Landbouw. Zeer waarschijnlijk weet men dit in New York ook wel. Het ligt voor de hand, dat een toetreding van Amerika tot den Volkenbond tot oneenigheden zou leiden. De Volkenbond be zat en bezit thans nog absoluut niet het allernoodzakelijkste pres tige. Het weinige, dat het ver ondersteld werd te'bezitten, heeft het sinds lang reeds verspeeld. Geen enkele Mogendheid, ook niet de kleinste, voelt nog eenige angst voor dit zoo machtig ge dacht instituut. Het is niet on mogelijk, dat, na het gebeurde, voorloopig een andere weg wordt ingeslagen en men op breederen grondslag zal gaan werken. Lang zal zulks niet kunnen worden vol gehouden. aangezien de groote leiders der wereldpolitiek zich nimmer zullen laten binden door de wenschen van de kleinere landen. Hoewel de wereldhandel zich tegenwoordig oogenschijnlijk niet veel van het politiek geharrewar aantrekt zal er o i. een tijd moeten komen, waarin deze handel mede zeggingschap in politieke aange legenheden voor zich zal op- eischen. Zoover is het thans echter nog niet gekomen. De beurzen storen zich niet aan de wereldpolitiek en zullen dit niet doen, totdat ze door de omstan digheden ertoe gedwongen wor den. Amerika. Meer en meer treedt op den voorgrond de rechtszaak van Vanzetti en Sacco, ofschoon dit een meer interne zaak is voor de Amerikanen zelve. Maar de wijze waarop het schuldig of onschul dig zijn dier twee Italianen wordt uitgesproken druischt tegen de rechtsbegrippen van tegenwoordig in, vandaar dat zooveel stof over die zaak wordt opgeworpen. Wel licht dat de geweldige agitatie, die deze zaak veroorzaakt, voor menigeen nog duister is en daar door wel veel gesproken wordt over het doodvonnis dier perso nen, zonder evenwel te weten, wat er de aanleiding toe was. De hoofdzaak is wel, dat ze com munisten waren. Maar dat beide personen reeds 6 jaren geleden zijn veroordeeld en nu het vonnis nog niet werd geveld, maakt de zaak eenigszins duister. Ter orëen- teering het volgende In April 1920 brachten de be taalmeester en een klerk een be drag van 16000 dollar van het hoofdkantoor van een schoenfa briek naar het fabrieksgebouw, toen ze door twee gemaskerde mannen werden overvallen en vermoord. In de stad South Braintee in den Amerikaanschen staat Massachusetts, bracht het voorval een groote opschudding te weeg. Eerst drie weken na den moord werden anarchisten, op wie des tijds een algemeene vervolgings- jacht werd gehouden, gearresteerd onder verdenking dien moord te hebben gepleegd. Het doodvonnis werd over hen uitgesproken, doch nog steeds niet voltrokken. De gedachte dat de uitspraak op eene mogelijke dwaling berust, heeft de actie doen ontstaan, waarvan men in tal van groote steden in deze dagen de meest wilde tooneelen kan aanschouwen. Naast het symtoom van barmhartigheid over de niet-onmogelijkheid dat twee menschen onschuldig op den electrischen stoel den dood zou den vinden, wordt het vonnis, of liever nadat het reeds zes jaren geleden is uitgesproken, de uit voering ervan, aangewend tot po litieke doeleinden, in hoofdzaak voorde anarchistische propaganda De betoogers die bommen wer pen, doen anderen boeten voor een daad, waarvoor ze allerminst aansprakelijk kunnen worden ge steld en die ze ook niet bij machte zijn te beletten. Het is echter begrijpelijk, dat als menschen in den waan ge bracht worden, dat men hun partijgenooten om het beginsel, dat ook zij dragen, zoodanig martelt, dat dan tot daden van wraak en protest wordt overge gaan. Welke verschrikkelijke uren de beide gevangenen Sacco en Van zetti hebben doorgebracht wordt achteraf pas duidelijk. Reeds dagen vóór dat het vonnis werd uitgesproken hebben de beschul digden geprotesteerd tegen de uitspraak der jury. Zij hielden hun onschuld vol en weigerden in de gevangenis voedsel tot zich te nemen. Toen de ochtend der terecht stelling naderde, werden Sacco en Vanzetti uit de gevangenis ge haald en uitgeput door een zeven jarige gevangenschap en onder voeding, overgebracht naar de „cel der dooden". Deze cel is een plaats waar de terdoodver- oordeelden den laatsten nacht van hun leven doorbrengen voor de „electrische Stoel" hen wacht. In deze lugubere sfeer hebben Sacco en Vanzetti de uren van 'n verschrikkelijken nacht zien voorbijgaan. Zij hebben het licht zien worden en het uur der exe cutie langzaam, minuut voor minuut voelen naderen. Totdat ze, éven voor het gru welijk einde te hooren krijgen: de voltrekking gaat heden niet door, maar is opgeschort tot over tien dagen. Gemeld is, dat de Paus ten gunste der veroordeelden zou tus- schen beide komen, doch ook in laatste instantie is het beroep af gewezen en het doodvonnis ge handhaafd. Het zou hedennacht worden voltrokken. Of daarmee de zaak uit is, betwijfelen we en veeleer geloo- ven we dat het een lont te meer is, waarmee het kruit wordt be dreigd. Ook in ons land hebben op verschillende plaatsen opstootjes plaats gehad en zelfs was ge dreigd met een algemeene staking, doch daar is niet veel van ge komen, omdat de geleerden 't niet eens waren over het praktisch nut ervan. 't Is vreemd. Wij lezen in de Vlaamsche „Schelde" ,'t ls wel vreemd, dat heel de wereld, zelfs sommige Vlamingen zich bekommeren om het lot van Sacco en Vanzetti, terwijl hierin België, ook martelaars in de ge vangenis zuchten, waarvoor niets gedaan wordt. Voor hen houden de Belgen geen meetings noch betoogingenMaar voor twee moordenaars staat heel de socia listische- en communistische we reld op stelten en wordt alles in 't werk gesteld om hen op vrije voeten te zetten. 't ls niet voor Vader Borms dat men bomaanslagen pleegt. Vlaan- derens martelaars zijn niet inte ressant genoeg! Was Borms een moordenaar, dan zou men zich misschien om zijn lot bekomme ren Nu mag hij krepeeren in de cel InderdaadBorms is noch socialist, noch communist, noch moordenaar. Hij is Vlaming. En dat zegt genoeg. AXEL, 23 Augustus 1927. Het agendum voor de Donder dag alhier te houden raadsver gadering bevat de volgende pun ten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me- dedeeling. 3. Vaststellen brandweerver ordening. 4. Verzoek tot ontbinding van de Zeeuwsch-Vlaainsche Water leiding Mij. 5. Vaststellen, rekeningen 1926. 6. Verkoop brandweermate- rieel. Het zal zeker voor onze lezers van belang zijn te melden, dat aangaande punt 4 het college van Burg. en Weth. voorstelt om mede te werken tot ontbinding der Vennootschap, omdat het plan te duur wordt, nu slechts enkele gemeenten tot aansluiting hebben besloten en onze Gemeente te zwaar zou worden belast. Het college verklaart niet tegen wa terleiding te zijn, maar acht den tijd ervoor thans minder geschikt. Schietwedstryden. Zooals gemeld, zouden Zater dag j.l. de wedstrijden beëindigd worden en de prijsuitdeeling plaats hebben. Het weer werkte echter dermate tegen, dat van schieten geen sprake was. Hoe kan men op een doel richten, waar zelfs de geheele schijf we gens den regen niet zichtbaar was! Toch was het bestuur op zijn post en ook enkele schutters, maar zij staakten en namen een wijs besluit. De inhoud daarvan kunnen belangstellenden in de advertentie-rubriek vinden. Schutters, komt dan allen op. Naar we vernemen heeft ook de gemeenteraad van Hon- tenisse met 6 tegen 3 stemmen besloten om nog geen toestem ming te geven tot storting of aandeelen te nemen in de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Mij. De gemeenten, die zich hebben teruggetrokken, vertegen woordigen nu ruim drie millioen van de vijf en een half millioen welke als aandeelen-kapitaal werd noodig geacht. Te St. Jansteen is de uit slag der loting voor den dienst plicht als volgt C. L. van den Berghe 14 P. D. Bogaert 19 L. J. Bosmans 16 H. A. Boussen, broederdienst 29 Ed. Braem, br. 9 Cyr. Colman 13 J. L. Eggermont 23 G. J. de Groene, br. 28 L. F. van Hauten, br. 6 L. W. d'Hooghe 27 J. A. Inghels 10 Th. F. Janssens 4 J. B. Lievens, br. 24 J. C. de Maat 5 L. F. Pauwels 21 Em. Pieters, br. 2 P. L. A. Polspoel 1 G. C. Poppe 25 A. J. Ringoot 8 F. Roegiest, br. 11 J. F. Saman 22 L. J. Thuy, br. 12 E. J. Vael 7 A. E- van de Velde 18 E. J. Vlassenrood 15 M. Vlassenrood 17 P. de Vliegher 3 L. van Waesberghe, br. 26 A. A. Zwartelé 20 Geen presentiegelden. Door den Raad van St. Jansteen werd eenige maanden geleden bezwaar gemaakt tegen de be grooting van de Gezondheids commissie te Hulst, wijl daarop een post was uitgetrokken voor presentiegelden aan de leden. Genoemde Gezondheidscom missie onderwierp dit geval aan het oordeel van Ged. Staten van Zeeland, die bij hun besluit van 21 Januari 1927 de bezwaren van den Steenschen Raad ongegrond verklaarden. De Raad, met deze uitspraak van G. S. geen genoegen nemen de, ging daarop in beroep bij de Kroon, tengevolge waarvan bij K. B. van 25 Juli 1927 de Gemeenteraad in het gelijk werd gesteld op grond van de Volgende overwegingen le. dat de Gezondheidswet met betrekking tot de Gezond heidscommissie geen andere vaste vergoedingen of toelagen kent dan de in art. 10 dier wet ge noemde toelage voor den Secre taris 2e. dat in verband daarmede voor het verleenen van presentie geld geen post op de begrooting van bedoelde Commissie kan worden uitgetrokken en mitsdien G. S. zich ten onrechte met die uitgave hebben vereenigd. Voor Zuiddorpe hebben 7 jongens geloot. Uitslag Fr. Dhont 1, G. Samijn, 2, C. de Smet 3, A. de Witte 4, A. Coppieters 5, A. Onghena 6 en E. Buijsse 7.' De bezitters van nummer 2 en 5 hebben broederdienst. Gocdkoope treinen. Zooals bekend kon iemand, die naar België wenschte over de lijn Mechelen—Terneuzen, tot heden alleen een kaartje koopen tot Clinge en aan dit station kocht men dan zijn coupon voor de plaats van bestemming. Thans zal dat veranderen en worden met ingang van 1 Sept. ook op de Hollandsche stations kaarten afgegeven voor de stations verder dan Clinge. Het tarief zal be rekend worden in franken, aan den koers van 7 cents, Neder- landsche munt, zoodat te ver wachten is, dat een belangrijke prijsverlaging zal intreden voor het Hollandsch traject. We hoor den van prijzen als vóór den oorlog, doch kunnen hierop offi ciéél niet vooruitloopen. De Vlasindustrie. Men schrijft uit St. Jansteen aan „Zei" Het verleenen van steun aan de vlasindustrie wordt door onze regeering als een zeer moeilijk vraagstuk beschouwd en daardoor komt het wellicht dat hier in Zeeuwsch-Vlaanderen de toestand er niet op verbetert maar steeds meer en meer achteruitgaat. De vlasindustrie kan zich zelf onmogelijk redden en daardoor is het hoog noodig, dat er van Rijkswege maatregelen getroffen worden. Wij allen, dus ook de Zeeuwsch-Vlaamsche Vlassers, de groote en de kleine, zijn kinderen van Vader Staat, die hem allen even na aan 't hart moeten liggen. Immers een vader, die eenige zijner kinderen met voorliefde be jegent boven de anderen is geen goede vader. En ijlt een goede vader zijn kinderen, die in hoog ernstige omstandigheden verkee- ren niet op staanden voet te hulp Maar de Nederlandsche Staats machine werkt heel traag, vooral als het het Zuiden betreft. Dit leert de ondervinding. Wij stip pen hier tusschen twee haakjes even aan de kwestie van 't kanaal „Axelsche SassingHulst", de klompenmakersaffaire" en komen dan terug op de vlasindustrie. Wij mogen gerust veronder stellen dat de regeering wel van den toestand in Z.-Vl. voor wat de vlasindustrie betreft op de hoogte is. Jaren, maanden, weken en dagen achtereen, worden klaag liederen gezongen en zou het dan geen wonder mogen heeten, als niet één dier Jeremiades tot den Haag was doorgedrongen De regeering houdt zich even wel doof voor al die treurzangen van een stervende industrie en de door haar ingestelde Rijkscom missie werkt uiterst langzaam, 't Gaat allemaal op z'n elf en dertigst nog steeds wordt onder zocht en gezocht en worden be langhebbenden gehoord alsof men nog niet overtuigd was dat 't voor de Vlasindustrie in Z.-Vl. een onhoudbare toestand is 1 Hoe lang zal die slakkegang nog voortduren En intusschen maken de vlassers moeilijke tijden door, gedrukt als zij worden, om het nog e e n s te zeggen door de Belgische concurrentie, welke onze onmisbare industrie binnen korten tijd zal ten grave voeren. Zijn de vlassers in Z.-Vl. soms te veel eischend en kloppen ze soms te hard op de beurs van Vader Staat?... Wij meenen van niet. Vergelijk maar eens wat op het oogenblik de Duitsche vlassers, die ook in nood ver- keeren aan de Rijksregeering vragen. Ziet hier het lijstje le. 't Verleenen van een rijks premie voor het telen van vlas. 2e. 't Toestaan van een Rijks- crediet voor de vlasnijverheid. 3e. Middelen verschaffen voor 't betrekken van proefmachines. 4e. 