Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren. De verstrooide Schoolmeester 49 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Onze Gezondheid. Ééndagsvliegen. Waarom Rik Bette niet kreeg. Binnenland. JNO. r (Fa <5 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De medische wetenschap heeft in onzen tijd reusachtige vorderin gen gemaakt, zoowel in de ken nis der talrijke ziekten, die het menschdom bedreigen, als in het voorkomen daarvan door verschil lende maatregelen, zoowel per soonlijk als van overheidswege. De hygiëne, de zorg voor de volksgezondheid door reinheid, zorg voor het lichaam, gezond voedsel, lichaamsoefeningen, licht en lucht, heeft steeds meer de aandacht van deskundigen en leeken. Vereenigingen en instellingen, tot stand gekomen op particulier initiatief, werken sameii met de autoriteiten, gedreven door de erkenning van de waarheid, dat alleen in een gezond lichaam een gezonde ziel kan leven. De sport, meer en meer in goede richting geleid, werkt samen met de we tenschap. Talloos zijn de geschriften, wetenschappelijke en populaire, onder het volk verspreid, om pro paganda te maken voor gezond heidszorg, die zoowel materieel als moreel van het hoogste be lang is. Wij zouden honderden voor beelden kunnen noemen, maar willen daarmee onze lezers niet vermoeien. Ieder, die een weinig meeleeft met zijn tijd, kent ze zelf. Evenwel is het met de kennis van die zaken bij duizenden in den lande, zoowel in de groote steden als op de dorpen nog treurig gesteld. In de onmiddel lijke nabijheid van groote en voor treffelijke ziekeninrichtingen leven de menschen in stegen en slop pen voort in totale miskenning van de meest primitieve hygiëne in de buurt -van sanatoria, in „gezonde streken" van ons land heerschen op dit gebied nog mid- deleeuwsche toestanden. Bij kleine ongevallen staat men als met gebonden handen dwaze huismiddeltjes worden toegepast in gevallen, waar oogenblikkelijk verstandig en kalm ingrijpen dringend noodzakelijk is. Bij de steeds toenemende ongelukken langs den weg, veroorzaakt door of n—*- 't Had écht gebeurd kun nen zijn 1 Maar dichterlijke dorps schoolmeesters .eilacie 't Is 'n uitstervend ras eD..er ver dwijnt meer poëzie. Wat is er tégen, 't dorp Brug- gerkarspel, het nabije gehucht Sinte Kruys te noemen In 't le woonde Rik van Kersen, boots- man-in-ruste, kern-gezond, opge ruimd van geest, lichtelyk ge fortuneerd en.... verliefdl In 't tweede Bette Graners, vrij- gezellio en levenslustig nog, ge zet en .gezeten Ziezoo nou weet u vrijwel alles! Wat meer eerlyk dan ver standig en allerminst hèmdig van my is 1 Als enorme opluchting klonk 't Rik tegen »Hij zou wel zoo'n ding in elkaar schroeven.* Zon der blikken of bloxen had hij 't het drukke verkeer met auto en fiets, ontbreekt dikwijls snelle hulp. Zoo ook bij bedrijfsonge vallen, plotselinge ongesteldheden of verwondingen buiten- en bin nenshuis. Hoe komt dat? Door gebrek aan kennis bij de massa. Achter de honderden, die bewust zijn van de noodzakelijkheid, iets te weten van reddings- en voor- zorgsmaatrègeien, van hygiëne en eerste hulp bij ziektegeval of on gelukken, staan de duizenden, voor wie alles wat er op dit ge bied gezegd en gedaan is, onge schreven en onbekend schijnt ge bleven. Hoe daarin verandering te bren gen 't Is dringend noodig, dat het volk in alle kringen meer doordrongen wordt van de hooge waarde der hygiëne, toegepast in eigen woning en daarbuiten, en van de noodzakelijkheid, gewa pend te zijn tegen onverwachte, plotselinge ongevallen. Het werk van hygiënischen dienst en eerste hulp bij onge lukken, hoe voortreffelijk ook, wordt belemmerd door onwetend heid en daaruit volgende onver schilligheid. Elke Nederlander behoorde ingelicht te worden over die belangrijke onderwerpen, op den leeftijd als de jonge mensch 't meest ontvankelijk is voor het opnemen van kennis. 