Rechtszaken. Landbouw. Nieuwe bankbiljetten. De Nederlandsche Bank zal een bankbiljet van f25.in om loop brengen, hetwelk op de volgende punten afwijkt van het thans in circulatie zijnde biljet. De voorzijde van dit biljet is van teekening hetzelfde gebleven, doch is thans in blauw in plaats van in rood gedrukt. De achterzijde van het biljet heeft als geheel eene verandering ondergaan. De afbeelding van het gebouw van De Nederlandsche Bank komt hierop niet meer voor. De geheele achterzijde maakt een blauw grijzen indruk en is samengesteld uit de kleuren don kerblauw, donkerbruin en grijs. De biljetten zijn gedateerd van 5 Juli 1927 af. W. A. F. b.sron Gevers f Onze gewezen gezant t e Berlijn, W A. F. baron Gevers, die 1 Jan. van het vorige jaar onder veel bewijzen van waardeering zijn 20 jarig jubileum als gezant bij Duitschland vierde, doch kort geleden voor zijn gezondheid naar Zwitserland vertrok, is daar Zater dag overleden. Roodc Kruis en Steuncomité. Het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis heeft van de bij hetzelve ingekomen gelden voor de stormramp 1927 een bedrag ad f 331,328,96 over gemaakt aan het Nationaal Steun comité. Het heeft zich echter veroorloofd het Nationaal Steun comité te verzoeken een even tueel batig saldo aan het hoofd bestuur van het Ned. Roode Krui-s over te maken, ten einde dit bij zijn rampenfonds te voegen voor eventueele onmiddellijke hulp verleening bij later plaats heb- -bende nationale rampen. AXEL, 30 October 1927. Aan den Raad dezer gemeente is door de caféhouders een ver zoek ingediend, om evenals vroe ger weer gelegenheid tot dansen te mogen geven met jaarmarkt, Nieuwjaarsdag, 2e en 3e Paasch- dag en 2e en 3e Pinksterdag en tevens den Zaterdag vóór Pink ster. Ook is gevraagd om vrije keuze te laten in de te geven soort van dansmuziek, zoodat ook draaiorgels zijn toegelaten. Gevonden voorwerpen. Een zilveren horloge met ket ting, inlichtingen Brigade-Com mandant Kon. Marechaussee, al hier. We maken er onze lezers op merkzaam op, dat allen, die iets gevonden hebben, zich tot ons kunnen wenden tot vermel ding van de voorwerpen, die ge vonden zijn. Dit geschiedt ko's- t e 1 o o s en is zeker in het be lang van de rechtmatige eigenaars. Zooals bekend, is hij, die iets vindt en geen poging doet om zulks terug te geven, een over treder van het 7e gebod. De vorige week geraakte het paard van den kolenhandelaar O. op hol en had groote onge lukken veroorzaakt, indien niet voldoende hulp aanwezig was geweest. Nadat het op de weeg brug aanliep en daarbij een fiets tegen den grond smeet, vloog het naar den spoordam en sprong erover heen. Doordat het aan schijn bleef haperen, viel het op de rails en wist men het te be machtigen. Een kind, dat juist op de rails stond, toen het paard kwam aan hollen werd door tegenwoordig heid van geest van den baan wachter van Britsum gegrepen; zonder dat was het stellig onder het paard terecht gekomen. Veel jongens hebben de gewoonte om na een flinke vaart met hun fiets te hebben gekregen, de voeten op de voorvork te zetten. Dat zulks gevaarlijk is, ondervond een jongen in de Oude wijk, toen zijn voet tusschen de spaken geraakte en hij omver smakte. Behalve met eenige ge broken spaken kon hij met een als het ware gestroopte voet naar huis. Hoog bezoek. Naar we vernemen wordt nog deze maand de komst verwacht van twee, misschien drie minis ters, ten einde kennis te nemen van verschillende behoeften en verlangens, welke in Zeeuwsch- Vlaanderen de aandacht vragen. Hun, die daarin belangstellen of eventueele belangen hebben te bespreken raden we aan zich met het Bureau van de Kamer van Koophandel te Terneuzenin verbinding te stellen. Kamer van Koophandel. Zaterdag werd een openbare ver gadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, zetel Terneuzen. Het was geleden van 19 Maart en dus geen wonder, dat thans de agenda zwaar gela den was. De voorzitter, de heer J. A van Rompu, opende de ver gadering en deelde mede, dat door de heeren Van 't Hoff te Axel en Van Waesberghe te Hulst kennis was gegeven, dat ze niet aanwezig konden zijn. De overige leden, benevens de secretaris, de heer N. J. Harte, waren