Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. de wijziging van de provinciale wet, ingediend in dezelfde Zomer- zitting. De zitting zal 11.15 aanvangen. Ketelaar 30 jaar Kamerlid. In een bijeenkomst van de Vrijz. Dem. Vereeniging te Am sterdam is de heer Ketelaar gehul digd in verband met het feit dat hij 30 jaar geleden werd gekozen tot lid der Tweede Kamer en daarna voortdurend in dat lichaam zitting had. 27 September 1927. er P C Filius, gemeente- AXEL De h opzichter alhier, is benoemd tot dijk opzichter voor het Water schap Alblasserwaard met Arkel, benevens de Zouw en Vijfheeren landen, met standplaats Heukelum (bij Gorinchem). Aanbesteding. De vorige week had bij dhr. H. Dieleman-Koole alhier ten overstaan van dhr. A. P. Wisse, architect te Zaamslag, de aanbe steding plaats voor een te bou wen landbouwschuur metvarkens hok op de Axelsche Sassing ten behoeve van dhr. D. Dekker waarvoor ingeschreven werd als volgt Metselwerk. J A. Lensen f 4654, P. Kaas, Sas van Gent f4406, A. van 't Hoff f4120, A. J. van Minnen, Neuzen f4070, P. de Rooij, Stoppeldijk f 4000, P. de jonge f 3800, A. van Sabben f 3740, Jac. Houg f3674, A. Lambert f3545 en J. en M. Scheele, Neuzen f3200 (gegund). Timmerwerk. P. Hamelink» Hoek f3522, M. van Doeselaar f 3395, J. Asselman, Sas van Gent f 3245, C. van Schoot, Lamswaar- de f3200, H. van Luijk f3192, K. Dieleman, Zaamslag f 3000, A. J. van Minnen, vnd. f2960, A. van 't Hoff f2740, J. Matthijsen, Graauw f2700, W. Vercouteren f 2675, A. P. Butler f 2647, A van Sabben f 2640, D. P. Bastinck f 2597, J. de Waal en A. de Kever, Hontenisse f2397 (gegund) Ijzerwerk. H. K. Markusse, Zaamslag f554, I. Butler, Neuzen f530, A. Maas f429.50, G. P Vlaander f426 en H. E. de Puij, Sluiskil f424 (gegund) Lood- en zinkwerk. M. Wieland, Hoek f 990, J. M. de Zeeuw, Zaamslag f975, J. Kool, Neuzen f 966, Gebr. van Rijn f 943,50 en P. Deij f873 (gegund). Schilderwerk. Ph. A. Knieriem f 186.50, A D. Kaijser, Zaamslag f 181, J. P. van Rijn f 162.50, H. J. Harte f 161 en M. W. Visscher f115 (gegund). Massa. A. van Sabben f7960, De Waal en de Kever f7280 en C. H. H. Wisse, Zaamslag f 7240 De personen bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. Gevaarlijke bocht. Komend uit de Zeestraat in de Weststraat, nam een motorrij der, wegens een naderend voer vlas de bocht te groot, zoodat hij in het portaal van een café terecht kwam. Met een irigedrukt paneel en gebogen stuur liep het ongeval af. Tot onderwijzers aan d Avond-vakteekenschool, uitgaand van de vereeniging „Ambachts belang" alhier zijn herbenoemd de heeren P. C. Filius, J. J. Hoebé, D. J. van Houte en J. R. de jonge, allen te Axel, terwijl de heer Hoebé weer belast werd met de algeheele leiding. Sluiskil. Zatermiddag liep het Engelsche stoomschip „Faholt", komende van Ter Neuzen men zegt door het defect raken der stuur inrichting op het vaste ge deelte der spoorbrug, aan den linker kanaaloever. Hierdoor werd dit gedeelte der brug een Meter van zijn plaats geschoven, met versplintering van den houten vloer op de brug en algeheele overbuiging van dit eind spoor. Door deze aanvaring is de trei nenloop Gent—Neuzen gestremd en moéten de passagiers voor de brug uitstappen en via de weeg brug aan de overzijde van het kanaal in een andere trein over stappen. Gezien de nogal belang rijke schade, zal het.verkeer op deze lijn enkele dagen op deze wijze moeten geschieden. ZK." Als gesignaleerd in het Alge meen Politieblad werd door de maréchaussée uit Axel te Zuid- dorpe aangehouden zekere V. uit Winckel, die nog iets met Vrouwe Justitia te vereffenen had. Na het storten van een boete werd hij weer vrijgelaten. In de Memorie van Toe lichting tot de Marinebegrooting wordt o.a. opgemerkt: Door den commissaris van het loodswezen, tevens ontvanger de loodsgelden te Ter Neuzen, wordt een door tusschenkomst van het Departement van Financiën ge huurd huis bewoond, omdat ge noemde ambtenaar des tijds geen woning kon verkrijgen. Het huis is evenwel gelegen tegenover het gebouw van het loodswezen, het geen den dienst niet ten goede