Üinnenland. Spr. wees ook op de tekort komingen der schriftelijke ge dachtenwisseling. Onze provincie heeft zich voor het bedrag der Z.-Vlaamsche waterleiding garant gesteld. De Staten hebben dus belangstelling uitgesproken, en moeten weten hoe de zaak staat. Doe zoo weinig mogelijk achter de cou lissen, roept spr. toe. Spr. wees verder op de verkeersmiddelen en de moeilijke combinaties. De heer De Pauw betreurde het verzet in Z.-Vlaanderen over de waterleiding. Zoo b.v. het besluit te Terneuzen. Laat men de bezwaren weerleggen en de gemeentebesturen op hun plicht wijzen zij hebben toch tot die waterleiding besloten. Laten Ged Staten allen invloed uitoefenen Spr. diende een motie in, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd om allen invloed uit te oefenen om de waterleiding in Z.-Vlaan- deren tot stand te brengen. De heer Adriaanse zei zich ongerust te hebben gemaakt over de Prov. financiën. Spr. noemde die niet zoo gunstig en wees speciaal op de stoombootdiensten De dienst Hoedekenskerke—Hans- weert zou best kunnen worden uitgeschakeld. Spr. wees er op, dat de ponton te Vlissingen voor de booten voorzien moet zijn van borst weringen Het gevaar voor auto's is toch volkomen gebleken. Reeds vroeger is er door spr. al op ge wezen, en nu is er in December j.l. een ongeluk gebeurd. Spr besprak daarop de nieuwe ferry- bopt. Het antwoord op de vraag of de veiligheid der passagiers niet in gevaar kan komen, heeft spr. niet bevredigd. De heer Wallien zei, dat hij niet zoo heel veel voelde voor deze waterleidingplannen. Nu er een groeiende oppositie in Z- Vlaanderen is, komt men met een motie. Aan de waterleiding zit echter veel meer vast dan ge dacht wordt. De tarieven b.v. Men moet voorzichtig zijn met zijn oordeel over het nut dezer waterleiding. Daarom ontraadt spreker deze motie. Hij wil niet ageeren tegen deze waterleiding en zou 't liefst willen, dat de motie werd ingetrokken. Men weet nog te weinig van deze waterleiding af. De heer v. Dusseldorp zei, dat Ged. Staten niet ingaan op het geen er gezegd is over de samen stelling van hun college. Wat de regeling der rechtspositie der ambtenaren betreft, Ged. Staten willen eerst afwachten de voor stellen der rijks-, provinciale-en gemeente-ambtenaren. Spr. is vol waardeering voor d'e schoolartsenzorg, maar moet de Provincie zich de zorg aan trekken Spr. zeide, dat er inderdaad buitengewone uitgaven gedaan zijn uit de gewone middelen, doch spr. toont aan, dat dit veel voordeeliger is voor de provincie. Onze financieeie toestand is niet zoo schrikbarend, al zijn wij wel aan den top onzer belastinghef fing. Wat de motie-De Pauw betreft, over de waterleiding in Z.-Vlaanderen, Ged. Staten staan daar niet afwijzend tegenover. Later trok de heer De Pauw zijn motie in. Onderdijk en Wallien trokken hun moties over de rechtspositie van het personeel in, gehoord de toezegging van Ged. Staten. Art. gew. behandeling. De heer Overhof hoopt, dat de onderzoekingen over de inrichting van den W. Scheldedienst, die Ged. Staten hebben toegezegd, succes zal hebben. Spr. zou den dienst Hoedekenskerke Hans- weert, dat een onproductief en schadelijk gedeelte is, willen op heffen. De boot maakt alleen tochtjes voor enkelen. Gezien den toestand der Prov. financiën, moet dit niet langer bestendigd worden. Voor 300 personen per jaar is het niet noodig dezen dienst te handhaven. De heer Wallien wijst er op, dat behalve op het veer Vlissin gen—Breskens er overal op de bootdiensten op de W. Schelde een vermindering van het verkeer is. Spr. wil ook den dienst HoedekenskerkeHansweert op heffen. Spr. vraagt of 't niet mogelijk is, dat het rijk deze veren overneemt. De heer de Pauw vroeg vri vervoer van de Statenleden op de Prov. stoombootdiensten en de heer Adriaanse meent dat de directe dienst Vlissingen-Neuzen moeilijk te missen is. Er moet een vlugge verbinding blijven tusschen Neuzen en de hoofdstad der provincie. De heer v. Rompu zei, dat de beste stuurlui aan wal staan Exploitatie is niet mogelijk zon der groote kosten. Stil zetten van een boottraject kost ontslag van personeel, men bedenke dit wel Alles wat wij doen is bovendien onderhevig aan de sanctie van het rijk Die zal bij opheffing zeker de 80 percent bijdrage ver minderen. Opheffing van Neuzen—Vlis singen is te gek om alleen te loopen. Men zou dan een sub sidie van f 50.000 aan de Z. Vlaamsche tramweg Mij. moeten geven voor een expresse en voor dubbel spoor. Spr. denkt dat waarschijnlijk de dienstHoedekenskerke Hansweert met October kan worden opge heven. Spr. zegt, dat er van de zijde van Ged. Staten geen bezwaar is tegen vrijkaarten. 