Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaan(leven No. 40 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Buitenland. SSMli KÜË2 tc^si Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Waterleiding. Wie meende, dat na de be wuste vergadering der gemeente raadsleden, belegd door de N.V. Zeeuwsch-Vlaainsche Waterleiding Maatschappij te Terneuzen, ge houden op 9 Augustus, de ge schillen daarover beslecht kunnen worden genoemd en nu de Raad van Commissarissen onge stoord zijne plannen zal kunnen voortzetten, wordt van die mee ning wel ontnuchterd, als hij ziet, welk een protest er nog uitgaat van het comité, dat tegen die plannen actie voert. Naar we vernemen, worden de gemeente raadsleden als overstelpt met lec tuur en is tegenover eene be schouwing, welke in de Nieuwe Rotterdamsche Courant over het verloop van bovengenoemde ver gadering werd gegeven, een uit voerige circulaire verspreid, ter wijl voorts nog als aanvulling dienen ingezonden stukken en brieven. Zonder over een en ander een oordeel te vellen, kunnen we in- tusschen constateeren, dat die actie niet zonder invloed is, zoo dat we geenszins met den Zeeuw- schen schrijver in de N. R. Crt. kunnen instemmen, als hij zegt, dat „de spanning ontladen is". Verschillende Raadsvergade ringen zijn reeds gehouden en met verbazing merken we op, hoe daar de stemming alles be halve meegaand is met de leiding der Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding Maatschappij, zoodat de meergenoemde vergadering te Terneuzen nu juist niet gerust stellend schijnt gewerkt te hebben. En als geschreven wordt, dat de beslissing is overgelaten aan de houding der zwijgende volge lingen, zijn we bevreesd, dat die beslissing in ongunstigen zin en ten nadeele van de Z.-Vl. Water leiding Mij. zal uitvallen. Zoo vernemen we, dat de ge meentebesturen van Clinge, Graauw, Koewacht Sas van Gent en Zuiddorpe, zoo niet een afwijzende, dan toch een af wachtende houding hebben aan- (100 »En dat woord beD ik niet ver- geteD, eerwaarde vader, nu zal het vervuld worden en zegen ver spreiden en de tranen drogen van geliefde menschen,* »De plechtigheid kan niet ver schoven worden,* beweerde de priester met hardnekkige gestreng heid, »een terugkeer van uw zijde op dit oogenblik is van onbere kenbaar gevolg voor het aanzien der kerk en vóór alles zijt ge sehuldig God een offer te bren gen.* >En zal het voor het aanzien der kerk bevorderlijk zyn, wan neer men verneemt, dat ge een meisje met geweld hier weerhoudt en haar zedeljjk dwingt, een be lofte af te leggen, die niet vrij willig meer is vroeg Katharina. »En vernemen zal de wereld het, heer kapelaan, ik ben getuige ge weest, waf ge hebt aangewend, om Felicita te bewegen tot den stap, dien zij nu weigert te doen zij brengt in ditoogenblik geen f r {j w U1 i g e gelofte.* genomen, of liever handhaven. Want eerst werd besloten om te wachten met een beslissing tot na de vergadering van 9 Augustus, doch nu weer wordt geadviseerd om te wachten tot de Regeering uitspraak heeft gedaan aangaande de leening van Terneuzen en dat kan nog wel enkele maanden duren. De Z.