Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - V] aanderen. No. 52 DINSDAG 4 OCTOBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINIv - Axel. FEUILLETON. „Uit" en „Thuis" niet dezelfde. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag'" en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Provinciale Staten Verantwoordingsplicht. In hun advies onder de motie- Adriaanse tegen het regeerings voorstel tot opheffing van den verantwoordingsplicht van Ged. Staten aan de Prov. Staten van het door hen op de gemeente besturen uitgeoefende toezicht, meenen Ged. Staten de aanne ming dier motie ten stelligste te moeten ontraden, en wel op grond van de overwegingen dat het hier bedoelde verant- woordingsrecht allerminst steun vindt in de geschiedenis, meer in het bijzonder in de historische ontwikkeling van het toezicht van hooger hand op de gemeente besturen dat, wat er zij van de waarde, die aan de bewoordingen van vroegere wetten mag. worden gehecht, in elk geval sinds de Grondwetsherziening van 1887, dit toezicht door Ged. Staten wordt uitgeoefend krachtens recht- streeksche opdracht dat, in verband hiermede, moei lijk op goede gronden bezwaar kan worden gemaakt tegen een wetswijziging die beoogt de Pro vinciale wet in overeenstemming te brengen met de Grondwet; dat derhalve de vraag, of Ged. Staten voor het hier bedoelde toezicht verantwoordelijk behoo- ren te worden gesteld tegenover de Prov. Staten niet bij deze ge legenheid en door uwe vergade ring doch bij gelegenheid eener Grondswetsherziening en door de Staten Generaal behoort te wor den beantwoord; dat ten slotte, althans naar onze wijze van zien, het recht om verantwoording te vragen ook daarom geen reden van bestaan heeft omdat de Prov. Staten, door dit recht uit te oefenen, zich zouden begeven op een terrein dat aan andere machten is voor behouden, terwijl bovendien door de uitoefening van dat recht geen praktisch resultaat zou zijn te bereiken. -n- Engelsche vertaling. Murphyburg, een groote pro- vincieitad in 't Westen, lag te stoven in de Juni-middagzon. Van het gloeiend asialt van 't trottoir stapte Jane Crosby in de koele hal der Aardewerkfabriek en liep regelrecht naar het kantoor. Ver scheidene klerken keken bewon derend naar haardoch geen hunner scheen haar te herkennen. Was zij zoo veranderd in de vier jaren afwezigheid, of waren 't haar New-Torksche kleeren Zjj vroeg meneer James Purdy te spreken, en even later stond zjj voor een stevigen dertiger, met rood gezicht. Zoo, Jim, hoe gaat het sprak zjj, hem de hand gevend, die hy vatte met een slap drukje. Hè, juffrouw Crosby Ik dacht dat u nog te New York was.... Waarmee kan ik u van dienst zijn Och, ik wilde eens hier komen kjjken, antwoordde het meisje. Ik logeer bjj mijn ge- trouwde suiter in Cley Street* Het Prov. wegenplan. Ten vervolge op het schrijven aan de vergadering van Prov. Staten d.d. 1 Juli 1927 leggen Ged. Staten thans, ter definitieve vaststelling, over een ontwerp van een Provinciaal wegenplan, als bedoeld in art. 34 der Wegen belastingwet. Blijkens de door den Minister van Waterstaat overgelegde „Her ziene lijst der gegevens en be rekeningsbasis voor de wegleng ten der Provinciale wegenplan" zal de weglengte ten aanzien van dit gewest niet meer kunnen be dragen dan 282.5 K.M. In het thans gedaan voorstel zijn nu alle naar het inzien van Ged. Staten van belang zijnde factoren, zoowel dus die, welke uit de eischen van het verkeer, als die, welke uit de eigenaardige behoeften van de verschillende deelen der Provincie voortvloeien, in aanmerking genomen. Ged. Staten meenen na rijp beraad, dat deze wegen voor op neming in het Provinciaal wegen plan in de eerste plaats in aan merking komen. Aangaande de motie-Wallien e.a-, om de wegen Schoondijke IJzendijkeBelgische grens, Pon- te—PhilippineDriekwart, Axel- Drie SchouwenRoodesluis, Zij- peNoord-Brabantsche grens, toe te voegen aan het Rijkswegenplan, melden Ged. Staten, dat zij zich tot den Minister van Waterstaat hebben gewend, doch tot heden toe nog geen antwoord ontvingen. Ten slotte vestigen zij volledig heidshalve, naar aanleiding van de in het Provinciaal wegenplan vermelde plannen van verbetering der verschillende wegen, er de aandacht op, dat door den Mi nister van Waterstaat de volgende minimum-eischen gesteld zijn aan de wegen, welke ingevolge het zesde lid van art. 35 van de Wegenbelastingwet voor hunne volle lengte op de in het tweede lid van dat artikel vermelde, door de zorgen van Ged. Staten zonder medewerking van Prov. Staten tot stand te brengen, wegenlijst zullen worden gebracht: Hoe beeft u 't gemaakt, sinds we elkaar 't laatst zagen Wij heb ben toen aardige dagen gehad. Herinnert ge u nog dien avond. Purdy stak waarschuwend een vinger op en keek naar de deur. Ik heb 't erg druk op 't oogenblik. Xan ik iets voor u doen Ja, antwoordde Jane, haar opkomende boosheid verbergend achter een glimlachje. Ik zoek werk. Werk? Wat soort werk? vroeg hij ongeloovig. Wat u maar heeft. Ik wil niet den heelen zomer mjjn zuster tot last zijn. Zij heeft de handen vol met twee kinderen, en 't gaat haar man niet al te best. En ik wou graag wat geld opsparen, om naar New-York terug te keeren, tegen het seizoen. Purdy schudde het hoofd. 