Uw Haar Raads verslag. trouwen geven, dat een degelij stuk werk is afgeleverd. De ervaring heeft ons wel eens geleerd, dat ook deskundigen het mis kunnen hebben en dus moet men niet uitsluitend vertrouwen hebben in vreemdelingen. We kunnen in verband hiermede op een mooi punt wijzen. Het is bekend, dat alleen de chassis van de fabriek gekomen is en voor het overige alles aan de auto is opgebouwd door en volgens teekening en vinding van de ingezetenen, die dat moet gezegd worden van de auto een practisch geheel hebben ge maakt. Men kon haast niet ge- looven, dat als men auto na de oefening bellend door de stad zag rijden met de manschappen erop, daar nu zoowat alles bij de hand was om bij brand op te treden. En toch is het zoo, ge zien ook de beschrijving door den opperbrandmeester hierboven ge geven. Daardoor komt zeker den heeren De Kraker en Keijzer een pluimpje toe. Wezen we een paar weken geleden bij de tentoonstelling op de genie der Axelsche nijverheid ook de spuit geeft een staaltje van kundigheid onzer Axelsche handswerklieden en het strekt ons gemeentebestuur tot eer, dat ze daarvan hebben willen en durven profiteeren het is zeker aller wensch, dat dit ook op an der gebied worde ingezien. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol 't voldoet iedereen Vergadering van 25 Aug. 1927. Aanwezig alle leden behalve de heer Ed. van de Casteel. Voorz. de heer F. Blok, burgemeester. 111. 5. Rekeningen dienstjaar'26. De Voorz. deelt mede, dat de rekeningen door de verschillende commissies zijn nagezien en vraagt derhalve, of zij hunne bevindingen wenschen mede te deelen. a. Gemeenterekening. De heer Baert deelt mede, dat de rekening geen aanleiding meer gaf tot op- of aanmerking, na de toelichtingen van den secretaris. Hij adviseert mitsdien tot goed keuring. Op een tweetal posten was bij de uitgaven de aandacht gevallen le. op f86 als contributie voor het lidmaatschap der Vereen, van Nederl. Gemeenten. Die post, meende de commissie kon wel afgevoerd worden, daar in dat lidmaatschap toch geen voordeel zit. En 2e op de bijdrage in het schoolgeld voor- de H. B. S., die toch zoo hoog is, dat het wel wenschelijk was te onderzoeken of dat niet minder kon. De Voorz. antwoordt, dat de Raad destijds besloten heeft om lid van genoemde Vereen, te worden en dus dan de contributie betaald moet worden. Het is ook wel gemakkelijk, daar nog al eens advies wordt ingewonnen, dat dan gratis gegeven wordt. Dhr. Dieleman meent, dat men nu wellicht af en toe advies vraagt, juist omdat men lid is, maar het kan ook gemist worden. De Voorz. is dat niet met dhr. Dieleman eens, maar geeft in overweging om er bij de begroo ting op terug te komen. Wat de bijdrage vpor de H. B. S. betreft, dit wordt bij de wet ge regeld en dus is daaraan niets te veranderen. b. Rekening gasbedrijf. De commissie rapporteert dat hierin aangaande het krachtgas een verschil is geconstateerd van f23.50, wat telkens per maand door kleine verschillen ontstond en waarvan de oorzaak niet te vinden is. De boekhouder der gasfabriek deelde in een schrijven mede, dat dit verschil is ontstaan doordat fOïe is en -In c/& veen tw/gencf.) ?ttmwnen £e-zjervOïcis dan geed c/igele£J voor een verbruiker van krachtgas het tarief van lichtgas was be rekend, wat later in het kasboek vereffend is. Voorts deelt de commissie in haar rapport mede, dat er nog een drietal leeningen loopende zijn tegen, 7, 6,25 en 6 pCt. en geeft men in overweging om zoo mogelijk die leeningen voor lagere rente te converteeren. De Voorz. zegt, dat daaraan is gedacht en men, daar er nu een groote leening is van f380 000 aan 46/8 pCt. welke men niet ten volle noodig zal hebben, de lee ningen met hooge rente zal trach ten af te lossen. c. Rekening grondbedrijf. d. Rekening vleeschkeurings- bedrijf. e. Rekening Burg. Armbestuur Op deze rekeningen zijn geen op- of aanmerkingen. De Voorz. constateert uit een en ander, dat de rekeningen alzoo voorloopig vastgesteld kunnen worden en dankt de commissie's voor hun arbeid. (Specificatie dezer rekeningen volgt aan het eind van het ver slag). 