allen present. Mededeeling werd gedaan van een tiental ingekomen stukken. a. Ministeriëele goedkeuring van de gewijzigde begrooting voor 1926. b. Bericht van den Inspecteur der Posterijen en Tel. dat door den Min. van Waterstaat aan de Ned. Spoorwegen is voorgeschre ven om de regeling van vóór 15 Mei 1926 te herstellen, betref fende den avondsneltrein van 5.38 uit Roosendaal. c. Bericht van dhr. Oggel, dat hij zijn herbenoeming tot plaats vervangend voorz. der afd. Klein bedrijf en tot lid der financ. com missie aanneemt. d. Bericht dat voor het laden en lossen van auto's de aan wezige balk op de ponton te Vlis- singen als veiligheidsmaatregel is vervangen door een blok, ter hoog te van 40 c M. e Bericht van den Dir.-Gen. der P. T. T. dat het briefport voor enkelvoudig gewicht en binnenlandsch en grensverkeer is verlaagd tot 7,5 cent. f. Mededeeling, dat de heer 0. Stevens, rijkslandbouwcon- sulent te Goes, namens den Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw een conferentie heeft gehouden met enkele leden der Kamer, in zake te nemen maatregelen ter bevordering van de vlasindustrie. In verband hiermede werd medegedeeld, dat door den Min. van Arbeid, H. en N. is te kennen gegeven, dat de meening, dat aan het gemeentebestuur van St. Jan steen voor vlasindustrie Rijkssteun was verleend, op een misverstand berust. Deze meening had post gevat, naar aanleiding van een vroegere mededeeling van den burgemeester van St. Jansteen, die echter gebleken is, onjuist te zijn. (Vermoedelijk had die steun betrekking op werkverschaffing, welke dan in toeslag op vlasbe werking bestond. Red.) g. Antwoord van het gemeente bestuur van Terneuzen, naar aanleiding van een noodige ver nieuwing van de brug over den Oostelijken kanaalarm, dat dit reeds sedeit 28 Febr. 1925 is ge vraagd aan den Min. van Water staat, doch zonder resultaat. h. Jaarverslag van de Neder!. Kamer van Koophandel te Parijs. i. Afwijzend antwoord van den Inspecteur der Posterijen, op een verzoek om de zgn. Holl. post, die met den avondtrein uit Roo sendaal meekomt, 's avonds nog te Axel en Sas van Gent besteld te krijgen, omdat de meeste men- schen dan daar al te bed ilggen. (Dat ook dit schrijven door alle leden der Kamer voor kennisge ving werd aangenomen is ons een raadsel. Red.) j. Aanvrage om steun vooreen Internationaal spoorvracht-con- trölebureau te Voorburg. Deze stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen waren nog verzoe ken om subsidie van De Nederl. Ver. voorTentoon- stellingsbelangen. Het Nederl. Econom.-Historisch Archief. De Nederl.- Amerikaansche Ka mer te Amsterdam. De Alg. Nederl. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer. De Vereen. Nederland in den Vreemde. De Vereen. Nederl. Fabrikaat. De Nederl. Kamer voor Duitsch land te Frankfort. De examen-commissie voor landmachinisten. Hoewel overtuigd van het nut dezer instellingen, stelde het Bu- rau voor de aanvragen af te wij zen en alleen die te steunen, voorzoover de geldmiddelen het toelaten, welke rechtstreeks voor het belang der streek kunnen dienen. Met het oog op deze laatste zinsnede meenden de heeren De Feijter en Oggel, dat er wel re den tot het verleenen van sub sidie is. Er wordt van hieruit een drukke aardappelhandel gedreven met Frankfort en in dat verband zou een lidmaatschap nuttig kun nen werken. Dhr. Van Meile wenschte ech ter eerst in principe uitgemaakt te zien of zulks op den weg der Kamer ligt en eerst dan kan men zien wie wel of geen steun krijgt. Als we ermee beginnen, waar is dan het eind De voorz. meende dat het prin cipe reeds bij de wet is uitge sproken en de secretaris wees erop, dat de geldmiddelen ten eenenmale onvoldoende waren. Dat er een vermoedelijk saldo is voor 1928 van f 1400 is toeval, maar de inkomsten nemen af. Ook dhr. Wind van Merkesteyn meende, dat als er niets in kas is men eenvoudig niet kan den ken aan zulke buitenissigheden als subsidie-verleening. Hij ziet b.v. ook vermeld bij punt 6 een aanvraag door de Nederl. Kamer te Brussel. Die vraag is aan honderden en meer instellingen gedaan z i. in hoofdzaak om het 25- jarig jubileum eens luisterrijk te kunnen vieren. De secr. was