Bewop fluwelijksleveD. Nieuws- en Adverte!ntieb 1 ad êj^js voor Zeeuwse li - Vlaanderen No. 42 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. - V«i2.? Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 25 Aug. 1927. Aanwezig alle leden behalve de heer Ed. van de Casteel. Voorz. de heer F. Blok, burgemeester. II. Alvorens ons verslag te ver volgen moeten we herstellen, dat in het le gedeelte gesproken werd van de notulen van 25 Aug., de lezer zal begrepen hebben, dat dat 2 Aug. moet zijn. Ter aan vulling diene nog, dat voor het voorstel van B. en W. (ontbin ding der Z.V.W.M.) stemden de h.h. Oggel, Koster, Weijns, Baert, 't Gilde, Dieleman, J. en P. de Feijter. Tegen de h.h. Kruijsse en van Dixhoorn. 3. Modedeclfngen en Inge komen stukken. a. Dankbetuiging van H M. de Koningin—Moeder voor de ge- lukwenschen Haar aangeboden. b. Bericht van den heer In specteur der Posterijen, te Mid delburg van den volgenden in houd Naar aanleiding van nevenver- meld schrijven, waarbij aahaesie werd betuigd aan het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaan- deren te Ter Neuzen van 1 Juli 1927 No. 961, om wijziging te brengen in het postvervoer voor Axel en Sas van Gent, heb ik de eer U te berichten, dat ik tot mijn leedwezen de gewenschte verandering niet heb kunnen in voeren. De post van trein 2763 voor Uwe gemeente zou eerst te 20.38 aan het station aankomen. Een bestelling, welke daarna uitgaat, mist voor een groot gedeelte haar doel, omdat velen reeds ter ruste zijn. Bovendien vertragen dan de stukken, welke thans in de laatste bestelling worden opge nomen, ongeveer 3 uur, wat een zeer groot nadeel is. In een aantal plaatsen van Z.-Vlaanderen W.D. gaat de 3e bestelling inderdaad later uit dan ten uwent. Dit is echter een ge- (102 »0, ik ben deze ure, ik ben den heiligen naam en al de be loften en plichten, daaraan vast geknoopt, niet vergeten, ik heb gebruik gemaakt van de voorrech ten eener dochter, en den vorst gebeden om genade en vergiffenis. Ik heb die verkregenstil en zonder opzien baren, zonder straf of vervolging het land verlaten in den kortst mogelyken tyd en de vorst geeft hem de waarlyk vorstelijke verzekering, dat zijne vele verdiensten langer zullen voortleven in zijne gedachtenis, dan zijn misstap dit zal doen.c Mevrouw Von Roda viel in dankbare verrukking Felicita om deD hals, hare tranen zeiden ge noeg. Op de trotsche staudvastige tiekken van den minister schit terde het als bliksemstralen ont roering, vreugde en dank gaven er een bijna zachte uitdrukking aan en vol eerbied greep hij de fyne blanke handen van het jonge meisje en drukte die aan zijn lippen, volg van een samenloop van om standigheden. Door de tegen woordige regeling van de dien sten van treinen en booten is het vooralsnog niet mogelijk hierin verandering te brengen. Uitbrei ding geven aan den ongewensch- ten toestand ontmoet bezwaar. Ook om nog gelegenheid te geven tot afhalen van correspon dentie is het tijdstip van aankomst in verband met het sluitingsuur van het kantoor, te laat. Dhr. van Dixhoorn vraagt zich af welke menschen zijn dat, die dan te bed liggen? Alleen men schen, die geen zaken hebben, dus niets te doen hebben, of schoon hij het nog betwijfelt, dat als die menschen 's avonds hun krant konden krijgen, of ze dan nog niet op zouden blijven. Het was bepaald gewenscht dat we 's avonds nog post kregen. c. Verslag le halfjaar 1927 over de arbeidsbemiddeling en werkloosheidsvoorziening. Hier uit blijkt, dat ook onze gemeente haar aandeel in de werkloosheid