Nieuws- en Advertentieblad P voor Zeeuwscli- Vlaanderen. Dg Telepaath. No. 48. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1 927. 43e Jaarg. Binnenland. Eendagsvliegen. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Vakopleiding en beroeps verandering. Bij het vraagstuk der werk loosheid doet zich het feit voor, dat eenerzijds groote groepen van arbeiders met werk loosheid te kampen hebben, terwijl anderzijds in verschillende vakken een gebrek aan (meestal geschoolde) arbeiders bestaat. Dit verschijnsel is al eenige jaren terug gebleken, toen door de ge weldige vraag naar bouwvak arbeiders overal een tekort aan metselaars en timmerlieden be stond, terwijl daarentegen in an dere vakken, in het bijzonder in de sigarenindustrie, tal van ar beiders werkloos waren. Er is toen in verschillende plaatsen, o.a. in 's-Hertogenbosch, Leiden en Haarlem, getracht werkloozen uit andere vakken zoowel als ongeschoolden uit de bouwvak ken tot metselaars op te leiden. Talrijke moeilijkheden, die zich daarbij voordeden, hebben ge maakt, dat deze pogingen geen onverdeeld succes waren, doch aan den anderen kant hebben zij toch ertoe bijgedragen verschil lende werkloozen, die zonder eenig uitzicht waren, een nieuw perspectief voor hun verder leven te geven. In den laatsten tijd zijn nu wederom pogingen in het werk gesteld in deze richting iets te bereiken. De Minister van Arbeid, die van deze pogingen kennis heeft genomen, acht deze aange legenheid van zooveel belang, dat hij een commissie van des kundigen heeft benoemd, die zal trachten overal in den lar.de, waar dit mogelijk en gewenscht is, dergelijke pogingen aan te moe digen en bij de uitwerking daar van nader van advies te dienen. De Minister en ook de voorzitter van de commissie, de heer A. Folmer, Directeur van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling, heb ben er bij de installatie den nadruk op gelegd, dat zij zeer Bij Jenny gelukte het toch nog het beste,zei mevrouw Bergsma. »Heb je al opgemerkt, hoe ze de laatste maal die stop naald uit m'n werkmandje haalde, hoewel ik niet de minste druk uitoefende en alleen haar hand vasthield >'t Was een sterk staaltje,* be aamde meneer, »en dat met d'r oogen dicht. Je moest eens Mevrouw moest open doen, want er werd gebeld. Na eenig gemompel in de gang, kwam iemand de kamer binnen, wiens kleeren rond z'n magere gestalte flodderden. De schilder Herfstrood was het type van 'n chronisch minimumlyder holoogig en met ingevallen wan gen was het hem aan te zien, dat hij als hongerstaker ernstig voor het wereldkampioenschap in aanmerking zou komen. In de omstandigheden, waaronder dit talent gebukt ging, was het hem zelf een raadsel, vanwaar z'n haren het voedsel haalden, om 8oo te kunnen blijven groeien. wel beseffen, dat door deze com missie het werkloosheidsvraagstuk zelf niet zou worden opgelost. Waar echter het gebrek aan ge schoolde werklieden eenerzijds en het rondloopen van werklooze arbeiders anderzijds zich in vrij wel elke plaats voordoen, meenen zij, dat door goede voorlichting en leiding op dit gebied althans iets zou kunnen worden gedaan om de verhoudingen te verbete ren en wat ten slotte het voor naamste is een aantal arbeiders met hunne gezinnen, die door de voortdurende werkloosheid het vertrouwen in de toekomst heb ben verloren, uitzicht te geven op een nieuw leven. Men moet n.l. niet vergeten, dat in sommige bedrijven geen werk kan worden aangenomen, omdat te weinig geschoolde krachten bestaan. Komen