wegen van het Rijks plan er zeker, die van het Prov. plan er misschien komen. De voorz. meende, dat aan het Rijksplan niets meer zal veran derd worden, maar men kon ook bij Qed. Staten aandringen op verbetering van den weg naar Roode Sluis. Hij verwacht wel, dat het Prov. plan tot uitvoering komt. Dhr. Van Melle vroeg ook ver betering van den weg Breskens- Hoofdplaat, doch de voorz. ant woordde, dat iedere gemeente en polder zijn eigen wenschen naar voren heeft gebracht en men nu aan de grens staat. De Provincie heeft een aantal kilometeis voor haar rekening genomen en dat kan niet verder worden uitge breid. Hij meende, dat men te vreden kon zijn. Dhr. Oggel was niet tevreden met iets, dat hij niet krijgt en bleef daarom bij zijn vraag om de weg naar de grens op het Rijksplan te brengen, wat ten slotte steun vond bij de Kamer, zoodat deze besloot om den Minister te wijzen op de betee- kenis die zoowel de weg Axel Roode Sluis als die van Schoon dijke naar de grens heeft voor het internationaal verkeer, of schoon de voorz. meende, dat het niet helpen zal. Aangaande het ontwerp-Drank- wet dat thans bij de Tweede Kamer aanhangig is, is de Kamer in afwachting van een rapport, dat het lid De Vrieze in zijn kwaliteit als lid van het Hoofd bestuur van den Bond van koffie huishouders, enz. zal samenstellen Nog was ingekomen een mi nisterieel schrijven houdende me- dedeeling, dat voor belangheb benden bij een luchtpostverkeer op Indië een vergadering zal worden gehouden. De mededee- ling werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de omvraag werd door dhr. De Vrieze wenschelijk geacht, dat de Prov. bootdienst op de Westerschelde in het gewone spoorboekje werd opgenomen, doch dhr Wind van Merkensteijn merkte op, dat die dienstregeling voorkomt in het officiëele Ned. tramboekje wat toch ieder reiziger in zijn bezit heeft. De begrooting voor 1928 werd vastgesteld op f8137. De in komsten bedroegen Jaarlijksche bijdragen f6300, renten f1150, leges, afschriften, enz. f120, certificaten f250, pen sioenstortingen ambtenaren f 317. Uitgaven: Jaarwedde secretaris f2400, adj.-secr. f1300, overig personeel f30, pensioenstortingen f 577.65, huur lokalen f500, onder houd, vuur en licht f 150, inven taris f 100, telefoon en port f 375, jaarverslag f 250, drukwerk en kantoorbehoeften f425, lectuur f200, reiskosten f 850, verkiezing f 350, subsidie's en contributie's f200, andere uitgaven f200, on voorzien f 50. Batig slot f 53.90. in PATENTVERPAKKING Jhr. van Karncbeek op liet Loo. De minister van Staat en oud minister van Buitenlandsche Za ken, jhr. mr. H. A. van Karnebeek, nam gisteren deel aan den maal tijd der Koningin ten paleize Het Loo en bleef ten paleize over nachten. De nieuwe Drankwet, Naar de „Rsb." verneemt, is het ontwerp-Drankwet heel slecht in de afdeelingen der Tweede Kamer ontvangen. Algemeen was de tegenzin in verschillende be palingen. Vooral de wijze, waarop plaatselijke keuze geregeld is, vond afkeuring. Men verwacht, dat van dit ontwerp niets terecht komt. Filmkeuringscommissie. Naar uit betrouwbare bron ver nomen wordt, is eerlang de be noeming te verwachten van den heer A1r. B. I. A. A. ter Veer, ad vocaat en procureur te Utrtot secretaris van de Centrale Com missie voor de Keuring van Films, bedoeld in art. 15 van de Bios coopwet. Mr. Ter Veer, die als waarne mend griffier bij het Kantonge recht te Utrecht fungeerde, was in de laatste dagen ven Septem ber j.l. juist benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te*Hulst. Het