't Spijt mjj welwij hebben hier niets open. Als ik soms iets vind, zal ik 't u laten weten.2 Hij begon in zijn papieren te rommelen, ten teeken, dat de audiëntie was afgeloopen. Zij stond een minuut later op straat, met moeite haar tranen bedwingend. Was dat nu een manier om haar te behandelen Ze had zich zooveel voorgesteld a. de stofvrije en behoorlijk gefundeerde verharding, waar onder ook te rekenen is klinker bestrating in zandbed, moet ten minste 5, of, zoo hieraan behoor lijk sterke rijwielpaden aansluiten, tenminste 4l/t M. breed zijn b. de rijwielpaden, die ter weerszijden vrij liggen van den weg, moeten ten minste 1.25 breed, die, welke ter weerszijden aansluiten tegen de wegverhar ding, moeten ten minste 0.60 M. breed zijn. In het laatste geval moeten zij zijn van een construc tie, welke geheel bestand is tegen het berijden met uitwijkende voertuigen c. wegen, die zonder rijwiel paden worden aangelegd (toelaat baar bij een rijwielverkeer van minder dan 500 per dag), moeten een voor rijwielen goed berijd bare verharding hebben (gesloten wegdek of ander effen wegdek), welke (oppervlak of ander effen wegdek), welke tenminste 5.50 breed is d. de kruinsbreedte van de wegbaan of, zoo bermslooten ontbreken, de onteigeningsbreedte van de wegbaan, moet tenminste 3 M. meer bedragen dan de ge zamenlijke verhardingsbreedten van rijbaan en rijwielpaden. Ged. Staten stellen met aan drang voor, het besluit te nemen, tot goedkeuring van genoemd plan. Verkeersmiddelen in Zeeland. Aangaande de motie-Welleman omtrent de instelling eener ver- keerscommissie teekenen Ged. Staten aan In het voorjaar dezes jaars werd door den Commissaris der Koningin in deze Provincie reeds eene bijeenkomst belegd van onderscheidene verkeersinstellin- gen en andere bij de aangelegen heid betrokken lichamen in dit gewest (Spoor- en Tramweg maatschappijen, Stoomvaart-Mij. „Zeeland", Gedep. Staten, Kamers van Koophandel, Posterijen) ten einde te komen tot samenwerking op het punt van dienstregelingen en doorgaande tarieven en aldus van het bezoek aan haar geboorte stad. Zjj had naam gemaakt in artiitieke kringen door haar dans kunst, en ze wist, dat ze lang niet leeljjk was. Zou er van haar roem niets zijn doorgedrongen tot Murphysbury Toch wel: wart vijf van de voornaamste burgers der stad hadden haar opgezocht, toen ze »voor zaken* te New- York waren. Fn van die vijf was John Purdy, directeur van de Aardewerkfabriek een geweest. Ze had met hem theaters be zocht, gesoupeerd, alles in eer en deugd en de provincialen wa ren trotsch geweest op het gezel schap van een jonge, schoone vrouw. Eu ze had nu wat meer hoffelijkheid verwacht, speciaal van Purdy, die zoo galant èn zoo verliefd had gedaan zelt had hjj voorgesteld, hem familiaar »Jim" te noemen. En nu was het: »Miss Crosby" en »Wat kan ik voor u doen 't Werkte als een douche. Jane stond voor de fraaie por tiek van de Landbouwbank de onderdirecteur, Herbert Hey wood, was er ook een van de vijf ge weest hy had by herhaling ge zegd >als u een vriend noodig heeft, kom dan by my." Zij werd toegelaten in het eene deugdelijke communicatie tusscheri de verschillende deelen van Zeeland en van de Provincie met de overige deelen des Rijks te verkrijgen, zulks zoowel ten voordeele van de bevolking als van de bij het vervoer betrokken ondernemingen. Ged. Staten zijn bereid, het volgende jaar een gelijken stap te doen zij zullen dan te voren aan een ieder de gelegenheid geven, om schriftelijk bezwaren of verlangens op het gebied van het verkeer in en met Zeeland kenbaar te makenvoor allen, die zulks doen, zal de dan te beleggen bijeenkomst toegankelijk zijn, ten einde nog mondeling toelichtingen te verstrekken. Ged. Staten meenen, dat op deze wijze goeddeels aan het in de motie tot uiting gebrachte verlangen zou kunnen worden voldaan. verbond van Ned. Werkgevers Vrijdag werd in het gebouw der Handelshoogeschool te Rot terdam de Algemeene ledenver