het daarmee niet eens en was van gevoelen, dat meermalen adviezen van de Ka mer te Brussel waren ingewon nen en daarom het verleenen van subsidie aan die Kamer wel re den van bestaan had, doch in tegendeel van Frankfort nog nooit iets was gehoord. Dhr. Oggel meende, dat Frank fort evenveel recht had als Brus sel, gezien den handel van hier met Duitschland, wat ook blijkt uit de verstrekte certificaten. Ook de vereen. Nederl. Fabrikaat zou z i. wel voor steun in aanmer king mogen komen. Spr. stelde daarom voor aan ieder f 10 te geven. Dhr. de Feijter zou meer wil len geven, omdat ook voor Bel gië f25 wordt voorgesteld. Met 10 tegen 2 stemmen werd dit voorstel verworpen, terwijl over het voorstel-Oggel de stemmen staakten- Op een verzoek van het Bu reau voor Handelsinlichtingen werd afwijzend beschikt. Over het voorstel van' het Bu reau om aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brus sel een jaarlijksche subsidie te geven van f 25 staakten de stem men, niettegenstaande de secr. betoogde, dat ook vroeger reeds herhaaldelijk van uit Brussel op steun was aangedrongen en die subsidie voorzeker bevorderlijk zou zijn aan de vele handelsre- latie's die wij met België hebben en ook klopt men dan gemakke lijker aan om inlichtingen. Met 9 tegen 3 stemmen werd besloten om de subsidie van f50 aan de R. K. Handelsschool te Hulst te verdubbelen, aange zien die school voor Zeeuwsch- Vlaanderen van groote beteekenis wordt geacht. Naar aanleiding, van een opmerking van dhr. Oggel, dat volgens het advies het Bureau toch in principe niet voor druk bezoek aan Middelbare scholen is, ontspon zich eenig debat, en leek het meer, dat hier de pae- dagogie even voor den dag kwam. Het betrof in bedekte termen een waarschuwing voor een teveel aan intellectueele krachten. Door de Kamer te Vlaardingen is een adres gezonden aan den Minister ter voorkoming van het geknoei met den haringhandel, waarvoor adhaesie werd gevraagd, Het Bureau achtte echter deze zaak voor dezen kring niet van belang. (Wordt vervolgd). Bestemd voor uitzending naar Ned.-lndië, de heer C. F. Plasschaert, Hoofdplaat, onder wijzer 2e kl. bij het openb. lager onderwijs. Vrijdagnamiddag reed te Oostburg in den Veerhoekpolder de arbeider E. Dh met een wagen naar het land tot het opladen van bruine boonenbij het oprijden van den oprit naar het land kwamen de paarden te schrikken, wat zijn vrouw, die zich ook op den wagen bevond, de onvoor zichtigheid dee 1 begaan van den wagen te springen, met het ge volg dat ze voor de voorwielen terecht kwam, die haar over de borstkas gingen. De inroeping van een geneeskundige mocht niet meer baten de dood moet on middellijk ingetreden zijn. De vrouw is pas 29 jaar en laat 2 kinderen na. M.Crt. Vrijdag ongeveer 6 uur is de 26-jarige J. A. Eysackers, ge boren te Graauw Langendam, en schippersknecht op de Rijnaak St. Anthonius, op de Waal onder Zalt-Bominel over boord gesla gen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. De heer H. J. G. Hartman, griffier der Provinciale Staten van Zeeland heeft aan Gedeputeerde Staten den wensch meegedeeld uiterlijk 1 April 1928 uit zijn betrekking te worden ontheven. Zooals men weet heeft hij reeds verleden jaar ontslag gevraagd, maar heeft hij toen op aandrang van Ged. Staten zijn aanvraag voorloopig ingetrokken. M. Crt. Loop der bevolking. Gedurende de maand Septem- ter zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Cornelis Deij en gezin, tim merman, Julianastraat E 176 naar Waddinxveen. Margaretha P. Dellaert, dienst bode, Julianastraat E 116 naar Bornghein. Alph. M. van Veldhoven, ven ter, Oudewijk F 31 naar IJzeu- dijke. Gerard Dobbelaar, arbeider, Armandijk H 471 naar Zaamslag. Adriana Bom, zonder beroep, Nieuwstraat G 85 naar Zeist. Willem "Gilijamse, zonder be roep, Noordstraat B 71 naar Den Haag. Geertrui Dregmans, zonder beroep, Noordstraat B 67 naar Utrecht. Johannes C. Jonkman, bank werker, Slijkstraat E 78 naar Lobith. Germaine Cl. Virlet, onder wijzeres, Sluiskil P 40d naar S ropy-3racquegnies. Hendrik P. Oggel, zonder, Noordstraat B 18 naar Middel burg. Anna F. Ruysch van Dugteren, zonder, Markt C 48 naar Am sterdam. Pieter Dieleman, landb.knecht, Magrette N 28a naar Zaamslag. Neeltjo A. M. Slijpen, dienst bode, Gentsche Vaartstr. C 81 naar Vlaardingen. Abraham J. v. d. Velde, chauf feur, Koestraat D 96 naar Den Haag. August Verschraegen, arbeider, Kykuit K 36 naar Koewacht. Ingekomen: Zulma A H. v. d. Eeckhout, zonder beroep, Buthpolder J 12 van Neuzen. Florimond E. IJsebaert en ge zin, spoorwegarbeider, Coegors- polder O 50 van Neuzen. Seraphinus J. de Bruijn en gezin, koopman, Spui N 105 van Neuzen. Sophia M. Fermont, dienstbode, Kanaalkade A 102 van Arnhem. Jacobus Dekker en gezin, landbouwer, Buthdjjk O 55 van Boschkapelle. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond. Zondag zijn de competitiewed strijden van den Z.V.B. begonnen. Axel I zette goed in, door te Vlissingen aan den Koudekerk- sche weg Vlissingen 111 met 8—0 te kloppen. De Oranjemannen speelden met hun tegenstanders als de kat met de muis. C. V. V. van Clinge toog even eens naar Vlissingen, om daar de Zeeuwen te bekampen. Ook deze grensbewoners bewezen, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet zoo slecht gevoetbald wordt als velen aan den overkant wel denken, door de Zeeuwen een 3--1 nederlaag toe te brengen. De voetballers van Kapelle- brug, die het vorige seizoen voor Axel uitkwamen en ook dit jaar voor de Oranjemannen zouden spelen, zijn op hun besluit terug gekomen en hebben een nieuwe club opgericht onder den naam G. O. C. (Grensstrijders-Oceania- Combinatie). Naar verluidt zullen ook enkele goede spelers van Hulst 1 tot de combinatie toetreden. De nieuwe club heeft reeds aan den Z. V. B. verzocht, om nog dit seizoen in de eerste klasse te worden ingedeeld. Axel 11 speelde hier Zondag met talrijke invallers uit de junior- afdeeling tegen Hulst II. Bij de rust stond Hulst met 1 0 voor, doch toen Axel daarna met den stormwind in den rug speelde, verwachtte ieder spoedig den gelijkmaker en daarna de over winning. Het tegendeel bleek echter waar; de jeugdige Oranje mannetjes brachten er weinig meer van terecht en verloren ten slotte met 4—0. Arrond. Rechtbank te Middelbarg ln de zitting van Vrijdag wer den de volgende vonnissen uit gesproken. Dragen van een wapen A. V., 35 j., herbergier, Hoek f 15 of 15 d. h., met vernietiging vonnis van den Kantonrechter wat de straf betreft. Openbare dronkenschapJ. A. de C 45 j, schipper, Ter Neuzen, vernietiging vonnis van den Kantonrechter, 14 dagen hechtenis. Veroorzaken van den dood van een ander door schuld: G.J. D., 19 j., bakkersknecht, Westdorpe dagvaarding nietig verklaard. Zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende: A. P., 27 j landbouwer te St Jansteen. Gedetineerd 2 j. gev. met aftrek voorarrest. Dronkenschap: D. v. C. 33 j., Commisionair, Hoek, f25 of 25 d. h. met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter voor zoover de straf betreft. Vergiftiging van kuikens M. B., huisvr. A. Th. de B., 50 jaar, Ossenisse, vrijspraak. Verboden vervoer van spiritus P. O. L., 33 j commissionair, Tournai (BJ. L. M., 20 j., Mouscroun (B-), tot 2 m. f 50 of 2 m 50 d. hecht., met verbeurd verklaring van de auto en de spiritus. Door de Arr.-Rechtbank te Middelburg is failliet verklaard J. F. Goossens, koopman te St. Jansteen (Tragel). Rechter-Com- missaris mr. J. H. BybauCur. mr. J. I. Dijkhuis te Vlissingen. By voederen ran Melkvee. Nu de herfst is ingetreden is het van belang dat de landbou wers hun aandacht schenken aan deze kwestie. Vooral in Friesland let men daarop en wat puik vee betreft heeft men daar den voor rang zooals bekend is. Bijvoedering van melkvee toch, wordt nog dikwijls achterwege gelaten uit ongewoonte, omdat het meer werk medebrengt en vooral door de hoogere onkosten. Maar bij onvoldoende grasgroei is tijdige bijvoedering noodzake lijk om den voedingsstand en dus het productievermogen op peil te houden. Te lang wachten kan zeer ongunstige gevolgen hebben, Vooral ook bij aantasting door mond- en klauwzeer is bijvoe dering noodig, ten einde verzwak king tegen te gaan en een spoe dig herstel der productie moge lijk te maken. Bij geel gras, als gevolg van overmatigen regenval

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2