Bewogen Huwelijksleven. N ieu Yvs- en A dvertentieblad voor Zeeuyvscli - VI aan deren No. 36 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1 92?. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 2 Augustus. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. 13 Oninbare posten. Voorgesteld wordt den staat van oninbare posten over 1926, aangaande erfpacht, schoolgeld en hondenbelasting goed te keu ren 70oals deze is ingezonden. In verband hiermede is door den Gemeente-Ontvanger aan den Raad het volgende schrijven ge richt Hoe roe» zich ook be^verd had, Dhr. Weijns zag dat onderwerp liever in geheime vergadering be handeld. De Voorz. zegt dat het schrij ven tegen hem persoonlijk was ge richt en stelde er daarom prijs op om er zooveel mogelijk open baarheid aan te geven, dan kan het publiek oordeelen. Dhr. 't Gilde is het ook niet met dhr. Weijns eens. Het is volgens hem heelemaal geen per soonlijke zaak, het betreft wel een grief tegen het beleid van den burgemeester, als zoodanig, maar niet tegen den persoon. Spr. is ook tegen dergelijke han delingen, de betalingen behooren bij den ontvanger te geschieden en een vergelijking met den ver koop van een emmer water gaat hier niet op, het gaat over be- langrijke sommen en nu is de eerlijkheid van den gem. opzich ter wel buiten twijfel, maar het is toch op zoo'n manier moge lijk, dat oneerlijkheid plaats heeft. Spr. herhaalt, dat het geen per soonlijke zaak is, en stelt er even eens prijs op, dat die als zooda nig openbaar wordt behandeld. De Voorz. is het niet eens met dhr. 't Gilde, wat betreft den aard van het schrijven. Het is bekend, dat er een grief bestaat tusschen hèm en den gem. ontvanger en nu heeft laatstgenoemde dit feit aangegrepen, om mij tegenover den Raad in een verkeerd dag licht te stellen, wat vooral uit het slot van den brief blijkt, welke uitdrukkingen ik niet aanvaard. Ik heb geen onregelmatigheid gepleegd. Spr. zet de feiten uit een zooals deze in het rapport zijn omschreven. Verschillende menschen hebben bij het leggen der trottoirs hunne stoepen in overeenstemming daarmede laten restaureeren en vernieuwen, wat dan geschiedde in overleg met den opzichter, door de werklie den, die in gemeente-dienst ston- om het hart der joDge klooster bewoonster los te rukken van alles, wat het daarbuiten in de wereld bad liefgehad, toch was het niet gelnkt de innige vriend schap tc verstikken, die daarin woonde voor deze trouwe levens gezellin harer kindsheid. Meteen vreugdekreet vloog zij haar om den hals, en wat er ook vreemds geweest was in den laatsten tyd tusschen haar beideD, het innige diepe gevoel, dat zij voor elkan der steeds bewaard hadden, kwam nu levendig te voorschijn. AXELSCHE COURANT Axel, 8 Juli 1927. Hierbij heb ik de eer, Uwen Raad aan te bieden een staat van oninbaar te verklaren en nog te verhalen posten. Tot mijn spijt kan ik deze niet indie nen zooals het behoort. Dit vindt zijn oorzaak in de hierna vermelde reden. Op 29 Juni laatstleden werden mij aangeboden, een 3-tal staten waarvan afschriften hiernevens gaan. Het totaal dier staten werd mij ter hand gesteld, en is door mij verantwoord. Bij het doorloopen dier staten vond ik niet vermeld, enkele personen, van wier, ik meen te weten dat zij daarop behooren voor te komen. Ik besprak deze zaak met den ge meente-opzichter, die dit erkende, on der mededeeling, dat bedoelde perso nen aan hem niet hebben betaald. Waar mij echter over de inning dier gelden geenerlei bericht is gedaan, meen ik mij er van te moeten onthou den, bedoelde personen op bij gaanden staat te vermelden, temeer, waar mij omtrent de verschuldigde bedragen in het geheel niets bekend is. Op mijn vraag aan den gemeente opzichter, wie de ontvangen bedragen had geïnd, deelde deze mij mede, dit zelf te hebben gedaan, in opdracht van den Burgemeester. Toen ik hem er op wees, dat het toch niet opgaat, dat een ambtenaar niet met het geldelijk beheer der Gemeente belast