had. Op 2 Januari waren 76 personen ingeschreven. Bij de uitbreiding van het gasnet werden enkelen zij het op willekeurige wijze door de fa. Wilson te werk gezet. Later kwam door bemiddeling van B. en W. daarin verbetering. Het betrof telkens een ploeg van 12 man, die beur telings te werk kwam, terwijl de binnenleiding beurtelings aan 4 man werk .gaf, toen er nog 14 werkloozen stonden ingeschreven. Dat de steunverleening tot 20 Mei plaats had, bewijst wel, dat de werkloosheid grooter was dan vroeger. Bemiddeling van werkverschaf fing had plaats voor 4 personen, die naar België trokken. Uit den aard der zaak volgt, dat werken in het buitenland het gemakke lijkst geschiedt door niet-hoofden van gezinnen. Gelijk het ook (behoudens een 2-tal) ongetrouw- den waren, die dit voorjaar naar Canada trokken, om werk te vin den. Van de emigratie naar Ca nada komen de beste resultaten, Toen allen zich hersteld hadden, werd de oaaste toekomst vaD de familie Roda overlegd en besloteD, dat zij voor alles reeds in de eerstvolgende dagen de stad zon den verlateD. De schikking hun- Der geldelijke aangelegenheden, het verkoopen van hun huis eo de regeling huuner zakeD, ver zocht Felicita, om haren vader over te laten, wiens volkomen genezing weldra te voorzien was Da dezen goeden uitslag en ouder hare teedere verpleging, en de minister gaf gehoor aan hare drin gende bede, om de weinige weken, noudig tot schikking hunner zaken, op Barnrode door te brengen. Hem zou, zij het dan ook geen aan zienlijk vermogen, toch zooveel overblijven, dat hjj in Amerika een bescheiden, maar fatsoenlijk leven zou kuDnen leideu en hij hoopte, in vereeniging met Alex ander, door werkzaamheid en wjjze bezuiniging zelfs menig gemak en genoegen van vroegere dagen voor zyn vrouw te kunnen bekostigen. Toen de minister van oorlog over zijn zoon sprak, werd ook vanzelf Marie vernoemd en nu eerst verkreeg Felicita een juist inzicht in al de ellende van dit huwelijk, dat Alexander gedragen had geduldig, bijna met voldoc- terwijl de proefnemingen naar Frankrijk of België door de lage frar.kenkoers vaak op teleurstel lingen uitloopen. De gewone arbeid in den land bouw kon door de ongunstige weersgesteldheid later dan ge woonlijk beginnen, zoodat niet alleen het eerste kwartaal wan neer de werkloosheid altijd het grootst in omvang is, maar ook de maanden April, Mei en Juni gemiddeld 30 a 40 werkloozen stonden ingeschreven. In de laatste week van Juni waren er dagelijksch nog ruim 20 werke- loozen. Hierdoor was het, dat de steun grooter was dan voorheen. De uitkeeringen verstrekt door de uitkeeringskassen in Axel, ge durende de maanden Januari, Fe bruari en Maart 1927 bedroegen voor de Ned. Chr. Bouwvakarb. f450.70; Ned. Fabr. arbeidersb. f494; Vereeniging Zelfstandig heid f347.20; in totaal f 1291,90, waarvan 50 pCt wordt gedragen door gemeente en Staat. d. Mededeeling van den Voorz., naar aanleiding van een opmer king in de vergadering der Z.V. W.M. op 9 Aug. jl., te Terneuzen, dat het rapport 1926 van die Maatschappij den leden van den Raad dezer gemeente niet is ont houden, maar ter mededeeling is voorgelegd in de zitting van 8 Juni 1926. e. Mededeeling van dhr. E. van de Casteel dat hij verhinderd is deze vergadering bij te wonen. De punten ae worden voor kennisgeving aangenomen. t. Nog deelt de Voorz. mede, dat het plan bestond bij B. en W. om voor deze verg. te trach ten de huur der woningen van de bouwvereeniging te verlagen, doch bij nader inzien het beter bleek, dit eerst met het bestuur dier Vereeniging te bespreken. Dhr. Dieleman vindt het jam mer, dat dit plan nog niet gereed iser staan tal van woningen leeg en dat is schadelijk. Spr. zou op spoed willen aandringen, ook bij de Regeering, want ook niDg als een welverdiende strat. De zelfzucht van Marie, hare lui men eu ijdclheid kwamen ruw in het licht door het beeld, dat mevrouw Von Roda gaf van hun huiselijk leveD. Alexander had zijne lichtzinnigheid geboet, niet alleen met deu vrede zij us harten, maar ook met dien van zijn huis. Felicita verwijderde zich, zonder zijn terugkeer van een bezoek voor zaken af te wachten. Wel moest en wilde zij hem weder zien, maar die outmoetiDg droeg nu een ander karakter, daD toen hjj haar geliefde en later Marie's echtgenoot was. Het waarom ver klaarde zij zichzelf uiet, zy wist alleen, dat zij een wederzien ver langde en toch dit vreesde vol maagdelijke beschroomdheid. De heer Gerland nam het leven digste aandeel in den goeden uit slag dien zijne dochter had te weeggebracht zijne wenschen kwamen nu bjjna overeen met het vroegere verlangen van den kapelaaD, namelijk dat Felicita de liefde van den vorst, die haar de zijne onder alle wis selende omstandigheden vol man nelijke trouw had bewaard, zou kunnen beantwoorden. Zy zelfge voelde voor den edelen man een de woningen gaan er niet op vooruit als ze leeg staan. De Voorz. zegt dat zulks bij herhaling bij het Departement is gedaan, doch het resultaat was steeds, dat de gemeente het te kort moest bijpassen. Nu bestaat er een grens, hoeveel woningen er leeg mogen staan, zonder dat de Regeering daarvoor den steun onthoudt, zoodat het de gemeente dan niets kost en daarom werd het .beter geacht om eerst met het bestuur der bouwvereeniging te confereeren, eer we de huur gaan verlagen. Dhr. Oggel voegt hieraan toe, dat er 48 woningen zijn en als nu hiervan 12 leeg staan, is dat nog voordeeliger voor de ge meente, dan dat we de huurb.v. met een gulden per week ver minderen, want dan kost dat de gemeente f48 per week, als alle huizen bewoond worden. Dhr. Kruysse zegt, dat het bij 12 woningen gelijk is voor de gemeente, maar als er 13 hui zen leeg staan en we konden die door een gulden per week af te slaan alle 48 voor f3 verhuren, dan was dat voordeeliger. Door de bouwvereeniging (waarvan spr. voorz. is) is een rapport ingediend, waarin dat uiteengezet is. Ook bestaat nog altijd de bepaling, volgens welke de gemeente zoo noodig toeslag kan geven op de huur, voor de genen, die niet betalen kunnen, doch daarvan is nog geen gebruik gemaakt. De Voorz. zegt dat hiervoor twee aanvragen zijn ingekomen, doch er is afwijzend op beschikt. Dhr. Dieleman vindt, dat het toch voor ieder duidelijk zal zijn, dat er iets gebeuren moet. De hoofdzaak is, dat de huur is op gezet naar de hooge loonen en die zijn de helft minder geworden. Het doel, waarvoor ze gezet zijn, moet toch ook bekeken worden, het zijn werkmanswoningen. De Voorz.: Zeer zeker, maar de Minister houdt vast aan een minimum van f4 per week. Dhr. Kruysse zegt, dat ook het Bestuur der Bouwvereeniging bijna heilige vereering, zij boog z ch voor de grootheid zijner ziel en de vastheid van zijn karak ter. Maar bare liefde behoorde den man, die haar gewekt had uit hare kinderdroomen, wiens heldere lach aan haar ernstige blikken de wereld had getoond in tooverachtigen glans, wiens goed aardig vrooljjk hart het hare ver warmd had met zachten gloed. De dag met zijn beweging, met zijn afwisseling van hoop en twij fel, van leed en vreugde, neigde ten einde. De haer Gerland slui merde. Felicita was in de zjjka- mer gegaan en had daar een ven ster geopend om de avondlucht te laten biDnenstroomen en de beweging in de drukke straat, d.e tot haar doordrong, misschien ook wel de gedachten, die haar aftrokken van plaats en tyd, wa ren oorzaak dat zy niet gehoord had dat er iemand was binnen getreden. 