6. Verkoop brandbluscliuiid- delen. De Voorz. deelt mede, dat we gens de reorganisatie der brand spuit eeuige materialen overcom pleet en gedeeltelijk onbruikbaar zijn geworden, o.a. een zuig- en perspomp en een handpomp met 400 M. slangen. Ten einde te voorkomen, dat deze geheel waardeloos worden vragen B. en W. machtiging aan om die te verkoopen. Dhr. 't Gilde vraagt of het vol doende gepubliceerd zal worden om er zooveel mogelijk van te maken. De Voorz. antwoordt: In het plaatselijk blad en in Vraag en Aanbod". Met alg. st. wordt aldus be sloten. 7. Omvraag. a. Dhr. Kruysse komt terug op de waterleiding en zou gaarne zien, dat de afgevaardigde, dhr. Oggel, op de vergadering der Z. V. W. M. op 30 Aug. zijn stem uitbracht tegen alle op de agenda voorkomende punten, overeen komstig de uitspraak in deze vergadering door den Raad ge daan. in dat verband wijst spr. op een z. i. verkeerde meening die heerscht, dat elk afgevaardigde een vrij mandaat heeft. Dit moge wettelijk zijn, maar spr. gelooft, dat de redelijke plicht op den 1 afgevaardigde rust om te stem men volgens de meening van de ^aadsmeerderheid. Spr. achtte het een fout om daaraan verkeerden uitleg te geven, zooals er meer fouten ge maakt zijn. Zoo is b.v. het uit schrijven der vergadering op 30 Aug. niet tactisch. De N.V. maakt het water der waterleiding steeds troebeler en speelt daarmee in de kaart der tegenstanders. Dhr. Oggel zegt, dat hij reeds te kennen had gegeven, dat hij zijn stem als afgevaardigde op die verg. wenschte te richten naar de meening der Raadsmeerderheid en wat het uitschrijven dier verg. betreft, daartoe is de N.V. wel verplicht, want de Rijks Verz. 3ank moet voor 1 Sept. beslis sing hebben in hoever het ge- eende kapitaal wordt opgenomen. b. Dhr. 't Gilde wijst op een verkeerden toestand op de straat bij Freekenhorst. Om meer ruimte te krijgen werd daar destijds een huisje door de gemeente gekocht en afgebroken, maar nog steeds blijft die lantaarn daar in den weg staan. Ook is het er een smerige boel, doordat er 3 a 4stinkgoten samen komen. Nu kan misschien met de opruiming gewacht wor den, tot die weg van het Rijk is overgenomen, maar toch kon daar bij voorbaat wel wat verbeterc worden. De Voorz. zegt dat B. en W met dien toestand op de hoogte zijn en inderdaad wachten op de overname. Men had verwacht dat dit in Juli wel gebeurd zou zijn, maar het gaat zeer langzaam Spr. gelooft, dat het nu door de Tweede Kamer goedgekeurd is Zoo erg, als dhr. 't Gilde voor stelt is het evenwel niet, er kan wel eens naar gekeken worden maar de groote verbetering volgt eerst komend jaar. Er wordt een post voor uitgetrokken op de be grooting. c. Dhr. Dieieman zegt, dat hi bemerkt heeft, dat bij het plaat sen der lantaarns te Schapenbout geen rekening is gehouden met zijn wenken Er staat b.v. een lantaarn, die desnoods gemist zou kunnen worden, terwijl er op den hoek, waar het hard noo dig is, geen verlichting is. Daar komen 3 wegen samen en wijl de gasbuizen er toch liggen, was het z.i. een kleintje geweest. Dhr. OggelEr is toch be sloten om de palen volgens een vast plan te plaatsen en dan later te zien waar het nog noodig blijkt. Dhr. Dieleman acht het op een rechte weg minder noodig dan bij een hoek van den weg en had daar ook op gewezen. De Voorz. zegt toe het te zul len onderzoeken en dan naar goedvinden te handelen. d. Dhr. Dieleman zegt voorts in de bladen te hebben gelezen, dat bij de gasdemonstratie te Ter Neuzen door dhr. Van der Lubbe met een hamer lampen zijn stuk geslagen van de Axelsche gas fabriek en vraagt of het juist is, dat daartegen door B. en W. van Axel geen vervolging is ingesteld. Spr. zou toch gaarne zien, dat men onze gemeente hoog houdt en ook onzen Directeur de hand boven 't hoofd houdt. Hij meent, dat men de eigendommen onzer gemeente toch wel met rust kan laten. Waarom laten B. en W. zich dat maar zoo aandoen? De Voorz. zegt, dat B. en W. dhr. Van der Lubbe hebben aan geschreven en deze de gevraagde schadevergoeding heeft betaald. Spr. geeft van het gebeurde een resumé, (zooals dat destijds in ons blad is vermeld, alleen met dat verschil, dat nu gemeld werd, dat de gasdemonstratie plaats had in samenwerking met de firma Taze- laar te Terneuzen) en er dus als zoodanig ook sprake was van 'levering van gaslicht. Als er geen gaslampen hadden gebrand, was er niks gebeurd. Op de mededeeling, dat dhr. Van der Lubbe een hamer uit zijn zak haalde en met veel bom barie de gaslampen bij den ex perimentmeter stuk sloeg, merkt dhr. 