Bewogen Huwelijksleren. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. No. 47. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Buitenland. fh Dit blad verschijnt eiken Dinsdag, en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van I eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. STEEDS PARAAT. We naderen weer het seizoen der vergaderingen. Niet waar, de winteravonden leenen er zich het best toe, om de menschen bij elkaar te krijgen en daarom wor den weer zoo zoetjes aan door verschillende besturen de ver gaderingen voorbereid. Niet zel den echter wordt er op een ver gadering meer gekletst, dan wel gehandeld. Het is ons allen waarschijnlijk wel eensoverkomen, dat we, na afloop eener confe rentie weer op straat zijnde, ons plotseling herinnerden, dat het een of ander punt bij het onder houd door ons vergeten werd te behandelen. En meestal komen we dan tot het besef, dat juist dat eene punt aan de bespre kingen een geheel andere wending had kunnen geven, dat we dus verzuimd hebben een zeer mooien zet op het zaken-schaakbord te doen. Mistroostig keeren we dan huiswaarts, en probeeren vaak het verzuim nog te herstellen door het onderhoud per brief te be vestigen of aan te vullen, maar dikwijls is het dan al te iaat. We zijn in gebreke gebleven, om de gelegenheid, die we had den, onze belangen man tegen over man te verdedigen, ten volle te benutten. Een mondeling onderhoudeischt veel meer van onze aandacht, van ons concentratievermogen, dan een brief. Den laatsten kunnen we vooraf rijpelijk overdenken vóór we hem schrijven, en wan neer ons bij het overlezen nog dingen te binnen schieten, die we gaarne zouden willen belichten, dan hebben we immers altijd ge legenheid den brief over te schrij ven, desnoods kunnen we er zelfs nog „een nachtje over slapen". Maar bij het mondelinge onder houd moeten we steeds paraat en slagvaardig zijn, mogen we geen moment van aarzeling of inzinking hebben, waarvoor het in de eerste plaats noodig is, dat we het onderwerp, waarover we gaan spreken, volkomen beheer- schen. (107 Ontroerd zag deze het tooneel aan Hij had vrouw en kinde ren, zeide hij, >en van al de smart, die hy der arme viouw heeft aangedaan, is deze, dat hy zoo te midden van zyn zonde den dood vindt, voor haar wel de hardste.* »Zy zal alleen beter door de wereld komen,* zeide Leo, hij zon, als hy het leven er had af gebracht, dit toch in het tucht huis hebben moeten doorbrengen, dat zou toch ook smart geweest zijn. Nu kan men voor haar zor gen en dan komt het werkelijk den kinderen ten goede, waar nu gemakkelijker iets van te maken tsal zijn, dan wanneer de vader hen door zijn voorbeeld had be dorven.* »Laat mij de zorg voor de Vtouw,« zei de heer Gerland, »ze is mjj als een legaat myn dochter.* Toen de graat de kapel onder zocht, kwam het uit, hoe Nor- tel verongelukt was. De kapel Was goed gesloten, dus was hij, Nu is dat niet zoo moeilijk, wanneer dat onderhoud plaats heeft met één persoon, maar er wordt veel meer van onze zenuwen en onzen geestesarbeid vereischt, wanneer we ons en soms heel onverwachts tegenover meer personen geplaatst vinden. Niet zelden hoort men de verzuchting „wat is me die conferentie tegen gevallen. Ik had gedacht alleen met den heer X te doen te hebben, maar ze ontvingen me met z'n vieren en ik gevoelde mij niets op mijn gemak". Toch mag een degelijke „luisterrijke" ontvangst voor den zakenman geen beletsel zijn om zijn belangen met even veel energie en opgewektheid te behartigen. En daarom is het