een deel van de taak van den Ont vanger overnam, zeide hij, dit inder tijd ook te hebben gezegd. De op dracht werd echter niet ingetrokken, zoodat de heer Filius meende, die te moeten uitvoeren, hetgeen hij dan ook, als boven gezegd, heeft gedaan. Ik heb geen reden, aan de woorden van den heer Filius te twijfelen. Ik moet Uwen Raad echter mede- deelen, dat, wanneer bovenbedoelde opdracht werkelijk heeft plaats gehad, de belangen van de Gemeente daa door niet worden gediend, doch daar entegen ernstig kunnen worden ge schaad. (97 Zy wilde geen beden of raad gevingen van iemand, zij wilde Alexanders hart angst, twijfel en droefheid sparen, hij moest in haar vast besluit ook een vroolijk besluit zien. Al hare zorgen en bemoeiingen en gedach ten liepen nog altijd ineen in de gedachten aau hem en morgen reeds waren deze gedachten een zoude. Zij had hem nog lief en toch wilde zy dit kostbaar klei nood vaD haar hart Gode offeren en daardoor vrede brengen in bare stille kloostercel en iD haar liefdevol hart, dien zij nog immer als gast daarin beschouwde en die niet bij haar bleef. En wel licht was dat offer Gode aange naam en schonk Hy misschien wel aan Alexander gelnk en ver getelheid, zoodat de zonneschijn zijner vreugde de donkere kloos termuren met gouden stralen overgoot. Wellicht want tot nu toe was haar gebed niet ver hoord en de eenige maal, dat z{j fn het vaderlijke hui» eenige we- De eerlijkheid van den heer Filius is boven allen twijfel verheven. Door een zoodanige opdracht kan echter een mindrr plichtsgetrouw ambtenaar licht in de verzoeking komen, een ge- deelle van de ontvangen gelden niet af te dragen, waar hij weet dat con- tróle niet kan worden uitgeoefend, aangezien de uitvoering van de werk zaamheden door hem zelf plaats heeft. Een dergelijke manier van handelen met gemeentegoederen en gelden is zeer afkeurenswaardig, en kan niet anders dan geknoei in de hand werken. Als verantwoordelijk hoofd van het geldelijk beheer Uwer Gemeente, be last met de geheele leiding daarvan, meen ik verplicht te zijn, daartegen te protesteeren. Bij een richtige behandeling had mij moeten worden toegezonden, een staat vermeldende de personen, die iets aan de Gemeente verschuluigd waren, met opgave van het van ieder hunner te innen bedrag. In dat geval had thans een juiste staat van oninbare en nog te verhalen posten kunnen worden ingediend, en had tevens conttóle op de inning kunnen gehouden worden, die nu ten eenenmale wordt gemist. Waar dcor Uwen Raad gelden worden gevoteerd om de controle zoo goed mogelijk te doen plaats hebben, meen ik te mogen betwijfelen, dat gij Uw goedkeuring kunt hechten aan hande lingen, waardoor die controle voor ze ker deel onmogelijk wordt gemaakt. Ik moge den wensch uitspreken, dat Uw Raad middelen weet te beramen, waardoor een onwettige handeling, als bovenbedoeld, in het ver/olg wordt voorkomen. Ik heb de eer, Uwen Rrad te advi- seeren, een grondig onderzoek in te stellen naar de plaats gehad hebbende onregelmatigheid. De Gemeente-Ontvanger, BOGGENDE. AFSCHRIFTEN. Staat van ontvangsten voor leveran tie van trottóirtegels en het uitvoeren van bestratingswerken enz. van parti culieren in de gemeente Axel. Van den Gemeente-Opzichter te Axel Leveren en leggen van tegels, v. d. Wiele, Stationstraat f 15. Wissink, 55.— J. M. Baert, 3.— Burgemeester Blok 8.50 De Putter, Veearts 5. Boogaert, „25.— C. Th. v..d. Bilt 60 P. A. van Hoeve, Kerkdreef 35. B. H. Pot, 75— A. IJzebaart 16. Gosiinga (.Transvaal) 25.— 0. Mattelé, Zeestraat 43.— 1. J. Brakman, Stationstraat 20. A. de Visser, P. H. Straat 15. J. de Feijter, Buthpolder 63. A. Freekenhorst, Oudewijk 10, f 473.50 ken vertoefd had en hem daar had ontmoet, hadden zijn lippeu weliswaar gezwegen, maar zijn bleeke mond, zijn droeve blikken spraken van strijd en hartstocht, waarvoor Pelicita bevend heen- vlood en achter de muren van haar klooster toevlucht zocht tegen verzoeking en zoude. Toen had zij weenend alle smarten en wen- schen van haar zwak beminnend hart gebiecht en deemoedig zich onderworpen aan de boete, die de vertoornde priester haar had opgelegd voor zoo'n zware zonde. Zij was niet teruggekeerd iu haar vaders huis, zy had, daar zij niets vroeg, ook in brieven niets van Alexander gehoord en, ofschoon in duizend smarten, op raad en bevel van haar biechtvader^ ook de betrekking tot Katharina bijna geheel afgebroken, om niet door den aanblik van haar geluk herinnerd te worden aan de dwa ling van haar eigen hart cd daar door altyd nog den tijd te ver schuiven, waarop zij zonder aarts verlangen, als een ware bruid van Cnrietns den hemel zou kun nen verwerven. Nu echter scheen zij eindelijk waardig voorbereid de eerwaarde kapelaan was nit de residentie overgekomen om de feestelijkheid HJ te WoneD, de N. V. de Hoop, Terneuzen, voor het stuk rijden van een gedeelte trottoir bij S. Diele- man 5 Van de Gem. Gasfabriek voor het dichtleggen en her bestraling van aansiuitingen enz. f 22.— Totaal f 500.50 Slaat van diverse ontvangsten door den Gemeente-Opzichter te Axel. J. C. Bom, Nieuwstraat, voor het verleggen van een rioleering naar de hoofdleiding f 5.— D. Dekker e.a. voor het leggen van een rioleering in het Singelwegje 361.76 C. de Putter e.a. bijdrage in het leggen van een rioleering voor afwatering van het erf der Ger. Keik en aangrenzen de perceelen naar dejuliana- straat 20 Prov. Waterstaat voor leve ring van 8 Gress buizen 12 c M. middellijn, aan den Nieu wen dijk 8— P. de Feijter, Spui, werkloon van een steenkapper (3 uren) voor het doorhakken van stuk ken hardsteen n 1.50 L. Bakker, bijdrage in het leggen van een rioleering in de sloot aan het Singelwegje naar zijn perceel 20.— Opbrengst verkoop drink water 3.68 Idem 7.66 Samen f 427,60 Opbrengst gras schietbaan P. Butler 10.- Totaal f 437.60 Staat van ontvangen bedragen van particulieren in de kosten van het rio- ieeren van een sloot aan den Nieu- wendijk. Ontvangen bedrag van Joh. Deij f 8.50 G. Meesen 5.50 A. van Bendegem 15.— B. de Visser 9.50 J. den Doelder 10.50 T otaal f 49. Als antwooid hebben B. en W. daarop een schriftelijk rapport ingediend, luidende als volgt RAPPORT naar aanleiding van een schrijven van den Gemeente-Ontvanger d.d. 8 Juli 1927. Het schrijven van den Gemeente ontvanger aan Uwen Raad, betreffen de de inzending van den staat van oninbaar en nog te verhalen posten dienst 1926, vergezeld van een staat van „door derden" ontvangen posten, vrome zusters versierden het Godshuis en in het anders zoo stille klooster heerschte een soort van opgewocdenheid. Alleen Felicita scheen die niet te deelen, zij zat alleen ïd hare cel, zij durfde zelfs niet deelne men aan de algemeene bedrijvig heid, zij zou zich overgeven aan hare overpeinzingen. Geen spoor van strijd of smart lag op het schoooe bleeke gelaat, alleen een zacht weemoedig lachje speelde om haar lieven mond, toen zij ten laatsten male de rjjke zwarte lokken uit elkander deed, die hy gestreeld had en gekust en het hoofd schuddend^ het liet neder- valleD, zoodat het haar omgaf als een mantel. Langzaam begon zij het te kammen en glad te strijken, morgen zou het vallen onder de schaar, geen teedere hand van een echtgenoot streek daarover. Met den kloosterlijken eenvoud van het kleine vertrek was de wereldlijke tooi, die heden daarin was tentoongespreidhet prachtige wit zijden kleed en de kostbare kanten sluier, die hing over de leuning van den eenvou dig gesneden stoel, het rood maro- kijnen kistje op de tafel, dat haar moeders brnidtooi bevatte, wees op de feestelijkheid van morgen. geeft ons aanleiding om hierover van bericht en raad te dienen, opdat Uwe vergadering tegelijkertijd een conclu sie kan trekken over de opsomming van bezwaren. Afgezien van Uwe beslissing over het al of niet instellen van een com missie van onderzoek uit Uw raidden, naar de door hem genoemde hande lingen, die uitsluitend privaatrechte- lijke zijn en alzoo