EEN BUISKACHEL. Een bekwame Dienstbode. Het café „de Weegbrug" BEZOEKT ie Axel BEZOEKT op de Tentoonstelling te AXEL Stand No. 4. ROLLUIKEN. A. I*. BETLEB AXEL. NATUURBLOEMEN geen dienst. met stalling en tuin, J. DE REGT, AXEL. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AdvertenUën. ABRAHAM DIELEMAN, Uit de hand te koop Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Autobus-dienst Axel-Terneuzen. Morgen (Woensdag) en Donderdag op 10 en 11 Augustus Govraagas Openbare Verknoping. Donderdag den 18 Augustus 1927, op 13, 15, 16, 17 en 18 Augustus a.s., in de lokalen der Openbare School. Versiert uw huizen met a 7 CENT per stuk in verschillende kleuren met de Tentoonstelling, zonden aan de officiëele ver tegenwoordigers in Nederland van 5 Duitsche, 1 Engelsche, 2 Belgische en 2 Fransche fabrie ken. (Nederlandsche fabrieken hiervoor bestaan niet). De inschrijvingen waren vol gens het advies van het Rijks bureau veel te hoog, maar gaven inzicht in de verhoudingen en opvattingen in het kamp der bui zenleveranciers. De Raad van Commissarissen heeft toen een kleine buizencom missie ingesteld om den loop der huizenmarkt onder advies van het Rijksbureau te volgen. Van de zijde der fabrieken zijn daarna verschillende lagere aanbiedingen ontvangen. Een nog niet hier te lande toe gepast buizenmateriaal (systeem Bonna") is door iiet Rijksbureau bestudeerd, de fabriek van dit systeem te Parijs is door de bui zen-commissie bezocht. Nadien is nog door een Neder landsche firma, die geen fabriek officieel vertegenwoordigt, -ge vraagd om aanbieding te mogen doen, waarop haar een bestek is uitgereikt. Van haar is geen offerte binnengekomen. Inmiddels is door een der fabrieken van gegoten ijzeren buizen een zeer aanneme lijke aanbieding gedaan, waar door op de begrooting meer dan f200.000 kan worden bezuinigd. In verband met den stand en de vooruitzichten der huizenmarkt heeft daarop de Raad van Com missarissen op advies van het Rijks-bureau op 13 Juli j.l. deze aanbieding geaccepteerd onder voorbehoud, dat de gemeenten tot storting op de aandeelen be sluiten en dat de Minister het contract goedkeurt. VIII. Benoeming Directeur. Een openbare oproeping is in de bladen geplaatst, waarna om vangrijke informaties zijn inge wonnen. Thans wordt door den Raad van Toezicht in overleg met het Rijksbureau nader onderzocht naar de het meest voor het di recteursschap in aanmerking ko mende personen. Binnenkort hoopt de Raad van Commissarissen een voordracht aan de Vergadering van Aandeel houders te kunnen doen. IX. Tarieven. Vooropgesteld zij, dat de tarie ven als basis van berekening voor het rapport-1923, waarop de ge meenten tot toetreding besloten, geen verandering hebben onder gaan in het rapport-1926, en dat sedert op grond daarvan de N.V. werd opgericht, zoowel de rente voet als de huizenprijs is meege vallen. (Zie boven). Natuurlijk kunnen andere posten der begroo ting tegenvallen, maar door deze belangrijke voordeelen hoeft geen vrees voor verhooging van de tarieven te bestaaneerder is er reden voor hoop op verlaging. Men zou dus kunnen zeggen de basis waarop de gemeenten toetraden, is niet veranderd, zij behooren derhalve hare toezegging eenvoudig gestand te doen. Maar wij willen hier de tegen het tarief ingebrachte bezwaren nader behandelen. De basis van de berekende ontvangsten vormt de gemiddelde opbrengst per perceel, zijnde (zoowel in het rapport-1923 