Van !\ossent's 5abak tot 9.33 gedaald, wat m i. aan die reis te danken was. Daar deze prijs echter nog boven den" normalen marktprijs ging, heeft het Rijksbureau geadvi seerd om met den aankoop te wachten. Toen is een buizen commissie samengesteld en heeft inlichtingen ingewonnen naar het Bonna-systeem, dat veel goed- kooper was dan ijzer. De Voorz. is daarop met den Ingenieur naar Parijs geweest om een onderzoek in te stellen. In- tusschen werden de ijzeren bui zen steeds goedkooper en het schijnt, dat de fabrikanten (om de Bonnabuizen te weeren, daar ze in dat systeem een groote concurrent zagen) een zoodanig lagen prijs (beneden de markt) hebben bedongen, dat de Rijks adviseur zeide nu niet langer te mogen wachten, daar nimmer zoo'n voordeelige prijs was te behalen. De Bonna buizen waren ook goed bevonden, maar kon den nu niet meer concurreeren, wat de fabrikant der Bonna-bui- zen persoonlijk tot den Minister heeft gezegd. En nu wat het tarief aangaat, dat is een raming, die noodig was voor de begrooting. Vrij wel kan gezegd worden, dat als het kamerstelsel zal worden ge volgd, dit het tarief is, dat is voorgelegd. Dhr Baert vraagt dienaangaan de of keukens boven 6 M8. vrij zijn en wat onder keuken ver staan wordt, want er worden ook veel keukens bewoond, het hangt er maar vanaf wat men keuken noemt. Dbr. OggelMet het tarief te bespreken schieten we niet op, want de gemiddelde prijs van f21,84 per perceel en per jaar moet toch opgebracht, worden. De hoofdzaak is maar of die prijs dragelijk is voor de gemeente, zoo niet, dan moeten we er op terugkomen. De Voorz.Dan vraagt dhr. 't Gilde of de aansluiting verplicht is. Spr. kan positief zeggen ja. Wat hebben we aan de risico garantie Die wordt aangespro ken, als er tekort is op het be drijf, dat door onvoorziene om standigheden wordt veroorzaakt. Er is een reserve van 1 millioen, waarop eerst wordt geteerd en is dat op, dan kan de gemeente worden aangesproken. Dhr. 't Gilde gelooft niet, dat we daaraan veel hebben. Voorloo- pig is spr. echter voldaan over het antwoord, ofschoon hij het er niet mee eens is, waarop de Voorz. verdere bespreking uitstelt tot na 9 Augustus. 16. Mededeel log. De Voorz. stelt voor om nu de Raad op 2 Aug. bijeen is, namens den gemeenteraad een telegrafi sche gelukwensch te zenden aan H.M. de Koningin-Moeder. Alzoo wordt besloten. 17. Omvraag a. Dhr. 't Gilde vraagt of aan B en W. bekend is, dat op de gastentoonstelling te Terneuzen verboden werd om gasverlichting te maken. Was dat door de di recteur gevraagd of niet De Voorz.Zonder toestemming was bij de tentoonstelling op ge meentegrond een gaslantaarn ge plaatst en in 't lokaal een paargas- lampen. B. en W. van Terneuzen hebben toen verboden die lan taarn te doen branden, waaraan voldaan werdlater hebben de gem secretaris en de heer Van der Lubben, de administrateur der electr. centrale te Terneuzen ook in verband met de concessie voor de electriciteit aldaar ver zocht om ook de lampen in het lokaal te dooven. Er was geen vergunning voor gasverlichting gevraagd. b. Dhr. 't Gilde vraagt ook of er al iets bekend is van verla ging der huur voor de woningen in de Julianastraat. De Voorz. antwoordt dat dit reeds herhaaldelijk gevraagd is, doch tevergeefs. Dhr. Dieleman 't Zou toch tijd zijn, want dat ze leeg staan is ook schadelijk. De Voorz.In een volgende vergadering zal dienaangaande een voorstel worden gedaan door B. en W, in PATENTVERPAKKING black bird 2wo re shag is c. Dhr. Dieleman vraagt of het waar is, dat degenen, die een bakoven kochten van de gasfa briek, daarvoor in het begin ge makkelijker betalingscondities konden krijgen en dat nu niet meer kan De Voorz. zegt, dat de Direc teur dat zaakje op eigen gelegen heid begonnen was en dat vond de gascommissie niet in orde. Er zijn toen nieuwe voorwaarden gemaakt, die ook eenvoudig en soepel zijn. Dhr. Dieleman 't Gaat dus nu niet moeilijker of duurder? De Voorz.Neen, alleen is er verschil in grootte, en dus ook in prijs, maar dat wordt door de busjes