Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen. No. 37. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNF MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 2 Augustus. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Slot. 15. Waterleiding. Van een 9-tal leden van den Gemeenteraad van Terneuzen is ingekomen een circulaire, hou dende mededeeling van het be sluit van dien Raad, dat zij, ge zien de ongunstige financiëele toestand in het algemeen, waar door het bedenkelijk is de inge zetenen de hooge lasten aan een waterleiding verbonden, op te leggen, zullen trachten om, met medewerking van de aangesloten gemeenten de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding te doen ontbinden, en wel op grond van het volgende B. en W. stellen voor, dit ver zoek aan te houden tot een ver gadering zal gehouden zijn van den Raad van Commissarissen der Z. V. W. Mij. met de leden van de gemeenteraden der aan gesloten gemeenten. De Voorz. zegt, dat al veel over de waterleiding te doen is ge weest en verschillende meeningen over die zaak zijn en worden geuit. Naar aanleiding van ver meende grieven nu is door den Raad van Commissarissen een verweerschrift aan de gemeente besturen gezonden, dat spr. Zater* dag Jl. van den drükker heeft ont vangen en onder de leden ver spreid. Hij acht het het best om nu met de behandeling te wach ten, tot die circulaire in de verg. van 9 Aug. is besproken, dan kan de Raad daarnaar zijn uitspraak bepalen. Wil men echter over dit punt het woord voeren, dan geeft spr. de gelegenheid, maar hij zou willen verzoeken niet te wijdloopig te zijn en in geen geval een beslissing te willen uitlokken. Zooals bekend, zijn door dhr. 't Gilde in verband met dit on derwerp een aantal vragen gesteld, welke op 30 Juli door spr. zijn beantwoord. (Voor den inhoud van het ver weerschrift en voor de beant woording der bedoelde vragen verwijzen we naar vroegere nummers van dit blad). Dhr. 't Gilde zegt, dat ofschoon hij epn week of 4 nadat de vragen zijn gesteld, nu antwoord gekregen heeft en ook na de lezing van het verweerschrift ge meend heeft niet te moeten af zien van het woord en daarom gaarne nog een en ander van de waterleiding wil zeggen. Dhr. Oggel vraagt of het niet beter zou zijn daarmede te wach ten tot na 9 Aug., dan zijn alle raadsleden ingelicht en komt men beslagen ten ijshij zou dan willen, dat ook de nieuwe raads leden gelegenheid kregen om die vergadering te bezoeken, vooral omdat we in ons midden iemand hebben, die daartegen nogal actie voert. Dhr. van Dixhoorn onderschrijft dat, want misschien hebben de aanst. raadsleden meer te beslis sen, dan de aftredende. De Voorz. zal het vragen, hij gelooft niet, dat er bezwaar tegen zal zijn. Dhr. 't Gilde krijgt hierna het woord en begint met erop te wijzen, dat het toch zonderling is, dat zoo weinig over die zaak is te berde gebracht, naar mate van de groote cultureele waarde, het hygiënisch nut en de finan- cieële offers, die het kost. Het is een unicum, dat in een zaak, die millioenen kost, door kleine ge meenten zoodanige besluiten wer den genomen, en geen wonder is het dus, dat nu de verstrekkende gevolgen daarvan doordringen, de gemoederen in beroering komen en zelfs de gemaakte plannen dreigen in duigen te zullen vallen. En al zijn nu die besluiten ge nomen in een tijd, dat men in het geld zwom, toch valt niet te ontkennen, dat gerekend werd met het feit, dat wel alle 35 ge meenten unaniem in Z.