Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 44 DINSDAG G SEPTEMBER 1927. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Landbouw. f: Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De 46ste vergadering van den Volkenbondsraad is Donderdag geopend. Hij kan heel belang rijk worden. Immers onder meer zal er in ter sprake komen het vraagstuk van Dantzig, waarvoor de laatste weken weer braaf stem ming is gemaakt in de Poolsche en ook in de Fransche pers. Robert Cecil, die, van den be ginne de Volkenbonds-vergade- ringen heeft bijgewoond en daarin steeds een zeer markante figuur is geweest zal in bovenbedoelde vergaderingen ontbreken. Den 29 Aug. heeft hij ontslag genomen als lid van het al meer conservatieve Engelsche Kabinet, waarvan hij een sieraad was, zoowel door zijn buitengewone bekwaamheden als door zijn zeer vrijzinnige opvattingen, welke hij nooit onder stoelen of banken heeft gestoken. Hij is niet heengegaan wegens de quaestie der vermindering van de Rijnland-bezetting ten opzichte waarvan Chamberlain voet bij stuk heeft gehouden en de Fran sche „gens de l'épée" en hun aanhang heeft genoodzaakt het Britsche voorstel te aanvaarden doch vooral wegens het fiasco van de maritieme conferentie, in welke de Engelsche regeering er niet alles op heeft gezet om tot een compromis te komen, doch haar gedelegeerde Cecil heeft gehandicapt door instructies, welke het dezen onmogelijk maak ten, de zoogenaamde Coolidge- conferentie te redden van een begrafenis eerste klasse. Geen Engelsch minister heeft met sterkere en eerlijker over tuiging zóó geijverd voor het propageeren der Volkenbonds gedachte; geen vuriger gestreden voor de ontwapening, zoowel ter zee als te land, dan lord Robert Cecil, zooals hij vroeger heette en genoemd zal blijven in de geschiedenis der beschaving en bij alle voorstanders van den vrede. Nu de kansen op eenigszins (104 Het was reeds geheel avond geworden, toen de stem van den heer Gerland, die uit de zijkamer om licht riep, de geliefden wekte uit hunne vergetelheid. Felicita ging binneü, zij nam Alexander mede en dicht haars vaders leunstoel naderend, zeide zij »Laat ons nog een oogenblik in het donker, ik heb u iets mede te deelen, wat ge eerst uit mijn mond zult hooren, eer myne blikken het u verraden. Ik kan niet bij u blyven,ik moet opnieuw heen en ditmaal is het werkelijk de stem van God die my roept, dat gevoel ik en ook gy zult dit erkennen. Zie, uit al myo tranen is nn toch nog het geluk ont sproten, mijne liefde voor Alex ander is geen onrecht meer en vol zalige dankbaarheid neem ik de plaats in, die Marie vrywillig heeft afgestaan. Geef ons uwen zegen, vader, en vergeef Alex ander het verdriet, dat Hy u heeft aangedaan, hy maakt het goed door het geluk dezer tire.« aanzienlijke vermindering van de legers door het mislukken van de vlootconferentie aanzienlijk zijn verminderd nu de Volken- bonds-gedachte evenals de geest van Locarno meer en meer zoek raaktnu de oude machts-politiek meer en meer zich laat gelden nu weer de weg is ingeslagen, welke heeft geleid tot den wereld oorlog, heeft Robert Cecil be sloten, zich geheel te wijden aan de vredesgedachte. In zijn memorandum aan Bald win schreef hij„De hoop van de toekomst ligt in de wakker ge maakte en onderrichte openbare meening. Dat is het doel, dat al meer dan al de energie zal eischen, welke mij nog over is." (Hij is thans 65 jaar). Als vrij man, niet langer ge contrarieerd door de Engelsche regeering, zal hij thans met lord Murray, de machtige Engelsche Volkenbonds - vereeniging, nog krachtiger zich doen uiten en zooveel mogelijk tegenwerken de funeste Volkenbonds-politiek van de Engelsche regeering, van welke te verwachten is nog minder medewerking op het gebied van verplichte arbitrage, ontwapening, veiligheid door vriendschapsver dragen en gestaag grooteren om vang der Volkenbondsbemoeïngen. Zijn ontslag nemen óók als Volkenbonds-gedelegeerde heeft diepen indruk gemaakt te Geneve, waar hij door zijn vlug begrip en groote slagvaardigheid een figuur van beteekenis was. Zijn aftreden en dat van De Jouvenel, den Fran- schen gedelegeerde, die in vele opzichten dacht als wij, laat een leegte na, welke moeilijk is aan te vullen. Toch is men er over verheugd, dat beiden den moed hebben gehad, de knellende banden te staken, in welke hun regeeringen hen omstrikt hielden. Hun heengaan is voorshands een stap achteruitbrengt de idee der Vereenigde Staten van Europa, waarvoor graaf Couwenhoven, Calergi en Bronislaw Huberman zóó ijveren meer naar den achter grond. »Geloofd zij God,* zei de heer Gerlaud bewogen, »kom aan mijn hart Alexander, houd ditmaal het kleinood in eere, dat ik vol ver trouwen ten tweeden male in uw handen leg.