woordelijk om niet te zeggen een misdrijf zou zijn. Een forsch ingrijpen behoeft men van haar blijkbaar niet dade lijk te verwachten. Alles moet zijn tijd hebben. Doch één ding staat vasthet liberale laat-maar-waaienstelsel heeft afgedaan. De op econo misch gebied eenzijdig ontwapen de Staat der Nederlanden is wak ker geworden, heeft zich de oogen uitgewreven en is nu op zoek naar een vooral niet te scherp wapen om voor zijn welvaartspositie in deze verarmde wereld desnoods te vechten." De „Standaard" is niet te spreken over de onderwijspara- graaf wat betreft de mededeeling omtrent een w.o. tot vervroegde inwerkingtreding van het zeven de leerplichtjaar. Het voorstel strijdt tegen de toezegging van het Kabinet om politieke kwesties niet aan de orde te stellen. Voor den A. R. minister in dit ministerie moet het een onaangenaam gevoel zijn, dat de eenige afwijking, die op die toezegging gemaakt wordt, ten nadeele der A.-R. partij is." In de Troonrede ontbreekt de groote lijn, zegt de a.r. „Rotter dammer" men voelt niet, dat krachtig aangestuurd wordt op herstel der normale politieke verhoudingen en anderzijds blijkt de onmogelijkheid om van jaar tot jaar te blijven varen in de wateren der politieke neutraliteit". Het blad hoopt, dat de aan gekondigde evolutie van de straf wetgeving niet te ver van den anti-revolutionairen weg zal af dwalen, betreurt, dat niet van.de gelegenheid gebruik gemaakt wordt om „heel dien hatelijken rommel van den stemplicht op te ruimen", constateert dat het wetsontwerp inzake het zevende leerjaar niet in de neutrale zone van het Kabinet ligt en had ge wild, dat niet zoo angstvallig gezwegen ware over de geestelijke verzorging van Indië. Het „Volk" zegt in verband met de aangekondigde verlaging van de Inkomstenbelasting „Wij hebben aan die (belasting) wetten medegewerkt, voor zoover zij geen onrechtmatige bevoor deeling van de welgesteiden be- teekenden. De Regeering zal ons tegenover haar vinden, wanneer zij aan een ongemotiveerde ont lasting voor de bezittende klasse de voorkeur mocht geven boven sociale voorzieningen, waarvan de totstandkoming reeds te lang op zich heeft laten wachten. Men gebruike de noodzakelijkheid van kapitaalvorming niet als voor wendsel om maatregelen, in het belang der arbeidersklasse, achter wege te laten In verband met de Belgische paragraaf hoopt het blad, dat bij eventueele nieuwe besprekingen „ook de organisaties van belang hebbenden de gegevens zullen ontvangen, noodig om zich een oordeel over de zaken te vormen, en dat dan met dit oordeel ook rekening zal worden gehouden." Over de Indische paragraaf is het blad heelemaal niette spreken. „Dat de onlusten in Indië aan het eigen Indische volksleven vreemd zou zijn, is nonsens", aldus het „Volk". „De maat regelen, genomen om de bevol king te „beschermen" zijn leger- versterking, interneering en dood straf Ja, de cultureele- en wel- vaartspolitiek in Indië, wordt met kracht voortgezet „zooveel de geldelijke omstandigheden toe laten". Toch is cultureele en welvaartspolitiek het eenige mid del om de oorzaak van onlusten weg te nemen." De Millioenennota. Het dienstjaar '24 heeft voor den gewonen dienst een over schot opgeleverd van 2,6 millioen het dienstjaar '25 een van 44 millioen het dienstjaar '26 een van 56 millioen, dat is 50 mil lioen meer dan geraamd werd, waarvan 10 millioen door min dere uitgaven dan geraamd werd, Voor het dienstjaar '27 werd geraamd een overschot van 12 millioendit overschot zal ver minderen tot 2,8 millioen. Maar door de meerdere opbrengst der Rijksmiddelen zal de dienst wel met een grooter overschot sluiten Het eindcijfer der begrooting voor 1928 van gewone uitgaven is vrijwel gelijk aan dat van het loopende jaar, nl. 591,8 tegen 591 8 tegen 591 7 voor '27. Verlaging Belasting. Een voorstel tot verlaging der Rijks Inkomsten Belasting met ongeveer één vijfde wordt tege lijk met deze nota ingediend. De nota merkt daarover o.m. op Reeds meermalen heeft de mi nister als zijn meening uitgespro ken, dat de hoogte waartoe de belastingen en tarieven hier te