-Vl. zouden aansluiten, terwijl nu blijkt, dat er maar 20 gemeenten zijn, die aansluiting wenschen. Men heeft de raadsleden overgehaald, en geen hunner heeft vermoed, dat met zooveel minder gemeenten de kosten veel hooger zouden worden, wat toch z.i. vast staat En waar nu Terneuzen en Graauw zich terugtrekken, vraagt spr is het nu wel gerechtvaardigd die zaak nog door te zetten? En als dan straks de zaak mis loopt en liquideert, wat spr. ver wacht, dan hebben de heeren, die aan het roer zitten, dat zich zelf te wijten. Het heeft hun steeds weinig kunnen schelen, of er menschen waren, die zich ervoor interesseerden en bereke ning maakten, als de Raad maar gewonnen was. Het verweerschrift van de Z. V. W. M. komt teer laat en ook is het in verschillend opzicht be zijden de waarheid. De Voorz Dat dient dan be wezen te worden. Dhr. 't Gilde: Dat zal ik ook. En ook de beantwoording der vragen vindt bij mij geen weer klank, vooral waar B. en W. zeg gen, dat de sfeer van wantrou wen zou zijn weggenomen. Spr. verwacht van dit college geen handelend optreden, evenmin als bij de electrificatie het geval was. Afgezien van het feit, dat ge sproken wordt, dat na 14 jaar nog een nieuwe winplaats moet worden gezocht om voldoende water te krijgen, ziet spr. niet in, dat men 150 H.A. grond moet aankoopen, in plaats van 100 H.A. Aangaande de inschrijving houdt spr. vol, dat er verschillende leden van den Raad van Toe zicht daarvan niets afwisten, of schoon dit in de circulaire wordt ontkend. Zelfs de Voorz. dezer verg. heeft gezegd destijds, dat hij er niets van afwist. En wat die aanbesteding be treft, is zeer los gehandeld. En fin dat zal de Minister wel be antwoorden, nu het Eerste Ka merlid, de heer Polak, daarnaar heeft gevraagd. Vast staat, dat een Nederl. firma niet in de ge legenheid is gesteld om te leveren. De Voorz.Dat moet U dan kunnen bewijzen. Dhr. 't Gilde: Dat zal aanst. Dinsdag bewezen worden. Aangaande de tarieven hebben B. en W. blijkens het antwoord de wijsheid is pacht. Zelfs de Burgemeester van Ter Neuzen, die beter op de hoogte is en toch ook veel meer in zijn mars heeft, verklaart, dat niemand iets van de tarieven afweet, daar het sy steem nog niet is vastgesteld. Spr. blijft echter bij de gege vens uit het rapport van 1923, volgens hetwelk voor Axel 1000 aansluitbare pereeelen zijn ge schat en die f21.85 per jaar moeten opbrengen, of zooals het per inwoner berekend is, f4.75. Spr. gelooft, dat de kosten op den achtergrond worden gehou den, omdat men wel weet, dat die zullen tegenvallen, zelfs f 450000 zal nog te laag zijn en daarom is camouflage aan de ge gevens niet vreemd. Spr. zal er hier niet dieper op ingaan, dat kan men beter in Terneuzen doen, maar toch moet hij nog iets van die circulaire zeggen. Voor het meerendeel acht men de bewe ringen onjuist. Er zijn er dus toch ook wèl juist. Spr. vindt het een onware bewering, dat de gemeenten finan- ciëel buiten spel blijveninte gendeel zal men de gemeenten voor tekorten aanklampen. Dat het Rijk f 10 000 toezegt voor de voorbereiding zegt z.i. weinig, maar wie hebben de f 43000 als voorschot bijeenge bracht. Spr. gelooft dat de ge meente zich niet blameert door terug te treden, er zijn genoeg motieven voor, dat deed ook Rot terdam met zijn brug. Spr. herhaalt de vraagWaar om is ruim 150 H.A. grond noo- dig en waarom werd eerst 1 mil- lio.en begroot voor de buizen, terwijl er nu f2455.000 voor staat? Waarom werden reizen naar de fabriek gemaakt voorde buizen en welke is uw indruk bij die reizen geweest, mijnheer de Voorz. Het is spr. niet duidelijk hoe men bij hetzelfde kapitaal lager tarieven durft noemen. Sprt is een voorstander van waterleiding doch niet van deze. Evenals de P.Z.E.M. wordt deze Mij. een bodemlooze put. De scherpe critiek in de Statenzitting op de P.Z E.M. uitgeoefend we gens het verkeerde stelsel zal ook nn weer gelden voor de water leiding. Kan men een waterlei ding leggen, spr. vindt het schit terend, maar niet met zulke hooge lasten. Een tweede bodemlooze