't Was Alexander, die zacht op het mollige tapyt haar naderde en eeDige schreden van haar verwyderd bewonderend als in diepe aandacht bleef staan. Hare gestalte, hem half toegekeerd, toekende zich scherp af tegen de heldere lucht en vertoonde zich in onberispelijke regelmatigheid, terwijl haar schoon bleek gelaat, niets liever zou zien, dan dat de huren konden verlagen, want dan zou er veel gemakkelijker door het Bestuur gewerkt worden. Nu is de Juilianastraat net een dui- venkooi, zoodat het telkens ver huizen veel werk geeft en kosten meebrengt. Dhr. Weijns zegt, dat het dus weer blijkt, dat vanuit Den Haag onze zaken niet geregeld kunnen worden. Die geheele woningbouw is een mislukking geworden. Als het gewone werkmanswoningen waren, dan zouden ze veel minder gekost hebben, en dus de huur ook lager zijn, maar er is veel te duur gebouwd. Het heeft echter zijn goede kant, nl. dat nu gezien is, dat we zelf goedkooper kun nen bouwen dan de Minister en zoo behoort het ook. De Voorz. is ook oveituigd, dat de tegenwoordige huur niet gehandhaafd kan worden. 3. Brandweerverordening, enz. Door de aanschaffing van een automobiel - brandspuit, welke eerstdaags zal worden afgeleverd, en het h§bben van een motor spuit, kan het aantal manschappen tot ongeveer 20 man worden in gekrompen. Als gevolg hiervan is de .ver ordening, regelende de Brand weer herzien, terwijl de instructies van de verschillende functiona rissen hiermede in overeenstem ming dienen gebracht te worden. Voorgesteld wordt de verorde ning vast te stellen als volgt: VERORDENING tot regeling van de Brandweer in de gemeente Axel. Van de Brandweerafdeeiingen en de Brandwachten. Artikel 1. 1. In de gemeente zijn een door den Raad te bepalen aantal bewaarplaatsen voor brandblusch- en reddingsmaterieel. 2. De bewaarplaatsen worden door Burgemeester en Wethouders aange wezen. Van het Materieel. Artikel 2. I. De brandblusch- en reddingsmiddelen bestaan uit slangen wagens, materieelwagens en brand spuiten met toebehooren eu andere door Burgemeester en Wethouders te bepalen voorwerpen. door de dalende zon met een rozige tint overgoten, een kalmte verried, die het een waarlyk ver* hevene uitdrukking verleende. Wie zoo haar zag, die geloofde wel niet aan de stormen, welke in haar hart hadden gewoed en ook Alexander zag half iu bewon dering half met bittere droefheid iu dit door den vrede verhelderde gelaat. Haar smart had by niet atgemeteu in al hare grootheid, maar hij had het geluk ontvan gen van hare lippen, hij had haar hart voelen kloppen aan het zijne vol zaligheid, hjj had toen onder vonden, dat menschelijke harts tochten het kouden doen beven in zijn geheimste schuilhoeken en dat dit gelaat, schoon in zijn heiligen vrede, toch schooner nog was, als de liefde het verhelder de met goddelyke stralen. Zoo levendig verscheen hem deze voor stelling, dat hij haren naam uit sprak tn hartstochtelijk verlangen, on bij het eerste geluid dezer geliefde en bekende stem wendde Felicita zich om. Wordt verrolgd.) God gaf twee hemelsche geschenken Den mensch in alle vreugde en smart Verstand om scherp en goed te 1 r\ [denken, Om zacht en goed te doen het Hart,

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1