comité in de bedreigde klompenindustrie. Men meldt uit Utrecht aan de Msb." Het comité in de bedreigde klompenindustrie is dezer dagen bijeen geweest. Breedvoerige be schouwingen werden gewijd aan de gehouien conferentie op het departement en de onderzoekin gen aangaande den uitvoer van hout, verbruik, invoer van klom pen, de mogelijke plannen der regeering, etc.. Gepoogd zal worden, hetzij schriftelijk of in een onderhoud, meer definitiefs van de regeering te vernemen omtrent haar plan nen, daar de klompenmakers ern stig verlangen te weten, of, en zoo ja, op wélke manier, er een eind kan en zal worden gemaakt aan de steeds dreigende bestaans- onzekerheid. Het verplichte 7e leerpmr niet op 1 Jan a s Op de vraag van het Tweede Kamerlid de heer Albarda be treffende het tijdstip van indie ning van het wetsontwerp tot vervroegde invoering van de leer verplichting voor het 7e school jaar, heeft de minister van on derwijs K. en W. geantwoord, dat hij bedoeld wetsontwerp Za terdag van den Raad van State terugontvangen heeft. De indie ning kan dus spoedig worden tegemoet gezien. Het tijdstip van indiening is overigens voor de in de vraag bedoelde kwestie van geen prac- tisch belang, daar inwerkingtre ding op 1 Jan. 1928 voor den minister onaannemelijk is en der halve een in dien zin geamen deerd ontwerp niet verder ver dedigd zou worden. Hij verwijst in dit verband naar hetgeen hij opmerkte op bladz. 943 van de Handelingen der Eerste Kamer (zitting 1926-1927). Ingezonden Mededeelingen Bij Apoth. en Drogisten, AXEL, 7 October 1927. De agenda voor de op aanst, Dinsdag 11 October te houden raadsvergadering bevat de vol gende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken 3. Verzoek P. C. Filius, om eervol ontslag als Gemeente-Op zichter. 4. Verzoek inzake plaatsing benzinepomp in de Wilhelmina- straat. 5. Verzoek om adhaesie te betuigen aan het gezonder, adres, betreffende ontheffing bepalingen Rijkswegenreglement. 6. Verzoek J. Heijnsdijk om een gedeelte van zijn grond van Gemeentewege over te nemen. 7. Verzoek voor het houden van dansmuziek op verschillende dagen, vergunning tot het plaatsen van spellen, kramen enz. op de Markt op eenige dagen in de Pinksterweek en om het verbod „muziek te maken met draaior gels" wordt ingetrokken. 8. Voorstela. tot intrekking van het Raadsbestuit tot onbe woonbaarverklaring van de wo ning A no. 145 b. tot verlen ging van den termijn van ontrui ming van de onbewoonbaar ver klaarde woning K no. 49. c. tot onbewoonbaar verklaring van de woning M no. 50 9. Voorstel tot het geven van toeslag op de huren van de wo ningen der Ver. tot Verbetering v. d. Volkshuisvesting, aan per sonen, die daarvoor in aanmer king komen. 10 Verzoek van de Konijnen en Pluimvee-Vereeniging om een eere-prijs of kunstvoorwerp. 11. Vaststelling Kohier Hon denbelasting 1927. 12. ziging der Gemeentebegrooting 1927 en van het Grondbedrijf 1927. Het reuzenpaard, verbonden aan de gemeentereiniging alhier is ten gevolge van een ongeval voor goed ongeschikt verklaard om nog dienst te doen en door de betrokken verzekeringsmaat schappij onteigend. Het is een duur beestje geweest, evenals trouwens de geheele gemeente reiniging een dure zaak is voor een plaatsje als hier. Maar dejbegrooting is in onder zoek en dus zal er wel bezuinigd worden, nu de ondervinding ook in deze geleerd heeft. Vleeschkeuringsdienst voor Zaamslag. Zooals bekend is reeds vroe ger door eenige belanghebbenden te Zaamslag getracht om te ver-, krijgen dat de