Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. 40 graden koors, of 4-0. No. 50 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Ééndagsvliegen. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. Zooals gebruikelijk, zijn de beide Kamers der Staten-Generaal in de week van de opening der nieuwe zitting in eenige vergade ringen bijeen gekomen, hoofd zakelijk tot het regelen van eenige huishoudelijke aangelegenheden. Veel beteekenis hebben de samen komsten gewoonlijk niet. De Eerste Kamer stelt daarin het antwoord samen, dat zij op de Troonrede wenscht te geven en dat nooit iets anders is dan een zuivere weerklank op hetgeen in bedoeld stuk is gezegd. Toch was er nog eenig debat. Het ging over het antwoord op de zinsnede uit de Troonrede, waarin werd gezegd, dat de onlusten in Indië aan het eigen Indische volksleven vreemd zijn. De com missie van redactie van het ant woord wilde hierop slechts ant woorden, dat men van deze mededeeling met voldoening ken nis had genomen. De heer Molt maker teekende hiertegen namens de sociaal-democratische Kamer leden protest aan. Een tweede klacht van denzelfden spreker was, dat de afdeelingen zeer slecht bezocht waren en dat in zijne afdeeling zelfs de rapporteur ontbrak, zoodat zijn bezwaar niet was overgebracht en hij dit daar om in de openbare zitting moest uiten. Nadat de heer Van Embden namens de commissie van redactie had verklaard, dat het antwoord slechts eene beleefdheid tegen over de Koningin beteekent en dat daarin dus geen politiek mag worden betrokken en eenige der andere rapporteurs hadden mede gedeeld, dat hunne afdeelingen goed bezocht waren, werd het adres van antwoord aangenomen. De Tweede Kamer, heeft die beantwoording reeds sedert vele jaren afgeschaft, en had slechts verschillende benoemingen en regeling van werkzaamheden op haar program. In de eerste plaats het opmaken van eene nominatie voor voorzitter. Gelijk mocht Juffrouw Roos trok de deur van mijn spreekkamer wel eeD beetje te hard achter zieh dicht. Nu kan het natuurlijk onwille keurig gebeuren, dat een deur wat hard achter je dichtvalt maar in dit gevalwas er opzet, was er een dichtsmijten met voorbedachten rade, want juffrouw Roos was nydig. Nijdig op my. Omdat ik haar iets ont nomen had waarmee ze te geuren placht Het geval lag zóóeen maand geleden zoowat, had juffrouw Roos longontsteking gehad. Met de daarbij behoorende hooge tempe ratuur. Eu aangezien we in een tijd leven, waarin alles wordt blootgelegd, was aan juffrouw Roos verteld, dat ze dagen lang een temperatuur van 40 graden gehad had. Het was de manier waarop haar dat verteld was ge weest, die haar had doeo gevoe len van begrijpen was geen sprake want ze zou met 60 gra» den ook genoegen genomen heb- worden verwacht, kreeg de heer Ruys de Beerenbrouck ook nu bij eerste stemming eene klinken de meerderheid voor de eerste plaats, zoodat hij spoedig door de Koningin tot voorzitter kon worden benoemd. De beide an dere plaatsen op de voordracht werden weder toegewezen aan de heeren dr. De Visser en Schaper, zoodat deze als le en 2e ondervoorzitter den president bij afwezigheid moeten vervangen. Verder benoemde de Tweede Kamer eenige commissies en de voorzitters van de afdeelingen en werden eenige interpellaties aan gekondigd. Het spel kan dus nu beginnen en op 18 October zal men weder in openbare vergade ring bijeenkomen Dan zal o.m. worden behandeld de interpellatie van den heer L. de Visser, be treffende de veroordeelingen en interneeringen in Indië. Tegen het I)cp. van defensie. Aan de Eerste Kamer is een pleidooi tegen de samenvoeging van de departementen van Marine en van Oorlog gericht in een adres onderteekend door een aan tal personen van naam, onder wie gep. luit.-generaal H. N. A. Swart, oud-vice-president van den Raad van Ned.-lndiëP. J. de Kanter, oud-lid der Tweede Kamergep. generaal C. J. Snij ders,oud-opperbevelhebberprof. dr. E. Moresco, oud-vice-presi dent van den Raad van Ned.- lndiëprof. mr. M. W. F. Treub, oud-minister van financiën, voor zitter van xlen Ondernemersraad van Ned.