SIMPLEX Naaimachines. Fa D. J. 006IL. Avoudvakteekenschool Kinderwagens Aanbesteding. SCHORTEN H. H. Veehouders. GEBRUIKT ASDA-ARTIKELEN, In voorraad: Axel, G. P. Vlaander. Eerste prijs Landbouwtentoonstelling te Hulst. Fa. L. G. LOCKEFEER, Vraagt V.N, Paljas Kofe, Thoe en Tabak, Jmbachtsbeiang" A. KOLFER. F. A. W0NDER3BM. Axel, Fa. D. J. OGGEL. Onze goede naam Onze rijke voorraad Onze coulante bediening St. Jansteen, filiaal Ter Neuzen. Bij Scheren Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Gemeentebegroting. Advertentiën. Ziet Etalage. Vraagt prfls. J. OVERDULVE, Cursus i927-'28. sterk verlaagde prijzen. Axel, G. P. Vlaander. Dinsdag 20 September, Het bouwen van een landbouw- schuur en varkenshok, De nieuwste s Een prachtsorteering aan concureerrende prijzen. drijft elke kip naar haar nest. Grossierderij „De Volharding". aan de politie over te leveren. De aangerichte schade bedraagt 40 gulden. Koninklijk bezoek aan Leeuwarden. Gistermorgen even voor twaalf uur kwam de Koninklijke familie te Leeuwarden aan teneinde een bezoek te brengen aan de Land bouwtentoonstelling. Op het station werden de hooge Gasten welkom geileeten door den Commissaris der Koningin en. den burgemeester van Leeuw arden, Jhr. van Beyma. Nadat de Koninklijke personen in de gereedstaande wagens waren gestapt, werd naar de woning van den Commissaris der Ko ningin gereden. Om ruim half twee kwam de Koninklijke familie op het tentoonstellingsterrein aan. Op het daarachter gelegen sport terrein werden ter eere van de Hooge Gasten ringrijderijen ge houden en had tot slot een défilé van bekroond vee plaats. Menscheneter. Bij een twist die Dinsdagavond in een caté aan den Burgwal te Haarlem ontstond, omdat de caféhouder geweigerd had aan fwee gebroeders te tappen, heeft een van hen een stuk uit het oor vaD den waar gebeten. Na het eten van garnalen, die bij een venter waren gekocht, hebben zich bij eenige personen te IJmuideu vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. In een gezin waren alle personen ziek., man, vrouw, de schoonouders van den man en de dienstbode. Het is voor allen goed afgeloo- pen. Brand. Tijdens een hevig onweer, dat boven Wouw en Steenbergen gewoed heeft, is de bliksem ingeslagen in de kapitale boer derij van den heer J. B. Dek kers. Daar de brand zich ernstig liet aanzien, werd assistentie gevraagd aan Dinteloord, van waar spoedig een stoombrand- spuit arriveerde. Het lukte de brandweer de woning van den heer D. te behouden, doch de groote schuur ging met de daarin geborgen oogst in vlam men op. Verzekering dekt de schade. Woensdag is de 25-jarige arbeider A S., terwijl hij op den Leimuiderdijk te Haarlemmer meer aan het mestrijden was, door een duizeling bevangen en onder zijn eigen wagen geraakt. De man werd op slag gedood. Hij laat een vrouw en een kind achter. Maandagavond is de blik sem geslagen in de landbouwers- schuur van den heer M. v. d. Hoek, onder Noordwelle. De schuur met inhoud is afgebrand. Verzekering dekt de schade. 14.000 voor 't oprapen. Op het Politiebureau Leidsche Plein te Amsterdam is aangifte gedaan van het vinden in het Vondelpark van f 14.000. Het geld was verpakt in twee nieuwe lederen portefeuilles en een por- temonnaie, die in zwart zeildoek waren gewikkeld. Geldverspilling. Wij lezen in „Volksonderwijs" „Te Oostendam, gem. Ridderkerk, is een nieuwe byzondere school geopend met 3, zegge drie leer lingen. Op initiatief van onze afd. Hendrik Ido Ambacht is tegen het oprichten van die niet noo- dig geachte school geageerd. Tot in hoogste instantie is het verzet gegaanvoor den Raad van State werd namens ons hoofd bestuur betoogd, dat het over- groote deel van de kinderen, die op de „lijst" stonden, de nieuwe school niet zouden bezoeken. Het mocht niet baten aan de wettelijke eischen was voldaan en de wet van 1920, de z.g. Pacificatie-wet, schryft voor, dat het gemeentebestuur z\jn mede werking moet verleenen. En slechts drie leerlingen, uit één gezin, hebben de OS. ver laten en zijn naar de overbuur, de nieuwe bijzondere, gegaan. Van al de ouders, die hun band- teekenlng op de lijst plaatver, komt er zoo goed als geen kind op de nieuwe school; het groot ste contingent wordt geleverd door een reeds bestaande bijzon dere school. Blijkt hier dus dui delijk, hoe juist het verzet en hoe onnoodig den bouw van de nieuwe school was." Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is op de grens van Zand voort en Bloemendaal een 23- jarig Duitsch meisje bij het baden in zee verdronken. Haar verloofde trachtte haar nog te redden, doch dit mocht hem niet gelukken. Het lijk is 's avonds om 9 uur aangespoeld. Te Beek sloeg Woensdag avond de bliksem in een schuur van den landbouwer B. De schuur ging met een groote partij landbouwgewassen en land bouwmachines geheel in vlam men op. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. Te Tomaszof—Oebelski bij Lemberg is het Kazernegebouw van het 3e regiment artillerie in vlammen opgegaan, ten gevolge van een granaatoutplofflng. De ontploffing had plaats door on voorzichtigheid van een soldaat. Vier soldaten zijn levensgevaar lijk gewond, terwijl een groot aantal minder ernstig gewond werd. Te Rosenau in het district Liegnitz heeft Dinsdagnacht een ambtenaar in een aanval van waanzin, terwijl zijn vrouw sliep, zijn twee kinderen van ander half jaar en zes weken in een vijver geworpeD, zoodat de klei nen verdronken. Vervolgens ging hij zichzelf op de spoorlijn leggen en werd na eenigen tijd door een trein vermorzeld. Een bekend Parijsch juwe lier is op een Berlijnsche auto bus een tascb, inhoudend 45.000 Mark aan briljanten en paarlen, ontstolen. Spoorloos verdwenen. Na vergeefsche pogingen te hebben gedaan om een spoor te ontdekken van de „Old Glory" is draadloos gemeld, dat zij de reis voortzet. Men seinde dat er weinig hoop bestaat, dat de avia- teurs nog levend zullen worden gevonden, daar de zee woest is. De kapitein van het stoom schip „Carmania" seinde draad loos dat er weinig kans is dat de opvouwbare boot van de „Old Glory" het in de tegenwoordige omstandigheden zal kunnen uit houden. Een draadloos bericht uit Lon den voegt hieraan nog toe, dat ten aanzien van de „Old Glory" alle hoop is opgegeven. Ook van de „Sir John Carling" is niets meer vernomen en zeer waarschijnlijk is ook dit vlieg tuig verloreD, aangezien het reeds gistermiddag te Croydon had moeten aankomen. Een krankzinnige in den trein. In den sneltrein Parijs Amiëns heeft een reiziger in een vlaag van waanzin een van zijn mede reizigers met een groot mes dus danig verwond dat deze spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. De andere reizigers in de coupé trokken aan den noodrem en probeerden den aan valler te grijpen. Deze verde digde zich echter, en toen de trein stilstond, sproDg de moor denaar eruit en verdween in de duisternis. Drie andere reizigers, die ter hulp waren gesneld, wa ren min of meer ernstig'gewond. Er staat zooveel onzin in, dat je gvv.vijp! zou Zijn ef maar esr.s om ie BURGEMEESTER en WET HOUDERS van AXEL brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkom sten en uitgaven der ge meente, voor het dienstjaar 1928, van 7 September 1927 tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Met dezen betuig ik mijn hurteiyken dank voor de vele belangstelling, op mijn 50sten verjaardag ontvangen. CATHARINA WOLFERT. Alleenverkoop voor AXEL en Omstreken Julianastraat E 172. AANBEVELEND, te AXEL. Zij, die aan dezen cursus wen- schen deel te nemen, hetzij als leerling of als toehoorder, kunnen zich vóór of op 24 SEPTEMBER e. k. aanmelden bij den heer |OH. J. HOEBÉ, Kerkdreef E No. 17. Alleen zij, die voldoende lager onderwijs genoten hebben en vóór 1 Januari 1927 den 13- jarigen leeftijd hebben bereikt, kunnen toegelaten worden. HET BESTUUR. der nog in voorraad zijnde aan AANBEVELEND, De architect A. P. WISSE te Zaamslag, zal namens zijn prin cipaal op des namiddags 4 uur, in de herberg van H P. DIELEMAN— Koole te Axel, trachten aan te besteden in 5 perceelen en in massa te AXEL-SASSING. a. Metselwerk, b