komt. In Ter Neuzen toch is het, ook met het oog op de con currentie van het Belgisch loods wezen en de particuliere lood sen meer nog dan in andere standplaatsen voor den dienst van groot belang, dat de Com missaris bij het loodskantoor woont. Daarom is nagegaan o het tegenwoordige gebouw van het loodswezen zoodanig zou kunnen worden verbouwd, dat het tevens tot woning van den Commissaris zou kunnen dienen De aanvraag op deze begrooting van een bedrag van f 7700 is de uitslag van het onderzoek. Voor de gehuurde Commissariswoning wordt f650 per jaar betaald. Voor Philippine. Aan de memorie van toelich ting tot de begrooting van Water staat 1928 is nog het volgende ontleend De ondervinding heeft geleerd dat het op diepte houden van het havenkanaal van Philippine, in dien het baggerwerk, zooals ge bruikelijk is, wordt aanbesteed, zeer duur is. De oorzaak hiervan is gelegen in de omstandigheid, dat de uitbaggering geheel door handkracht geschiedt, aangezien voor machinale uitvoering van het baggerwerk ter plaatse een bijzonder soort baggermateriaal wordt vereischt, waarover blijk baar geen aannemer beschikt. Het op diepte houden van het havenkanaal aan de Isabellasluis geschiedt vanwege het Departe ment van Financiën eveneens met handkracht. Derhalve is overwogen, of be langrijke bezuiniging zou kunnen worden verkregen voor gemeen schappelijke rekening van de bei de Departementen een voor dit soort werk geschikt baggermo lentje aan te schaffen en het baggerwerk daarmede in eigen beheer te doen geschieden. De Minister en zijn ambtgenoot van Financiën hebben gemeend deze vraag bevestigend te moeten be antwoorden. De kosten voor aan koop van het molentje worden geraamd op plm. f 37.000. In ver band met het aan beide kanalen te verrichten baggerwerk zal het vijf achtste gedeelte der kosten moeten worden gebracht ten laste van het Departement van Finan ciën, het drie achtste gedeelte van dat van Waterstaat. Voor laatstgenoemd Departement zal dus moeten worden gerekend op een bedrag van f 14.000. Het in de bedoeling den aan koop van het molentje in 1928 te doen plaats hebben en dit ge durende 1929 alleen te doen werken in het havenkanaal van da Isabellasluis, aangezien het baggerwerk in het kanaal van Philippine nog is aanbesteed. In 1930 zal ook met het machinaal uitvoeren van het baggerwerk in laatstgenoemd kanaal kunnen worden aangevangen. Voor de uitzending naar Indië is bestemd de heer D. Koster te IJzendijke onderwijzer 2de klasse bij het openbaar lager onderwijs. Sportnieuws. Zondag speelde Axel II te Hulst tegen Hulst II. Onze stadge- nooten wonnen dezen wedstrijd met 4—2. De competitie's van den Zeeuwschen Voetbalbond, waar aan de V. V. Axel met 2 elftallen zal deelnemen, zullen waarschijn lijk 9 October a.s. beginnen. Arroud. Rechtbank te Riddelbug In de zitting van 23 Septem ber j.l. werd de volgende zaak behandeld M. B30 j huisvr. van A. d. B., wonende te Ossenisse, werd ten laste gelegd, dat zij op 20 Juni j.l. te Ossenisse opzettelijk een elftal kuikens, toebehoorende aan C. Reijns, heeft gedood, door onder het voer dier kuikens be schuit met rattenkruid te mengen, waarvan de kuikens hebben ge geten waarna zij zijn gestorven. Eisch f40 boete of 40 dagen hechtenis. Door bovengenoemde recht bank is failliet verklaard: C. Kesbeke, bakker te Terneu- zen rechter-commissaris mr. Th. Portheine. Curator mr. J. Adri- aanse te Middelburg. Het faillissement van J. Elfrink, timmerman te Neuzen is geëin digd wegens in kracht van ge wijde gegane uitdeelingslijst. Veetentoonstelling in 1928. Rijkssteun wordt onontbeer lijk geacht. In het jaar 1928 als in ver band met de O-ympiade een groot aantal vreemdelingen in ons land is te verwachten, zal, zooals reeds werd gemeld, een Nationale tentoonstelling van paarden, rund- en kleinvee wor den gehouden. Het spreekt van zelf, dat deze tentoonstelling als demonstratie van wat in ons land op het gebied van paarden- en veefokkerij is bereikt, voor onzen landbouw van groote be- teekenis zal worden en er veel toe zal bijdragen, om als gevolg van de aanschouwing