-Vl. W. Mij. wenscht echter met hare maatregelen niet zoo lang te wachten en heeft tegen 30 Augustus een vergade ring uitgeschreven van aandeel houders, d. w. z., dat dan de verschillende vertegenwoordigers der gemeenten weer zullen samen komen. En blijkens het agendum zullen daar behandeld worden een viertal voorstellen der Com missarissen, nl. a tot aanneming der risico-garantie van het Rijk; b tot bepaling van het salaris ad f500 per jaar van den secretaris c tot het aangaan der geldleening met de R. V. B. en garantie voor de aangesloten gemeenten en d tot storting van 10- pCt. van het aandeelenkapitaal conform de statuten met bepaling, dat de Raad van Commissarissen de dag zal vaststellen, waarop die storting zal plaats hebben. Het gaat dus uitsluitend over geldelijke aangelegenheden. Geld is de ziel van de negotie ook hier. Oogenschijnlijk is de ge- heele afwerking dier agenda eigenlijk maar een vorm, want niet alleen dat er op gewezen wordt, dat de punten conform de statuten worden voorgesteld, maar bij een gewonen gang van zaken mag toch verwacht worden, dat als de toezegging voor de aan deden in zoover is gedaan, als in de besluiten der gemeente raden (de aandeelhouders) was vastgelegd, ook het geld wel volgen zal. Op den keper be schouwd is echter deze vergade ring een der gewichtigste en kan men haast zeggen, dat van het slagen dier vergadering vooreen groot deel het bestaan der ven nootschap afhangt. En daarvoor zou geen risico bestaan, indien niet verschillende gemeenteraden »Ten minste geen Gode wel gevallige,* zeide Falicita, »want mijne gedachten behooren niet Hem alleen, zjj zyn niet vrij van aardscbe zorg en smart, niet vol hemelsche vreugde.* »Zoo ga dan,* hernam de pries ter, »trotseer opnieuw Gods toorn, ik houd u niet terug. Maar ga nu dadelijk, want hoe langer ge blyft, des te grooter opzien zal het baren.* »Katharina zal mjj dadelijk bij mijn vader laten brengen.* her nam Felicita, >ik dank u eerwaar de vader, voor al de zorg en moeite, die gij mijnentwege hebt gehad, ik wil die hiermede ver gelden, dat ik nu in de wereld kom, zooals ik dit in het klooster wilde zijD, een trouwe ware Chris tin zal ik wezen en geef mjj hiertoe uwen zegen.* De kapelsan maakte het tee- ken des kruises, gaf haar de hand, maakte een stomme buiging voor Katharina en ging heen. Snik kend wierp Felicita zich aan de borst harer vriendin, zjj was te lang onderworpen geweest aan den uitsluitenden invloed van ha ren biechtvader en van de non nen, dan dat deze ure had kun nen voorbjjgaan zonder diepe ont roering, dan dat de strjjd niet hun houding ten opzichte van de waterleiding hadden gewijzigd of dit vermoedelijk nog zullen doen, zoodat er gerechtvaardigde twijfel bestaat, of in de bewuste ver gadering \an 30 Augustus het voorstel tot storting van de 10 pCt. wel zal worden aangenomen en indien niet, dan volgt natuur lijk ook geen storting. Wat dan? Volgens het Wetboek van Koop handel aldus luidt het in een der circulaires van de oppositie zal de Vennootschap haren aan vang niet kunnen nemen, ten ware ten minste tien ten honderd van het gemeenschappelijk kapi taal gestort zij. M. a. w., als de afgevaardigden der gemeenten de machtiging missen om voor hun aandeel te teekenen of in totaal geen 10 pCt. van het kapitaal, d. i. van 5Vs millioen, kunnen samenbrengen, dan kan de Ven- nooischap nog niet geconstitueerd worden en rust dus alles nog slechts op voorloopige grond slagen. Men zal alsdan verplicht zijn eveneens den uitslag af te wachten van het conflict in den Terneuzenschen gemeenteraad. En nu toch die gemeente een zoo groot aandeel in de Ven nootschap heeft, lijkt dat ons ook het best. Te meer waar twijfel bestaat of ook het Axelsche Ge meentebestuur bereid is om haar aandeel te storten, want voor de aanst. Donderdag te houden ver gadering, wélke daarover beslis sen zal, luidt eveneens het voorstel van Burg. en Weth. om adhaesie te betuigen aan het besluit van den gemeenteraad van Terneu zen. Wat wil men dan toch zoc vraagt men en we kunnen er geen antwoord op geven. Want we durven en mogen ook niet ver onderstellen