misschien wel nuttig ofschoon sommigen heften onrechte kinder achtig vinden om vooraf in een notitieboekje of op een los stukje papier alle punten op te schrijven, die men van plan is te behandelen, of kortelijks aan te teekenen, wat men erover wenscht op te merken, om ze daarna ter plaatse categorisch af te werken. Er kunnen zich nu verschillende mogelijkheden voordoen. Men kan U rustig aanhooren en beant woorden met „ja, ik zal het eens overwegen en U spoedig van be richt dienen". Maar de mogelijk heid bestaat ook, dat degenen, of die naar U luisteren, uw gesprek herhaaldelijk onderbreken, vragen stellen of tegenwerpingen maken. En dan komt het er op aan, zoo als we boven schreven, om slag vaardig te zijn. Dan moet men om in de taal der schermers te spreken, kunnen pareeren en ri posteeren, d. w. z. den slag af wenden en onmiddellijk daarop een tegenstoot toebrengen, in casu een snel en afdoend antwoord geven. Gemakkelijk is dit zeer zeker niet, vooral niet wanneer ver schillende heeren U aan een „kruisverhoor" onderwerpen. Het eischt ons absolute concentratie vermogen, onze volle aandacht voor het onderwerp dat we aan de hand hebben. Iedere verstrooid- toen de graaf zich deD vorigen avond met zijn vrouw verwijderd had, waarschijnlijk teruggekeerd, in plaats van het slot te verlaten en had zich, door de duisternis begunstigd, in de kapel laten op sluiten, welker schatten hij had opgemerkt. Dat hij zijn weg door het venster had genomen, bewees een stoel, die dicht daarbij ge plaatst was, oogenschijolyk om zich van daar op de borstwering te werken. Duisternis oi onbe kendheid met de plaats hadden hem dat venster doen kiezen, hetwelk over de diepte geopend werd en de diepe val had stellig een oogenblikkelijken dood ten gevolge gehad. De verdere aan wezigen in het slot hadden niets van het voorval bemerkt. Des morgens, toen de zon hel der scheen over het gelukkige Sturzach, stond Felicita in de met bloemen getooide kapel. Toen zij het kiDd had ten doop gehouden, de kleine Felicita, waarop zy aile rechten van liefde en teederheid wilde hebben, toen knielde de schoone bruid neder om den zegen van haar geluk in ontvangst te nemen. Vluchtig giDg de herin nering aan den morgen in het klooster haar door het hootd ont beid of gedachtenvlucht is hier uit den booze. En het is jammer lijk wanneer men weer op straat zijnde tot zichzelf moet zeggen „Nu heb ik eigenlijk alles be sproken, behalve het onderwerp, waarvoor ik gekomen was". Openhartigheid is in dergelijke gevallen zeer gewenscht. Men moet U niet op kleine leugentjes kunnen betrappen, die meestal niet kwaad bedoeld zijn, doch die alleen verteld worden om zich het air van gewicht te geven. Wanneer men U op een besliste onwaarheid betrapt, hoe onbe- teekenend schijnbaar ook, maakt dit een zeer onaangenamen indruk en hebt ge met één slag het vertrouwen verspeeld. Iedereen kan door zich te traineeren, het peil van zakelijke conferentie's een heel stuk op voeren. Waarmee natuurlijk niet gezegd is, dat men het pleit altijd zal winnen. Dat zou te mooi zijn. Maar men moet met volle overtuiging na afloop van de ver gadering kunnen zeggen: „ik heb er alles aan gedaan, wat ik kon. Niemand had de zaken beter kunnen behartigen dan ik het nu gedaan heb". Dit geeft groote voldoening, ook al is het resultaat anders dan men ge wenscht of zich voorgesteld had. Vooral bij zakengesprekken is volkomen concentratie der ge dachten een allereerste vereischte, om ten opzichte van de weder partij paraat te zijn. Do mislukte