gemeente, en zoo mogelijk ook Boschkapelle zich zouden afscheiden van den ge westelijken keuringsdienst, met als centrum Axel. Men is daarin echter niet geslaagd en zeffs in hoogste instantie is het plan door de Kroon verworpen. Nu echter het hoofd van den Keuringsdienst, de heer L. Bo- gaert alhier met pensioen is ge gaan en men den tweeden keu ringsveearts hoofd van dienst heeft gemaakt, meende men te Zaamslag dat dit een mooie ge- Vaststelling van de wij- legenheid was om den aldaar ge- stationeerden veearts aan die be- trekking te helpen, opdat hij zich als veearts te Zaamslag zou kun- nen handhaven. Het Dagelijksch Bestuur van Axel is daartoe evenwel niet ge negen, wat tot gevolg heeft ge had, dat door den Raad van Zaamslag na eenige discussie besloten is om zich af te schei den van den keuringskring Axel. Het besluit is geformuleerd als volgt De raad der gemeente Zaam slag: overwegende, dat blijkens ont vangen, mededeelingen van Bur gemeester en Wethouders der gemeente Axel aan het Hoofd van Dienst, de heer Bogaert, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend en in diens plaats is benoemd de heer D. de Putter, en dat in de daardoor ontstane vacature van 2en keuringsveearts nog niet is voorzien dat het gemeentebestuur van Axel ondanks het verzoek van Burgemeester en Wethouders van Zaamslag niet geneigd blijkt te zijn den heer Dees veearts alhier te benoemen tot 2en keurings veearts dat het in het belang is van de landbouwersbevolking alhier in deze gemeente te hebben een veearts dat door benoeming van den alhier gevestigden veearts tot 2en keuringsveearts bij der. Vleesch- keuringsdienst de bestaansmoge lijkheid als veearts alhier aan merkelijk wordt vergroot; gelet op de Vleeschkeuringswet; besluit met ingang van 1 Januari 1928; a. in te trekken zijn besluit van 16 Januari 1925, waarbij werd vastgesteld een verordening op den Vieeschkeuringsdienst, kring Axel b zich af te scheiden van den keuringskring Axel en te vormen een afzonderlijken vieeschkeu ringsdienst voor deze gemeente Als voornaamste motief gold wel, dat het voor Zaamslag van algemeen belang werd geacht, dat er een veearts gevestigd bleef. Het staat echter nog te bezien of Ged. Staten en de Kroon er ook zoo over denken. Eigenaardig was ook, dat waar een der leden stemming vroeg, de voorzitter dit niet noodig achtte en het voor stel met algemeene stemmen als aangenomen werd beschouwd. De heer P. E. van Dorsse- laer, bakker te St. Jansteen be haalde op de internationale brood- en beschuitwedstrijd te Utrecht in de afdeeling beschuit een ver guld-bronzen plaquette en in de afd. brood een bronzen plaquette met bijbehoorend diploma. De Waterleiding. Op een adres tegen aanslui ting op de Z -VI. Waterleiding is te Sluis door 320 hoofden van gezinnen geteekend. VERBETERING. Het drukfoutenduiveltje heeft ons in het bericht aangaande gevonden voorwerpen doen ver wijzen naar het 7e gebod, terwijl dit cijfer 8 moest zijn. We achtten het noodig dit te corrigeeren, om niet verkeerd begrepen te worden. Predikbeurten te Axel Zondag 9 October 1927. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 97t ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Leiden» ontzet. Zooals jaarlijks gebruik is, is deze week Leiden ontzet door de 3-Octobervereeniging weer luisterrijk gevierd. Men klapte in de handen van blijdschap, toen na de vele regen van Zondag Maandag de lucht zoo was op gehelderd. Een allegorische optocht trok door de straten nagestaard door duizenden toeschouwers. Na den optocht volgde de hutspot-feestmaaltijd, waarna de scharen naar het Schuttersveld trokken om te profiteeren van de meer dan 150 vermakelijkheden. De feestelijkheden werden be sloten met een luisterrijk vuur werk. In de kerk werd Woensdag het historisch feit herdacht door ds. Gravenmcijer naar aanleiding van 11 Koningen 7. Ook hier redde een wonder Gods de stad. „Kienen" verboden. De min. van Justitie heeft aan de burgemeesters van Noord- Brabant en Limburg laten weten, dat in bepaalde deelen dier pro vinciën in café's veelvuldig het z.g. kienen wordt gespeeld en dan in hazardspel ontaardt. De burgemeesters worden uit- genoodigd hiertegen te waar schuwen, daar over eenigen tijd tegen de overtreders strafrechter lijk zal worden opgetreden. Maandag zou een luxe auto uit Venlo deu onbewaakten overweg van de lijn Keulen Lindenacb, passeeren. Hoewel de wagen met matigen vaart reed was de bestuurder, de koopman G. A. H, toen hij plotseling een trein uit Venlo zag naderen, niet in staat vlug genoeg te stoppen. De auto werd door den trein ge grepen en geheel vernield. Door den schok werden twee inzit tenden J. v. K. en G. K hande laars uit Venlo en Heerlerheide in een greppel geslingerd, waar uit zij door den bestuurder, die met den schrik vrij kwam, war den bevrijd. Zondagmiddag bracht een autobus voetbal-supporters naar de haayberg. De 17-jarige K. sprong uit de bus op de tramrails, juist toen uit do tegenoverge stelde richting een tram passeer de. Hij kwam onder de tram te recht met 't gevolg, dat een van zijn beenen werd afgereden en hem de borstkas werd ingedrukt. Enkele uren later is hij aan de verwondingen overleden. Slechts 50 K.M. gevlogen. Gisteren is luit. Koppen met zijn „Postduif" om 8.05 uur naar Akyab vertrokken. De start werd twee uur vertraagd door het slechte weer, dat na de aan komst van de Fokker te Alla habad is begonnen. E'i nader telegram meldt, dat luit. Koppen slecbts vijttig Kilo meter heeft gevlogen in de rich ting van Akyab eu toen genood zaakt was om terug te keeren. Hij is te 9 uur weer gedaald op het vliegveld te Bambrauli. Liefdezuster vermoord. Uit Roermond wordt gemeld De 57-jarige verpleegde in de oudemannenafdeeling van het Louisehuis. A. S., ontmoette zuster Maria FerdinanduS in den tuin, toen de zuster een ontbijt voor een zieke wegbracht. De man bracht de zuster met een mes een diepe wonde in den bals onder de kin toe. De hals slagader werd doorgesneden. De zuster gaf een gil en zonk ineen. Zij overleed spoedig. Eenige oude mannen, die in de nabijheid stonden, snelden toe, doch hulp konden zij niet verleeneD. S. vluchtte en ging naar het politie bureau, waar hij mededeelde een zuster vermoord te hebben. Hij verklaarde, dat hij in de mee ning verkeerde, dat de jzuster reeds tweemaal geprobeerd had hem te vergeven. Dit wijst op de mogelijkheid, dat hij niet geheel toerekenbaar is. De verslagene, in de wereld mej. E. Kroes, was sedert 1898 in bet Liefdehuis werkzaam. Zij was 52 jaar oud en is afkomstig uit Franeker. Veldwachter in de benauwdheid Uit Lage Zwaluwe wordt ge meld, dat aldaar in den herberg van den heer A. een ^hevige vechtpartij heeft plaats 'gehad, waaraan de politie moest te pas tomen. Toen de gemeenteveld wachter arriveerde, keerden allen z ch tegen hem, waardoor hij genoodzaakt was eDkele schoten te lossen. Een drietal personen werd gearresteerd. BK Lichte Baai BOBBY TAB A ZEEPAARD BLACK BIRD MORST 25 ccné 20 - 15. 7'wore ihog NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2