dat men tegen een waterleiding is. Er zijn zoovele motieven, die de wenschelijkheid daarvan naar voren brengen, dat men er gevoegelijk niet tegen kan zijn. Onze vermoedens zijn, dat de bezwaren in zake het ta rief en de verplichte aansluiting zijn b 1 ij v e n hangen, terwijl on danks de overtuigende bewijzen der rentabiliteits-berekening men geweldig zou geweest zijn, die strijd, waarin hare liefde een zoo schitterende overwinning behaal de. Terwiji zij afscheid nam van de abdis, pakte Katharina de noo- digste zaken bjj elkander, legde met een stillen bljjden lach ook het bruidskleed daarbij en dankte God uit het diepst harer ziel, dat haar snel tusschenbeide komen zoo goed gelukt was. Zoolang zij niet durfde hopen, Felicita weder gelukkig te zien en zoodra zij zag, dat deze achter de klooster muren alleen rust zocht en ver getelheid, zoolang hield zij zich stil verwijderd, om niet door haar eigen liefdesgeluk het hart harer vriendin leed te doen. Maar toen nu over de familie Gerland de smart en kommer werd gebracht door het vergrijp van den minis ter van oorlog en door de schuld van Marie, toen zag Katharina, wier zinnen niet beneveld waren door smart en schrik, verder dan de overigen en achter het dreigend onweder bemerkte zij zonneschjjn en klaarheid. Het gelokte haar gemakkeljjk, het bewogen gemoed van Felicita als plicht voor te stellen, den minister van oorlog door hare voorbede te bevrjjden van een zware straf en ook Alex ander ten minste de verlichting ook niet gerust is, dat te avond of morgen geen helastingverhoo- ging of tariefswijziging, meterhuur enz. als mogelijke en bezwarende gevolgen zullen uitblijven. Een andere factor, die wellicht meespreekt, is ook, dat men in sommige kringen fluistert over een nieuwe waterleiding voor slechts enkele gemeenten, waarbij minder krachtverlies en kleiner buizennet zou noodig zijn en die ook meer zekerheid zou geven aangaande de verwachting om trent voldoende voorraad van drinkwater. We verklaren hier nadrukkelijk ons in dezen geenerlei partij te stellen, maar alleen de feiten te vermelden, omtrent de meeningen die al dan niet ten onrechte loopende zijn en besluiten met de hoop, dat bij aldien de Z.-Vl. Waterleiding-Mij. niet mocht sla gen, het geen dertig jaren zal duren, eer hier Waterleiding komt. We achten de mogelijk heid niet uitgesloten, dat ook dan nog de Z.-Vl. W.-Mij. wel zoo fier zal zijn, dat ze op eenvou diger basis en evenmin bezwarend voor hen, die ervan zullen profi- teeren een kleinere Waterleiding zal weten te ontwerpen. Politiek en Handel. Over het algemeen genomen schijnt men zich in de groote wereld-handels-centra niet meer te storen aan de politiek, hoewel deze toch van grooten invloed, kan zijn op den wereldhandel in het algemeen. Of dit goed gezien is, kan betwijfeld worden. Immers de wereldpolitiek van den tegen- woordigen tijd is zoo nauw aan den wereldhandel verbonden, dat het vrijwel onmogelijk is ze on afhankelijk van elkaar te beoor- deelen. De politiek wordt over gelaten aan „deskundigen", aan beroepspolitici en juist dat is in de tegenwoordige wereldconstel latie o.i. glad verkeerd. Beroeps politici zijn spoedig geneigd zich over. te geven aan subjectieve beschouwingen in plaats van de te geven, zijn dubbele smart in een vreemd land, bevrijd van indringende nieuwsgierigheid, te dragen en te overwinnen. Een uur later besteeg Katha rina met Felicita den wachtenden wageD, om hen eerst naar Stur- zach te brengen, en toen zette de eerste, vergezeld van de zegen- wenschen harer vriendin, haren weg naar de stad voort in vlie genden haast. Felicita had