verrekend. Dhr. OggelDie ovens wor den gemaakt door Gebr. van Rijn, zoodat de plaatselijke industrie er door bevorderd wordt. Dhr. Dieleman: Het was een goed werk. De Voorz.Zeker, ik keur het niet af, maar de hoofdzaak was, dat de Directeur het op eigen houtje deed en wij beter vonden, dat hij de gascommissie of B. en W. ervan op de hoogte had ge steld. Daar niemand meer het woord verlangt wordt de vergadering met dankzegging gesloten. De Waterleiding. Hetwas Dinsdag voorZeeuwsch Vlaanderen een gewichtige dag. Het voor en tegen eener water leiding voorZeeuwsch-Vlaanderen reeds zoo dikwijls besproken, zou nu nog eens zeer critisch worden bezien en waar men elkaar de laatste weken van uit de verte had bestreden, zou nu man tegen man gevochten worden. Als ge tuige niet alleen, maar ook om mede te strijden, indien men er behoefte toe gevoelde, waren van de -20 bij de Waterleiding-Maat schappij aangesloten gemeenten alle raadsleden, burgemeesters en secretarissen genoodigd, terwijl de pers was gevraagd, die (dank zij de vacantietijd der onder wijzers) sterk vertegenwoordigd was. Zeer velen hadden aan de uit- noodiging voldaan en allen waren gewapend met de circulaire, die we in ons vorig nummer hebben afgedrukt en welke nu als leid draad diende voor de te volgen besprekingen. Sommigen wensch- ten eerst, evenals de voorz. dit zelve had gedaan, algemeene beschouwingen te houden, doch de voorzitter wenschte de leiding aan zich te houden en met een flinken tik op de tafel gaf de voorzittershamer te kennen, dat het ernst was. Een oogenblik van verwarring was daarmee spoedig bedwongen en zoo be gonnen de discussie's. Vooraf was echter door den heer mr. P. Dieleman, als voor zitter der N. V. Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding-Maatschappij aan de aanwezigen het welkom toegeroepen en met een uitvoerige inleiding de vergadering geopend. De voorz. wees daarin op de be- teekenis eener waterleiding voor de volksgezondheid en voor Zeeuwsch-Vlaanderen» dat niet achter mag blijven bij overige deelen van Zeeland, zij het, dat het niet meer als voorheen, aan de spits staat. Na moeizamen en langen arbeid is de voorbereiding der water leiding zoo ver tot stand gekomen, dat de geldleeningen voor den bouw enz. benoodigd, konden worden gesloten, een directeur en bouwdirectie kon benoemd wor den, in 1928 een pompstation ge bouwd en leidingen worden ge legd met waterreservoirs, zoodat in 1929 enkele gemeenten water konden krijgen en in 1930 de geheele leiding gereed zou zijn. Er moest dan hard gewerkt wor den en geen oponthoud zijn. Alles presseert daartoe, niet het minst ook de aankoop der gron den in verband met oogst en pachten, en de leeningen, die men nu voordeelig kan sluiten, nl. voor 43/i koers ,00> terwijl 5-% werd geraamd Er werd dus op spoed aangedrongen bij de gemeentebesturen, zoodat het tot groote teleurstelling leidde, dat getreuzeld werd. VooralTerneuzen gaf een tegenslag waar men van menschen met verziende blikken anders had verwacht en waar er groote behoefte is aan een water leiding. Toch dient de kwestie der tarieven, waarop het voorstel in Terneuzen strandde nader te worden bezien. Zij is een fun- damenteele zaak en daarom achtte de Raad van Commissarissen het noodig die zaak, waar inderdaad bij velen daarover ongerustheid ontstond, nauwkeurig in tegen woordigheid van zooveel mogelijk belangstellenden uiteen te zetten en daaromtrent inlichtingen te ver schaffen, opdat men volkomen gerust zij. Spr. kan den twijfel niet laken, maar vindt alleen jammer, dat men niet veel eerder die vragen opperde en indien men het tarief niet als voorwend sel gebruikt om genomen be sluiten ongedaan te maken, want waar moest het heen, als nationaal en internationaal op in beginsel genomen besluiten niet kon wor den gerekend. Spr. zegt, dat er vertrouwen moet en kan zijn. Alles staat onder beheer van het Rijksbureau, de Regeering, Eerste en Tweede Kamer. Het Rijksbureau heeft de begrooting gemaakt met geschool de krachten, zonder persoonlijke