gadering gehouden van het Ver bond van Nederlandsche Werk gevers- De vergadering werd geopend met een rede door dr. Waller, over de industrieele situatie in Nederland. Spr. putte voor het vormen van een oordeel over dien toestand, den industrieelen toestand, uit drie statitische bronnen. De eerste was het Meinummer van het Maandschrift van het Centr. Bur. v. d. Statistiek, terwijl het tweede gegeven bestaat uit de toekomst van nieuwe industrieele onder nemingen het derde gegeven putte hij uit de statistiek der werkloosheid. De bestaande toestand van de industrie is volgens spr. onbe vredigend, van nieuwe expansie is weinig te bespeuren en de werkloosheid is belangrijk. Een der oorzaken van algemee- nen aard is de verarming van Europa tengevolge van den oorlog Een tweede oorzaak van alge meene beteekenis is de verander de financieele positie van de Vereenigde Staten ten opzichte van Europa. Overgaande tot de invloeden, die meer in het bijzonder voor Nederland gelden, maakte spr. een vergelijking tusschen de pro- ductievoorwaarden in Nederland en in andere landen van Europa. Spr. constateerde, dat in de lan- des, die onze ernstige concurren ten zijn, over het algemeen de loonen veel lager zijn. Er wordt van verschillende zijden de opmerking gehoord, dat de opbrengst van inkomsten dan toch wel bewijzen, dat het nog niet zoo erg is. De oorzaak van die opbrengsten is evenwel gelegen in den verbazenden voor spoed van Ned. Indië, waardoor de toestand onzer Staatsfinanciën schijnbaar nogal bevredigend is. YVat de toekomst van de Ne derlandsche industrie betreft, zag spr. wanneer er geen verandering komt, vóór alles toenemende werkloosheid in het verschiet. Mocht bovendien Indië ons in den steek laten dan kan z.i. een catastrophe moeilijk uitblijven. Spr. meende de symptomen van een verandering ten goede reeds te kunnen constateeren en hoopte, dat de overheid den durf zal hebben door een energieke bezuinigingspolitiek de abnormale duurte te doen verwijnen. „Avp." De vlucht Tan Koppen naar Indië. Zaterdagmorgen zeven uur is luit. G- A. Koppen, vergezeld van de heeren Fryns als mede-be stuurder, en Ellerman ais meca nicien, met een driemotorig Fok kervliegtuig „de Postduif", van het vliegveld Schiphol opgevlo gen voor zijn postvlucht Amster dam —Batavia. Velen waren aanwezig om het tot weerziens tot 25 Oct. toe te roepen. De Postduif voert een postzak met 6000 brieven en 1500 brief kaarten met een waarde van f 10.600. heiligdom en hy ontving haar vriendelyk. Zoo zoo, komt u 't oude stadje weer eens bekijken U is niets veranderd. Ea wat kunnen wij voor u doen? Een deposito? Jane schudde het hoofd, flauw glimlachend, en sprak haastig Neen, dat is het niet. Het theater is gesloten, en nu wou ik graag wat bezigheid hebben, om my door den zomer heen te slaan. Als u misschien. Heywood veranderde oumiddel- lijk van toon. Baste juffrouw Crosby, 'tis een verschrikkelijke tyd. Het werkloosheid-probleem is heel moeiljjk. Ik raad u zeer ernstig aan, naar New-York terug te keeren en daar iets te zoeken in in uw eigen vak op het tooneel. 't Is het verstandigste wat u doen kunt. Jane zou met plezier hem een slag in zjjn gezicht hebben ge geven. Was dat nu Bsrt Heywood, de man die haar zooveel had gevraagd, ook wat zij hem niet geven kon En had zjj van die mannen iets gevraagd P Niets! Ze hadden zich opgedrongen als oude vrienden van »thnis«, haar gesmeekt, zich over hen te ont fermen in de groote stad, waar hun provinciale gewichtigheid hen in den steek liet. En zjj had hen vriendelijk ontvaogen, niet om hun diners en autotochtjes, maar omdat 't haar vleide, dat oud-stadgenooten nu eens konden zien, dat zij iets bereikt had, al was 't dan nog maar een be scheiden succes, waaruit meer kon groeien. En nu hadden ze haast, haar de deur te wijzen. Waarvoor waren ze bang? Voor hun vrou wen, hun maatschappelijke positie, het gebabbel van een kleine stad Zjj had zich niets te verwijten en vroeg niets dan wat werk. Lafaards en huichelaars Doch zij gat 't nog niet op. Nummer drie, Avery Crawford, advokaat, werd woedend, toen hy haar zag verschijnen in zijn kan toor. Hy was doodsbenauwd, dat ze hem in opspraak zou brengen. Hij had een ultra-jaloersche vrouw en vreesde zich te com- promitteeren tegenover waardige cliënten als Heywood. Hij complimenteerde haar de deur uit, en zei, opdat de klerken in 't andere kantoor 't zouden hoe ren »juffrouw Crosby, ik Eal da- deljjkwerk maken vbd dat contract en u zoo spoedig mogelijk de stuk* ken zenden," jDWf vervolgd,) AXELSCHE COURANT. i

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1