't Zou een ideale toestand zijn, als ieder in zijn schooltijd onder richt werd in de elementaire ken nis van de hygiëne en eenige practische oefening kreeg in het verleenen van eerste hulp bij on gelukken, die overal, eiken dag kunnen voorkomen. Of wij er dan een leervak der lagere school van wenschen te maken? Dat niet. Er wordt al genoeg geklaagd over de overlading. En buiten dien, onderwerpen als deze eischen van den leider meer spe ciale kennis dan die van een leervak meer in het programma voor het onderwijzers-examen. Wij denken meer aan afzon derlijke, eenvoudige, praktische cursussen, door bevoegde perso nen, die bij de kennis ook de gave der mededeeling bezitten, te geven. Maar het deelnemen aan die lessen moest verplicht zijn. gezegd, of 't een peuleschilletje was. Hij de dorpsschoolmees- ter-in-hoogst-eigen-persooD, het peuleschilletje, 't product dat Rik van diens dichterlijk brein vorderde. Meester van der Laan bad een spijker klaar voor elk gat. Schiep even zoetvloeiende- als passende regelen by geboorte en overlijden. Had een monopolie in bruidslie deren. Bezong in zijn eenzame bestaantje al menig jubileum en Oranjefeest. Maar een verkapt huwelijksaanzoek ziedaar een gloednieuw onderwerp. S of die zijne talenten by voorbaat tartte, een juweel van 'n afzetgebied j ?oor versche lyrische ontboeze ming. Reeds vochten achter 's mees- j ters wèlgeschapen voorhoofd de jamben met hunne concurrenten in stuivende drukte om den poë- tischen voorrang Rik had woeste baren getrot seerd en internationale bulder basten het hoofd geboden, niet nog echter de klaie kijkers van Bette Graners. Van »Bette van Sinte Kruys*, zooals jong cd oud ze in de wandeling noemde. Heel Wij denken ook aan uitbreiding van het aantal verpleegsters van overheidswege. Aan haar kon bij de zorg voor zieken en ge wonden en het toezicht op 't handhaven van algemeene hygië nische maatregelen, ook dat 'on derricht geheel of gedeeltelijk worden opgedragen in plaatsen, waar andere krachten ontbreken. Want wij moeten, waar het een overheidszorg betreft voor het geheele land, niei enkel den ken aan de groote steden, waar leiders-materiaal in overvloed aanwezig is, waar men ook tegen voldoende belooning helpers en helpsters kan krijgen, niaar ook, en vooral, aan de plattelandsge meenten, waar dikwijls van alles ontbreekt. En ofschoon we ons hierover plaatselijk gelukkig niet al te zeer hebben te beklagen, voelden we ons toch gedrongen, om voor nog meer bestrijding van ziekten of verleening van eerste hulp bij ongelukken te pleiten. Allerwege om ons heen nemen yooral in verband met het drukke verkeer van snelle vervoermiddelen de ongevallen toe en is het dus zeer wenschelijk, dat men met „eerste hulp" op de hoogte is". Het betreft een allerhoogst be lang. Voorkoming en bestrijding van ziekten, en daarmee van sterf gevallen hulp bij ongelukken, waardoor dikwijls noodlottige gevolgen voorkomen worden verspreiding van kennis der hy giëne, als gevolg daarvan gezon der leven 't kan alles dienen tot vermindering van leed en ver meerdering van geluk. Uit dc pers. We laten hier enkele indruk ken volgen, die de Troonrede op sommige persorganen heeft ge vormd De „N. Rott. Ct." wijst er op, dat er geruchten hebben geloopen, dat de Troonrede een plotselinge zwenking in de Regeeringspolitiek zou aankondigen, ook een actieve handelspolitiek insluitend. Die geruchten zijn niet bewaarheid, respectueus van toon dan, want ze was populair, gezien, notabel in de hoogste mate. Hèèl streng kon ze kijken, ?èèr gedecideerd optreden en steeds weer was hem de moed in de bot tines gezonken Eurékaeen gedicht zou hem helpen. Van der Laan's ver nuft diende een tactische inleiding aan elkaar te rijmen. Die voelde zich als steeds vereerd met de opdracht. Al was ie te veel pae- dagoog ooi dat te laton merken 1 Zekerheidshalve dook de red- der-in-den nood nog eens in zijn schatkamer vol gelegenheidspoë- men. Maar wat de reuzeulinnen- kast ook te voorschyn tooverde géén berijmd huwelijksaanzoek dreef op den stroom, welke zyu werkkamertje dra vulde. Da hoorn van dichterlijken overvloed liet Rik ongeholpen Van der Laan fourneerde te midden van de vruchten van jaren hér 't nieuwste rym. Eu nog dienzelfden middag overvie len Bette klaprozen en poëmen, elkaar in schoonheid evenarend. Uit de vuurroode bloementuil proefde je op tien kilometer de zegt het blad. Integendeel„zij lijkt ons juist op dit voor het oogenblik meest op den voor grond gedrongen punt derlands- politiek onzeker en aarzelend. Zij wekt den indruk van opgesteld te zijn door eene Regeering, die, tusschen twee vuren geplaatst, niet goed weet wat zij wil. In den aanhef maakt zij met dank baarheid gewag van de „voort schrijdende verbetering" in de wijze van bedrijfsuitoefening en ontginning en van het toenemende voortbrengingsvermogen van land en tuinbouw; zij vestigt de aan dacht op verschillende „moed gevende" verschijnselen, die zich voor handel en nijverheid voor doen, doch de blijde woorden worden aanstonds gedempt door eene verwijzing naar „bemoei lijking van den afzet in den vreemde" en „kunstmatige be lemmeringen, die aan het inter nationaal