't Gilde op, dat dit met voorbedachten rade was, daar hij niet aan kan nemen, dat de ad ministrateur der electr. centrale te Terneuzen geregeld met een hamer in den zak loopt. De Voorz. vervolgt, dat Vrij dags (het was reeds Dinsdags gebeurd. Red.) dhr. Van der Lubbe voor B. en W. is verschenen en ook de Directeur der gasfabriek toen is gehoord. Dhr. Van der Lubbe erkende foutief gehandeld te hebben en was desgevraagd ook bereid om dit in de krant te erkennen, doch de Directeur der Gasfabriek was daar niet voor te vinden. Dhr. OggelDhr. Van der Lubbe heeft dus de schade be* taald en was ook bereid om voor de toekomst in overfeg met de gemeente samen te werken, doch de Dir. der gasfabriek wilde dat niet. De Voorz.Ik heb den indruk, dat die twee heeren niet met elkaar kunnen opschieten. Dhr. Van DixhoornHet is dus ook hierwaar twee man kijven, is niet één man schuld. De Voorz. erkent, dat B. en W. van Axel hadden kunnen zien, dat er in het lokaal gaslicht brandde, maar spr. moet toch zeggen, dat het van dhr. van der Lubbe toch buitengewoon kinder achtig was om daar aanmerking op te willen maken. Het eenige feit, waardoor men misdeed was, dat er nu levering van gaslicht plaats had, omdat ook de firma Tazelaar aan de demonstratie meewerkte. Dhr. Kruysse vindt het ook kleinzielig. Alleen wil hij zeggen, dat de administrateur er toch kosteloos een electrische instal latie had gemaakt, waardoor zi licht hadden en dat deze beleefd heid door den Directeur der gas fabriek werd beantwoord door wat oude petroleumlampen op te scharrelen en die te doen bran den, om geen gebruik te moeten maken van het electrisch licht. Dhr. P. de Feijter komt er tegen op, dat dhr. Van Dixhoorn zegt, dat er twee man schuld zouden hebben. De Directeur heeft geen schuld, alleen pleegde hij een klein verzuim, maar wie denkt nu, dat als men op een gasdemonstratie een paar gas lampen brandt, dat men dat zal beletten Dhr. Van Dixhoorn zal Van der Lubbe niet verdedigen, maar het gebruik van die petroleum lampen heeft toch wel prikkelend gewerkt. Dhr. P. de Feijter had gehoord, dat er van die electr. lampen 2 defect waren, en als nu de Direc teur die gebruikt had, had hij daar misschien ook nog de lak van gekregen, daarom wilde hij ze niet branden. De Voorz. kan dat moeilijk gelooven. Dhr. Dieleman: Neen, die gas lamp gaf veel meer licht, dan de electrische lantaarn, en dat kon dhr. Van der Lubbe niet hebben. Dhr. Kruysse gelooft, dat de gasdirecteur juist veel sterker gestaan had, als hij die electr. lampen gebruikt had. Dhr. J. de FeijterNeen, mijn heer de Voorz., de gasdirecteur kreeg geen gelegenheid om sterk te staan. Als B. en W. hem de gevraagde machtiging hadden verleend om voor de gemeente op te treden zou hij sterk gestaan hebben. Er wordt gezegd, dat er geprikkeld is, maar wie heeft geprikkeld? Van der Lubbe is naar huis gegaan en teruggeko men mét een hamer om eigen dommen van de Axelsche gas fabriek stuk te slaan en als dan de gasdirecteur daar tegenop komt, behooren B. en W. hem de hand boven het hoofd te hou den, want als men zoo doorgaat dan wordt Van der Lubbe in Axel ook baas. Dhr. Oggel zegt, dat de secre taris van Terneuzen en dhr. Van der Lubbe hier zijn geweest om de zaak te bespreken en we kre gen geen toestemming om gas licht te branden, zoodat we ons naar de concessie-voorwaarden hadden te gedragen. Daar nu dus Axel het eerst in overtreding was geweest, waren ook de ge volgen voor onze rekening. De out zit dus bij Axel, ofschoon daarmede de daad van dhr. Van der Lubbe