lande zijn opgevoerd, één der voornaamste oorzaken is van de duurte van ons land en één der ernstige belemmeringen op den weg naar het economisch her stel. De toestand, waarin wij te dien aanzien een tijd lang ver keerd hebben, kan niet straffeloos op den langen duur bestendige blijven. Wat de spoorweg- en posttarieven betreft, is reeds in den loop van het vorige en van dit jaar achtereenvolgens eenige beterschap ingetreden. Ook met de belastingverlaging is een be scheiden begin gemaakt. Het is noodig te dezer zake een nieuwen stap te doen. Zonder twijfel is ook nu nog juist wat ten vorige jare verklaard werd dat de moeilijkheden, waarmede ondanks menig gunstig gegeven, ons land in economisch opzicht nog zoo veeDins te worstelen heeft, in den abnormaal hoogen belastingdruk voor een groot deel haar verklaring vinden. De re geering heeft zich dan ook ver plicht geacht, ernaar te streven, dat het accres der middelen in hoofdzaak voor belastingverlaging kon bestemd worden. Zij ziet hierin eenerzijds de onmisbare voorwaarde voor een duurzame herleving der welvaart, d.w.z. voor een doeltreffende, immers natuurlijke verruiming der werk gelegenheid, anderzijds het krach tigste en meest werkzame middel tot bestrijding van de belasting- vlucht, al kan deze daarnaast op andere wijze worden tegenge gaan. Voorzitter Tweede Kamer. Bij K. B. van 21 September no. 1 is tot voorzitter der Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoor dige zitting benoemd jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. AXEL, 23 September 1927. In de toel. tot de begrooting voor 1928 van het Departement van Waterstaat wordt o.a. het volgende gemeld Verbetering van den weg Sluis kilAxel—Kijkuit. De toestand van den Rijksweg Sluiskil—Axel Kijkuit laat voor een groot gedeelte te wenschen over. De breedte van de bestaande verharding wisselt tusschen 3 M. en 3.50 M., behoudens het weg- vak Sluiskil—Axelsche Sassing, waar 4 M. breedte wordt aange troffen. Deze breedten van den weg zijn niet voldoende te achten voor het verkeer. Tusschen de Axelsche Sassing en Axel wordt een keibestrating aangetroffen, die in de laatste jaren nagenoeg geheel vernieuwd is geworden. Voor hef overige is een steenslagverharding aan wezig. Voorgesteld wordt de verbete ring van den weg met steenslag verharding te doen geschieden. De verbetering van den ge- heelen weg volgens de boven ontwikkelde grondslagen is ge raamd op f140.000. Voor 1928 wordt als eerste gedeelte voor dit werk aangevraagd f60.000. De bijdrage aan de provincie Zeeland voor het door haar op de exploitatie van stoomboot diensten op de Westerschelde, met inbegrip van de stoomtram Hansweert—Vlake, te lijden ver lies is evenals op de vorige be grooting geraamd op f 157.000. Jubileum van Patrimonium. In verband met het gouden ju bileum van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimoni um", heeft te Utrecht in de Dom kerk een wijdingssamenkomst plaats gehad. Daar waren o.m. aanwezig oud minister Colijn, de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dr. H. T. s'Jacob de burgemeester van Utrecht dr. J P. Andreae en vele andere plaat selijke autoriteiten. Het woord werd gevoerd door de predikanten Martens van Se- venlioven, dr. Wieienga en Berk hoff. Door de plaatselijke afdeeling alhier was gezorgd, dat de ver schillende redevoeringen konden worden gevolgd in de Geref. kerk, althans zoovee! mogelijk. Door welwillende medewerking van dhr. Peeters alhier was in het gebouw een tijdelijke radio-instal latie met toestel aangebracht. Even voor het uur van aanvang werd door een tamelijk aantal belangstellenden het kerkgebouw betreden en sprak de voorzitter, de heer G. den Deurwaarder een kort woord als inleiding. Over het min of meer verstaan bare der redevoeringen liepen de meeningen uiteen, alnaar men min of meer verwijderd zat van den luidspreker. Het orgelspel aan het slot was zeer goed te volgen. Velen zaten ook thuis aan de radio de sprekers te Utrecht a2n te hooren. Rumoerige vergadering. Dinsdagavond werd alhier een vergadering gehouden van de afd. Axel