Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwseh- Vlaander en No. 34 DINSDAG 2 AUGUSTUS i i)27. 43e Jaarg. 1 méij» J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Tefef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Provinciale Staten Als vervolg op hetgeen in de zitting van de vorige week is be handeld en besloten, noemen we nog de stichting van een gebouw te Breskens voor berging van goederen, de aanschaffing van eer. ponton, oprichting van een olietank, stichting van een kolen bergplaats te Vlissingen, alles voor de Prov. Stoombootdienst. Na goedkeuring der rekening 1925 en wijzigingen in de begroo tingen van 1926 en 1927 kwam de begrooting voor 1928 in be handeling. Nimmer hadden deze een om vang als nu en als er niet zoo veel gunsten en feiten werden aangeroeid zou men denken aan een Tweede Kamerzitting. In- tusschen lijkt er wel heel veel te moeten verbeteren en veran deren, als zooveel wenschen naar voren worden gebracht. Toch zijn er ook inderdaad zaken van ernstig belang besproken, die helaas niet voor de eerste maal in behandeling kwamen en waar voor in bepaalde gevallen een motie als dreigement moest die nen, al is het dat het vragen van een vrijkaartje op de booten voor de Statenleden niet onder die be langrijke punten kan worden ge rekend. Zoo iets riekt weer naar eigenbelang, als men weet, dat de Statenleden toch vergoeding krijgen voor reis- en verblijfkos ten, indien zij die ten behoeve van de Prov. belangen maken. In de afdeelingen werd dan gesproken over de wijze, waarop de leden van Ged. Staten waren gekozen. De partijen, die daarbij gepasseerd zijn, zullen minder welwillend tegenover Ged. St. staan. Nadere inlichtingen werden o a. gevraagd over den stand van zaken der Z.-Vlaamsche water leiding. In de pers is gesproken over vertrouwen en onwilligheid, en omdat vertrouwen noodig is, dient openlijk gezegd, hoe de zaken staan. Hoe komt 't, dat ver schillende gemeenteraden zich verzetten en wat is er waar van de bewering van onderhandsche aanbestedingen, zoo vroeg men. Tevens is er op gewezen, dat het verkeerswezen in Zeeland in een nieuw stadium is gekomen. Aan de samenwerking der ver keersdiensten hapert echter nog heel wat. Aangedrongen werd dan ook op de instelling eener verkeerscommissie, die eenheid kan brengen. Inlichtingen werden nog ge vraagd over de nieuwe ferryboot. Naar aanleiding van een en ander deelden Ged. St. het vol gende mede De instelling eener commissie van Statenleden, die o.m. belast zou worden met het vaststellen van dienstregelingen, zou in strijd zijn met ons staatsrecht, dat aan Ged. Staten de dagelijksche lei ding en uitvoering van zaken op draagt. De samenstelling eener zoodanige commissie komt trou wens Ged. Staten overbodig voor. Zij beschouwen een goede rege ling en aansluiting van verkeers middelen steeds als een voor naam deel hunner werkzaamheid, en zijn steeds bereid wenschen in overweging te nemen. Wat de waterleiding in Z. Vlaanderen betreft, is gezegd, dat men moeilijkheden met deze ma terie overal heeft. De besluiten aangaande geldleeningen zijn door alle betrokken Z. Vlaamsche gemeenten genomen. Wat de beroering over onderhandsche aanbesteding betreft, er is nog geen geld, dus kan er nog niet aanbesteed zijn. Deze bewering is waarschijnlijk ontstaan, door dat men door bemiddeling van het rijksbureau getracht heeft be slag te leggen op de waterleiding buizen. De fabrieken, die daar voor door het rijksbureau werden aangeschreven, bleken in één verband te zitten, en een afspraak met elkaar te hebben gemaakt. Daarom wordt een onderzoek ingesteld naar andere buizen. Het verdere over de Zeeuwsch VI. waterleiding berust op onkunde of boos opzet. Te verwachten is, dat in den loop van het vol gend jaar het pompstation aan- (96 »Laat mij een paar dagen hier vertoeven by u, het is zoo natuur lijk, dat ik onder de heerschende omstandigheden hier troost zoek en raad, tot de zaken bij ons ge schikt zijn, zeg aan vader, dat ge mij toegankelijk wilt maken voor zyu invloed en daaraan arbeiden, en daarvoor zorgen, dat ik myn lot meer gelaten drage, dat ik troost scheppe nit zijne levensbe schouwing of uit zijn vertrouwen op God, naar hij het noemen wil. Zorg alleen, dat ik ontsnappen kan aan het toezicht van myn man, die opeens begonnen is den baas te spelen. Nu of nooit moet ik myn geluk grijpen wees my behulpzaam, moeder, laat my hier met Landry het noodige bespre ken en afspreken, daar my ieder bezoek ontzegd is te ontvangen of af te leggen, >Ik zal zien, Marie, wat mijn geweten mij toelaat,zei mevrouw Gerland bedrukt, slaat u na thuis* brengen, het is tyd eD uw vader i* moede en aangedaan,* En Marie ging heen, veel lich ter dan zij gekomen was. Thuis gekomen ging zy de kamer haars schoonvaders voorby en hoorde zy de stem van haren echtgenoot, die stem, welke eens haar hart had doen beven van hartstochte lijk woest verlangen. Het was nog diezelfde diepe mannelijke klank en de woorden welke hy sprak en die Marie hoorde, gaven ge tuigenis van het goede, edele, moedige hart, gelouterd door leed en berouw. Maar klank en woor den waren haar vreemd geworden, zij vonden den weg niet meer tot haar