belangen. De directie van dat bureau, de heeren Krull en Car rière zijn aanwezig om alle ge- wenschte inlichtingen te geven en spr. vertrouwt, dat die nu vele zullen gevraagd worden onder de oprechte begeerte en met bezie ling orp de waterleiding voor Z. Vlaanderen tot stand te brengen. Geen critiek in afbrekenden zin is noodig, die slechts ontmoedi gend werkt voor personen, die geest en werkkracht aan deze zaak gaven. Laten we allen el kaar waardeeren. Fouten zijn wellicht gemaaktwie werkt zon der fouten, maar laten we ze her stellen en niet uitbreiden. Het nut der waterleiding kan onbesproken blijven, alleen wil spr. met nadruk ontkennen, dat de waterleiding van boven af aan de gemeenten i? opgelegd. Spr geeft hierna een overzicht van het ontstaan der Mij. van af 1911 en b s idat het Rijk nergens zooveel heeft meegewerkt als juist hier, waarvoor we dankbaar j moeten zijn en tonen, dat we dien steun waardig zijn, opdat j ook voor andere zaken met vrucht steun kan worden gevraagd en we Nederland een ander beeld geven van dt n toestand in Z.Vl. dan verdeeldheid en wantrouwen. Spr. hoopt dat de verg. ertoe zal leiden dat nog" deze maand de noodige besluiten zullen wor den genomen en besloot zijn rede, die wel etn moreelen druk moest uitoefenen op het verantwoorde lijkheidsgevoel van hen, die voor de belangen van Z. VI. en hare bevolking hebben te waken, met den wensch, dat allen in ver trouwen en met sympathie tot het groote doel zullen samen werken. Zooals gezegd, gold de circu laire als leiddraad en kwam eerst aan de orde De rentabiliteit. Dhr. Collot d'Escury dacht dat dit reeds een voldongen feit was, maa'r als men de rentabili teit nog bespreekt, dan wil hij er nog op wijzen, dat her een dwaasheid was, om de enkele gemeenten, die in West Z. VI. willen aansluiten, erbij te nemen Daardoor gaat een groot kapitaal voor ons verloren, omdat er een groot buizennet noodig is voor weinig deelname. Hier sluit 86% van de bevolking aan en in 't Westen 46%. en dan de industrie in 'tOosten; economisch is West Z. VI. een strop voor dit gedeelte. Dhr. Krull hield ook een korte beschouwing over de voor ge schiedenis, die een ontzachelijken arbeid vorderde voor berekenin gen van credieten, garantie en rentabiliteit. Gedurende dien tijd sluimerde de bevolking, omdat we geen voeling met haar had den en konden wij van onzen kant, zegt spr, ook niet denken, dat de besluiten door de ge meenteraden niet in ernst waren genomen. Vandaar ook dat het Rijk reeds een risico-garantie gaf. Nu we echter weer tot de be volking komen, hooren we be zwaren uiten, welke naar spr. meent, gedeeltelijk afkomstig zijn van menschen, die niet de zui vere factoren vormen voor het algemeen belang. We zijn nu hier met 20 ge meenten en kunnen daarmee voort. Gehoord de beschouwin gen in het publiek, de pers en de gemeenteraden, was er reden om de vermeende bezwaren nader onder het oog te zien en werd daarom deze samenkomst noodig geacht. Spr. zou echter niet in details willen treden. Het doel was om geheel Z. VI. aan te sluiten. Spr. heeft ook een af zonderlijke berekening gemaakt voor Oost Z. VI.. maar is tot de conclusie gekomen, dat het beter is ook West Z.-Vl. erbij te nemen. Het gaat als met een zaak. Een goede klant kan men allicht mee nemen: Hier zijn 44000 inwoneis en in 't Westen 15000 inwoners aangesloten. Wat de praatjes betreft van 5.5 millioen stichtingskapitaal, zegt spr., dat die nooit genoemd zijn, wel 4.1 millioen, dat scheelt nog 25 pCt. Spr. denkt, dat het de Reg. in de bol zou mankee- ren, als ze op zulke gegevens in mocht gaan. In 1926 nog is een nieuwe berekening gemaakt en gezien, dat minder kapitaal noo dig was. Het rapport 1926 is nauwkeurig door Rijks accoun tants onderzochthet kleiner plan was niet minder gunstig, dan voor 35 leden, zoodat we het tarief "konden handhaven en dan ons dekken na 6 jaar. Dhr. Scheele waarschuwt, dat men niet voortga, om de oppo sitie af te stooten met woorden als kortzichtig, enz. Men is ge komen om elkaar in te