ernieuwe geschoolden, dan zullen deze een kern vormen, die wederom;werk- gelegenheid scheppen voor tal van geoefende en ongeschoolde arbeiders. Daarnaast zal het in directe gevolg van de werkzaam heden van de Commissie zijn, dat allerwege wordt gewezen op de funeste' mentaliteit, die in de laatste jaren ingang heeft ge vonden, vooral bij jongere lui van 18 tot 22 jaar, dat het niet noodig is om een vak te leeren, omdat men ook zonder al die drukte zijn kost wel kan ver dienen. in het tijdperk van hoog conjunctuur, dat wij gehad heb ben en waarbij de loonen der ongeschoolden bovenmate zijn opgedreven, was dit misschien niet onjuist, doch thans wreekt dit zich, en ziet men tal van werkloozen, die, wanneer zij vol doende vakkennis zouden hebben, waarschijnlijk werk zouden kun nen vinden. Want dit blijft een feit, een goed vakarbeider vindt ten slotte overal zijn brood wel, is het niet in Holland dan wel in Amerika, Indië, of waar dan ook. Met groote belangstelling mogen de resultaten van de nieuwe commissie worden afgewacht in de hoop, dat zij ruime mede- Op z'n koude zolderkamertje, door hem met den weidschen naam »atelier* bestempeld, ,was hem een bezoek aan de Berg3ma's als een reddende gedachte voor gekomen na z'n tweedaagsche, zij het onvrijwillige oefening in het vasten. Na den gastheer begroet en in 'n gemakkelijke fauteuil te hebben plaats genomen, werd hij als gefascineerd door 'n aanlok kelijke schaal met vruchten op 'n tafeltje in den hoek der kamer. Vooral 'n pracht van 'n banaan bovenop d'ed hem watertanden en de opmerking van Bergsma »Mooi stilleventje, niet?* beant woordde Herfstrood met een flauw knikje. Toen hij zich in zooverre had weten te bedwingen, dat hij z'n oogon in 'n andere richting kon laten gaan, schoten ze vol tranen bij het zien van ettelyke belegde broodjes op het buffet. Hij hoorde ternauwernood, hoe mevrouw geestdriftigde over haar joDgste succes op het gebied der telepathie en hy schrok op, toen ze naast z'n stoel kwam staan en vroeg: »Wilt u het niet eens probeeren «Het lykt me verbazend inte ressant,* zei de schilder, »deokt u, dat ik het zou kannen DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. werking zal krijgen van overheid, werkgevers en arbeiders, want dat is allereerst noodig. Voor belangstellenden zij nog mede gedeeld, dat het secretariaat van de commissie gevestigd is in het Ministerie van Arbeid te 's-Gra- venhage. Onbestelbare stukken. Het hoofdbestuur der P. en T. deelt mede dat er herhaaldelijk onder de als onbestelbaar aan het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie opgezonden stukken, ongefrankeerde of ontoereikend gefrankeerde brieven worden aan getroffen, gericht aan de depar tementen van algemeen bestuur, welke niet aan de afzenders kun nen worden teruggegeven omdat dezen niet bekend zijn. Met het oog op de schade en het ongerief, dat hieruit voor be langhebbenden kan voortvloeien, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de stukken ge richt aan de departementen van algemeen bestuur, steeds volledig gefrankeerd behooren te zijn. Het verdient overigens aanbeve ling, steeds naam en adres van den afzender op den omslag te vermelden. Een kranslegging in Hongarije voor De Ruyter. Het zestal Nederlanders, dat de vergadering der Presbyteriaan- sche Alliantie in Hongarije bij woont, heeft Zondagmorgen, na afloop van den kerkdienst in de Groote Kerk te Debreczen, in tegenwoordigheid van alle con ferentiegangers en van vele hon derden Hongaren