niet goed is te praten. Maar dat heeft hij ook erkend en wilde daarvoor in een adverten tie teekenen, terwijl hij samen werking toezegde. En nu waren 3. en W. van meening, dat het in het belang der gasfabriek was, dat op samenwerking kon gere kend worden en daarom is de zaak aldus opgelost. Dhr. J. de Feijter meent toch, dat van die wil tot samenwerking weinig te zien was. Als Axel in overtreding was, dan had Van der Lubbe de gemeente aanspra- telijk moeten stellen voorgeleden schade, maar niet op Amerikaan* sche wijze optreden en met een hamer den boel kapot slaan. Wat die oplossing betreft was de gas- commissie het niet met B. en W. eens. De Voorz.Ja, dhr. Van der Lubbe is zijn eigen rechter ge weest en dat was verkeerd. Dhr. OggelAls hij niet be taald had, hadden we ook een gerechtelijke vervolging ingesteld, doch nu was er toch niets meer te vorderen. Dhr. Dieleman:- Als hij ver volgd geweest was, zou hij er zoo goed niet afgekomen zijn. Spr. zou ook willen, dat men voortaan onzen Directeur beter de handen boven 't hoofd houdt Dhr. OggelMaar dan moet die ook niet verkeerd handelen. De Voorz. zegt, dat B. en W. overtuigd zijn, dat het verkeerd is geweest van dhr. Van der Lubbe oin zoo op te treden. Dhr. Baert heeft spijt, dat er over die zaak zooveel woorden zijn gewisseld. De feiten lagen er nu eenmaal en spr. was het eens met B en W. om voor zoo'n bagatel geen proces te voeren. Hij zou er dan met een paar kwartjes boete afgekomen zijn en er was geen kans meer op samen werking. Beide directeuren had den schuld en nu was het best maar, om die zaak in der minne te schikken, dat zal ook voorde toekomst veel gemakkelijker werken. Dhr. 't Gilde noemt dat geen bagatel, maar een ernstig vergrijp tegen alle begrip van recht door dhr. Van der Lubbe en als deze zegt gewoon te zijn op Ameri- kaansche wijze op te treden, dan krijgen we hier misschien nog wel een electrischen stoel. De Voorz. acht de zaak hier mede voldoende toegelicht. Al leen wil hij nog opmerken, dat onder het publiek gezegd wordt, dat dhr. Van der Lubbe het B. en W. van Axel eens goed ge zegd heeft, doch juist het omge keerde is het geval geweest en B. en W. hebben dhr. Van der Lubbe degelijk te verstaan gege ven, waar het op staat. e. De Voorz. richt zich hierna tot de Raadsleden met de vol gende toespraak Zeer waarschijnlijk is het thans de laatste vergadering van den Raad, zooals deze raad nu is sa mengesteld. Nog enkele dagen en deze Raad zal moeten plaats maken voor den nieuwen Raad. Niet alle leden komen in den nieuwen Raad terug. Met name niet de h.h. Baert, Weijns en Van de Casteel. De h.h. Baert en en Van de Casteel hebben zich niet meer beschikbaar gesteld. Dhr. Weijns komt niet weer terug, doordat de anti-revol. partij één zetel heeft moeten afstaan. In de vier jaren, die achter den rug zijn, is er in deze raadszaal veel gebeurd. Een zeer drukke en zeer belangrijke periode, waarin zeer belangrijke besluiten zijn genomen wordt thans afge sloten. leder van ons heeft naar eigen inzicht en naar eigen ver mogen getracht de belangen van de gemeente zoo goed mogelijk te dienen. Waar wel is waar veel van gedachten is gewisseld over ver schillende onderwerpen, mag toch geconstateerd worden, dat in de vergaderingen steeds de ^oede toon behouden bleef. Gaarne breng ik dan dank na mens de gemeente aan U allen en ieder in het bijzonder vooral datgene, wat door U in het be- ang van onze geliefde gemeente is verricht. Ook breng ik dank aan Uwen Raad voor het ver trouwen steeds aan mij geschon- cen en voor de wijze waarop de vergaderingen steeds verliepen. Ik hoop, dat ieder van U met voldoening op uw werk mag te rugzien en dat God zijn zegen op den verrichten arbeid zal jeven. Spr. voegt eraan toe, dat dhr. Van de Casteel als raadslid reeds afscheid van hem nam en hem en de raadsleden dankte voor de ondervonden samenwerking. Hij verzocht hem ook aan de leden de beste wenschen te willen overbrengen. Dhr. Baert dajikt den Voorj» -"WORDT V2RVOLGD.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2