't Toestaan van hulp voor 't latere aanschaffen van dergelijke machines, nadat ze beproefd en goed gevonden zijn. 5e. Verlenging van het in 1926 gegeven productiecrediet onder dezelfde voorwaarden minstens tot het einde van 1930. Men streeft (in Duitschland) tot eiken prijs naar nationale en Staatshulp voor het Duitsche vlas. Het laatste doen wij hier ook voor 't Z.-Vl. vlas, alleen met dit verschil, dat ons streven vruchteloos blijft. De ontevredenheid wordt hier dan ook met den dag grooter en het vertrouwen in de regeering meer en meer geschokt. Men is hier niet meer tevreden met schoone woorden en 't in stellen van een commissie, die maar steeds op reis is om de moeilijkheden op te sporen, waar mede de vlasindustrie hier te kampen heeft en die haar al lang bekend zijn men wil daden zien! Do risico-garantie by de Z. iJevelandsche Waterleiding. In verband met de opmerkingen van „bevoegde zijde" in De Zeeuw gemaakt over de weigering van het Rijk om eenige tekorten van de Zuid Bevelandsciie Water leiding te dekken, zegt de Tern. Crt. op grond van uit de beste bronnen verkregen mededeelingen te kunnen verklaren „dat de door den heer Krull in de vergadering te Terneuzen gedane mededeelingen: dat de Zuid-Bevelandsche Waterleiding- Maatschappij voor wat de tekorten betreft, weer in orde is, dat er bij de tegenwoordige normale exploitatie zelfs winst gemaakt wordt, en dat er inderdaad ook aan gedacht is om de bedragen door den Staat in het risico-ga- rantie-fonds gestort thans reeds weer terug te betalen, juist zijn 1 Sportnieuws. Korfbal. Aan de Zaterdag gehouden se riewedstrijden te Kloetinge werd deelgenomen door 14 twaalftallen, waarvan 8 in de eerste en 6 in de 2e afdeeling. Voor de le afdeeling had Ra- pide I te kampen tegen het sterke D.O.S. van Middelburg, dat tegen aller verwachting in de zwart witte Axelaaars niet heeft kunnen kloppen. Over 't algemeen was Rapide zelfs nog iets meer aan vallend, en had de D.O.S. ver dediging het soms nog zwaar te verantwoorden. Het einde komt met een puntloos gelijk spel, waarna Rapide wint op straf- worpen. Hierna speelde Rapide tegen E.L T.O. van Kloetinge dat meer schotvaardig is, en 2 doelpunten maakte. Kort voor het einde ver kleint Rapide den achterstand tot 21, waardoor zij in de le af deeling den 2en prijs behaalde. In de 2e afdeeling speelde Ra pide II tegen Seolto I van Ter Neuzen. De Axelsche reserves bleken minder goed en verloren met 2 0. Het spel had zeer te lijden van den regen. Landbouwtentoonstelling Hulst. Men deelt ons mede, dat Z.Exc. J. B. Kan, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw bericht heeft gezonden, dat hij voornemens is om op Zaterdag 3 September, de Landbouwten toonstelling te openen en in de diverse afdeelingen een rondgang te maken. De Minister zal bij aankomst vergezeld zijn door Jhr. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in Zeeland, alsook door jhr. van Vredenburg. Men schrijft uit W. Z. Vlaan deren aan de Midd. Crt. Meer en meer begint het nu toch bij de landbouwers duidelijk te worden, dat fruitteelt een meer dan loonend bedrijf is, dat vooral bij de hooge pachten, die de laatste jaren betaald worden, toch nog een zoet winstje kan afwer pen. Meer in 't bijzonder is hier dan bedoeld, den verbouw van zwarte bessen, zoo mogelijk ge combineerd met frambozen, en aardbeien, om niet geheel op een product aangewezen te zijn. Al hier is opgericht de Fruit- en Conservenhandel „Cadzandria" die beoogt het telen, verhandelen en conserveeren van fruit in den meest uitgebreiden zin. Voor loopig is men voornemens het fruit te drogen en te conservee ren, doch het is niet uitgesloten, dat er later overgegaan zal worden tot jambereiding. Dit moge een aansporing wezen voor de bezit ters van boomgaarden. Bij velen is het hiermede treurig gesteld, en werd de boomgaard steeds als een stiefmoederlijk bedeelde tak van het bedrijf behandeld, en heel weinig of geen zorg aan besteed. Bij goed vakkundige behandeling, en na verwisseling van minder gangbare soorten in meer gevraagde soorten, kan ook de boomgaard het geld en de moeite die er aan besteed worden ruimschoots dubbel en dwars terugbetalen.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2