Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- V1 aan deren No. 41. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Wees op Uw hoede. FEUILLETON. Raads verslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. £jA|s DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddao- II ure. Te Rotterdam is onlangs door den bekenden communistischen bootwerkersleider E. Bouwman c.s. een Revolutionnair Socialis tisch Comité opgericht, dat zich ten doel stelt de weerbaarmaking der arbeidersklasse voor het voe ren van den klassestrijd, welke zich richt op de liquidatie der kapitalistische productiewijze en van de dictatuur der bezittende klasse alsmede op de verwezen lijking der communistische maat schappij-inrichting. Dit comité beweegt zich op elk terrein van practischen arbeid, welke dienstbaar is aan de be vordering van het boven om schreven doel. Het kent groote beteekenis toe aan den strijd der vakbeweging en stelt zich op het standpunt, dat in de Hollandsche verhoudingen vergrooting der daadkracht van de arbeidersklasse in de eerste plaats gezocht moet worden in uitbouw van de be staande revolutionnaire vakcen trale, het N.A.S-i omdat daardoor het optreden van het proletariaat tegenover de bezittende klasse het beste wordt gediend. Wij moeten daarin een ver nieuwde poging zien om de groote massa's der arbeidersbevolking op te zweepen tegen de bestaande maatschappelijke orde en aan te zetten tot daden door iedere ge legenheid te baat te nemen tot het houden van straatbetoogingen, het veroorzaken van wanorde door provocatie der politie cn het uitlokken van oproer en ten slotte zoo mogelijk tot revolutie. Wij zien het reeds aan de betoo gingen in de groote steden tegen het vonnis van Sacco en Vanzetti, dat door de revolutionnaire par tijen als een welkom middel wordt aangegrepen tot aanvallen tegen de bestaande orde en het gezag, waarbij de politie herhaaldelijk in grooten getale moet optreden en chargeeren. De lagere volks massa, eenmaal aan het demon- streeren geslagen, opgewonden gemaakt, is gevaarlijk. (101 Een innig dankbaar welbeha gen, een stille droomerige rust daaide over hart cd zin en toeD hij afgemat van ontroering en vreugde eindelijk insliep, toen lag daar een lach van tevredenheid op zijn gelaat, zooals mevrouw Gerland het sedert jaren niet meer had gezien. Tegen den minister van oorlog was een onderzoek ingesteld, dat naar men zeide zyn einde nader de en waarvan de uitslag in allen geval een onteerende straf zou zijn. Hy had door zijn wel vol komen eerlijk en eerbiedwaardig, maar toch vaak zoo stroef en streng optreden, vele vyandeD, terw(jl de hooge gunst, waarin hy vooral by den overleden vorst stond, hem een menigte be- nijders had bezorgd. Voorbidders had hij dus weinige, de meesten gevoelden zich gecompromitteerd en beleedigd door de nauwe be trekkingen waarin z(j gestaan hadden tot den map, wiens per* Laat het gebeurde te Weenen voor onze overheid een waar schuwend voorbeeld zijn om in te zien tot welk vandalisme de opgezweepte massa's in staat zijn. Mr. A. R. Zimmerman, oud- Burgemeester van Rotterdam en Oud-Commissaris van den Vol kenbond in Oostenrijk heeft in de Telegraaf daarop onlangs ge wezen. Z Ed. schreef o.a. „In onzen tijd staat overal de „communist gereed om zich van „de leiding meester te maken en „het graan te oogsten, dat de „socialist gezaaid heeft- Loopt „het eenmaal mis, dan is van den „socialist niets te hopen. Hem „ontbreekt alle macht den vloed „binnen de bedding terug te bren- „gen en elke neiging om met het „gezag samen te werken. „Het publiek is geneigd tus- „schen socialist en communist „een scherp onderscheid te maken „ja op socialist te rekenen als „op een element van ordebehoud, „als op een soort bolwerk tegen „communist. Het publiek komt „daartoe, omdat men socialist „breed in de besturen, in de „Staats-commissies en in de amb „telijke korpsen gezeten ziet, en „omdat men van onderling ge scheld tusschen de twee partij en getuige is. Het publiek ver- „gist zich, want te Weenen bleek, „zooals het overal en altijd zai „blijken, dat socialist, als het „spannen gaat, o zoo graag met „communist meedoet en, uit vrees „door de massa achter zich ge- „laten te worden, met hen ge- „lijken tred houdt". Tenslotte is in Oostenrijk de revolutie bezworen ten koste van stroomen bloed en tal van doo- den en gewonden, en door den weerstand van de landelijke be volking, die zich spontaan mo biliseerde om naar de hoofdstad op te rukken en de stakende spoorwegbeambten dwong weer aan den arbeid te gaan. Wie de teekenen des tijds goed verstaat moet niet verwonderd zijn, wanneer hier te lande in de groote steden op een goeden dag ook op groote schaal dergelijke soonlijke eigenschappen men be streed, sedert men zijn afkomst kende en hem in allen gevalle