hart, om het te kunnen onttrekken aan zonde en verderf. Korven vol looi en kransen, gevlochten uit de schoonste lente bloemen, werden van Barnrode gebracht naar de kerk van het klooster der Ursulinen, om dit te tooien. De oude huisbewaarster, die op het landgenoot haar ambt bekleedde, maar toeh spoedig zon beengaan, had die zelf gevlochten met bevende handen en dmzend tranen waren gevallen op die bloemen, afgesneden voor den plechtigen dag welke hare jonge meesteres wachtte. Een plechtige dag zou het zijn, de vrome zusters noemden het een vreugdedag, besteed kan worden, en dat het over twee en een half a drie jaar van goed water voorzien zal zijn. Technisch gebeurt er niets zon der het rijksbureau. De Minister moet alles goedkeuren. Voor zooveel de ferryboot be treft, meenen Ged. Staten te kun nen herhaien, dat van het ter in zage gegeven plan niet is afge weken, wat de hoofdzaken be treft. Wat de rechtspositie der amb tenaren betreft, Ged. Staten wil len eerst eens afwachten de re geling van het Rijk, die binnen kort te wachten is. Over verbetering van een paar honderd meter weg van den weg Axel-Neuzen, even buiten Axel, zullen Ged. Staten overleg plegen met den hoofdingenieur van den Prov. waterstaat. Door een der leden is gevraagd, in verband met de tekorten op den bootdienst Neuzen—Hans- weert, en nu de locaalspoorweg in Zuid Beveland voltooid is, of er voor Ged. Staten geen aan leiding is te overwegen alleen de verbinding Neuzen Hoedekens- kerke te onderhouden. Door een ander lid werd aangedrongen op beperking van den Zondagsdienst, vervoer van goederen en auto's. Een ander lid wenscht aansluiting van de tram op de laatste boot Hansweert--NeDzen. Eenzelfde verzoek werd gedaan voor den trein te Neuzen. Nog is er op de beperkte trein verbindingen gewezen, die Z. Vlaanderen heeft voor de zomer dienstregeling Breskens —Vlissin gen. Vervolgens is er gewezen op een vermindering van het verkeer met de verschillende bootdiensten op de W. Schelde, wat breedvoerig met cijfers werd aangetoond. Dit lid meende, dat er iets zal moeten gebeuren om daarin verbetering te brengen, b.v. maar drie veren te houden, n.l. Breskens—Vlissingen, Neu zen—Hoedekenskerke, Walzoor- denHansweert. Beter ware het, als het Rijk deze veren overnam. Gezocht moet worden het ver voer te vergrooten. Daarvoor is maar voor vrouw Lehnen was het treuriger en stiller zelfs dan op die dagen, waarop zij dierbare geliefde meDschen had toever trouwd aan den schoot der aarde. Man en kind waren gestorven, Felicita's moeder was heengegaan in den bloei harer jeugd en van haar geluk, den heer en mevrouw Hersking had zy na elkander zelf de oogen toegedrukt. Dat waren wel stille treurige dagen, waarop het hart zoo bedroefd en zoo eenzaam zich gevoelt en men te moede is, als ware daar opeens niets meer te doen, niets meer te verrichten en als zou men niet weten, wat nu te beginnen met den overvloed van tijd. Maar die toen waren weggegaan, die had de dood geroepen en die deelden veler lot, zoo ook de treurenden maar de weg, dien Felicita betradj die leidde naar een levend graf, zooals de oude vrouw weenend beweerde en den feestdag die haar wachtte, die dag was oneindig veel treuriger dan de sterfdag der geliefden, die waren voorgegaan, die tot God gingen op zijn roep. Wanneer zij zoo rondkeek in den geplunderden tain, in het ledige stille huis, dan snikte zy lnid j zij had ook zooveel beleefd hier, zhad jaren geleden met een noodig: verlaging der tarieven en geen hooge tarieven voor auto's, speciaal vrachtauto's. In verband met den Zondags dienst gaf een lid in overweging dè zgn. tweede feestdagen met weekdagen gelijk te stellen, als 't geen Zondagen zijn. Gevraagd werd, of door op heffing van één der drie boot diensten op de W. Schelde niet bezuinigd kan worden. Naar aanleiding van een en ander meldden Ged. Staten, dat de aigemeene opmerkingen op de W. Schelde aanleiding geven tot de mededeeling, dat de commis sie van toezicht op dien dienst sedert eenigen tijd bezig is ge gevens te verzamelen voor de samenstelling van een rapport over die inrichting. De vraag om een dienst der Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg maatschappij te laten aansluiten op de laatste boot Hansweert— Neuzen, zal aan de directie dier maatschappij worden voorgelegd. Ged. Staten verwijzen betref fende de klacht over de beperkte treinverbindingen van Zeeuwsch Vlaanderen naar de vragen van den heer Wallien, en het ant woord daarop, d.d. 10Juni 1927. Bij de vaststelling der stoomboot dienstregelingen worden zooveel mogelijk verschillende belangen overwogen, maar 't is niet doen lijk aan allen recht te doen wedervaren. Als de ferryboot in exploitatie is, zal overwogen worden, of de tarieven, in het bijzonder die voor auto's, gehandhaafd moeten worden. Alg. beschouwing. De heer Wallien vindt, dat Zeeland aan de grens van zijn belastingheffing is gekomen. Laat dat voor de Staten een ernstige overweging zijn om te bezuinigen. Zorg moet worden gedragen, dat. voor de electrificatie niet meer" gelden, dan tot nu toe, moeten worden gevoteerd. Voorts moeten de tekorten op de bootdiensten zooveel mogelijk worden beperkt. