Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- V] aan deren No. 43 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1927. 43e Jaarg. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. De Brandweer. Als we over bovenstaanS on derwerp een en ander wenschen te schrijven, hebben we daarbij tweëerlei doel voor oogen in de eerste plaats hierdoor meer be kendheid te geven omtrent ma teriaal en organisatie der Brand weer, en in de tweede plaats hierdoor ook te trachten meer sympathie te wekken voor de Brandweer. Zonder hierbij in allerlei bij zonderheden af te dalen, zullen we, beginnende met het materieel, eerst een en ander zeggen over de auto-brandspuit. Deze spuit bestaat uit een 4 cylinder plunjes pomp met een capaciteit van 1000 liter per minuut. Deze pomp wordt gedreven door 26 P.K. motor en is gebouwd op een 2 tons Mi nerva chassis. De voortbewegings motor van den wagen is ook drijver van de pomp. Op den wagen is gebouwd een carrosserie, welke plaats biedt aan 14 brandgasten, terwijl daarop tevens worden medegevoerd lad ders en brandhaken, fakkels, ge reedschappen voor pomp en mo tor, zuig- en persslangen. Aan den wagen zijn nog bevestigd 2 afneembare haspels of slangen wagens, elk beladen met circa 100 meter persslang. De wagen is voorzien van electrisch licht met beweegbaren schijnwerper. In 't kort kunnen we dus zeg gen, dat deze autobrandspuit is brandspuit, personenwagen, slan genwagen en gereedschapswagen. Het groote voordeel van de spuit is, dat ze altijd bedrijfsklaar staat, en dus ieder oogenblik di rect kan uitrukken. Naast de auto-brandspuit heb ben we dan nog de vroeger aan gekochte motorbrandspuit, welke evenals de autospuit met een plunjes pomp werkt, hoewel an ders gebouwd. Zij heeft maar 3 cylinders, met een capaciteit van 500 liter per minuut. Deze pomp wordt gedreven door een 10 P.K. Cartner-motor, en is ge bouwd op een wagen voor paard of handkracht, waaraan dan de (103 Toen zy hem haar gelaat ge- geheel toekeerde, toen ver dween de droom en de weuschen, die hem vermetel toeschenen en toen hy de besluiteloosheid zag, waarmede zy de hand hem toereik te en die toch weder terugtrok, toen greep de werkelijkheid hem aan met verschrikkelijk geweld. »Zijt ge bang voor mij zeide hij treurig, >ik kom ten laatsten male, Felicita, om afscheid te nemen, ik kon niet heengaan zon der u te danken. »Om afscheid te nemen ?t vroeg zij getroffen, »ge wilt heen, zon der uwe ouders, eerder dan zij en waarom »Het is noodig, dat ik in Bre merharen zelt voor de overvaart zorg en alles zoo voorbereid en inricht, dat mijne moeder op reis niet te lijdeD heeft van ongemak ken. De zaken hier zal uw vader regelen. Mede naar Barnrodegaan, daar de laatste weken met n door leven, dat is een geluk, waarvan da kwelling mijne krachten te bo- gewone slangenwagen vastgekop peld wordt. De overige gereed schappen moeten worden ver voerd per afzonderlijke gelegen heid, hetzij vrachtwagen of auto. Alle kleine brandbluschmidde- len zullen we hier niet afzonder lijk noemen, wijl deze van on dergeschikt belang zijn. We meenen dan ook hiermede van het materiaal te kunnen afstappen en zullen een en ander omtrent de organisatie of werking der Brandweer schrijven. Door het afschaffen der hand brandspuiten en het aanschaffen eener autobrandspuit is het per soneel der Brandweer belangrijk ingekrompen, en gebracht van 150 op 30 brandgasten, welke aldus zijn ingedeeld Over de geheele Brandweer staat een oppcrbrandmeester, die de leiding heeft en verantwoor delijk is voor alles wat de