staatsgreep in Lithauen. Terstond na de publicatie der eerste berichten omtrent den staatsgreep in Lithauen doken geruchten op, dat de opstand niet door communisten was ge organiseerd, maar door andere tegenstanders van het kabinet- Woldemaras. Dit wordt thans bevestigd door de correspondenten te Kowno van de „Voss. Ztg." en het „Berl. Tag." Beiden melden, dat de be heren kan vrede geven, maar de liefde alleen is het geluk d e z e r wereld, daar zij het menschelijk hart tooit met glans en licht, met jubelende overwinnaars vreugde, met onverwelkbare her inneringen. Liefde opent het hart voor de menschheid en leidt het tot God. Felicita was niet min der de Zijne, nu zij den geliefde toebehoorde, ja, zij gevoelde het nu beter dan ooit, dat hare kloos tergelofte een leugen zou geweest zijn tegenover God, die in de diepte vaD het hart ziet. Des namiddags vertrok het jon ge paar met de ouders en den heer Gerland, die hen naar Bre merhaven zou begeleideo. »Ween niet,* bad Leo en trok Katharina, die het rytuig nablikte, de handen voor de verduisterde oogen weg, »is zy niet gelukkig als gij Geloof mij, zij staat u nader daarginds over de zee, dan hier in het kloosterniet de af stand scheidt, maar de ongelijk heid in wenschen en zorgGB, in smart en vreugde.* »Ween niet,* zeide ook de heer Gerland, toen Felicita snikkend aan zijn borst rustte en altyd nog aarzelde de jol te bestij gen, die haar voeren zon naar het trotsehe schip, dat bruisend weging van soc. democratische zijde is uitgegaan en zien er een uiting in van de algemeene ver bittering, welke in Lithauen over het huidige regiem heerscht. De leiders zijn allen leden der soc. dem. partij of der volks-socialis- tische partij (gematigd democra tisch). Verder blijkt de opstand een veel ernstiger karakter te hebben gedragen dan de regeering aan vankelijk deed voorkomen. De generale staf deelt mede, dat in verschillende provincie steden eveneens opstanden waren voorbereid, die echter óf niet zijn uitgebroken, óf in de kiem zijn gesmoord. Ook hierbij hadden soc. dem. of volkssoc., oud-sejm- afgevaardigden de hand in het spel. De opstandelingen hadden den commandant van Tauroggen uit zijn bed gelicht en meegevoerd. Hij is sedert dien spoorloos ver dwenen en men vermoedt, dat men hem als gijzelaar wil ge bruiken. Zondagavond is de hoofdin specteur van politie te Krottingen aan de Memel Lithaunsche grens door drie personen doodgeschoten Te Tauroggen is een speciale commissie van onderzoek uit Kowno aangekomen. Met mede werking der bevolking is men er in geslaagd 100 personen te ar resteeren, onder wie acht soc.- dem. oud sejmleden. Een der leiders van den op stand, de voormalige soc. dem. sejmafgevaardigde Mikoelski, had zich in een boerderij verschanst en opende een heftig vuur op de politie. Deze schoot terug en Mikoelski werd dadelijk getroffen. Op zijn lijk vond men 20.000 lit. afkomstig uit de geplunderde kas der Lit. Staatsbank te Tau roggen. Tal van soc.-dem. oud-sejm- leden, die bij den opstand betrok ken waren, zijn er in geslaagd over de Poolsche grens te vluch ten. Zij bevinden zich te Wilna, waar zij als politieke vluchtelin gen gastvrijheid genieten. zijn damp ontwikkelde uit deD geweldigen schoorsteen; »ween niet, de gedachte aan nwgeluk blijft my bij. De kloostermuren seheiden ons meer dan de groote zee, daar waart ge mij vreemd met al uw wenschen, het gevoel dat nu u heendrijft, dat ken ik en dat zegeD ik tot in mijn hoo- gen ouderdom.