van de S.DAP., welke een rumoerig karakter droeg. Geluk kig niet van dien aard, dat het publieke gezag of de overheid erdoor in gevaar kon komen. De revolutionaire ideëen waren thans onder broeders van hetzelfde huis heerschende en zonder op de zaak vooruit te loopen kunnen we zeggen, dat de gemoederen nog niet direct tot rust zullen zijn gekomen, daar een bericht, in de „Tern. Crt." gelanceerd over die vergadering door het afdelings bestuur minstens als onjuist wordt genoemd. Het was om die reden, dat we ons tot enkele bestuurs leden wendden en we nader werden ingelicht. De bedoelde vergadering dan was belegd, om een geschil, dat bestond tusschen de commissie van bijstand inzake raadszaken en het raadslid, den heer't Gilde, uit den weg te ruimen. In een motie werd uitgesproken, dat de houding van het raadslid der s. d. a. p. tegenover de plaatselijke organisatie afkeuring verdiende, wegens weigering van overleg met de commissie van bijstand. Deze motie, die nogal enkele krachttermen aan deze en gene ontlokte, werd aangenomen met 7 stemmen en 4 onthoudingen. Ter sprake kwam ook het weg blijven van dhr. 't Gilde van de vergadering te Terneuzen, ter be handeling van de motie inzake de waterleiding, elders in dit blad vermeld. Waar de leden meen den, dat dhr. 't Gilde geen ge motiveerde reden van afwezig heid kon opgeven, werd ook daarin zijn houding afgekeurd. Dhr. 't Gilde protesteerde heftig tegen de houding, die een deel der vergadering tegen hem aan nam en wenschte ten opzichte van de motie over de waterlei ding en de Z.V.W M zijn stand punt uitvoerig uiteen te zetten, en te amendeeren, hetgeen hem echter niet werd toegestaan, daar men meende, dat de behan deling der motie reeds Zon dag te Terneuzen had plaats ge had en dhr. 't G. toen dus daar voor gelegenheid had kunnen krijgen, maar hier ging het om die motie aan te nemen of niet. Met op 1 na alg stemmen werd met de motie eenstemmig betuigd. Na deze stemming werd aan dhr. 't Gilde nog gelegenheid ge geven om zijn standpunt als s. d a.p'ertegCnover de waterleiding, uiteen te zetten en zich over vroegere uitdrukkingen daarom trent nader te verklaren wat dhr. 't Gilde liever wenschte in een volgende vergadering, met het oog op het late uur. Toch drong de vergadering erop 2an, doch dhr. 't G. wei gerde dit in beknopten vorm te doen en ook omdat reeds enkelen de vergadering hadden verlaten. Vermelden we tenslotte nog, dat staande de verg. was gevraagd en toegestaan om de leiding voor deze vergadering in plaats van aan den voorzitter, aan een me delid op te dragen. Maar dit en de gansche loop der discussie's droegen ertoe bij, dat dhr.'t Gilde aan het eind der vergadering verklaarde -nu ook nooit weer den voorzittershamer in deze afdee ling te zullen hanteeren, en hij be dankte als bestuurslid. Hierna ging men uiteen. Van meer dan eene zijde wordt thans met belangstelling de vraag gesteld, hoe dat zal uitloopen, of dhr. 't Gilde onder deze om standigheden zijn raadszetel als vertegenwoordiger der afd. Axel van de S.D.A.P. zal handhaven, ja, dan neen. mede te werken aan ontbinding der Vennootschap, maar er toe mede te werken, dat er een waterleiding kwam vrij van cor ruptie en aan zoo laag mogelijk tarief. Tevens werd betreurd, dat bij de samenstelling van het bestuur der Z. V. W. M. geen overleg was gepleegd met de arbeiderspartij en zal alsnog ge tracht worden om in dat bestuur de S. D. A P. vertegenwoordigd te zien. Een motie werd vastgesteld, waarin een en ander wordt uit gesproken. Zij luidt als volgt: tn PATENTVERPAKKING BOBBY llchteBoai 25 cent black bird Mare bhog ts Naar de Midd. Crt. meldt, is de vrouw, die hier de vorige week liep te bedelen, onder „voorwendsel", dat ze wegens geloofsverandering tot armoe was gedoemd, door de politie inge rekend en ter beschikking van de justitie gesteld." Zij was afkomstig van Clinge. Ten gerieve van de be zoekers aan de kermis te Ter Neuzen zal de laatste tram van daar in plaats van 22,12 eerst om 23,30 u. (dus 's avonds half twaalf) van het station aldaar naar Zaamslag en Axel vertrekken. Te Biervliet is Dinsdagna middag een 3-jarig kind in een pot kokend water gevallen, en eenigen tijd daarna aan de be komen verwondingen overleden. St. Jansteen. Men deelt ons mede, dat het bericht van' de wethoudeisbenoe- ming in ons vorig nummer niet geheel juist is. Als le wethouder is nl. benoemd de heer G. de Buck, doch met dien verstande, dat bij ontstentenis van den burgemeester de heer C. M. Plasschaert als waarnemend bur gemeester zal optreden. Waar schijnlijk staat dat in verband met het feit, dat de heer Plas schaert op het dorp woont en de heer De Buck op Absdale. De wil des volks. Naar „Zei" meldt, wordt te IJzendijke van huis tot huis een lijst ter teekening aangeboden, om niet bij de waterleiding aan te sluiten. Dinsdagnamiddag ontstond er brand in de landbouwschuur van Van Dixhoorn, in de Dio- meedepolder, onder de gemeente Sluis. De schuur brandde ge heel af. De daarin geborgen oogst en veel landbouwhalm ging mede verloren. De oorzaak is vermoedelijk hooibroei. Alles was verzekerd. De Waterleiding. In een Zondag te Terneuzen gehouden vergadering van raads- eden, behoorende tot de S.D.A.P. in Zeeuwsch-Vlaanderen, is ge sproken over de houding, welke deze in hadden te nemen ten opzichte van de stichting der waterleiding, Naar we vernemen werd overeengekomen om niet Op deze vergadering was ook aanwezig de heer A. C. de Pauw, als lid van de vereen, van Soc. Raads- en Statenleden in Zeeland, doch niet aanwezig was de heer A. Th. 't Gilde, s. d. raadslid te Axel. Daar de heer 't Gilde deel uitmaakt van een comité tot ont binding van de Waterleiding- Maatschappij, werd zijn afwezig heid betreurd. Bij Kon. Besluit is aan jhr, mr. J. W. Quarles van Uffordi Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, verlof ver leend tot het aannemen van het De afd. Zeeland van de Vereeni- ging van Soc.-Dem. Raads- en Staten leden, in vergadering bijeen op Zondag 18 Sept. 1927 te Neuzen, welke vergadering is uitgeschreven voor de leden in Zeeuwsch-Vlaan- TAB A 20 ZEEPAARD »5 MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT deren en hunne plaatsvervangers ter bespreking van de kwestie der Z.- VI. Waterleiding van meening. dat een spoedige tot standkoming eener waterleiding voor Z.-VI. in het belang is van de ge heele bevolking van dit gewest en speciaal in dat der arbeidersklasse betreurende, dat niet reeds vanaf de eerste pogingen tot oprichting eener waterleiding-maatschappij, voe ling is gehouden met de arbeiders beweging, georganiseerd in S.D.A P. en N. V. V.; van meening, dat een waterleiding voor de geheele streek een gemeen schapsbelang is van oordeel, dat de gemeenten, welke in 1923 in beginsel besloten deel te nemen, thans moreel ver plicht zijn tot deelname in het op richtingskapitaal verder van oordeel, dat in het huidige stadium de verplichte aan sluiting kan aanvaard worden, als een middel om ook de meergegoe- den tot medewerking te brengen en daardoor de lasten voor de arbei dersklasse dragelijker te maken besluit 1. Binnen het raam van de thans bestaande N. V. Zeeuwsch-VI. Waterleiding-Mij., den strijd voort te zetten voor billijke tarieven voor arbeiders en kleine burgers. 2. Iedere gelegenheid aan te grijpen om meer invloed te krijgen op den gang van zaken, door aan te dringen op vertegenwoordiging der arbeiders in Raad van Bestuur, Raad van Commissarissen en ad- viseerende commissies, mede om daardoor eventueele corruptie des te beter te kunnen bestrijden. 3. De eisch te verdedigen van een Waterleiding van een geheele streek, als te zijn een gemeen schapsbelang van den eerste rang. 4. Bij verschil van meening zooveel mogelijk overleg te plegen, opdat gesloten kan worden opgetreden en de eenheid kan bewaard blijven, wat van het grootste belang is voor de propaganda van onze soc. beginselen in de naaste toekomst. 5. Deze motie ter kennis te brengen zoonoodig van de afwezige raads leden en tevens van de partijaf- deelingen in Z.-VI. met verzoek aan de afdeelingen zich over deze motie te willen uitspreken.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2