N ie u Yvs- Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 51. VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1027. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Oprecht als de duiven. Ééndagsvliegen. De huisbaas op inspectie. Binnenland. Nog een Yrouw, die kan zwijgen. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorrniddag 11 ure. Eigenlijk heb ik nooit goed begrepen, waarom de Heer Jezus zooveel oprechtheid kon zien in de duif, dat hij haar daarvan stelde als symbool. Van de week op een van de drukste stations kwam het op eens helder voor mij te staan. Aan alle zijden ratelden de treinen, aar. den eenen kant van het perron kwam een buitenlandsche trein aar., langs de massa reizigers die be laden met bagage naar den uit gang gingen schoof een andere rij menschen, die zich haastten naar den vertrekkenden trein, wagens met bagage rolden af en aan. Tusschen dat alles door trippelde heel gerust een duif, geen oogenblik bang, ook niet uitwijkend voor de menschen of zich zorgvuldig inhoudend. Zij dacht blijkbaar geen oogenblik aan al die beweging, zij zocht voedsel, daarvoor trippelde zij haastig rond, zonder tijd te heb ben voor angst of voor uitwijken of zelfs, om te zien naar al de drukte. En tenslotte ging zij heel veilig, de gewone reizigers ken den haar, geen mensch die niet voorzichtig zijn gang inhield en zijn richting wijzigde voor de duif. Dat was de oprechtheid, die ik denk dat Jezus in de duif heeft gezien. De duif is over het ge heel zooals die eene die ik zag. Zij schijnt haast een voorliefde te hebben voor de drukste punten. De duiven van de St. Pauls in Londen, de duiven in Venetië trippelen en vliegen even rustig en vertrouwd rond. In Jeruzalem, waar „musch en zwaluw haar huis vonden bij het altaar", heeft ook de duif wel niet ontbroken en onder de duizenden die af en aangingen met Oostersche drukte zal zij even argeloos als op het groote wereldstation haar eigen weg zijn gegaan. Oprecht als de duiven 1 Dat is toch immers het eigen lijke karakter van oprechtheid, (Op de Nassaukade te Amsterdam zijn twee jong getrouwden uit hun huis gezet, omdat de ooievaar er geweest was en de huisbaas Diet van kinderen hield). 't Is net alsof ik iets hoor 1 zei de huisbaas. 't Zullen de duiven zijn op het platje.... antwoordde de bewoner en hij dacht dat het wel de ooievaar kon zijn. 'tis eeD joDgeD, mynheer! riep de baker, die met een dik rood gezicht om den hoek van de deur keek. Wat is eeD joogen vroeg de schuldige vader ooDoozel, terwijl hij wanhopige teekeDs gaf. 0... eh... ik wist niet hak kelde de baker, bang dat ze zich versproken had... ik... eh... de krantenlooper 1 hy wenscht u een zonnigen zomer 1 Da's een geniale gedachte juichte papa, die den hemel dankte, dat de baker zulk een praehtigen inval had, Ja, ja, da's een origineele ge- zooals de duif het daar tentoon spreidt. De oprechte gooit niet alles eruit wat voor zijn mond komt, hij mengt zich niet in zaken waarmee hij niet noodig heeft, hij heeft bovenal niet tegen ieder te zeggen dat hij het maar zegt zooals hij denkt en de menschen niet aanziet. Zulk een oprecht heid heeft veel meer van op dringerigheid, van betweterij. En er zit erg de gedachte achter, of de menschen het wel zien. Als er in menschen, die zoo doen, nog .eenige naiviteit ligt wat ik betwijfel dan is het de zeer hinderlijke naiviteit van menschen, die met hun lompe, zware voeten