put behoeft men voor Z.VI..niet te graven. Spr. prijst het dat ook onder andere partijen nog eerlijke menschen worden gevonden, die niet schromen op fouten te wijzen. Daarom gelooft spr. dat de wa terleiding er zoo niet zai komen. De Voorz. zag liever de vra gen afzonderlijk gesteld, want in zoo'n lange rede was dat niet te volgen. Dhr. Öggel merkt op, dat er geen 150 H.A., maar slechts 50 H A. grond zijn aangekocht en wel voor f 74000. De Voorz. bevestigt, dat dit voorloopig is, later zai er meer grond gekocht worden hij heeft dat juist vanmorgen vernomen De andere pereeelen moeten nog geschat worden. Dhr. Dieleman Maar waarom heeft men zooveel grond noodig Dhr. OggelDie grond is noo dig voor latere boringen, maar zoolang men die niet gebruikt kunnen ze verpacht worden. Dhr. Dieleman had ook enkele vragen willen stellen, doch dhr. 't Gilde heeft het gras voor zijn voeten weggemaaid. Alleen wil hij opmerken, dat voortdurend gesproken is van een rapport 1926, maar spr. heeft dat nooit gezien, waar heeft dat dan toch gelegen De Voorz.Dat rapport is aan de gemeentebesturen verzonden, doch niet verspreid geworden. Dhr. P. de Feijter heeft het ook niet gezien. De Voorz.Er heeft ook nie mand naar gevraagd, terwijl men toch steeds ter secretarie alle inlichtingen kan krijgen. Dhr. Dieleman acht dat niet de goede weg. Overigens staat hij op hetzelfde standpunt als de tegenstanders der waterleiding, met dat verschil, dat hij niet alleen tegen deze, maar tegen elke wa terleiding is. Dhr.'t Gilde spreekt van 1000 aansluitingen, maar als men de menschen vrij laat zal misschien niemand aansluiten, want we hebben water in over vloed. En .als nu blijkt, dat het weer f21 gemiddeld moet kosten, dan is dat een verkapte belasting bovendien is het regenwater z.i. nog beter en kost het niets, ter wijl leidingwater duur is. Spr. zou niet tegen vrijwillige aan sluiting zijn en dan een goed- kooper opgezette waterleiding; men zal zich verplicht zien om straks bij Terneuzen aan te slui ten. Dhr. Weijns is verwonderd over dhr. Dieleman, die nu hetzelfde zegt, dat spr. vroeger betoogde. Maar toen liet men mij alleen staan en toen was toch ook al bekend, dat de aansluiting ver plichtend was. Dhr. Dieleman erkent, dat dit een fout van hem was, maar toen werden de arbeiderswoningen niet boven het 2-kamertarief gezet en rekende men op 35 gemeen ten en niet op 20. De Voorz. erkent dat, ofschoon men later berekend heeft, dat men ook met de 20 gemeenten in zee kan gaan onder het zelfde tarief. Dhr. 't GildeMaar als het kapitaal nu even groot is, moet toch het water duurder worden om dezelfde rente op te brengen De Voorz. zegt dat dhr. 't Gil de vergeet, dat de buizen veel goedkooper zijn gekocht, dan de raming was en ook de rente is verlaagd van 6% op 45/8 Dhr. Dieleman Maar de draag kracht der bevolking is ook veel minder. De Voorz.Dat zal ik niet tegenspreken, maar als we hier leidingwater krijgen aan dezelfde prijzen als elders in Zeeland, dan mag men toch niet zeggen, dat het te duur is. Als het daar be taald kan worden, kan het ook hier. Trouwens het blijkt we! dat hoe langer hoe meer aansluitin gen erbij komen en zelfs onder de landbouwers. Op Zuid-Beve land b.v. is de gemiddelde prijs f21.80, en op Tholen f24. Dhr. DielemanIn Tholen moeten ze wel. De menschen worden er beboet tot voor f500. Dhr. Weijns vraagt of het mo gelijk is, dat een gemeente zich onttrekken kan, want als b.v. een gemeente als Terneuzen niet aan sluit zou het dwaasheid zijn voer andere gemeenten om zich aan te sluiten, want dan is het niet te betalen. De Voorz. zegt, dat elke ge meente contractueel gebonden is, maar toch gelooft hij niet dat men ze dwingen zal. Dhr. 