n i e t ep den staat van oninbare of nog te verhalen pos ten moeten voorkomen, deelen wij U het volgende mede De Gemeente-Opzichter heeft, met onze goedkeuring, bij de stratenver- beteringen verschillende kleine werk zaamheden voor particulieren, tegen den kostenden prijs, laten verrichten, wanneer deze met hun onbebouwd terrein aan den openbaren weg grensde, hetgeen noodzakelijkerwijs met het overige gedeelte van den weg in over eenstemming diende gebracht te wor den. Uit deze uitvoering vloeide, na een bespreking tusschen den Burgemeester en den Gemeente-Opzichter over de invordering, voort, dat door den Ge meente-Opzichter met die diverse per sonen zou worden verrekend, zonder dat hiervoor speciale opdracht door het College of door den Burgemeester was verstrekt, welke bedragen door dien functionaris voor het sluiten van den dienst ter bestemder plaatse be hoorlijk zijn afgedragen. Dat er personen zouden zijn, die nog niet betaald hebben, is voor zoo ver ons bekend één persoon n.l. A. Dieleman, Nieuwendijk, die nog til te betalen heeft als bijdrage in de kosten van rioleering der sloot voor zijn woning. Of dit bedrag invorderbaar is, zal van onzentwege nog nader worden onderzocht, aangezien hij nimmer ons persoonlijk of schriftelijk toegezegd heeft, hierin te zullen betalen en dit werk is uitgevoerd door de Gemeente op het terrein van derden in dezen den Noordpolder. De andere persoon is in Uwe ver gadering van 13 Juli 1926 van deze verplichting ontheven. Voortgaande met de bezwaren op de ontvangposten, volgens den daarbij overgelegden staat, nader onder de oogen te zien, zou het grenzeloos om slachtig zijn, wanneer, bij een even- tueelen verkoop van drinkwater van gemeentewege, dit geschieden zou op de wijze als door den Gemeente-Ont vanger beoogd. Waar de bovenbedoelde bedragen, wegens gedane diensten uitsluitend voor particulieren, zijn ontvangen, met uitzondering van die van openbare lichamen of corporatiën, hetgeen op officieele wijze geschiedt, ter wille van den goeden gang van zaken en ter voorkoming van civiele vorde ringen wegens niet betaling na ople- In gedachten deed Felicita het kistje opeD fonkelende diamanten schitterden en lichtten in den zonneschijn en troffen haar met zoo'n verblindenden glans, dat aan hare donkere oogen tranen ontrolden en zwaar nederyielea op den schitterenden tooi. Een gloeiend hart had eens geklopt onder deze koude steenen in zalige vreugde een hart, dat nooit het leed der aarde had gekend, maar alleen gelukkig, alleen be mind was, zoodat de dood het beval stil te staan, eer de smart het aanroerde. Dacht Felicita daar aan, toen zij bezorgd met een fijnen doek de diamanten afwreef, opdat ze niet dof zouden worden door de tranen, die daarop geval len waren O, zy kenden wel tranen, menige was daarop geval len, maar dat waren zalige vreug detranen, die in de oogen eener bruid helderder nog schitteren dan de prachtige steenen. Terwijl zij hiermede bezig was, hoorde zij een zaohten veerkrachtigen stap door de smalle gang sneller en een oogenblik later keek Katba- rina's liefelyk gelaat, warm en verhit van aandoening of van den haastigen gang in de geopende deur. vering stellen wij U voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Burgemeester en Wethouders van Axel. Dhr. Van Dixhoorn heeft het schrijven niet gezien en wenscht wel voorlezing ervan. Wie bracht u hier?» zeide Felicita, wie het plotseling inviel dat in deze aren, die gewyd moesten zijn aan gebed en vrome zelfbetrachting, een bezoek wel tegen het voorschrift zou zijn, op augstigen toon. »Niemand«, zei Katharina on bevreesd, »ik vond den weg tot u door de kerk, die men siert voor den feestdag van morgen en wier deuren openstaan. De vrome zusters zouden mij wel weer houden hebben, indien zij hadden vermoed, dat ik het verlof om u te spreken on'twyken en dadelyk in uwe cel doordringen zou.» Wordt vervolgd,)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1