-lndiëM. C. Koning, directeur van de Stoomvaart maatschappij NederlandH. M. van Bemmelen, voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging Onze vlootgepens. luitenant-generaal M. D. A. Forbes Wels, oud-chef van den generalen stafR. Zuij- derhoff, lid van de Alg. Reken kamer, voorzitter van Oost- en West; vice-admiraal C. Fock, oud-commandant der Marine te Helder en prof. dr. F. C. Gerret- son, te Utrecht. Adr. vesligen o.a. de aandacht ben dat dat iets heel ergs was geweest. Onmiddellijk had ze al weer geroeid, dat de juffrouw, die naast haar lag op de zaal lang niet zoo'n belangrijke patiën te was als zy, juffrouw Roos. Ze baalde niet eens, die juffrouw, de negen en dertig en dus was ze onbeduidend in vergelijking met iemand van boven da veertig graden »koors« zooals ze die gra den gedoopt had. Zoo hadden die veertig graden zich lekkertjes een nestje ge maakt in de hersens van juffrouw Roos, waar plaats genoeg was en van waaruit ze door voornaam- blauwachtige vensterruiten naar buiten keken om de aandacht van wie voorbijgingen en vroe gen want waar juffrouw Roos maar even de gelegenheid toe zag al was het maar bij het tanden krygen van een van de kinderen vau een buurjuffrouw daar plaatste ze het verhaal van haar ziekgeweest zijn en tmensch ik had zeven dagen laDg, ochtend, middag en avond veertig graden koors*. Dat werd toch heusch op den duur een tikje vervelend voor de buurt en zoo langzamerhand was men begonnen er haar een beetje mee in 't ootje te nemen. op het feit dat de meerderheid, die zich in de Tweede Kamer voor 's ministers voorstellen ver klaarde, gevormd werd door hen, die meermalen verklaard hebben eenzijdige ontwapening voor te slaan, alsmede door degenen die, ten onrechte meenen, dat deze samenvoeging tot de door hen gewenschte bezuinigingzal leiden. Overtuigd, dat een goede ver dediging ter zee van ons koloniaal rijk een landsbelang is van de hoogste orde, zijn adr. van oor deel, dat bij een meerderheid verkregen door motieven, die zeker niet die der regeering, noch die van het overgrootste deel van het Nederlandsche volk zijn, elke waarborg ontbreekt dat de ge nomen beslissing werkelijk in 's lands belang is. Eenige honderden personen hebben door het plaatsen van hun handteekening hun instem ming met dit adres betuigd. Geen samenwerking. Naar de Resb. verneemt, is te 's-Gravenhage namens alle groote fracties een verklaring afgelegd, waarbij in scherpe woorden het optreden van den burgemeester tegenover den raad wordt gelaakt. Deze verklaring zou eindigen met de mededeeling, dat wanneer de houding van den heer Patijn niet verandert, een verdere samen werking tusschen burgemeester en raad onmogelijk wordt. Alleen de heer Duymaer van Twist heeft als voorzitter van de ant.-rev. raadsfractie pertinent ge weigerd aan eenig optreden tegen den burgemeester in deze mee te doen, ofschoon het juist de anti revolutionaire pers is geweest, die het meest krachtig heeft aan gedrongen bij den raad om zich tegenover de houding van den burgemeester te verweren. De heer Snoeck Henkemans zou als leider van de christelijk- historische fractie wel voor een optreden zijn geweest, maar had de verklaring liever in minder scherpe bewoordingen gezien. Nu de andere fracties daarvoor in de gegeven omstandigheden, ook na Eerst was men haar stiekum »juffrouw veertig graden koors* haan noemen, maar dat dreigde van wege de gerektheid geen levensduur te zullen hebben. En du was me daar een van die schelmen van buurjongens op de guitige gedachte gekomen om juffrouw Roos 4—0 te noemen hetgeen by de voetballende straat bengels een reusachtig succes had. Als er in de uitgerekte eento nige straat geen voetbal te zien was en juffrouw Roos, die haar leven alleen versleet, een kanne tje melk ging halen by den melk boer aan den overkant, dan werd er ergens 4—0 geroepen eD dan zag juffrouw Roos dien melk boer verholen lachen. Eindelijk had ze begrepen en was onmid dellijk gaan beklagen by de moe der van een dier voetballende jongens. Maar die had haar nu maar meteen eens de les gelezen gut mensch, zanik me niet an me kop, jy met je gekles ook van die veertig graden koors, dat be staat niet eens. En toen was dat mensch gaan lachen. Dat bestaat niet eensVer beeld je, zij, juffrouw Roos zou nooit 40 graden koors gehad heb ben. Het was om te lachen. En opeens was ze onbedaarlijk gaan wat vroeger reeds in deze is gedaan, niet te vinden waren, heeft de christelijk-historische fractie hoewel het optreden van den burgemeesterjafkeurend zich niet bij deze verklaring aan gesloten. Proeven voor het nieuwe rijbewijs Wat ongeveer geëischt wordt. Op sommige plaatsen is een begin gemaakt met de vaardig- heidsproeven ter verkrijging van het nieuwe rijbewijs voor bestuur ders van motorrijtuigen. Wij willen belanghebbenden er nog eens op wijzen, dat hun wa gen goed in orde moet zijn. Wan neer de remmen niet voldoende werken wordt het examen niet afgenomen. Voor hen, die zullen worden opgeroepen, nog het volgende De adviseurs van het Centraal- Bureau voor de afgifte van be wijsstukken van rijvaardigheid zullen bij de beoordeeling van lien, die een proefrit afleggen, in het bijzonder letten op a. het correct (d. w. z. zonder schokken of stooten (wegrij den b. het vlug overschakelen van de eene in de volgende versnel lingen, zoowel versnellend als vertragend c. de bediening van de remor- ganen, zulks zoowel in rustig verkeer bij de normale rijproef, als ook op onverwachte order van den adviseur; d. h'et goed achteruitrijden (door automobilisten), zoowel in zoo verre dit noodig kan zijn bij verkeersopstoppingen, als b.v. bij het achteruit een garage in rijden e. het nemen van bochten naar rechts (met kleinen straal), het nemen van bochten naar links (met grooten straal); f. het tegemoet rijden en het voor bijrijden (inhalen) van andere verkeersmiddelen g. het correct en tijdig geven van verkeersteekens met de hand of met richtingaanwijzers lachen en zoo stonden die twee daar een allerdwaast laehtournooi te houden, dat al heel gauw in een klein vechtpartijtje doodliep. En nu was juffrouw Roos by me gekomen, want ze wou en ze zou nou weten of een mensch veertig graden koors kan hebbeD, ja, dan neen. En toen bekende ik, dat ze maar drie graden koorts gehad had. En daar zat ze voor me, als een levende mark, die van veer tig op drie gedaald is, neen naar beneden gestort is plotseling, in een afgrond van vernedering. Het was een ontgoocheling voor arme juffrouw Roos, een schande haar plotseling aangedaan. Als een statige luchtballon van veer tig zoomaar ineens ineen te schrompelen tot een armzalig velletje van drie Juffrouw Roos zweeg verbitterd. Ik zag 6D voelde dat ik wat goed te maken had en begon uit te leggen dat een temperatuur van 40 graden nog geen veertig graden koorts was en dat juffrouw Roos en ik, zooals we daar zaten en hoé zaten we er een lichaamstemperatuur hadden van 37 graden en Maar juffrouw Roos luisterde niet, Ze had met al die poespa# h. indien de proefrit niet in vol doende mate gelegenheid bood tot eene beoordeeling van aan- vrager's kennis van de regels van den weg, dien ter zake vragen te worden gesteld waar bij vooral in aanmerking komen de punten rechtshouden en zooveel mo gelijk op rechterweghelft blij ven links voorbijrijden niet afsnijden voorrang geven aan van rechts komend verkeer verkeersteekens Dit komt er dus op neer, dat een oordeel wordt gevormd over de aanwezigheid van kalm over leg, bij de besturing van het mo torrijtuig, technisch juist behan delen van de verschillende orga nen van het motorrijtuig voor zoover dit met de rijvaardigheid verband houdt (b.v. het goed remmen en het op de juiste wijze in- of uitschakelen van versnel lingen) en het rekening houden met andere weggebruikers (tijdig geven van signalen en opvolgen van de regels van den weg. Zui ver motortechnische bekwaam heden blijven bij de beoordeeling van de rijvaardigheid volkomen buiten beschouwing. Provinciale Staten. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland is aan H. M. de Koningin mach tiging gevraagd tot het bijeen roepen van de Provinciale Staten in buitengewone zitting op Woens dag 12 October. Het ligt in de bedoeling in die zitting te behandelen 1. Voorstel van Gedep Staten tot vaststelling van het provin ciaal wegenplan. 2. Mededeeling van Gedep. Staten inzake de motie van den heer Welleman c.s., betreffende de verkeersmiddelen in de pro vincie, ingediend in de j.l. Zomer- zitting. 3. Mededeeling van Gedep. Staten inzake de motie van den heer Adriaansen c.s., betreffende niks te maken, hoonde ze, terwyl ze opstond en als de zaak zeo gelegen was daD kon ze wel heengaan, maar ze wist wel terwyl ze me vinnig aanzag dat wanneer ze weer eens ziek werd, dat ze dan maar liever naar dat ziekenhuis van toen gong want met onmiskenbare minachting d&ór wisten ze wèl wat veertig graden koors wasen toen ging juffrouw Roos heen en toen had je dat met die arme deur van me. Arts. KIND.... Met je lieve, blauwe oogeD, Met je zoeten lach, Met dat mondje, dat ik toch zoo Gaarne kussen mag. Met je duizend lieve smoesjes En je zoet gevlei, Ben je toch zoo'n zonneschijntje En zoo'n troost voor my I Alle dagen alle nren Geef je nieuwe vreugd..., Alle dagen zijo gezegend Door jou bly'de jeugd Ja, je bent mijn zonneschijntje Ëu mijn grootste schat: Kind, wat zou mjjn leven wezen, Als ik JOU niet had I ROGIER,

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1