voortdurend anderen op de teenen trappen en er niet eens op letten, zoozeer zijn zij bezig met eigen gewichtige ik. Ware oprechtheid vindt gij in het beeld van de duif. Argeloos zich zelf zijn, wat ook rondom zich beweegt en u dreigt onder den voet te loopen, doen en zeggen wat moet, ook al staat een heele wereld van andere dingen op den voorgrond, dat is oprechtheid. Het is geen droomerij, het is evenmin een met geweld zich handhaven en baanbreken. De duif weet best wat er om haar geschiedt. Steek eens even uw hand uit, één van de honderde handen die langs de oogen van de duif voorbijgaan. Weg is zij, heel even een kleine wending en gij krijgt haar niet te pakken. Zij staat niet buiten de beweging, zij let er veel beter op dan iemand denkt. Maar zij stelt zich niet op den voorgrond en eischt niet dat ieder voor haar opzij gaat, Zacht zoekt zij slechts wat zij zoeken moet. Dit alles past bij oprechtheid, want oprechtheid is meer dan waarheid zeggen, het is een ge- heele levenshouding, waarbij men onbevreesd voor hetgeen de men schen doen en zeggen zullen, zonder gedachten aan het zoeken van zichzelf zijn roeping volgt. Voor de duif is dat slechts het zoeken van voedsel of het spel, dat zij drijft met haar makkers. Voor den mensch ligt de roeping dachte lachte de huisbaas. Wat vroeg de bewoner verschrikt vaD die vrouw daar Neen! zei de huisbaas. Van den krantenjongen. O ja, ja, ja herademde de gelukkige vader. 'tZijnoolyke grappenmakers! En hy gaf de baker een wenk. Het dikke roode hoofd ver dween. Wie was dat informeerde de huisbaas nieuwsgierig. Dat is mijn schoonmoeder, die bij ons logeert loog de bewouer zenuwachtig. Vreemd zei de huisbaas ze komt me bekend voor. Dat is onmogelijk zei de bewoner met overtuiging. Hij wist dat de huisbaas ongetrouwd was. Toch heb ik haar beslist eeDs ontmoet in myn leven.... 't Is misschien heel lang geleden Dat zult u zich toch niet her inneren schrok papa. Ik heb anders een uitstekend geheugen voor gezichten ver zekerde de huisbaas. 't Is haast ongelooflyk zei de bewoner oDgerust. Ik ben er I juichte de huisbaas. Gisterenavond zag ik haar b(j den in het hoogste, in waarheid, in liefde, in godsvrucht. Wat mij het meest trof was de veiligheid van de duif, terwijl zij schijnbaar het onveiligste plekje had opgezocht. Is dat ook niet zoo met oprechtheid Men zegt altijd dat oprechtheid onmogelijk is. Zonder veinzerij en bedrog meenen velen geen stap te kunnen doen of zij loopen gevaar. Men denkt zichzelf en de menschen te zullen kwetsen, als men eenvou dig de hooge roeping volgt, die ons gesteld is. Zoo dreigen den oprechte van alle kanten de ge varen, precies zooals de duif dreigt opgejaagd of vertrapt te worden onder de massa men schen, die hun eigen doel volgen. Maar zijn die gevaren inderdaad zoo groot? We hebben meest achteraf zoo'n spijt als we aan leugenachtigheid hebben toege geven. Dan komen de handen die ons grijpen en de voeten die ons trappen en we zien geen kans in onze onrust om ze te ontgaan. Oprechtheid doet veilig gaan in al het wereldrumoer. Dat is de groote zegen der oprecht heid; het is „het licht dat voor den oprechte gezaaid wordt." Wie oprecht is als de duiven komt in deze wereld waar hij wezen moet en doet de machtig ste beweging voor zich wijken. Dr. v. D. Rijbewijzen. Vanwege het Provinciaal Be stuur schrijft men In de afgeloopen week zijn bij den Commissaris der Koningin een vrij