dier ten toonstelling door buitenlanders de betrekkingen tusschen den Nederlandscben en den buiten- landschen landbouw te begunsti gen. Bij de voorbereiding van de tentoonstelling is echter geble ken, dat de raming van de totaal- kosten een zoo groot bedrag geef', dat het voor de deelnemende organisaties, hoewel bijna alle stamboekvereenigingen haar me dewerking hebben toegezegd, niet mogelijk zal zijn zonder Re geeringssteuu do tentoonstelling te orgaoiseeren. Daarom is gemeend, dat met het oog op het groote belang, dat de tentoonstelling voor den Nederlandschen landbouw zal hebben, die steun niet moet worden onthouden. Daarvoor zal vermoedelijk een bedrag van f30.000 noodig zijn als garautiepost, zijnde dit het bedrag, dat van Rykswege ten hoogste zal worden .bijgedragen tot dekking van een eventueel geldelijk tekort op de onderne ming. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd dit bedrag bij de eup- pletoire begrooting aan te vra gen voor zoover zulks noodig zoude zijn. Stand der Landbouwgewassen op 21 Sept Het hieronder volgend overzicht betreffende den stand der land bouwgewassen op 21 September 1927 en de oogstresultaten, met de vroegere gewassen verkregen, is onder medewerking der itijkslandbouwconsulenten, sa mengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten der directie van den Landbouw en door het Koninklijk Neder- andsch Meteorologisch Instituut Zooals uit de in 1927 reeds verschenen oogstberichten is ge bleken, waren de voornaamste groeimaanden voor de ontwik keling der meeste gewassen Diet gunstig. Omtrent de gewassen, welke by het verschijnen van het vo rige oogstbericht nog niet geoogst waren, kan bet volgende worden gemeld Tarwe. De opbrengst is goed tot zeer goed in Limburg, goed in Noord-Holland en Noord Bra bant, vrij goed tot goed in Gel derland en Zuid Holland, vry goed in Zeeland, Utrecht, Over ijssel en Friesland, en matig in Groningen. In vele streken heeft de kwaliteit der tarwe ernstig geleden door schot, gevolg van bet slecht oogstweer. Uit Gro ningen wordt gemeld, dat som mige monsters meer dan 50 pet. schot bevatte. Haver. De haver leverde een goed gewas en gaf hoop op een zeer goeden oogst. Het weer was voor het oogsten der late haver echter zeer ongunstig. Een goede oogst werd nochtans verkregen in Groningen, Gelder land, Utrecht, Noord-Holland, Zeeland en Limburg; in Fries land, Drenthe en Noord Brabant was de opbrengst vrij goed tot goed en in Noordelijk Gelderland en Overijsel vrij goed. De kwa liteit van dit graan heeft ook in vele gevallen aanmerkelijk ge leden. Boekweit levert een matigen tot vrij goeden oogst. Boonen. De opbrengst der veldooonen zijn goed in Gro ningen en Limbnrg, vry goed Friesland, Gelderland, Utrecht en Noord-Holland, matig tot vrij goed in Zuid-Holland en Zeeland. Erwten. De kwaliteit der erw ten is zeer sterk uiteenloopend de opbrengst is goed in Limburg, vrij goed in Groningen, Utrecht en Noord-Holland, matig tot vrij goed in Gelderland, Zuid Hol land en Noord Brabant, matig :n Friesland en vrij slecht in Zee land. Bruine boonen ondervinden zeer groote moeilijkheden bij den oogst; de opbrengst is vrij slecht tot matig in Zeeland, matig in Zuid Holland en Noord Brabant en vrij goed in Noord-Holland. Kanariezaad is goed, met uit zondering voor Noord Brabant, waar het gewas vrij goed is. Blauwmaanzaad staat matig in Zeeland en Groningen en vrij goed in de andere provinciën, waar het gewas van beteekenis is. Klaverzaad staat slecht in Friesland, vrij slecht in Gronin gen en Limburg en matig tot vrij slecht in Noord Brabant. Spinaziezaad staat vrij slecht in Groningen en Friesland en vrij goed in Noord Holland, Zuid Holland en Westelijk Noord Brabant. Suikerbietenzaad vertoont een zeer uiteenloopenden stand deze is zeer goed tot goed in Gronin geD, matig in Frieslaud en vrij goed in Noord Holland en Noor delijk Zuid Holland. Tabak staat vrij goed in Gel derland en goed in Utrecbt. Aardappelen. De opbrengst der aardappelen is vrij goed tot goed in Limburg, vrij goed Friesland, waar echter 10 tot 60 pCt. dor knollen