brand weer betreft. Voorts zijn er 2 brandmeesters resp. ingedeeld bij groep A. (auto) en groep M (motor). Zij geven leiding aan en zijn verantwoor delijk voor de groep, waarbij zij zijn ingedeeld met het daarbij be- hoorende materieel. Bij ontstentenis van den opper- brandmeester wordt deze door een der brandmeesters vervangen. Dan zijn er 2 onder-brandmees ters. Voor deze geldt vrijwel hetzelfde, als voor de brandmees ters; evenwel zijn zij ondergeschikt aar. de brandmeesters, welke zij bij ontstentenis vervangen. Verder zijn er bij iedere groep 2 chauffeurs-monteurs, 2 pijpvoer- ders, 2 hoornblazers en 5 brand gasten. Voor zoover dei; geen vast aangewezen taak hebben, zijn zij aangewezen op alle voor komende diensten. Tenslotte zijn bij de Brandweer nog ingedeeld een secretaris en een bode. Hoewel de Brandweer niet om gezet is in een vrijwillige Brand weer, is bij de aanstelling der brandgasten toch vrijwel het vrij- willigers-systeem toegepast, wijl dit verre de voorkeur verdient boven aanwijzing bij loting en ven gaat. Ik laat alles achter, alle banden van mijn vroeger leven zyn opgelost, met myn trouw voor u vlood het geluk, met den glans mijner posistie ver liet mij mijn vrouw, uit mijn ver leden neem ik niets met my mede dan de liefde voor u. Wees daar om niet boos op mij, de zondaar mag God toch liefhebben, laat my' daarom tot u blijven opzien in uwe heerlijkheid. Maar ver wil ik deze liefde voortdrageD, opdat zij geen vermetele wenschen op wekt, opdat zij geen verzoekster wordt voor myn zwak hart. Ik ben gekomeD, om u te daDken voor al het geluk, dat gy eens mij hebt gegeven, voor de trouwe liefde, myne ouders betoond, voor uw besluit om in de wereld terug te keeren. Want daar is nw plaats, gij zijt op aarde gezonden om ge lukkig te maken, ik weet het aan myzeif, dat uwe liefde den hemel opent. En als eens de wonde ge heeld zal zijn, die ik u sloeg, als een ander komt en aan uw hart rust en trouw belooft en die hondt, als gy een gelukkige, geliefde vrouw geworden zijt, doe dan dit laatste nog voor my weten, dat myne ziel verlost wordt van het kwellend verwijt, geloof en liefde In u gedood te hebben* O, ro(Jn DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. het het meest aanbevelenswaar dig is om hiervoor personen te nemen, die een ambacht uitoefe nen, aangezien deze met gebou wen, klimmaterieel, enz. het meest vertrouwd zijn. Ook is rekening gehouden met personen, die het dichts bij de bewaarplaats der brandbluschmiddelen wonen, met het oog op spoedige alar meering. De alarmeering geschiedt door daartoe aangewezen personen, wekkers genaamd. Deze waar schuwen de brandgasten aan huis, zoodat brandklok en hoornsi gnalen overbodig zijn gewor den. Dit in 't kort over de organisa tie der Brandweer. We waren zoo vrij om sypathie te vragen voor de brandweerorganisatie in zijn geheel en zijn niet afkeerig van critiek, mits men daardoor tracht de zaak op te bouwen en niet af te breken. De ware sym pathie nu zal daarin bestaan, dat men tracht het de Brandweer bij haar werk zoo gemakkelijk mo gelijk te maken. Dit doet men door zich zoo ver mogelijk van het terrein van den brand terug te trekken, zóó dat de Brandweer ongehinderd haar werk kan uitvoeren. Nog beter is het om maar thuis te blijven, al is het begrijpelijk, dat men gaarne zijn nieuwsgierigheid bevredigt. Maar men zij vooral zoo verstan dig om nooit ongevraagde hulp te verleenen; ongevraagde hulp wordt beslist geweigerd en is ook straf baar. Slechts bij hooge uitzondering en als het noodzakelijk