groot aantal aanvragen ingekomen om uitreiking van een rijbewijs naar de nieuwe voor schriften. Daartegen moest be zwaar gemaakt worden. De ver wisseling van de oude rijbewij zen tegen nieuwe, moet, naar een vast systeem plaatshebben. Wat belanghebbenden moeten doen en op welk tijdstip, zal tijdig en dui delijk worden aangegeven in de pers en door bemiddeling der buurmaD. Gek liet hij er wantrouwend op volgen. De benedenbuurman zei me ook el, dat het zijn schoonmoeder was! De bewoner werd vuurrood. Hoe kan dat drong de huis baas aau. Zyn vrouw en mijn vrouw zijn zustersloog de bewoner, die paars werd. En dat heb je me Dooit eerder verteld I riep de huisbaas. Ik loop niet met mijn familie te koop loog de bewoner, die groen geworden was. Je bent een grappige kerel zei de huisbaas joviaal en hij vertrok. De gelukkige vader vloog naar de telefoon. Dubbel elf riep hy Hallo Is u het Hallo Wat is er gistereuavoDd by u gebeurd Ja, u kunt my vertrouwen. Wy hebben vanavond een zoon ge kregen!... En u Esn dochter Gefeliciteerd 1... Ja. »Hy« was hier... «Hij* vroeg naar haar,.. Ik zei «hem* dat ze myn schoon moeder was... Onze vrouweD zyn zusters, ziet nHallo?.., Wat zegt u?... De bovenbuurman ook al Hallo De volgende week Zy kan zyn zuster Bye, openbare besturen. Er kan nu nog slechts van gezegd worden, dat de verwisseling zal geschie den in de volgorde, waarin de vroegere rijbewijzen zijn uitge reikt in de eerste dagen van November a.s. komen dus aan de beurt zij, die in de eerste jaren der oude wet, b.v. 1906, 1907, 1908, 1909, misschien meer, mis schien minder, dat hangt van de hoeveelheid der gegadigden af, een rijbewijs ontvingen dan de volgende jarenhet laatst, dus tegen het einde der periode van 8 maanden, zij die in 1924 en 1925 (tot 1 Nov.) rijbewijzen ont vingen; na 1 juli 1928 succes sievelijk zij, die na 1 November 1925 in het bezit van een rijbe wijs kwamen, later wordt dit alles nauwkeuriger medegedeeld. Men zende dus nu geene aan vragen in dit houdt de werk zaamheden ter Griffie noodeloos op en noodzaakt tot correspon dentie, die vermeden moet en kan worden. Bovendien loopt het dan spaak met de genees kundige verklaringen, die immers moeten zijn afgegeven naar aan leiding van een onderzoek, dat niet vroeger dan 14 dagen vóór de aanvrage mag hebben plaats gehad de aanvragen immers, die nu komen, kunnen op de nieuwe wet niet steunen er is nog geen nieuwe wet. Zij, die in de eerste week van November 1927 hun nieuwe rij bewijs willen ontvangen, moeten dus eene geneeskundige verkla ring bij hun aanvrage overleggen, die moet zijn afgegeven in de laatste week van October 1927, niet eerderdie voor de tweede week van November in aanmer king komen, voegen bij hunne aanvrage een geneeskundige ver klaring, niet ouder dan een der dagen van begin November, enz. Laat men zorgen, dat die aan vragen volkomen in orde zijn. Aan de ontijdig ontvangen en dus weder teruggezonden aan vragen, waarop zoo straks ge doeld werd, ontbrak nog al het een en ander. De geneeskundige verklaring dat komt beter met den leeftijd uit. Begrepen?... Juist: onze vrouwen, die zusters zjjD, zijn bovenbuurmans Dichten, waot de moeder van de zusters, die oDse vrouwen zijn, is de zuster van den bovenbuurman... Hallo?.. Dank u! Dank ui... Tot ziens!' Meer dan 25 jaar lang oefende in Mena (Staat Arkansas) de nu 70 jarige dr. Mayfield tot alge- meene tevredenheid van zyn