als in het rapport-1926) f21,84'. Is deze basis hoog? Ter vergelijking diene, dat het gemiddelde bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland (ruim 100 gemeenten) aangevangen in 1920 f25, bedraagtbij de waterleiding Noord-West-Brabant (23 gemeen ten), aangevangen in 1924, f20,50; bij de waterleiding Zuid- Beveland f 20,bij de water leiding voor Schouwen-Duiveland, welks bouw dezer dagen zal aan vangen, is gerekend op f24,— in „Tholen" zijn de tarieven op een gemiddelde van f21,80 be rekend. Qerust mag gezegd worden, dat het gemiddelde tarief voor Zeeuwsch-Vlaanderen in verge lijking met andere groepswater- leidingen niet hoog is. Natuurlijk kunnen niet alle per- eeelen hetzelfde bedrag betalen j gestreefd moet worden naar ver schil op de basis van de draag kracht der bewoners. Het rapport-1923 geeft een voorbeeld van een verdeeling over verschillende klassen, uit- eenloopende van f 8,— tot f 60 per jaar. Daarbij valt ongeveer 31 23 in de klasse van f 8,—. f 13,—. f 19,-, d. w. z. 62 °f bijna 2/s gedeelte van de bevolking valt in de klassen van f8,— tot f 19,per jaar, dat is- 155 tot 36' cents per week en mag voor deze bedragen overvloedig water gebruiken. Hierbij, bedenke men dat in begrepen zijn de kosten van aansluiting. Dit vergeet men dikwijls bij vergelijking inet andere waterlei dingen, die een ander stelsel volgen. In den Raad van Terneuzen b v. werd volgens het couranten verslag door een der leden het waterleidingtarief van Vlissingen genoemd. Welnu, hier wordt een mini mum van f 1,— per maand be taald, alsmede f25,— als minimum voor aansluitingskosten. Ter ver gelijking met het Zeeuwsch- Vlaamsche tarief moet men 10% per jaar voor rente en afschrijving van die f25,rekenen. Men komt dan voor Vlissingen op een minimum van 12 X f 1, f2,50 f 14,50 per jaar. Alleen voor de woningen met een huurwaarde van hoogstens f3,50 per week, geldt een mini mum voor waterverbruik van f 0,50 per maand. Dus per jaar 12 X f 0,50 -f f2,50 f8,50. In Middelburg wordt betaald 8 van de belastbare opbrengst der perceeien, met een minimum van f7,50 per jaar; echter wordt" voor huur van de toevoerleiding minstens f0,30 per strekkenden meter betaald. Bij een gemiddel de lengte van 10 M. wordt dit f3,per jaar, zoodat te Middel burg het minimum f 10,50 per jaar is. in Tholen loopen de tarieven van f 10, tot f68,— per jaar; in Noord-West-Brabant van f 9, tot f60,— per jaar; bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland is het mini mum f 12,per jaar. In Zuid-Beveland zijn' de tarie ven van f 8,— tot f30,— per jaar, maar daarbij moet weer de rente en afschrijving voor de toevoer leiding, zeg f2,50 per jaar, wor den opgeteld. Wij meenen dat de hierboven gegeven cijfers voor Zeeuwsch- Vlaanderen geen slecht figuur maken. Ten slotte het tariefsysteem. In het rapport-1923 is uitdrukke lijk vermeld, dat het kamerstelsel slechts als voorbeeld genomen is, omdat de gegevens daartoe ge makkelijk te verkrijgen zijn. Een bezwaar van dit systeem is dat moderne arbeiderswoningen met veel kleine kamers in een te hoog tarief vallen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn dergelijke woningen b.v. te vin den in Terneuzen en Oostburg. Dit bezwaar heeft ertoe geleid, dat men in Tholen en Noord- Holland en Zuid-Limburg het oppervlakte-systeem heeft geko zen, in Noord-West-Brabant het kadastrale-huurwaarde-systeem. Onze N. V. zal zelve hebben uit te maken, welk systeem zij definitief wil kiezen in het rap port-1923 is slechts een voorbeeld gegeven. Als men maar bereikt, dat een gemiddelde van f21 80 wordt opgebracht en het spreekt van- zelve dat daarbij niet past een tarief van f30.