blijkt, zal hulp van het publiek worden in geroepen, en dan nog onder be paalde voorwaarden. In dat ge val is hulpverleening verplicht en mag men zich niet onttrekken. We vragen dus niets bijzonders van het publiek. Alleen dit Men toone ons in boven staande wenken zijn volle medewerking. Wij van onzen kant zullen alles doen om te trachten de Brandweer zoo goed mogelijk aan zijn doel te doen God, ik heb zooveel geleden, zoo veel, dit durf ik zeggen, moedig gedragen, dat mij dit eeoe wel mag geschonken worden waarop ik hoop: Dat het geluk terug keer® in uw leveD Felicita had hem laten uitspre ken, hare blikken hingen onafge broken aan het geliefde gezicht, dat door de vreeselyke onder vindingen der laatste jaren man nelijker en ernstiger geworden was, en bij zijn laatste woorden hadden hare oogen zich gevuld met tranen. »De liefde is niet gestorven in mijn hart,* zeide zij, »dat weet God;daarom heeft Hy ook wellicht het offer afgewezen, dat ik Hem brengen wilde in dwaze verblin ding. Vat moed, Alexander, mijn geluk draagt nieuwe bloesems, nog eenmaal wordt het lente in mij.* Een vluchtig rood kleurde her gelaat van den jongen man en hij drukte de hand op het hart, als gevoelde hy daar een plotse linge smart. Toen vloog een droe vig lachje over zyn gelaat en het hoofd schuddend zeide hy »Zoo dwaas ben ik en zwak, dat ik schrik, nu mij wordt toe gestaan wat ik heb gebeden, Hoe veel leugen eü ijdel zelfbedrog is ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. beantwoorden. Het „wees op uw hoede" zij en blijve dan ook steeds ons parool. De Opperbrandmeester. Op verzoek gaven we plaats aan het bovenstaande, omdat men daardoor eenigen kijk krijgt op de reorganisatie der Brandweer. Ingevolge onze belofte wenschen we hier meer uitvoerig terug te komen op deproefvanjl.Maandag. Het is een heele verbetering, dat het legertje van 150 mannen, waarvan bij vroeger optreden zoowat de helft bleek het beter te weten, dan hun voormannen, is opgedoekt. Het was kostbaar en richtte niet veel uit. Als des tijds de „spuit" uittrok, was het meer een pretje, dan ernstige wil om het gevaar te keeren en dat kon niet anders, want gewoonlijk was het gevaar geweken voor nog bestaande gebouwen en waar gevaar dreigde, had het vuur zijn werk ongehinderd gedaan, eerde brandweer ter plaatse was. We spreken nu uit den tijd der handspuiten. Later is de toestand belangrijkverbeterd door aanschaf fing van een flinke motorspuit. Alleen zat men neg met het ver voer. Deze spuit was niet ge bouwd voor snelvervoer en dus was er bij grooten afstand altijd nog teveel tijdverlies. Ook zat men nu nog met de handspuiten en het groote per soneel, dat je kon 't nooit weten men nog niet durfde ontslaan. B. en W. hebben echter een op lossing gezocht in de aanschaffing van een auto-brandspuit. De be grooting werd geraamd op f 6000 Met de verandering en moderni seering, die de brandweer nu in overeenstemming met dezen tijd diende te ondergaan kwamen er nog een paar duizendjes bij en zoo zag men jl. Maandag de spuit geheel in 't nieuw uitrukken. Opgesteld werd aan de Kanaal kade, waar ook de motorspuit werd geplaatst, teneinde te zien in hoever de auto-spuit het daar van zou winnen. Aan een koord ar zelfs in onze beste wenschen 1 Maar nu is het voorby God zegene u en hem, dien gy hebt gekozen. Wie hij ook zij, hij zal my dierbaar zijn, als hij goed maakt, wat ik heb bedorven. En daarom, noem mij zijn naam, op dat ik weet, aan wien ik mijn toekomstige rust te danken heb.» »Gij vraagt,* zeide zij, lachend door haar tranen