medeburgers de artspractijk uit. Het geschiedde onlangs, 'dat de dokter zwaar ziek werd en vol gens de meening vaD geraad pleegde geneesheeren geopereerd zou moeten worden. Dr. Mayfield verzette zich aanvankelijk met band en tand tegen de operatie, maar moest tenslotte toegeven. Da collega's waren verbaasd toen zij tot de ontdekking kwamen, dat de dokter een dokteres was. Nadat de oude dame haar geheim ontdekt zag, verklaarde zy dat het geen zin meer had om over de reden te zwygen, die haar tot deze transformatie genoodzaakt had. Zy vertelde dat zij als klein meisje reeds door haar ouders gedwongen was zich voor een Joagen uit te geven, teneinde in b.v. was bij geen enkele aanvra ge goed. Zij moeten volgens de wet luiden ais volgt „De ongergeteekende (naam en „voorletters), arts te (woonplaats) „verklaart bij een onderzoek, in- „gesteld op (datum), bij (naam, „en voornamen van den aanvra ger) te (woonplaats van den aan- „vrager), geen Iichaams- of ziels gebreken te hebben waargeno- „men, welke dezen zouden kun- „nen beletten een motorrijtuig „naar behooren te besturen." Deze bepaling is strikt, zoodat foutieve verklaringen het gevaar medebrengen dat de aanvraag eengen tijd buiten behandeling blijft. De juist gedane aanvra gen gaan voor. Vervolgens denke men er aan, dat twee welgelijkende portretten moeten dragen aan de achterzijde en ongeveer 3 c.M. bij 5 c.M. groot moeten zijn, met de ver klaring, dat de foto die van den aanvrager is. Ook hadden sommigen ver zuimd mede te deelen, welk rij bewijs verlangd werd er zijn er 3A, B. en CA is voor mo torrijtuigen op meer dan 2 wie len, B is voor motorrijtuigen op 2 wielen, C is voor motorrijtui gen op twee wielen, waarmede geen grootere snelheid kan wor den bereikt dan van 30 K.M. per uur. Hofbericht. H.M. de Koningin-Moeder heeft haar zomerverblijf ten paleize Soestdijk beëindigd, en is naar Utrecht vertrokken om haar voor genomen reis naar Duitschland te aanvaarden. Bescherming of niet. In de Amsterdamsche Kamer van Koophandel heeft de heer Ch. E. Boissevain het onbegrijpelijk genoemd, dat de Regeering, na kennis genomen te hebben van de aanbevelingen der Economi sche Conferentie, na uitdrukkelijk haar volledige instemming daar mede te hebben betuigd^ en na ei in de Troonrede op gewezen te hebben, dat Nederland niet anders deed dan de door de Eco- het genot te komen vaD een erfenis, die alleen de familie Mayfield ten deel zou vallen, wanneer er een mannelijke na komeling zou zyD. Zeventig jaar laDg ongeveer heeft deze dame het grooie geheim bewaard. Het is allerminst een onhoffelijkheid te beweren, dat daarmee het wereldrecord «zwjjgen voor vrou welijke juniores en seniores< voor het verleden, heden en toekomst op naam blylt van de vrouw, die er letterlijk voor uit kwam... dat zy de broek aaD had. De kleinigheden des levens. «De manneDf, riep de spreek ster op de vergadering van huis vrouwen uit, »de maonen gaan uit van de meening, dat het grootste deel van den levensarbeid op hun schouders rust 6d dat wh een betrekkelijk gemakkelijk be staan hebben. Als ze maar eens konden beseffen, hoeveel last en moeilijkheden juist de «kleinig heden* des levens kunen ver oorzaken.* «Volmaakt mee eens*, zei een meneer in de zaal, «daar weet ik over mee te praten. M'n huis vind ik met gemak, als ik 's nachts wat laat ben, maar het sleutelgat,.. ÖQU|..,«

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1