* >Ik ben zoo gelukkig,zeide Felicita weder, >slechts ééo ding kwelt mij gij hebt geen kind meer als ik heenga, nu, dat ge oud geworden zijt, nu het toch reeds stiller wordt om u heen. O, vader, dat verzwaart mij het afscheid, uw leven was niet ryk aan vreugde »Maar deze laatste vreugde doet mij ook vele smarten vergeten,* hernam hy uw geluk, dat was het doel van mijn leven 1 Daar door ben ik oud geworden, mijn haar is vergrijsd in zorg over u, maar dat ik het toch bereikt heb, dit doel, dat maakt mijn einde eens vroolyk en licht en de herinnering aan myn geluk- k i g kind zal my doen lachen, al moet ik ook haar afscheidskus ontvangen.* In J3turzach op het groote slot plein, dat er anders zoo plechtig en voornaam uitzag, vertoonde zich een vroolyk bont leven. Meis jes en knechten sierden het oude slot met groen en kransen, zoo- Doch de roep van alle nucliter- denkenden in alle klassen der maatschappij in alle landen der wereld om zooveel mogelijke ontwapening zal niet verstommen; integendeel toenemen in kracht. Ons onderwtys verstard 1 Men schrijft ons Ons onderwijs voldoet niet meer aan de behoeften van onzen tijd en dat wel door gebrek aan belangstelling bij het onder wijzend personeel. Er zijn wel weidsche hervor mingen op school ingevoerd, als schoolartsen, school verpleegsters, enz. maar de didactiek en paeda- gogiek zijn nog dezelfde als in 1875; de onderwijzer stelt er geen belang in. Op dit gebied bestaat in Nederland geen vak blader zijn kranten, die de be langen van het onderwijs heeten te behartigen, maar zij ijveren alleen voorsalarisverbetering; salaris-literatuur is de hoofd schotel. En de oorzaak? Omdat in Nederland een akten-serie bestaat als nergens ter wereld, tracht een Nederlandsch onderwijzer door akte-studie hooger op te komen. Als een boer, een fabrikant, een dokter onwillig blijft voor den vooruitgang op zijn terrein, zal hij het spoedig in zijn zak of zaak ondervinden; alleen een onderwijzer kan de belangen van zijn vak ongestraft overlaten aan enkele uitgevers van zijn zooge naamde vakbladen. Aldus de heer A. Feberwee, hoofd eener school te Amsterdam in „Het Schoolblad", onder den titel„Progress and poverty". 't Is te hopen voor hem, dat niet alle onderwijzers Engelsch verstaan. Taal en styl in reglementen. Iedereen wordt verondersteld de Wet te kennen zoo wordt ook iedereen, die zich met sociale economie bemoeit, verondersteld de dikwijls ingewikkelde taal en stijl van sociale studies te dat het er zeer feestelijk uitzag. Bonte vlaggen werden aange bracht, als voor drie jaren, toen Katharina hier haar treurigen in tocht hield en iedereen zoo erns tig keek in weerwil van dien vroolyken bloementooi, zoo erns tig, als gold het een begrafenis. Heden echter was alles een vroo- lijk lachen en louter scherts en de jonge vroolijke meesteres van het kasteel stemde hartelijk in met die algemeene vreugde. Want morgen toch vierde men opnieuw een bruiloftsfeest in Sturzach en ditmaal een gelukkig en vroolyk bruiloftsfeest. Katharina had het zich niet laten ontnemen Felicita hier haren feestdag te bereiden haar overredingskracht, haar bid den en voorstellen was het gelukt, hare vriendin terug te leiden in de wereld, zij had waarlyk geen gering aandeel in het geluk van dezen dag en daarom be schouwde zij het als een recht, de bruiloft in Sturzach te doeD plaats hebben. Alexander's scheiding van Marie, die in een langen brief aan hare moeder verklaarde, Diet te wil len wederkeeren, noch tot den echtgenoot, die haar niet verstond, noch tot haren vader, die in on rechtvaardige hardheid vertoornd kunnen begrijpen en ^ontrafelen om ook de sociale economie te kennen maar wat te zeggen van eeri alinea als volgende, uit het maand.blad Gemeentebestuur: „Indien 3/4 van het verschil tusschen het volgens eerstge noemde bepaling voor de in het tweede lid van dit artikel be doelde gezinnen benoodigde en het totaal der gezinsinkomsten meer bedraagt dan. Met zulke literatuur wordt de studie er voor gewone sterve lingen niet prettiger op De Suikervoorziening van Nederland. Het Ned. Weekblad voor Krui denierswaren meldtEen positie, die we sedert de crisisjaren niet meer gekend hebben, dreigt dit jaar in onze suikervoorziening in te tredenterwijl eenerzijds de voorraden schaarsch zijn, is aan den anderen kant de slechte weersgesteldheid oorzaak dat de nieuwe oogst veel later zal alko men dan gewoonlijk en deze da tum in plaats begin Oct. zal vallen tusschen 15 en 25 October. Hoe- we! alle pogingen in het werk worden gesteld om de suiker voorziening te waarborgen moet toch ook rekening