* En zoo sterk en moedig, alle zelfzuchtige smart bestrydend, bleef hy ook, toen hij weinige mi nuten later alleen aan hei strand stond en met de hand wenkte naar het schip, dat het schuim sissend in de hoogte werkte, en toen bedaard en zeker den vloed doorsnijdend, zijn dierbaarste sehat henendroeg. Lang nog wenkten en waaiden de zakdoekeD van de Washington, waarop tweepa ren hand in band hun laatsten afscheidsgroet wegzonden. Felicita leunde op haren echtgenoot, in hem vond zy haar steunde mi nister echter, de sterke trotsehe maD, eens de bescherming en beschutting van zijn hnis, steunde zich aan zyn gadezij hadden tan rollen gewisseld, in de schip breuk van zyn gevoel van eigen waarde en van zyn uiterlyke eer hield bare liefde hem hoog verheven beven de golven der Duitsehe leening van 25 millioen dollar. Uit New York wordt geseind „Wallstreetjournal" verneemt van officieele zijde, dat Dillon Read Co. in Amerika en Europa de inschrijving heeft geopend op 6 pCt. certificaten eener leening, groot 25.000 000 dollar, te ver strekken aan de Duitsehe bank voor den tijd van 5 jaar. De president van de Duitsehe Rijksbank dr. Schacht, heeft een schriftelijke verklaring aangaande deze leening het licht doen zien, waarin hij hieraan zijn goedkeu ring hecht en tevens zijn sympa thie met het plan betuigt. De leening is hoofdzakelijk be doeld voor Duitsehe ondernemin gen van middelmatige grootte. Op deze wijze hoopt men even eens het leenen op al te korten termijn tegen te gaan. Bloedbad in China. De Pekingsche bladen melden dat na een aanslag op soldaten van het leger van den z.g. chris ten-generaal Feng Yu Hsiang in Noord Honan, de troepen een verschrikkelijk bloedbad hebben aangericht, waarbij ouderdom noch sexe werd ontzien. Vluchtelingen verklaren, dat de moord-partij zonder precedent was. De plaatselijke bladen schat ten het aantal dooden op 30.000. Natuurrampen in Japan. Uit Tokio wordt geseind dat een geweldige vloedgolf groote schade heeft aangericht van het Kumatoto eiland tot Kiushiu. Er zijn ongeveer 1000 slachtoffers. Nagasaki en naburige plaatsen zyn door een cycloon geteisterd. Groote stadsdeelen zijn verwoest. Japan is alzoo opnieuw getei sterd door een zware ramp. Wel hevig wordt dit Oostersch keizer rijk getroffen. Men zal zich nog herinneren de vreeselijke aard beving die enkele jaren geleden het halve land ondersteboven schudde, die aan duizenden men schen het leven kostte en tien duizenden dakloos maakte en be roofde van al hun bezittingen. vertwijfeling en voerde hem zeker zijn nieuw tehuis en een nieuwe toekomst tegemoet. Drie jaar later vinden wij in Bremerhaven de Washington op nieuw gereed om te vertrekken. Twee heeren staan aan de ha ven te praten en kijken naar het gewoel en het bonte door elkan der loopeD, dat het vertrek van een schip met zich brengt, toen een heer, haastig maar vriende lijk groetend, hen voorbijkwam en een jol besteeg, die hem naar het schip voerde, welks schoor steen de lucht reeds vulde met damp en bruisen. »Wie was datP* vroeg de jon gere heer aan zyn gezel. «Kent gy hem niet? Ei, dat verwondert me, ik heb zelf in zijn huis eeDs met u gegeten en ge bewonderdet toen zyn flinke doch ter. Het was de bankier Gerland uit A. Juist,* zei de andere, »o, waar om gaaft ge my niet een wenk 1 Maar hoe oud is hy geworden en wat drommel gaat h(j met z(jn grys haar de wereld nog in doen »0, dat is zeer natuurlijk zyn vrouw is voor drie maanden ge storven, de veelbesproken liefdes geschiedenissen van zijn dochte? COURANT.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1