in het vaderlijk huis alles nog droeviger en meer ont stemd gevonden, dan Katharina het haar geschilderd had. De heer Garland lag ziek te bed van ver driet, vermoeid naar lichaam en geest uitte hij klachten noch ver wijten. Ook mevrouw Amalia was stil en ontstemd, zy had niet ge loofd, dat de lichtzinnigheid van Marie, die zy in haar moederlijke toegevendheid ook ditmaal had ondersteund, haren man zoo zwaar, naar het scheen zoo onherstelbaar zou treffen. Want zoo had zij het niet gewild, zy gevoelde zooveel liefde en achting voor haren man, als mogelijk was bij haar wankel baar karakter en haar liefde was geheel daar, waar haar medely- den zich bevond. En daarom ver scheen Felicita als een reddende zaken objectief te behandelen. Hier komt nog bij dat onverschil ligheid van een groot gedeelte van het publiek voor de wereld politiek een groote factor is, voor de inmenging van het publiek in politieke aangelegenheden. Ver moedelijk zijn er weinigen, die het gewichtige nader hebben on derzocht van het schrijven van den brief door den eersten gede legeerde bij den Volkenbonds raad van Frankrijk aan zijn Re geering. De Jouvenel heeft n.l. aan den minister van Binnenland- sche zaken een schrijven gericht, waarin hij dezen verzoekt hem niet weer in aanmerking te wil len laten komen voor de benoe ming op den door hem tot nu toe bezetten post bij den Volken bond. Niet in dit feit ligt het belangrijke, maar in de beteekenis, die hij zelf heeft gegeven aan zijn ontslagneming. Door de Jou venel zelve werd toch reeds medio April geschreven: „Tevergeefs heeft men den Volkenbond gesticht. Het land, waaraan wij dezen danken, ver loochent hem en de anderen, laten hem verroesten ot brengen slechts problemen voor hem om ze onoplosbaar te laten verklaren, zooals die van de ontwapening". Het gevaar dat De Jouvenel ziet, is, dat door enkele groote Mogendheden over hoogst be langrijke zaken wordt geoordeeld zonder dat de kleinere mogend heden er iets van vernemen, voor dat de besprekingen zijn afge- loopen. De kleinere Staten wor den eenvoudig voor beslissingen geplaatst zonder in een enkel op zicht in de zaak gekend te wor den. Briand is een groot voor stander van deze methode en de andere ministers der groote mo gendheden blijken er al even zeer van te houden. Nu is het wel waar, dat de Jouvenel dic tatoriale neigingen bezit en zich dientengevolge niet gemakkelijk kan schikken in de manoeuvres van Briand. Het wil ons voor komen, dat wanneer ook Amerika lid van den Volkenbond ware, de toestand geheel anders zou zijn. engel ditmaal zelfs voor de moe der, die van hara tegenwoordig heid zich de beste gevolgen be- lootde voor het terneergebogen gemoed van den heer Gerland. Een weinig zou ook wel het geweten van mevrouw Gerland spreken, als zij er aan dacht, hoeveel ver driet en ongeluk zij veroorzaakt had, hoe zij alles zoo geheel an ders had kunnen leiden, wanneer zij Marie's zelfzuchtige eigenzin nige begeerte reeds in den aan vang krachtig had paal en p8rk gesteld. Dit gevoel van tctiuld, waarop zij zich waarlijk eerst be wust we d, tuen Marie haer met onrechtvaardige verwijten herin nerde aan het strafbare en dwaze harer moederlietde, was oorzaak dat zy ditmaal Felicita behandel de met een zachtheid en een vriendelijkheid, die een zoete nooit gekende rust verbreidde in den kleinen kring. De heer Gerland vergat zwak heid en ziekte, toen Felicita zyn bed naderde, toen hare zachte hand licht en verkoeiend op zyn brandend voorhoofd lag en hare donkere oogen hem vriendelijk aanblikten. (Wordi vervolgd,) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1