beschuldigen kon van een on waarheid. Alexander zelf had den thans regeerenden vorst de be langen zyns vaders voorgedragen 1 Onder andere omstandigheden zou zijD openhartige edele wijze van voorstellen een gunstigen Indruk hebben gemaakt op den vorste- lijken heer, maar het vooroordeel tegen den man, aan wien hij Fe- licita's liefde had moeten afstaan en welke die liefde toen verraden had, was zoo groot, dat zijn afkeer de overhand kreeg over zijn ge voel van rechtvaardigheid en dat hij in zijn binnenste Alexander beschuldigde van slimme comedie- spelerij. Zoo stonden de zaken eigenlijk tamelijk slecht en de minister van oorlog, die huisarrest had, werd alleen staande gehou den door de standvastige liefde zijner vrouw en bet flinke gedrag van zijn zoon. De bittere verne dering, die ook Marie's vlucht den buitendien reeds „zoo neer gebogen man berokkende, zou hem nog smartelijker gevallen zyn, wanneer Alexander daardoor niet bevryd geworden was van een bjjna ondragelijk juk en de wereld had door de onthullingen uitspattingen uitbreken, die wan neer de overheid niet flink en krachtig optreedt, snel leiden tot revolutie. Maar waar vandaan moet dan de macht komen om deze te onderdrukken Ook hier te lande, evenals in Oostenrijk, van het platte land Daar wenscht men geen economische ontwrich ting en geen sovjet-bestuur. De dagelijksche actie der revolution naire partijen in woord en ge schrift wordt een steeds grootere bedreiging voor de zoogenaamde bourgoois, waartoe ook gerekend worden de boerenstand en ieder, die eenig bezit heeft. En daar deze allen steeds meer bedreigd worden hebben zij het recht en de plicht zich eveneens te ver eenigen om hun rechten en vrij heden te beschermen. Het bolwerk tegen deze revo lutionnaire machten is de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm. Daar om, dienstplichtigen met groot verlof en oud-gedienden van land en zeemacht, die trouw zijn aan Koningin en Vaderland, sluit een vrijwillige verbintenis bij den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm. Geeft U op aan den plaatselijken leider; wacht daarmede niet tot het te laat isdoch doet het nu, want op ons B.V. Landstormers rust de taak om het Vaderland tegen revolutie ie beschermen. Wanneer gij daartoe opgeroe pen wordt zijn de wettelijke be- zoldigings en pensioenbepalingen ook op U van toepassing. Gij hebt het recht tot bijwonen van bijeenkomsten, schietoefeningen, schietwedstrijden, landdagen enz. Middelburg, 22 Aug. 1927. F. H. UMBGROVE, Gep. Kolonel der Artillerie, Voorzitter van de Provinciale Landstormcommissie verband „Zeeland". Vergadering van 25 Aug. 1927. Aanwezig alle leden behalve de heer Ed. van de Casteel. Voorz. de heer F. Blok, burgemeester. De Voorz. opent te 10 uur de omtrent den minister van oorlog, zooveel ongeloofelijks moeten ge- looven, dat zjj deze nieuwe tijding niet opnam met de ontzetting en al de eindelooze zuchten en schou- derophalingeo, die zij anders zoo bereidwillig pleegt te verkwisten aan dergelijke pikante geschiede nissen. Alexander leefde intus- schen zoo stil en ingetogen sedert de jongste voorvallen, dat het openbare oordeel hem geheel vrij liethij had afscheid genomen en zag buiten den heer Gerland bijna niemand. Marie, die, naar haar wensch, onder het voor wendsel, dat de tegenwoordige omstandigheden en het samenzijn met den minister van oorlog pijn lijk voor haar waren, eenige dagen in bet huis van haren vader had doorgebracht, was van daar ontvlucht en had geen letter van vergiffenis of afscheid voor haren man achtergelaten. Dadelijk na hare aankomst nog eer Alexander iets er van wist, had Felicita om audiëntie ge vraagd bij den vorst, wat haar oogenblikkelijk werd toegestaan. Ditmaal deelde zelfs mevrouw Gerland in da ontroering harer stiefdochter, zij wenschte den minister van oorlog wiens familie door Marie bovendien reeds leed vergadering met het gebedsfor mulier en stelt aan de orde de agenda. 1. Notulen. Daar de notulen van de ver gadering van 25 Aug. nog niet gereed zijn wordt de behandeling daarvan uitgesteld. Dhr. 't Gilde vindt dat jammer, aangezien er 3 leden zijn, die hier niet terugkeeren en dus niet kunnen controieeren, of de no tulen juist zijn weergegeven. Dhr. Oggel zegt, dat de con cepten tocli reeds zijn rondge zonden en men daarop zijn aan teekeningen kan maken. Dhr. Kruysse zegt, dat zulks zich met de laatste vergadering altijd voordoet en niet anders kan. De Voorz. wil daarom ook ge legenheid geven aan de aftreden de leden, om hun opmerkingen zoo noodig schriftelijk te maken. Als het meest op den voorgrond tredende laten we nu volgen punt 4. 4. De Waterleiding My. Zooals bekend was aangehou den het verzoek van 9 leden van den Raad van Ter Neuzen om mede te werken tot ontbinding der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maatschappij, in ver band met de vergadering dier Mij op 9 Augustus jl. Het college van B. en W. stelt thans voor om op dat verzoek gunstig te doen beschikken ech ter niet direct od grond van de te hooge tarieven, doch voorna melijk, dat het plan van 1926 voor de 20 gemeenten te duur komt, daar slechts enkele ge meenten in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen tot aansluiting hebben besloten, waardoor onze gemeente en het overige gedeelte van dit gewest tijdens de steeds meer en meer tot uiting komende malaise en slechten finantiëelen toestand te zwaar wordt belast, ter wille van die gemeenten in het Westen. Het College is niet tegen Wa terleiding, doch acht de tijd daar voor thans minder geschikt. De Voorz. zegt, dat hij als min derheid van het college tegen- gecoeg was aangedaan, ten min ste in deze omstandigheid alle mogelijke goeds. Felicita was wel een uur in het vorstelijk paleis geweest, toen zij weder verscheen, om haar rytuig te bestijgen en adjudanten en kamerheeren vlogen naar de vensters, om het schoone meisje te zien, over wier bezoek men de meest verschillende vermoe dens koesterde. Het onderhoud moest haar hebben aangegrepen, daarover was men het eens, want haar gelaat was bleek en hare oogen door tranen verduisterd of echter onder dit vochtige sche merende omhulsel hoop woonde of droefheid of dankbaarheid, dat kon men niet zien en men moest zich vergenoegen met vermoe dens. Voor het huis van den minister van oorlog hield het rijtuig stil wonderbare gevoelens bestormden Felicita toen zy binnentrad, een bange schroom om Alexander te ontmoeten. Nauwelijks was zy aangemeld, of mevrouw Von Roda kwam haar in de voorkamer met uitgebreide armeu tegemoet en drukte haar vol diepe ontroering aan haar hart. De minister van oorlog bleef aarzelend staan op den drempel der woonkamer over dit voorstel stond. Het komt hem voor dat in deze streek een waterleiding noodig is en nu ge bleken is, dat deze niet te duur is en de Minister er zijn schou ders onder zet, terwijl alles be langloos door het Rijks Bureau is ontworpen, acht hij gerechtigd te zijn om met de plannen der Z.V.W.M. mede te gaan, te meer nog, daar de heer Krull de ge opperde bezwaren ertegen alle in de vergadering te Neuzen heeft weerlegd. .Dhr. Van Dixhoorn heeft met bevreemding kennis genomen van dit voorstel. Hij heeft geen enkel persoon ontmoet, die tegen een waterleiding is en het is hem bij verschillende besprekingen ge bleken, dat het gaat tegen per sonen die alleen zijn tegen den hoogen prijs, maar als spr. ziet, waar al geen geld voor uitgege ven wordt, dan is er zeker hier geen reden om daarover te klagen. In Terneuzen is gebleken ja, dat er mogelijk wel addertjes onder het gras schuilen, maar als die er zijn, zal spr. gaarne meewer ken om die op te ruimen, maar om de geheele zaak op zijde te schuiven, daarvoor is spr. niet te vinden. Spr. heeft persoonlijk geen behoefte aan waterleiding, maar ter wille van het algemeen belang laat zijn concïentie niet toe om voor het voorstel van B. en W. te stemmen. Als er dan werkelijk zooveel bezwaren zijn, spijt het hem, dat er geen raadsleden zijn, die met eenig bewijs voor den dag komen. In vele gevallen blijkt, dat de menschen verkeerd worden inge licht, wat spr. ook nog heden bleek in de Middelburgsche Crt. en wat ook is gebieken bij aan koop van de Ferryboot. Er wordt niet met edele en eerlijke wapenen gestreden. Dhr. Kruysse is eveneens over dit voorstel verwonderd, doordat er aan meegewerkt is door den wethouder, die als waarnemend burgemeester in 1921 aan den Raad het voorstel deed om in een motie op spoed aan te drin gen bij den Minister voor de tot zijn trotsche houding en zijn waardigheid hadden plaats ge maakt voor eene besluiteloosheid en verlegenheid, die tegenover het jonge meisje een pijnlijken bedroevenden indruk maakten en eerst toen deze zich had losge maakt uit de armen harer moe derlijke vriendin en zijne uitge strekte hand had gegrepen en gekust, vloog een straal van roe rende vreugde over zijn streng gelaat, waarin de zorg dezer dagen diepe voren had gegroefd. Voor deze lietde zegene u God,« zeide hy bewogen, »ik heb ze niét verwacht, maar zy doet goed, Felicita, zeer goed.* »In het ongeluk kent men zijn vrienden,* zeide mevrouw Von Roda, ,»en ach, ge kunt niet ge- looven hoe zeldzaam die zyn »Mijn dierbare, dierbare moe der,* hernam zij innig, gij gaaft mij het recht u zoo te noemen, in een uur, waarin mijn hart arm en eenzaam werd, waarin ik zelfs uwe moederlijke liefde aan een ander moest afstaan.* I Wordt vervolgd.) De tijd, besteed aan bevei liging is alty'd minder dan die, noodig voor de genezing van een ongeval. Indien althans genezing mogelyk is, Bi j ■I COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1