't Is mogelijk dat de regeering tegen algeheele vrijkaarten be zwaar heeft. Het voorstel-de Pauw werd aangenomen met 15 tegen 9 st De begrooting werd z. h. st goedgekeurd. Opcenten Rijksbelasting. Aan de orde was het voorstel om over 1928 te heffen te rekenen van 1 Jan. 1928: 50 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de on gebouwde eigendommen; 50 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ge bouwde eigendommen 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting; te re kenen van 1 Mei 1928; 20 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; 20 opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting. Z. h. st goedgekeurd. De voorz. sluit de zomerzitting in naam der Koningin. Verpachting en jachtwet. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel 1. Is de Minister bekend met de voorwaarden, waaronder de verpachting heeft plaats gehad van de Staatsgronden in den Nieuwen polder in het Hellegat en van perceelen dijk van de Van Lynden en Willem III polders, onder de gemeenten Zaamslag, Boschkapelle, Stoppeldijk en Ossenisse met name wat betreft art. 22 dezer voorwaarden „De pachters mogen op de gepachte gronden geen jacht uit oefenen. Deze jacht wordt door den Staat voorbehouden. De pachters worden geacht door de pachtaanvaarding de in lid 2 van art. 3 der Jachtwet 1923 vereischte bijzondere toestemming te hebben gegeven en zij moeten mitsdien gedoogen, dat de jacht wordt uitgeoefend door hen, aan wie de Staat hiertoe door ver gunning, verpachting of op an deren voet de bevoegdheid heeft verleend 2. Is de Minister niet van oordeel, dat deze voorwaarden in strijd zijn met de bedoeling der Jachtwet 1923? 3. Is de Minister bereid, te bevorderen, dat dergelijke bepa- ingen niet meer in de pacht- voorwaarden worden opgenomen 4. Is de Minister bereid, om in de gevallen, waarin niet reeds aan derden het jachtrecht van Staatsgronden is verleend, be doelde bepaling, indien deze in meer huurovereenkomsten is op genomen, te annuleeren heeft de Minister van Finan ciën geantwoord 1. De eerste vraag wordt be vestigend geantwoord. 2. Van het drietal in vraag 1 genoemde voorwaarden zijn de beide eerste noch met de letter noch met de bedoeling van de Jachtwet in strijd (zie lid 1 van artikel 3 dier wet.) De derde der in vraag 1 genoemde voor waarden is met de letter der Jacht wet evenmin in strijd (zie lid 2 van 3 dier wet laatste woorden) De meening is echter verdedig' baar, dat die derde voorwaarde de bedoeling der wet niet geheel dekt, wijl immers onder de „bij zondere toestemming van den grondgebruiker" kan worden ver staan een toestemming, ook wat betreft den bepaalden persoon aan wien vergunning verleenc wordt. 3. In verband met het hier boven aangevoerde zal de derde voorwaarde voortaan, wel is waar wel blijven opgenomen, maar daarvan geen gebruik meer wor den gemaakt, tenzij een bijzondere omstandigheid dat noodig maakt, b.v. wanneer de Staatsgrond een enclave vormt in particulier ter .rein. 4. Ook ten aanzien van reeds gesloten huurovereenkomsten za voor zoover niet reeds aan der den het jachtrecht van Staats gronden is verleend, gehandeld worden als sub 3 aangegeven. Het sub 3 en 4 gegeven ant woord beduidt, dat dus be houdens uitzonderingsgevallen steeds slechts in overleg met den grondgebruiker de vergunning, enz. tot jagen zal worden verleend. De Ferryboot. Door den heer A. D. F. van der Wart lid der Prov. Staten van Zeeland zijn de volgende vragen aan het college van Ged. Staten gericht 1. Is het juist, dat naar de berichten in de bladen mede deelden, de bestuurbaarheid der ferryboot Koningin Wilhelmina veel te wenschen overlaat? 