Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 45 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 6 September. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren J. M. Oggel, M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Ciaessens, A. Th. 't Gilde, F. Die- leman, J. de Feijter en P. de Feij ter, benevens de Secretaris J. L. j. Maris. De Voorzitter opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier en stelt aan de orde 1. Installatie raadsleden De benoemde raadsleden leg gen den zuiveringseed en den ambtseed af en nemen zitting. Na deze plechtigheid heet de Voorz. alle heeren welkom, nu zij door de bevolking zijn aan gewezen om de gemeente te hel pen besturen. Spr. hoopt, dat zij allen hun krachten zullen wij den aan het belang der gemeente en de ingezetenen. Zeer zeker bestaat er verschil van gevoelen op welke wijze sommige zaken moeten worden beslist, maar als allen het ééne doel, de belangen der gemeente, voor oogen hebben, kan er veel bereikt worden. Het zal hem aangenaam zijn van ge dachten te wisselen, als allen eendrachtig willen samenwerken om met hem de gemeentebelan gen te dienen. Hij hoopt, dat God Zijn zegen zal schenken op den te verrichten arbeid. 2. Benoemen Wethouders. De Voorz. verzoekt tot benoe ming over te gaan van de wet houders. Bij de le stemming wordt dhr. Oggel gekozen met 7 stemmen dhr. Kruysse heeft er 4. Op de vraag van den Voorz of dhr. Oggel zijn benoeming aanneemt, zegt dhr. Oggel, die beslissing voorloopig in beraad te houden, doch dankt intusschen voor het vertrouwen in hem ge steld. Tweede stemming: Koster (aftr.) 4, Kruysse 4, Van de Bilt 2 (105 De haast, waarmede mes het huwelijk wilde voltrekken, gaf geen tijd stappen te doen by een ander katholiek geestelijke, om een inzegening te verkrygeD. Felicita vergenoegde zich dus op aanraden van haren vader en haren geliefde met de inzege ning van een protestantsch hu welijk, daar zjj toch wist, dat God de gelofte van een minnend hart overal hoort. Zoo vinden wy dan het brur- loftsgezelschap in Sturzach op het groote bloementerra8 vereenigd de heer Gerland, die zeer ver genoegd naar Felicita ziet, welke van hare zijde in den aanblik van den geliefde het nabyzynd uur der scheiding vergeet, het uur, dat haren vader zoo een zaam zal maken. Mevrouw Ger- land is niet medegekomen; on passelijkheid, wellicht ook een beschamend gevoel, waaraan zy zich niet onttrekken kan tegen over Alexander, met wiens geluk en eer z\j tweemea! zoo schar* en J. de Feijter 1 stem. Bij de 3e stemming verkrijgt dhr. KJuysse 7, dhr. Koster 3 en dhr. Van de Bilt 1 stem, zoodat gekozen is dhr. Kruysse, die de benoeming onder dankzegging aanneemt en hoopt dat het ver trouwen in hem gesteld waardig gekeurd zal worden. De Voorz. zegt, dat nu er wij ziging komt in het Dag. Bestuur en althans dhr. Koster daarin niet terugkomt, hij dezen hulde wil brengen voor hetgeen hij in het belang der gemeente deed en ook dankt hij hem persoonlijk voor de ondervonden samenwer king. Dhr. Koster dankt voor die woorden en zegt zooveel mogelijk gedaan te hebben om de gemeente naar beste weten te dienen. Waar de samenwerking aangenaam was hoopt hij dat ook dit college die samenwerking zal mogen onder vinden. 3. Benoemen Gascommlssie Eerst wordt gestemd voor de vacature Baert. Uitslag Ciaes sens 4, 't Gilde 4, Wolfert 2, J. de Feijter 1 stem. 2e stemming: Ciaessens 5, 't Gilde 4, Wolfert 2 stemmen. Herstemming Ciaes sens en 't Gilde 4, 1 stem, waarop B. en W. stond, dus van onwaarde. Bij loting wordt nu dhr. 