door ziekte is aangetast, en Overijsel, matig tot vrij goed in Zuid Holland (waar de hoeveelheid rotte 40 50 pet. beloopt) en Noord Bra bant en matig in Groningen, Drenthe, Gelderland, Utrecht, Noord Holland en Zeelandin deze laatste provincie komen gevallen voor, waarbij tot zelfs 80 pet. der knollen zijn bedor- van. De opbrengst der fabrieks aardappelen is matig, daar ook hierbij veel zieke knollen voor komen. Het zetmeelgehalte is boven verwachting goed. Suikerbieten. Met uitzonde ring van Groningen, Friesland, Zuidelijk Gelderland en Noord Brabant, waar de stand matig is, staan de suikerbieten vrij goed. Voederbieten. De stand der voederbieten is over het algp- meen iets beter dan die der sui kerbieten. Uien leveren een vrij goeden oogst, met uitzondering van Lim burg, waar het gewas matig was. Chichorei staat vrij goed tot goed in Zuid Holland en vry goed in Friesland en Zeeland. Koolrapen staan goed in Fries land, Overysel en Zuid Holland, vry goed tot goed in Groningen en Drenthe vrij goed in Utrecht, Zeeland en Limburg en matig in Gelderland en Noord Brabant. Paardepeen vertoont over het algemeen een vrij goeden staöd, in Zuid Holland staat het gewas goed. De nagewassen herfstknollen en spurrie staan matig tot vrij goed. ude klaver heeft een nor malen stand. Jonge klaver. Ofschoon door de groote boeveelheid stroo van de dekvrucht de jonge klaver hier en daar geleden heetr, is de stand toch vry goed tot goed. Grasland. Op de zand- en kleigronden is de stand van het grasland goed, op de veengron den vrij goed. Het natte weer is echter oorzaak, dat daar veel gras verloren gaat en het vee aan de zode ernstig schade toe brengt. Zaterdagavond is te Zierikzee afgebrand de sigarenfabriek .Bor neo" van de firma Wijsman en Van Loon. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blus- schen niet te denken viel, zoodat alles wat zich aan tabak, sigaren enz. in de fabriek bevond, een prooi der vlammen werd. De brandweer moest zich dan ook bepalen tot het beschermen der belendende gebouwen, zoodat de schilderswerkplaats en woning daaraan grenzende en welk per ceel aan de achterzijde reeds be gon te branden, behouden bleef, doch veel waterschade opliep. M. Crt. Jongens, past op Bij Loosduinen is een droevig ongeluk gebeurd. De 8-jarige T. T. was achter op een vracht wagen gesprongen. Een auto reed met vrij groote snelheid den vrachtwagen van achteren aan. Het knaapje raakte bekneld tus schen den wagen en de auto. De chauffeur stopte dadelyk en de jongen had nog juist kracht genoeg om zich van den wagen te laten vallen en enkele passen te loopen naar den kant van den weg. Daar zakte hij ineen eD even later was hij dood. Hij had zeer zware inwendige kneuzingen bekomen. De auto is in beslag genomen en tegen den chauffeur proces verbaal opgemaakt. Communistische Studenten. Men meldt uit den Haag Donderdagnacht zijn te Am sterdam, Leiden en Den Haag door politie en justitie invallen gedaan in woningen van onder scheiden Idonesische studenten, die verdacht worden betrokken te zijn bij het communistisch complot, dat eenigen tijd gele den werd ontdekt en terzake waarvan toen reeds eenige arre staties plaats hadden, met het gevolg, dat thans verschillende schrifturen in beslag werden ge nomen. Vrijdagmorgen vroeg badden verschillende arrestaties plaats. Wapens zyn niet gevonden. Op het stationsemplacement te 's Hertogenbosch is Zaterdag eeu rangeerder door een trein gegrepen, 's Middags is de on gelukkige overleden. Hij was gehuwd en had vele kinderen. Nadat gebleken was, dat al eenigen tijd aan den kant van het Apeldoornsche kanaal te Laag Soeren een damesmantel lag, is daar ter plaatse door de politie gedregd en werd na eeni gen tijd het lijk gevonden van de 19-jarige dienstbode G. P. uit Dieren. Het meisje was 'a mor gens voor een boodschap uit haar dienst vertrokken en is door onbekende oorzaak te water ge raakt. Ze wist den weg. Bejaarde dame Vraag je je man nooit om geld Jonge vrouw i O, nee, dat hoef ik nooit. Myn man slaapt zoo vast,

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2