— voor een arbei derswoning 1 De Minister moet het tarief goedkeuren daarin ligt een ga rantie voor de billijkheidde Minister wint over dergelijke vragen steeds het oordeel in behalve van het Rijksbureau ook van de Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening, waar in verschillende vooraanstaande mannen uit de praktijk zitting hebben. X. Besluit. Is men verantwoord, in het licht van het bovenstaande, op grond van tariefbezwaren alle gedane toezeggingen te herroepen en ons gewest de zegeningen van een waterleiding te onthouden Wij meenen eenstemmig Van niet Om allen, die nog nadere in lichtingen wenschen, tevreden te stellen, zullen wij op 9 Augustus e.k. een vergadering van den Raad van Commissarissen te Terneuzen houden om 2 uur, in hotel „des Pays Bas", waarbij de Directeur van het Rijksbureau mede aan wezig zal zijn, waartoe wij de Gemeentebesturen alsnog officieel zullen uitnoodigen en waar alle raadsleden welkom zullen zijn. Wij vertrouwen dat op deze wijze de zoozeer gewenschte volle openbaarheid zal worden verkre gen voor de zaak die wij behar tigen en dat het gevolg moge zijn, dat spoedig een onderneming tot stand komt die voor de wel vaart van ons gewest noodzakelijk is en waarin wij niet bij andere deelen onzer provincie mogen achterblijven. Ter Neuzen, 27 juli 1927. Het stuk is onderteekend door den Raad van Commissarissen der N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Mij., de heeren Mr. P. Dieleman, Voorzitter, J. W. Vienings, Secretaris. Leden B. A. TH. M. Truffino, A. JE. Hen- drikse, F. Blok, L. W. G. Hoef nagels, D. H. van Zuijen, P. Erasmus, A. J. Rosseel, P. J. J. Vael, A. Dierick, A. Adriaansens, A. F. J. Aernaudts, F. J. van Campen, J. Huizinga. Politierechter te Middelburg. Iu de zitting van 5 Aug. waren de volgende personen gedag vaard. J. A. P., 58 jaar, zonder be roep, huisvr. van K. Q. v. L., te Nieuw Namen wegens beleedi- giDg van E Praet. Uitspraak f 10 s. 10 d. P. F. R36 j., venter, Clinge, wegeris mishandeling van A. J. L. Rumbeke. Uitspraak t 20 s. 20 d. E. M P., 31 j., huisvr. van C. B., Clinge, wegens beleediging van den rijksveldwachter van Schaik. Uitspraak f 15 s. 15 d. L. S., 38 j., zonder beroep, Hulst, .wegens beleediging vau P. J. Biesebroeck. Uitspraak f 10 s. 10 d. F. V R., 29 j., zonder beroep, huisvr. van A. L,, te Terneuzen, wegens beleediging van E. J. Wemaer. Uitspraak f 10 s. 10 d. A. D. V., 21 j., timmerman, St. Jansteen, wegens mishande ling van J. C. Copenolle. Uitspraak f 20 s. 20 d. M. M., 26 j., huisvr. van P. de W., Hontenisse. wegens be schadiging van een heg. Uitspraak f10 s. 10 d. GL A. v. d. V., 20 j arbeid ■ter, Zuiddorpe, wegens mis handeling van F. Claeijs. Uitspraak f20 s. 20 d. A. de B., 27 j., werkman, St. Jansteen, wegens mishandeling van B. de Block. Uitspraak f 20 of 20 d. C. v. O., 30 j., landbouwer, Sas van Gent, wegens mishan- ling van P. B. Goethals. Uitspraak 1 25 s. 25 d. Nabjj Laren (N.