't Gilde benoemd. Vacature J. de Feijter. Dhr. de Feijter wordt herkozen bij le stemming met8st. De h.h. Ciaes sens, Dieleman en Wolfert krij gen 1 stem. Vacature P. de FeijterUitslag le stemming Feijter 5, Ciaessens 3, Wolfert 3. 2e (vrije) stemming Feijter 4, Ciaessens 3, Wolfert 3, blanco 1. Na tusschenstemming tusschen de h.h. Ciaessens en Wolfert komt dhr. Ciaessens met 5 st. in herstemming met dhr. de Feijter, en verkrijgen deze heeren ieder 4 stterwijl 1 blanco is. Bij loting wordt nu dhr. Ciaes sens benoemd. Allen nemen de benoeming aan. 4. Notulen. De Voorz. stelt voor deze nog delijk had gespeeld, had haar weerhoudeu. Maar de miuister van oorlog, die zeer oud gewor den ia en zeer stil, zit in de schaduw der groote lindeboomen, die het terras overschaduwen, zijn baDd rust in die zijner gade, hij heeft nu, eerst nu in dezen tijd gezien, welk een schat er verborgen is in de liefde eener vrouw. Maar hoe ernstig ook zijn gelaat is, de humor van den opperhoutvester, zijn onbedwing bare scherts, zijn hartelijke lach tooveren toch nu en dan een vroolyke uitdrukking, zelfs wel eens een lachje op zijn streng gelaat. Den opperhoutvester heelt men zelden zoo goedgeluimd ge zien en bij Katbarina en Leo's afwezigheid speelt hij den vrien- delyken gastheer. Want Katha- rina heeft de handen vol en Leo helpt haar in het rangschikken. Zij zijn juist bezig, de kleine huiskapel te sieren, de broeikas sen en de bloementuin zyn ge heel geplunderd en Katharina draagt zelf zwaar zilver kerkge- rief aan en laat kaarsen opsteken op de ontzaglijke kandelaars. >Felicita is gewend aan kerke lijke pracht,t zeide zij, >die mag zij niet missen, wij kunnen dat evengoed als d» nonuen en mijn aan te houden, omdat ze eerst Maandag 5 Sept. zijn ingekomen. Dhr. Ogge' vindt geen bezwaar ze nu goed te keuren, doch dhr. J. de Feijter vindt beter, dat niet te doen, aangezien aan de afge treden leden ook inzage zal worden gegeven van de notulen der vergaderingen, die zij nog bijwoonden. Alzoo wordt besloten. 5. Mededeeling Voorzitter. De Voorz. zegt, dat hij gemeend heeft volgens art. 70 der Gemeen tewet in beroep te moeten gaan tegen het in de vorige vergade ring genomen besluit aangaande het ontbinden der N.V. Zeeuwsch- VI. Waterleiding Mij., daar hij dat besluit in strijd acht met het algemeen belang. Spr. zegt, dat het hem niet gemakkelijk viel om dat besluit te nemen, en hij er eerst over moest denken, doch bij nadere overweging besloot het besluit voor vernietiging voor te dragen. De mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. 7. Verzoek plaatsing benzine pomp. De Voorz. zegt, dat de Be- taafsche Import-Maatschappij ge vraagd heeft om een benzine- meetinstallatie te plaatsen in de Wilhelminastraat vóór het per ceel van M. de Keizer. Aangezien het trottoir daar ter plaatse te smal is en de meterinstallatie te groot van omvang is, hebben B. en W. gemeend de vergunning niet te moeten toestaan. De be staande pompen leveren al hin der genoeg op en als de houders daarvan nog moesten vragen om die te plaatsen, zou sprekers ad vies zijn om het niet te doen. Keizer is bij spr. geweest en zeide, dat hij door weigering van de vergunning in zijn bedrijf wordt benadeeld en dat het on mogelijk is om de pomp in zijn garage te zetten, doch B. en W. kunnen ook na nogmaals te heb ben overwogen niet, dan afwij zend beschikken. Dhr. Van de Bilt