ruilverkeer worden in den weg gelegd". Het blad wijst er ook op, dat men met de oplossing der Bel gische quaestie in de goede rich ting schijnt te gaan, terwijl de Indische paragraaf „arm van in houd en zwak van bewoording" is. Het „Handelsblad" is eveneens teleurgesteld over de handels paragraaf. „De Regeering erkent, dat zij op het oogenblik in staat is onder alle omstandigheden han- delstractaten met vreemde mo gendheden te sluiten. Immers deze mogelijkheid wil zij behou den. Wat is er dan veranderd dat haar noopt die mogelijkheid te behoeden voor het gevaar, dat zij verloren gaat? Ons klinkt de gekozen terminologie niet gerust stellend in de ooren, omdat dit juist de bewoordingen zijn, waar mede de advocaten van vecht- tarieven de retorsie van hun iet wat platonische liefde voor den vrijhandel getuigen. Wij wachten af, maar niet zon der zekere vrees, dat de Regeering zich laat dringen van het pad, dat haar premier meermalen als het rechte heeft geschetst". (De protectie. Red.) Met leedwezen mist het blad een duidelijke paragraaf over de landsverdediging. onvervalschte liefde, uit het vlei- eude relaas sprak onmiskenbaar de zeeman. En er was er maar èèa in den heelen omtrek Wie onder u o, Eva's doch- teren zou zich niet laten ver murwen door eeu vod bewonde ring welhaast overkokend épos, dat tenslotte bekende Vaak heb in zwoele naehten Ik uren op den loer gestaan. Telkens zyn mijne gedachten Naar Brnggerkarspel gegaan. Eo toch beiden me daar geen verwanten of vrindeD, Die steeds mijn vertrek een gemis zouden vinden. Maar de band die me wéir ook altyd bond aan huis, Waart gy scheoDe Bette uit ons Sinte Kruys. Maar.owee, het slot 1 In klare taal werd de geliefde aldus bezongen 't Dreunt in ons stranddorp als ge één pas verzet Eu daarmee o, v 1 e e s c h- klomp! den toegang belet Der jeugd tot myn schooltje, dat trilt op zijn vesten 1 Als spot klinkt 'tgegril der Aan het „Vaderland" geeft de Indische paragraaf, in tegenstel ling met de „N. R. Crt." groote voldoening,, „Na er zeer juist op gewezen te hebben, dat de com munistische onlusten aan het eigen Indische volksleven vreemd waren, krijgen wij naast de ver zekering van de Regeering, dat zij voort zal gaan om de bevol king tegen aanslagen op hare welvaart en veiligheid te be schermen, de andere dat de cul- tureele en welvaartspolitiek in Indië met kracht zal worden voortgezet". Ook het „Vad." heeft met vol doening de „Belgische paragraaf" gelezen. De „Maasbode" is niet tevre den met wat de Troonrede geeft aan perspectieven voor industrie, land- en tuinbouw. „Een groot deel van ons volk verkeert in nood en de gevaren nemen hand over hand toe; en nu krijgen deze gedupeerden eenige phrasen te hooren waar zij niets aan hebben. Het klinkt heel mooi, dat Ne land de richtlijnen' volgt der economische politiek aangegeven op de -economische conferentie te Genéve, maar ook hier vragen we naar wiens inzicht Indien men den chef van de economi sche afdeeling van Buitenlandsche Zaken hoort dan zou een dubbel tarief met die richtlijnen in strijd zijn, terwijl een ander adviseur bij de conferentie met den mee sten nadruk verklaart, dat de re soluties der conferentie zich niet tegen een dubbel tarief van in voerrechten verzetten. Het blad had van dit „zaken kabinet" wat anders verwacht. De „Tijd" noemt de Troonrede een bemoedigend stuk, met name om de volgende vier punten: Verlaging der inkomstenbelas ting, de financieele regeling tus schen Rijk en gemeenten, invoe ring van den zeven-jarigen leer plicht en een andere methode bij het afsluiten van handelsver dragen. Wat het laatste punt betreft, schrijft het blad „Eindelijk is het dan ook tot onze Regeering doorgedrongen, dat lijdelijk toezien onverant- meisjes de nesten Wen, jongens vertellen, met lachend gezicht, Met welk een gerucht ge uw hielen sieeds licht. Een hooischuur lijkt 't als ge uw bek open dojt, Eu neemt ge een zeebad, dan is 't dra y 1 o e d I Bèns 1 kwakte de pot geraniums van 'r veilig plaatsje op Rik s arme hoofd 1 Bette's welkomst groet uit de eerste verdieping, toon ie zich »om antwoord* meld de Als een kleurige lap op oen geprib keiden stier.... zoo had't op haar gewerkt. Eu haar cor pulentie dreigde haar nood lottig te worden, zoo benam de woede haar den adem, Hoe durfde ie 't wageD BezoDg zoo'n zeebonk de beminde zycs harten immer aldus Geen wonder, dat Botte »nooit zei Cupido had liever zyu Olifant buiten het bereik van onzen dorps poëet kunnen houden.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1