worden ge houden met de mogelijkheid van eenig suikertekort tegen het einde der campagne. De toestand is momenteel zoo dat de fabrieken te Dinteloord en Sas van Gent uitverkocht zijn, alleen de Cen trale Suikermaatschappij heeft nog eenigen voorraad. Het is maar de vraag of deze toereikend is tot den nieuwen oogst. Het zal intusschen van belang zijn de mogelijkheid van een tekort niet te vergrooten door het geven van abnormale orders. Daargelaten het feit dat deze toch niet wor den uitgevoerd behoeft men zich niet ongerust te maken overfan- cyprijzen. Zijn we wel ingelicht dan is de centrale niet van plan misbruik te maken van haar mo- menteele machtspositie door den suikerprijs op speculatieve wijze omhoog te jagen. op haar was, die scheiding was spoedig uitgesproken. De vorst, inziende, dat Felicita toch voor hem verloren was, dat zij onver anderlijk denzelfden wenscb, het zelfde verlangen voedde als vroe ger, waar zijn wensch voor zwy- gen moest, de vorst had grootmoe dig, Alexander's echt laten oplos sen, zonder zich te houdeü aau den anders noodigen tyd. Het huwelijk in de residentie te laten voltrekken, zou onder de tegenwoordige omstandigheden pijnlijk geweest zijn voor bet bruidspaar zelf, al zou ook de verbazing en het gepraat der wereld niet zoo luide geklonken hebben als vroegernieD was sedert eenige jaren zooveel bui tengewoons gewend betreffende de Gerlandsche familie en die van den minister van oorlog, dat dit huwelyk beschouwd werd bijna ais iets natuurlijks. Barnrode, zoo nabij het Ursulinenklooster, wekte eveneens droeve herinneringen en onaangename verhoudin gen op en des te meer, daar de kapelaan, die wel gerekend had ap een verschuiving, maar niet op een vernietiging van al zijn piannen, aan de plechtigheid zyn zegen en z(jn tegenwoordigheid ontzegde. Hy ware wellicht te RtfvaardighcidsbewUzen voor Motorryders. De Minister van waterstaat maakt bekend, dat aan den A N. W.B., Toeristenbond voor Neder land, de K.N.A.C. de Koninklijke Nederlandsche Motoirijders Ver eeniging en den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland machtiging is verleend tot de af gifte van verklaringen bij art. 87 Motor- en Rijwielwet bedoeld, I in art. 15, eerste lid, onder 4o., C, de Motor- en Rijwielwet, zoo als de tekst daarvan is bekend gemaakt bij Kon. besluit van 27 januari 1925 (Staatsblad no. 24). In de St. Crt. no. 169 zijn de bepalingen opgenomen, vastge steld ter uitvoering van de Motor en Rijwielreglemenf, welke van 1 November af zullen gelden. La: dbouwtentoonstellingteHulst Zaterdagmiddag om half een werd de landbouwtentoonstelling geopend, welke- te Hulst wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den kring Hulst van den Noord-Brabant- schen Christelijken Boerenbond, bij verkorting de N. C. B. genoemd Zij staat alzoo naast, zoo niet tegenover den kring Hulst van de Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij en is wellicht een spoorslag geweest in onze streek, om naast die twee ook nog een Protestantsch Cristelijke landbouwvereeniging te stichten in de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond. Afgezien van de vraag of niet beter ware, dat die één wa ren, moet toch erkend worden, dat ze kunnen bestaan, zij het dan ook, dat bij de tentoonstel lingen b.v. de een den ander helpt, niet als vereeniging, maar doordat verscheidene landbou wers zoo wel lid van de eene als van de andere vereeniging zijn, tot zoolang dit nog toege laten wordt. Wij voorzien even wel nog de tijd, dat de Z. L. M. als uit den booze zal worden be schouwd en door de meer in overreden geweest, als Felieita aan het kloo9ter als aaudenkeu of zoenoffer ten minste hare ryke bezitting had gelateD. Maar deze nam nu andere heilige plichteD op zich, zij had het plan, met haar vermogen den geliefde en zijDe ouders een nieuw tehuis te stich ten en de zorg te baonen van hunnen drempel, zij kon niet ge- looveD, dat een offer, hetwelk hare geliefden beroofde, Gode aaDgetiaam zou kunnen zijn. En het eene dat Hem lief is, een vroom en dankbaar hart, dat wilde zij morgen nederleggen op het altaar. Wel had de kapelaan daar tegen veel in te brengen gehad, maar al zyn redeneeringen hiel pen niets bij Katharina's msiige bedaardheid, wier verstand steedi een stem had by haar hartFeli cita had haar levenlang altijd haar gevoel gevolgd en dit gevoel verwierp de voorslagen van den kapelaaD, zonder die zelfs te over wegen. Zy had zich even lydelyk overgegeven aan het ongeluk als aan de vreugd, zij wilde geleid zijn en gevoerd en nu was het de L efde, die vriend, steun en raadgever voor haar werd. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1