heen, »gij vraagt en weet toch, dat de liefde een wig is, dat zij slechts eenmaal bloeit in het menschelijk hart en dan in onverwelkbre pracht »Martel my niet met deze dub belzinnige woorden nep hy vol angst uit, >laat geen bedriegelijke hoop mijn zinnen verwarren, noem mij den naam, voor welks klank de spookgestalten zullen vliedeD, schud de werkelijkheid wakker in mij Alexanderriep zy uit op een toon vol namelooze liefde, en als van den bliksem getroffen viel hy voor haar op de knieën neder. »Er was eens een dag, een zalige dag,* zoide z(j bewogen, »waarop gjj m(j vraagdet, of ik de uwe wilde zyn, waarop ge mjj I alle zaligheid der aarde liet door leven. Liat my zwijgen van den t(jd die toen volgdeGod die de vreugde ons schenkt, geeft ook van 25 Meter werd een gasballon opgelaten, om de hoogte der stralen te bepalen. Achtereenvolgens werd met 1, 2 en 4 stralen water gegeven, terwijl de motorspuit op 1 en 2 pijpen werkte. Het dient gezegd, dat ook deze zich bijzonder van haar taak kweetnatuurlijk werpt de auto meer water uit, doch in afstand evenaarden zij elkaar. Het was een mooi gezicht als men alle zes stralen over het kanaaltje gericht zag en het gaf de toeschouwers de overtuiging, dat een brand al van grooten omvang moet zijn, om niet be dwongen te worden, indien deze aldus bestookt wordt. We hopen maar, dat het nooit noodig zal zijn, a! is het dat we de ver wachting koesferen, dat gezien het verleden, die hoop niet ijdel zal zijn. Het is dan ook met eenigszins gemengde gevoelens, dat de proef werd gadegeslagen, Het schit terde en blonk U alles tegen, maar het offer is wellicht niet evenredig aan de noodzakelijk heid. Afgezien daarvan, bleek de spuit ten volle te voldoen. De proef werd bijgewoond door den Bur gemeester, de wethouders, den gemeente-secretaris, verschillende raadsleden en tal van belang stellenden, terwijl natuurlijk ook het bestuur en de manschappen der brandweer hun critischen blik lieten gaan. Dat desondanks ieder over de werking voldaan was, gaf aan het college van B. en W. ruggesteun om te beslui ten de auto-spuit van M. de Kei zer, over te nemen en als gele verd te beschouwen, natuurlijk met inachtneming van de noodige garantiebepalingen. Want al kan men nu bij zoo'n proef zien, dat alles goed werkt, toch blijft bi] dat alles eenig voorbehoud be staan, als er geen deskundigen op dat gebied tot oordeelen be voegd zijn, voor wat het interne der machinerie betreft, ofschoon toch ook het merk Minerva der auto en het feit, dat de ingezetenen die de spuit voltooiden wel ver- de verzoeking, Hy weet, hoe groot die is en richt daarnaar de liefde echter vergeeft en wat gy hebt misdaan, dat hebbeD mijne tranen weggewasschen. Daarom kom ik nu tot u, zooals gy het deedt op dien gelukkigen dag eD ik bid u, of ge mij in uw hart wilt laten wonen, nu het eenzaam daarin geworden is, of ik met u een nieuw tehuis zal stichten in het verre land, of ik de dochter uwer ouders, of ik uwe vrouw zal wor- aen, zooals wij het eens droomden in zalige vreugd Toen stond hij op. »Myn vrouw,* fluisterde by, rol liefde hare blanke handen kus send, die gerust hadden op ziin hoofd. v J 1 oen echter overwon zijn tnan- nelyke krachtige natuur over de weekheid van het oogenblik in het volle bewustzyn van zijn ge luk maakte ook' de jubelende vreugde met geweld zich baan by hief haar op, hij drukte haar aan zijn borst als een kind en kuste met baristuchtelyke liefde de lippen, die een nieuw leven hadden verkondigd. Wordi vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1