lichten en spr. zal zijn bedenkingen naar voren brengen, of ze raak of mis zijn. Hij acht het deelnemen van 20 gemeenten in plaats van 35 beslist nadeeliger. Het rapport 1926 heeft hij nooit gezien, dat schijnt zorgvuldig bewaard te zijn door burgemeesters en secreta rissen het is hier onlangs ver strekt met de vraag er geen ge bruik Van te zullen maken. Spr. acht dat niet de weg voor open- ba irheid, het lijkt meer op vrees voor narekening en critiek. Spr. las erin, dat begonnen met een opbrengst van f 213 000, men nog f 75.000 te kort kwam, en eerst na 15 jaar de zaak zich dekken kon met een opbrengst van f385 610. Hij betwijfeld of Z. Vl. die f 400.000 per jaar kan opbrengen. Dhr. van Zuijen, burgemeester van Breskens, acht zich beleedigd, als men zegt, dat stukken van de waterleiding werden achter ge houden door de burgemeesters. Hij hoopt dat de Axelsche even goed als de Breskensche raads leden dit kunnen weerspreken. Dhr. Claessens (Axel)In Axel was er geen rapport 1926 te krijgen vóór Maandag 1 Aug. 1927. Dhr. 't Gilde (Axil)onderschrijft dat en heeft zwart op wit, dat ter secretarie te Axel de statuten der Mij. ontbraken. Spr. kon ook geen rapport van den secretaris krijgen. Dhr. Blok (burgem. Axel) En het heeft in de krant gestaan De voorz. en dhr. Krull ver klaren no.cit last gegeven te heb ben tot geheimhouding en kunnen ook niet de verantwoording dra gen, als door een of andere oor zaak of houding van secretarie- personeel de stukken niet worden verstrekt. Dhr. Verlinde meent dat volgens zijn berekening, gegrond op het rapport de kosten voor Terneuzen op f40 000 per jaar komen. Nu heeft ieder voor zijn eigen huis houding te zorgen en dat is voor hem de hoofdzaak. De waterlei ding is zeer nuttig, maar al wat nuttig is, is niet noodzakelijk en kan men zich maar niet aan schaffen, als dat boven de draag kracht gaat. Spr. is ook dankbaar voor het werk dat voor de water leiding is gedaan, maar de toe komst acht spr. te donker om erop in te gaan. Terneuzen eet de gevolgen van de verweiping van het Belg. Verdrag op. De hoofd, omslag hier brengt f 150.000 op, terwijl het armbestuur 30 a f40.000 noodig heeft. Met zulke cijfers acht spr. zich niet verant woord. En als er niet betaald wordt, wat dan Spr. zou, als de waterleiding er kwam aandringen op verplichte aansluiting, want zonder dat komt men er heele- maal niet, en hij wil niet, dat men het water dubbel betaalt, nl. nogeens op hetbelastingbiljet ook. Spr. zegt, dat er op Brabant, enz. wordt gewezen, maar hier zijn we in Z.-Vl. en ook voor andere gemeenten hier gelden de bezwaren der bglasting. Men moet toch niet gedwongen worden tot de waterleiding, omdat de groote voorvechters dat zoo nuttig vinden? Spr. drukt de burgemeesters en raadsleden op het gemoed, dat ze er rekening mee moeten hou den, -dat de burgers verplicht worden tot aansluiting, daar an ders de waterleiding zich niet bedruipen kan en de gemeenten in schulden komen. Vervolgens wijst spr. erop, dat de Mij. een groote fout maakte, door den burgemeester van Ter neuzen, dhr. Huizinga uit den Raadvan Toezichtteschoppenwas er afgezien van zijn persoon, dan in Terneuzen niemand capable om in dien Raad te zitten? Ter Neuzen is de grootste aandeel houder en heefi daar z.i. recht op. Men had hier niet het al gemeen belang op het oog. De voorz. erkent, dat dit een fout is geweest en hij heeft po gingen in het werk gesteld om zoodra mogelijk den Raad van Toezicht met 2 leden te ver meerderen, waarbij dan stellig dhr. Huizinga zal worden be noemd. De aandeelhouders heb ben dit ingezien en zijn het allen met hem eens. Hierna kwam het tarief aan de orde. We moeten dit echter uit stellen, wegens plaatsgebrek. Het groote belang dezer zaak voor onze streek laat niet toe om met een beknopt verslag te volstaan. Te meer ook omdat hier plaatse- lijk ook in den gemeenteraad in overweging werd gegeven om zich terug te trekken en men ds BOBBY lichte Baai 25 cent TA8A 20 ZEEPAARD 15 MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2