-H.) heelt een botsing plaats gehad tusschen 2 trams van de Gooische stoom tram. Deze beeit enkel spoor en het ongeval had als oorzaak tegen strijdige orders van de chefs te Laren en Muiderberg. Groote materieele schade was het gevolg, doch ook ernstige persoonlijke ongelukken kwamen voor. Te betreuren zijn 4 dooden en 5 zwaar gewonden. Van een gezin is de vader en moeder gedood, was een dochtertje zoo vreese- lijk gekwest dat ook zij bezweek, terwijl een zoontje eveneens ernstig gekwetst is. Nog is overleden een 30-jarige jonkman, Schreuder geheeten. 5 personen zijn ernstig ge kwetst, terwijl velen lichtfewond waren. Van de tram uit de richting Naarden komende werd de loco motief door de beide teg°moet- komende locomotieven opgehe ven en schoof den er achtervol genden open wagen er onder Toen de locomotief terugviel vermor zelde deze alles wat zich er onder bevond. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 14,a f 15.Rogge f 10— af 11,— Wintergerst f 11,— a f 11,25. Zomergerst f 11,25 a f 11,50. Haver f 10,af 11,—. Erwten f 18,a 120Paarden- boonen f af—,—. Duiven- boonen f a f Bruine- boonen f a f Lijn zaad f 17,af 19,Blauwmaan- zaad f a f Groen Vlas f 9,a f 10,Gebookt Vlas f 12,— a f 15,Gezwingeld Vlas f 0,80 a f 0,90. Aardappels f3,— a f3,25. Stroo f 16,a f 17,—. Koolzaad f 18,— a f20,—. Mosterdzaad ff Boter f 1,80 a f 1,90 Eieren f 6,- a f 6,50. HULST, 8 Aug. Graanmarkt. Tarwe f 14,50 a f 15,Rogge f 11,—af 12,— Wintergerstf 11,— a fZomergerst f 11a f 11,25. Haver f 11,a f 12, Erwten f 21,—a f 22,—Paarden boonen f 12,50 af 13,Duiven- boonen f 14,— k f 14,50. Witte boonen f a fBruine boonen f 13,— a f 14,—. Lijnzaad f 15,a f 16,Aardappels f 0, k f 0, Koolzaad f a f Boter f 1,80 a f 1,90 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,56. Slachtvee 32, verkocht 14 Varkens 73, ver kocht 60. Aanvoer Eierveiling V. P. Z 23000 stuks, f6,— per 100stuks. Voor de vele blijken van deelneming onder vonden tijdens de ziekte en bij het overiyden van onzen gelief den echtgenoot en vader, den heer betuigen wij onzen liarteltyken dank. Wed. ABR. DIELEMAN -Rinn en Kinderen. Axel, Aug. 1927. Te bevragen Bureau v. d. blad. Het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging verzoekt beleefd aan alle neringdoenden en particu lieren om van af Vrijdagavond 6 uur (officiëele opening der Tentoonstelling) tot en niet 18 Augustus door het uitsteken der vlaggen blijk te geven van instemming met de feestelijk heden. MEDEDEELING. In de programma's zijn per abuis ouder Afdeeling III „Mec cano" niet opgegeven als in zenders MAARTEN DE PUTTER, Stationstraat G 22, Axel, en P. A. NEETESON Czn., Oostkade, Sas van Gent. BESTUUR V. V. V. De Ondernemer, M. DE KEIJZER. Axel, 9 Aug. 1927. om alle voorkomende werken te verrichten. Adres Bureau v/d Blad. De Notaris J. A. Dregmans te AXEL, zal ten verzoeke van Mevr. E. M. VALK-Heijnsdijk te 's-Gravenhage, in het hotel van H. P. Dieleman-Koole te Axel, Markt, op des voormiddags 10 uur ver- k o o p e n te AXEL, Nieuwendijk, kadaster sectie G nos. 1948 en 2644, samen groot 5 A. 67 c.A., thans nog bewoond door Corn. G. Heijnsdijk. Te aanvaarden bij de betaling. Betalen: 17 Sept. 1927. Uitvoerige programma's verkrijgbaar a 15 cent bij de heeren C. DE CON1NCK, Café. P.J.MEIJER, Goedkoope Winkel. J. J. DE LOZANNE, Hotel. A. VAN MAALE, Sigarenhandel. C. L. DE SM1DT, Naaimachines. J. C. VINK, Boekhandel. H. LIPPENS, Café. Mej. J. SCHIEMAN, Buitenweg. G. DE RIJKE, Coiffeur. (40) Nog enkele wederverkoopers gevraagd voor buiten Axel. Aan bovengenoemde adressen ook loten verkrijgbaar a 25 cent.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 3