zegt, dat be weerd wordt, dat die pompen wereldlijk bruiloftsfeest zal niet minder schoon en heilig zijn, als hun hemelschGod openbaart zich in liefde even heerlijk als in het geloof, dat weet ik het beste, t Nu kust Leo haar op de trisscbe roode lippen en zijn schitterende oogen geven haar gelijk. Zjj ech ter maakt zich los van hem, zij wil de liefkozing niet alleen heb ben en met een gelukkig lachje neemt zij van de armen van het dienstmeisje, dat toekijkend in de kapel staat, een klein blozend kind. Het is het hare, het eerste en Katharina is niet tevergeefs zoo druk bezig en de opperhout vester zoo bly, want het feest van morgen is een dubbel feest en Felicita zal in haar jonkvrouwe lijk gewaad het kind ten doop heffen, eer zij den echtgenoot volgt in het verre land, daar ginds over de zee. Het kind is reeds zeer krachtig en de opper houtvester heeft vaak genoeg gebromd, omdat het zoo lang heelt moeten wachten op den heiligen doop maar daaraan heeft de oude gravin de schuld, die eigenlijk in plaats van Felicita had moeten optreden. De oude dame had steeds nieuwe uitvlueb- tep, want trots er» frcdorjinfri» hinderlijk zijn, maar is die ver gunning dan niet gegeven tot wederopzegging, of kan dat niet veranderen. Spr. weet geen plaats, waar zoo'n pomp beroerder kan staan, dan op het eind van de Noordstraat, zooals bij de firma Veenhuizen. Dan is de plaats bij Keizer veel gunstiger. Spr. zou in overweging willen geven om aan Esselbrugge te vragen om die pomp binnen te zetten. De Voorz. erkent, dat het trot toir bij Keizer breeder is. Dhr. 't Gilde vindt de moti veering van het voorstel van B. en W. zonderling. Vroeger heette het, dat de kabel van de P. Z. E. M. in den weg zat en nu weer, dat de installatie te groot is. Hij zegt ook dat die pompen geen sieraad zijn, maar gelijke mon niken, gelijke kappen en daarom zou hij Keizer ook vergunning willen gevenen bovendien is het zijn branche, want hij moet er zijn brood mee verdienen. Hij zou het verzoek willen aanhou den en nog eens onder het oog zien. Dhr. Oggel merkt op, dat vroe ger door Keizer gevraagd werd om een tank te bergen in de straat en nu vraagt hij een in stallatie te plaatsen, daar is ver schil in dat het nu geweigerd wordt komt, omdat er reeds pom pen staan. Bij de bespreking door B. en W. werd ook gezegd, dat de gemeente er niet door ver fraait en als nu elke Mij. reeds een pomp hier heeft, is het toch voldoende. De Voorz. zegt geen bezwaar te hebben om dit punt nog eens aan te houden. Dhr. 't Gilde had in deze ver gadering ook dat punt niet ver wacht; niet omdat Keizer zijn buurman is, pleit hij ervoor, maar omdat de man er schade bij heeft. Dhr. OggelAan Lozanne is ook geweigerd om een wagentje te plaatsen op het trottoir. Dhr. Van de Bilt vindt dat een groot verschil. Keizer heeft zoo'n pomp noodig voor zijn bedrijf en wat de ruimte aangaat kan er wel 2 man passeeren achter de streden nog immer strijd in haar, tot eindelijk de eerste overwon eD in de verloving van Suzanna met een wel oudachtig, maar rijk man, die alle aanspraken ver vulde, welke dti gravin maakte ten opzichte van geboorte en stand, een gewenscht voorwend sel vond, om Leo's wensch af te slaan en hem te vertroosten met een latere gelegenheid, wanneer misschien haar tijd haar zou ver oorloven, een zoo feestelijke ge beurtenis te verheerlijken door hare tegenwoordigheid. Katharina troostte zich, toen zij zag, dat de tevredenheid van haar man niet meer leed onder