2. Is het juist dat belangrijke veranderingen moeten aange bracht worden 3. Zoo deze berichten waar heid bevatten, kan dan ook door uw college worden medegedeeld, of de schuld van deze fouten ligt bij den ontwerper der boot (bu reau Cornelisse) of aan de werf, waar de boot gebouwd werd 4. Zoo er inderdaad belang rijke veranderingen noodig zijn, zullen dan de daartoe vereischte uitgaven voor rekening der pro vincie komen, zoodat 't door de Staten toegestane bedrag van f 500 000 overschreden zal wor den Naar men ons van bevoegde zijde meldt, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten, al vorens de ferryboot in den dienst tusschen Breskens en Vlissingen in de vaart te brengen, daarom trent nogmaals het advies van de Scheepvaartinspectie in te winnen. De Koninklijke familie naar Noorwegen. In een der Noorsche bladen lezen wij het volgende bericht over het a.s. bezoek van de Ko ninklijke familie aan Noorwegen. Zooals bekend zal de Neder- landsche Koninklijke familie ook dezen zomer weer een bezoek brengen aan Noorwegen. Be zochten Koningin Wilhelmina, de Prinsgemaal en Prinses Juliana vorige malen de Noorsche fjor den, nu maken zij een tocht door Noorwegens AlpenlandJotun- heimen. Interpellatierecht der Staten. De Noord-Hollandsche Prov. Staten hebben met overgroote meerderheid een voorstel van mr. Mendels aangenomen, om aan de Tweede Kamer mede te deelen dat zij grooten prijs stellen op Dehoud van het interpellatierecht wegens het toezicht van Gedepu teerden op de gemeentebesturen. De klompenindustrie. Naar het Ned. Corr. Bureau verneemt heeft Vrijdag op het departement van Arbeid eene be spreking plaats gehad met de commissie uit de klompenmakers in verband met den slechten toe stand, waarin deklompenindustrie verkeert. Velerlei denkbeelden zijn daarbij besproken. Besloten werd om samen te werken om de noodige gegeven te verkrijgen ten einde een juist inzicht te krijgen ten aanzien van de toestanden in genoemde in dustrie. AXEL, 2 Augustus 1927. H. M. Koningin Emma viert heden haar 69sten verjaardag. Ter gelegenheid daarvan wordt hier en daar van enkele gebou wen gevlagd. Uit respect voor ons land en voor Hare Doch'er, onze tegenwoordige vorstin kon er wel wat meer gevlagd wor den. Maar dan zonder wimpe die behoort bij de Oranje stam en niet bij Waldeck Pyr- mont. We vernemen dat vanavonc „Concordia'' een muzikale wan deling door de stad zal maken, inplaats van te concerteeren, waarvoor het weer te wankel baar is. Gemeenteraad. In de hedenmiddag alhier ge houden zitting van den Gemeen teraad kwam o.m. aan de orde een schrijven van den Keurings- deskundige in Zeeland, dat de schoolkinderen op het door A. Dieleman te Kijkuit aan te schat ten 6-wielig motorrijtuig, een „Chevrolet-chassis" (dubbel truck) eventueel veilig vervoerd zullen worden. Aangezien zich geen andere gegadigden voor dat vervoer hebben gemeld, werd besloten aan voornoemden A. Dieleman onder bepaalde voorwaarden het vervoer op te dragen voor 1250 per jaar. Wat de gevaarlyko bochten op Spui en Schapenbout betreft is de correspondentie en bespreking met het betrokken polderbestuur van dien aard, dat van gemeen tewege geen verbetering daarvan is te wachten. De geloofsbrieven der gekozen Raadsleden werden in orde be' vonden en tot toelating besloten. Wegens vacantie van den ge meente-ontvanger werd de heer H. H. van Duiju, le ambtenaar ter secretarie alhier beëedigd als waarnemend ontvanger. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de Baiaafsche Import Mij. om een benzinetank te leggen onder het trottoir io de WilhelmiDastraat. Eveneens aangaande een ver zoek van de bewoners van de Beoostenblysche straat (Ouden- weg) om betere waterafvoer. Voor de landbouwtentoonstel ling te Hulst zal een zilvereD medaille worden geschonken. Blijkens de begrooting gemaakt door de Spoorweg Mij. Mecbelen Terneuzon zullen de kosten van verbreeding enz. van den overweg van de Stationstraat f 300 beloopen, zoodat volgens overeenkomst elk der partijen (spoor, tram en gemeente) 100 zal hebben te betalen en de gemeente ook de verharding voor haar rekening neemt, ge raamd op f 350. Dat grapje kost de gemeente dus weer circa 500. Door den gemeente-ontvanger is een uitvoerig schrijven aan den Raad verzonden met betrek king tot den staat van oninbare en nog te verhalen posten. Blij kens dat