een krans ge hecht aan het gedenkteeken, dat de herinnering bewaart aan de bevrijding van 41 Hongaarsche predikanten van de galeien door Michiel Adrz. de Ruyter. Prof. Cramer van Utrecht, die met Prof. Haitjeina van Groningen, de Ned. Herv. Kerk. vertegen woordigde, hield, nadat de Hon garen het lied der Hongaarsche galeislaven gezongen hadden, een geestdriftige toespraak, die ver tolkt werd door Prof. Kallay. De We kunnen het licht probee ren,* sprak mevrouw, »maar u moet trachten, absoluut niet te denkeD, geheel passief blijven, weet u Geeft u me nu een hand, zóó juisten de oogen sluiten. En nu niet denken niet denken •Niet denken* echode het in Herfstrood's brein en voor z'n gesloten oogen doemde het •stil leventje* op, bovenop de goud geel schitterende banaan, die pracht....* Als u nu deu drang voelt op komen, iets te doen, moet u daar aan toegeven. Vooral passief bly- ven, vooral passiefhoorde hij mevrouw Bergsma zeggen. De schilder stond op en de hand der gastvrouw vasthoudende, schuifelde hij tastend naar het bewuste tafeltje in den hoek. Zelfs met 1000 blinddoeken voor zou hy ineens, zonder een milli meter verschil, den banaan heb ben gegrepen. Weliswaar voelde hy 'n terughoudende beweging in de hand van z'n geleidster, maar hy ging z'n gang. Met z'n tanden en de vingers der vrye hand was in 'n oogenblik de sehil verwijderd en met 'n geweldige hap, waardoor elke gedachte aan telepathie op de vlucht werd ge- dames Harrenstein en Hoeneveld droegen daarop de met oranje- bloemen en nationale kleuren der beide landen versierde krans aan. Met het zingen van 't Hongaar sche Volkslied werd de plechtig heid besloten. Motorrijders en chauffeurs, niet zoo n haast In sommige blatien wordt aan gespoord om toch zoo vlug mo gelijk een nieuw rijbewijs aan te vragen, daar 1 November aanst. de nieuwe rijwiel- en motorwet in werking treedt. Volgens na dere berichten behoeft men ech ter niet zoo'n haast te maken en heeft men nog minstens tot 8 maanden daarna den tijd. Het Prov. bestuur deelt in een schrijven naar aanleiding daarvan het volgende mede Nu het wel allerwege bekend zal zijn, dat de nieuwe bepalin gen inzake het verkeer met mo torrijtuigen met 1 November a.s. in werking treden, is wellicht bij menig motorrijtuigbestuurder de vraag opgekomen, wat hij toch eigenlijk moet doen, om tijdig in het bezit te geraken van een rij bewijs, dat aan de nieuwe voor schriften voldoet. Men vergete daarbij niet, dat niet onmiddellijk op 1 November a.s. dat nieuwe bewijs in handen van den bestuurder behoeft te zijn, tenzij men op 1 November a s. voor het eerst gaat chauffeu ren. Er is een overgangstijdperk van 8 maandenvoor hen, wier tegenwoordig rijbewijs op 1 No vember a.s. nog geen twee jaar oud is, wordt hoogstwaarschijn lijk eene regeling getroffen, ten gevolge waarvan bovendien die 8-maanden-termijn eerst begint te loopen, nadat 2 jaar van den datum van afgifte van dat rijbe wijs af, zijn verstreken. Maar binnen 8 maanden na 1 Novem ber a.s., dat is vóór 1 Juli 1928, moeten dus wel zij, die voor 1 November 1925 een rijbewijs verkregen, hun oude bewijs voor een nieuw verwisselen, willen zij bevoegd blijven om met in- jaagd, beet hij ia de banaan. •Nee, 't gaat niet,* zei me vrouw Bergsma. De schilder kauwde, stak het restant in z'n mond en gaf geen antwoord. »Ik had gewild, dat u dat beeldje van den schoorsteen op dit tafeltje had gezet,* vervolgde mevrouw en liet z'n hand los op het moment, dat hij 'n baas van een appel wou grijpen. Dat bracht hem tot ds werkelijkheid terug en na den laatsten kruimel te hebben door geslikt sprak by »Ja, ziet u, ik had héél sterk het gevoel dat ik bij dit tafeltje moest zijn.