't Gilde De leening in Terneuzen gaat vast niet door. Dhr. Oggel gelooft niet, dat het doel is van Terneuzen om zich te ontrrekken, maar om te wach ten op betere tijden. Ten op zichte van het kapitaal gelooft hij dat er wel minder noodig zal zijn, als er zich gemeenten ont houden, want dat is soms voor- deeliger voor de Mij. Als dat niet zoo was zou er meer ge leend moeten worden per ge meente. Dhr. 't Gilde meent dat Axel relatief toch teveel moet opbren gen. Dhr. Oggel: Axel betaalt f70 per inwoner, dat is net zooveel, als in 1923 werd berekend. De Voorz.Dat er niet meer kapitaal noodig is, komt ook door den voordeeligen aankoop der buizen. Dhr. 't Gilde Die waren ook veel te hoog geraamd op fll, terwijl ze voor f8 te krijgen wa ren. Overigens heb ik hier in den Voorz. niet de verdediger voor me, die de raadsleden van Terneuzen voor zich hebben. (Dhr. Weijns verlaat de ver gadering). De Voorz.ik heb u ook nog niet geantwoord op de zooeven gestelde vragen. U vroeg: le welke bedrag is door particulie ren opgebracht Er is f 43000 opgebracht, als voorschot van Rijk, Provincie, gemeenten en particulieren. 2e. Welke reizen zijn voor de buizen gemaakt? Er zijn vóór de inschrijving geen reizen ge maakt. Dhr. 't Gilde ls men op 19 Febr. niet te La Louvière ge weest De Voorz. Daar zijn we ge- noodigd met de gascommissie van Axel en te Brussel logeerend hebben we toen den heer Krul! ontmoet. 3e. Welken indruk heeft die reis op u gemaakt? Die indruk is gunstig. Sedert de voorloopige inschrijving plaats had is de prijs AXELSCHEÜ COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. De in het uitzicht gestelde tarieve0 zijnde 1 Kamerwoning f 8, 2 12- 3 18- 4 ,24,- 5 30,- 6 36,- 7 43,- 8 en meer 50, ongerekend bad-, closet-, en tuinsproei- water, wat extra moet betaald worden kwamen onzen raad te hoog voor om daarmede de inwoners te belasten te meer daar nu de belastingen een zeer hoog peil hebben bereikt. Wanneer men berekent, dat de te genwoordige arbeiderswoningen voor het meerendeel reeds 3 vertrekken hebben van meer dan M*., zal hiervoor te betalen zijn f 18,per jaar. Zoodra men een eenigszins moderne woning heeft, komt men meestal aan 5 kamers en wordt de prijs 30,— per jaar. Om de waterleiding volgens deze tarieven rendabel te kunnen maken, is verplichte aansluiting absoluut nood zakelijk en zal ons inziens niet soepel kunnen worden toegepast wil men nog niet voor een verlies komen te staan. Wij geven Uwen raad in overweging deze zaak onverwijld grondig onder de oogen te zien en de finantieele lasten die bij eventueele doorvoering uwe inwoners zullen drukken, wel te willen overwegen en mocht U zich met het besluit van onzen raad kun nen vereenigen, dan verzoeken wij U ons zoo spoedig mogelijk bericht van instemming te zenden, wij zullen als dan een vergadering vanafgevaardigden der gemeenten beleggen ten einde te komen tot een algemeene vergadering der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding, alwaar voorstellen kunnen worden gedaan tot ontbindingder N.V." Uit de stemmen die in de verschil lende gemeenteraden zijn opgegaan hebben wij meenen te mogen veron derstellen. dat ook elders feitelijk de zelfde bezwaren tegen te zware lasten voor de inwoners bestaan dan bij ons. Het eenige middel om die te. keeren is ontbinding der Vennootschap. De thans gemaakte stichtingskosten enz., die volgens mededeeiing van den Voorzitter van onzen raad f 50.000,— zouden kunnen bedragen en dan pro rata door de gemeenten moeten wor den betaald, behoeven o.i. daarvoor geen beletsel te zijn. Is daarom voor ons voorstel onder de aangesloten gemeenten hetgeen wij hopen een voldoende meerder heid, dan is het in het belang der zaak dat dit zoo spoedig mogelijk bekend zij.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1