schrijven zijn door den gem. opzichter iD opdracht van den burgemeester resp. f500 50 f437,60 en 149 geïnd als ge meentegelden, doch daardoor is schr. niet in staat om de staten der oninbare gelden volledig in te vullen, aangezien hem ge bleken is, dat op d8 staten van den gem. opz. enkele namen ont breken. Schr. constateert, dat het over nemen van een deel van de taak van den gem. ontvanger door een niet met het geldeljjk be heer belast ambtenaar, niet in orde is dat de gemeente-belangen daardoor niet worden gediend, doch ernstig worden geschaad, dat de eerlijkheid van den gem. opz. boven verdenking staat, doch een dergelijke op dracht aan een minder eerljjk ambtenaar, niet anders dan ge- snoei in de hand kan werken, daar geen contróle mogelijk is dat eêh dergelijke mahier vaü handelen met gemeentegoederen en gelden zeer afkeuriogswaar- dig is, waartegen schr. verplicht is te protesteeren. Waar door de gemeente gelden worden gevoteerd om een zoo goed mogelijke controle te doen plaats hebben, betwijfelt schr. of do Raad zijn goedkeuring kan hechten aan deze haudelingen en spreekt bij den wenscb uit, dat de Raad middelen weet te beramen, waardoor een onwettige handeling als bovenbedoeld, in het vervolg wordt voorkomen. Schr. adviseert den Raad om een groudig onderzoek in te stellen caar bovenbedoelde on regelmatigheden. Als antwoord hierop was door B. en W. een rapport opgesteld, waarin zij de door den gem.-ontv. bedoelde handelingen als u i t- sl uitend privaatrechte 1 ij k achten en alzoo niet op de staten van oninbare of nog te verhalen posten behooren. Voorts wordt medegedeeld, hoe de gemeente-opzichter bij het leggen der trottoirs bij particu lieren verschillende werkzaam heden heeft doen verrichten en de kosten daarvan voor de ge meente persoonlijk heeft inge vorderd en verrekend in overleg met den Burgemeester, zonder dat hiervoor speciale opdracht was gegeven, en welke bedragen bebooflijk te bestemder plaatse zijn afgedragen. Aan B. en W. is slechts één persoon bekend, nl. A. Dieleman, wonende aan den Nieuwendijk, die nog fll heeft te betalen wegens rioleering der sloot voor zijn woning. Of-dit bedrag in vorderbaar is, zal alsnog worden onderzocht. Wat andere posten betrett, als daar zyn het verkcopen van gemeentewege van drinkwater, zou het grenzeloos omslachtig zjjD, als de betaling daarvan ge schiedde op de wijze, als door den gem.-ODtv. beoogd. Waar bedoelde bedragen zijn ontvangen ter wille van een goeden gang van zaken en ter voorkoming van civiele vorde ringen bij niet-betaling na op levering (met uitzondering van openbare lichamen of corporatiën die langs officiëelen weg betaal den) stellen B. en W. voor het schrijven van den gem. opz. voor kennisgeving aan te nemen. Aangeboden werden verschil lende rekeningen van den dienst 1926 a. GemeenterekeBing. Gewone dienst. Ontvangen f 164458,53, uitgaven 16488939 Kwaad slot 430,86. Kapitaaldienst. Ontvangen 87639,25, uitgaven 87654,70 kwaad slot 15.45. b. Gastabriek. Ontvangen 53785,07, uitg. 53785,07. Kapitaaldienst, ontv. 142740,51 uitgaven f46867,13, kwaad slot 14126,61. c. Grondbedrijf. Ontvangen f 13215,18, uitga ven f 11437,09. goed slot f 1778.09 Kapitaaldienst, ontv. 120267,61 uitgaven f21293,81, kwaad slot f 1026,20. d. Vleeschkeuringsdienst. Ontvangen f 6050,02, uitgaven f4501,31, goed slot f 1548,71 'waarin begrepen saldo's van vorige jaren). e. Burg. Armbestuur, Ontvangen f9933,49, uitgaven t 7461,38, goed slot f 2472.11. Als laatste punt van de agenda kwam in behandeling het adres van 9 leden van den Raad van Terneuzen, waarin deze mede- deelen, dat deze Raad, gezien den ongunstig finantiëelen toe stand der gemeente Terneuzen, welke het bedenkelijk maakt om den ingezetenen hooge lasten op te leggen voor een waterleiding, pogingen aanwend om de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Mij. te doen ontbinden. Na een berekening van de jaarlijk- sche kosten en de daarbij nood zakelijk geachte verplichte aan sluiting, die by doorvoering op de bewoners zwaar zal drukken, verzoeken z(j om mede te wer- ten aan de ontbinding der Mjjt De reeds gemaakte onkosten, ad f50.000 zouden pro-rata oyer

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2