* Dat zou alleen het laatste ge- gedeelte van je opdracht zyn ge weest,* peinsde mevrouw. D'r zit toch wel iets in,mop perde Bergsma. »Ben je moe?* Heelemaal niet,* antwoordde de schilder. >Ik wil het graag nog eens probeeren.* •Ga dan nog 's zitten,* sprak mevrouw weer, »en de oogen dicht en vooral niet denken.Ze greep de hand en Herfstrood sloot de oogen. Eenigen t(jd bleef de huiche laar zoo zitten met 'n uitgestre ken gezicht, als zocht h(j inspi ratie voor 'n meesterwerk. Toen sprong hij plotseling op en sleurde z'n gastvrouw byna mee in sjjn gang van 1 Juli 1928 en later te rijden de andere rijbewijzen ver vallen dan geleidelijk na dezen datum, het laatste eventueel op 31 October 1929 plus acht maan den, d.i. 30 Juni 1930. Ten Departemente en bijzon derlijk aan de Provinciale Grif- fiën, ook aan de Middelbursche, wordt thans met kracht gewerkt aan eene regeling, die moet waar borgen dat ieder belanghebbende op tijd zijn nieuwe rijbewijs be komen kan. Men zal alzoo het beste doen, niet de publicatiën, welke hieromtrent nog zullen verschijnen hetzij van den Com missaris der Koningin, hetzij van wege de gemeentebesturen, af te wachten. Het heeft geen zin, reeds nu, onvoorbereid en terwijl nog allerlei praeparetieven op de onderscheidene bureaux genomen worden, aanvragen in te zenden aan den Commissaris der Ko ningin. Wanneer de nog te geven, door de pers te verbreiden voorschrif ten, de leiding van bovenaf dus, behoorlijk wordt gevolgd, zal iedereen, naar wij vertrouwen, bevredigd kunnen worden en ieders belang het best bevorderd daartoe moge voor zooveel noo dig alvast worden opgewekt. Verdere mededeelingen volgen nog. M. Crt. Staten Generaal. Sluiting der zitting. Zatermiddag is in een vereenig- de vergadering van de beide Kamers, onder voorzitterschap van den heer Van Voorst tot Voorst (voorz. van de Eerste Kamer) de zitting gesloten door den Minister var, Binnenlandsche Zaken, mr. Kan, met de volgende rede „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de Zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. In het achterliggende jaar kwam menige belangrijke maatregel, dank zij Uwe medewerking, tot stand. De commisoriale arbeid, ten aanzien van meer dan één dier maatregelen met zoo geluk- haast, om het buffet te bereiken. Eéu greep, ééu hap, en een broodje met ham had z'n be stemming vervuld I Al kauwende trok het >medium< de geleidster mee naar het hoektafeltje, schoof met z'n ringers over het tafelblad, nam daarop de zooeven aan z'n grijpelementen ontsnapte appel van de schaal en stak die in z'n Mevrouw was te beduusd om een kik te kunnen geven, de gastheer was sterk in bet geval geïnteresseerd en trachtte door hoofdbewegingen van z'n vrouw te weten te komen, of de zaak al dan niet naar wensch ging. Ze werd echter alweer meege trokken en het scheen, dat de schilder het plan had 'n geregel- den dienst te openen tusschen het hoektafeltje en het buffet. Want met een paar passen had hy den weg daarheen afgelegd en na eenig tasten verdween 'n tweede broodje, als 'n dubbeltje in de gleuf van 'n automaat. Meneer Herfstrood*, mompelde mevrouw. Niet spreken*, riep Bergsma, die zich toch wel 'n beetje begon te verbazen. »Nee, 't gaat toch niet», sprak mevrouw en maakte sieh los uit

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1