Timmerwerk, c. Ijzerwerk, d. Schilderwerk, e. loodgieterswerk. Bestek en teekening verkrijg baar a f 2 bij den architect van af Maandag a s. De architect A. P. WISSE. Zaamslag, Sept. '27. vindt U bij 3 P.s. Alle zijn TVasckeclit, Zonecht tn Draageelit welke een groot succes hebben. Op de Landbouwtentoonstelling te Hulst mochten wij vele schriftelijke dankbetuigingen in ontvangst nemen. Gebruikt voor: Snot bij Kippen ASDA 16. Diptheritus bij Kippen ASDA 35. Gebruikt onze overbekende UIERZALF. Aanbevelend, A anbevelend, AANBEVELEND, hebben ons in de voorste rij der EERSTE KLASSE GROSSIERS gebracht. Wij verkoopen uitsluitend prima kwaliteiten, tegen de laagste prijzen. OPGERICHT 1864. géén Pjjn en naschrjjnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axël, 7 September 1927. Geachte Redaktie, Mag ik enkele opmerkingen maken naar aanleiding van het stukje „Ons onderwijs verstard" in het nummer van 6 September? i lachen en je cr verder nieis van aan te trekken. Maar er zijn nu eenmaal veel menschen, die alles gelooven,a!s het in „de krant" staat en ats het bovendien nog iels minder moo s van onderwijzers is, gelooven ze het zeker. Het is gevaarlijk om eike vinnigheid onbeantwoord te laten. „Ons onderwijs voldoet niet meer aan de behoeften van onzen tijd. Op z'n zachtst gezegd: bewijs dat maar eens. Het is verbazend makkelijk om zoo'n algemeenheid te zeggen. Laat de schrijver maar eens duidelijk zeggen wat hij onder „ons onderwijs" verstaat en wat onder „de behoeften van onzen tijd." Dan kunnen we nader zien. „Er zijn wel weidsche hervormingen ingevoerd op school, als schoolartsen, schootverpleegsters, enz., maar de di dactiek en paedagogiek zijn nog de zelfde als in 1875.Qceie morgen 1 In de eerste plaatsmet die weid sche hervormingen loopt het heusch zoo'n vaart nietminstens 70 pCt van de Nederlandsche scholen stelt het nog zonder schoolarts, enz. Een op merking als deze is bovendien juist geschikt om konsei vatisme inzake schoolhervormingen aan te kweeken In de tweede plaats: laat de schrijver dat van die di-dac-tiek en pae-da-go- giek maar weer eens bewijzen! Het is nonsens: oude menschen die de moeite nemen een kijkje in een school te nemen, weten wel beter. de onderwijzer stelt er geen belang in." In die di-dac-tiek en pae- da-go-giek nl. Dat er zulke onder wijzers zijp, zal niemand ontkennen, net zoo goed als slagersknechts wel eens geen belang stellen in hun werk. Maar ,de onderwijze"' Och kom! „Op dit gebied bestaat in Nederland geen vakblad". Wat zegt u Geen vakblad op het gebied van opvoed kunde (zoo vertaal ik die vreemde woorden nu maar)?? Hier hebt u er eenige, die mij op 't oogenblik te binnen komen. „Ons Eigen Blad" (red. Rombouts); „Het Kind" (jarenlang red. Prof. Gun ning; „Paedagogische Studiën" (red o.a. Prof. Kohnstamm en Prof. Casimir); „Tijdschrift voor Ervaringsopvoed- kunde" (red. Dr. Hamaker)Paed. Tijdschrift voor het Christelijk Onder wijs" (red. Prof. Waterink). Het lijstje zal wel niet volledig zijn. Hoe heb ik het nu Weet de man zelfs niet dat deze periodieken be staan? En ook de weekbladen voor het eigenlijke onderwijs geven werke lijk nog wel wat anders dan „salaris- literatuui". Tenminste die ik ken wel, anders las ik ze niet. Maar er zijn allerlei kranten, wie weet wat de schrijver van het infame artikeltje leest De rest van de klaagzang kan ik niet goed volgen, 't is gek zoo onont wikkeld als die onderwijzers tegen woordig zijn. Eerst wordt beweerd dat er in Nederland geen vakbladen zijn, die de ware vooruitgang dienen, en nu zijn ze er ineens wel Ra ra. Als de heer Feberwee of is er nog wat van die „men" bij? nog eens een titel van Henry George over neemt, moet hij tegelijk zijn manier van argumentatie overnemen. Opper vlakkige kritiek op onderwijs-toestan- den verbetert niets. Mijnheer de Redakteur, dank U wel voor de plaatsing. ONDERWIJZER. Ranja DER VeREENIGINO e +-> X x u -4—1 sT n a -i* S3 O t-4 U O O Buiskachels P. SLUIS'

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 3