de liefdeloosheid van zijn moeder en terwyl zy in Felicita een veel liever peettante gevonden had en van bruiloft en doopen een dubbel feest maakte, werd deze laatste dag van hun samenzyn tegelijk met heldere lachende kleuren voor altijd in hare herinnering opgeteekend en deed haar de smart vergeten, die anders een afscheid met zich brengt. De kleine kapel was nu schoon en feestelijk versierd, Leo gaf juist nog bevel, de vensters, die sedert jaren gesloten geweest waren en waarvan het eene uit- «p h*t lae'ste stok ver; dpfe pomp, zoodat er plaats genoeg is. Dhr. Dieleman weet niet hoe dat vroeger gegaan is bij die aan vragen, maar hij zou de menschen willen aanraden om de pompen in een nis in den gevel te plaat sen en dat met een arm of uit gangbord zichtbaar maken. Dhr. Van Dixhoorn vindt het eigenaardig, dat die vergunnin gen zoo grif gegeven zijn. Toen de trottoirs er pas lagen, klaag den de ambachtslieden, dat alles van hun stoepen moest, zoodat ze bergplaats moesten koopen voor de te repareeren voorwer pen. En niet zoodra zijn de stra ten gelegd, of men ging er van die pompstations zetten. Nu zijn die dingen wel van belang, maar het is toch inconsequent om den een toe te staan, wat men den ander weigert. Nu is het voor hem de vraag of de Bataafsche het vraagt, of Keizer. Als het de eerste gold, dan was hij er tegen, maar nu het een inwoner geldt, is hij er niet tegen en kan hij zich er mede vereenigen, dat het verzoek wordt aangehouden. Dhr. Van de Bilt sluit zich daarbij aan, zoodat het voorstel van B. en W. wordt aangehouden. 7. Aanbieding begrootingen. De Voorz. zegt, dat de begroo tingen gereed zijn en den Raad worden aangeboden. Volgens gewoonte zullen deze in'2afdee- lingen worden onderzocht. Bij loting wordt bepaald, dat tot de le afdeeling behooren de h.h.Kruysse, Van de Bilt, Ciaes sens, Wolfert, Koster en 'tóilde. Tot de 2e afd. behooren de h.h. Oggel, J. de Feijter, Dieleman, Van Dixhoorn en P. de Feijter. De gemeentebegrooting sluit met eén totaal van f 185,622,49, waarbij f 1179,24 aan onvoorzien. De kapitaaldienst sluit met f6500. De opbrengst van de Inkomsten belasting is geraamd op f 83000. De begrooting van het gasbe drijf sluit met f84062,25 gewone en f638,780 kapitaaldienst. Grondbedrijf f2789,53 en f2664,16 Vleeschkeuringsbedrijf f4780. Burgerlijk Armbestuur f 9992,11- (Wordt vervolgd). door hekwerk omsloten hof, het andere echter op een steenachtige steil afhangende helling, te ope nen om warme versche lucht binnen te laten, toen hij bij het voortgaan een man bemerkte, die half nederig, half loerend in de deur der kapel stond en zijn scherpe blikken nieuwsgierig liet rondgaan. De vreemdeling die tot lagen stand scheen te behoo ren, was goed in het nieuw ge kleed, maar de uitdrukking van zijn rood gelaat en het gryzen van zijn breedon mond had, vooral by de reeds ingetreden schemering iets zoo verdachts, dat Katharina byna verschrikt zich tegen baar man aandrong. Wat wilt ge? Wien zoekt ge vroeg Leo eeuigszins verstoord over het zacht binnensluipen, dat zyn vrouw verschrikt had.* »Ik zoek een myner vroegere krijgskameraden, tegelijkertijd mijn landsman, een zekeren Mül- ler,« hernam de man driest. »Hy noemde zich eens een tijdlang Von Rods, als ge hem soms beter kent onder dien naam. Ieder noemt hem natuurlijk zooals hem dat het best voegt. Nu, dien Müller zou ik voor zijn vertrek nog wtl eens willen spreken.* AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1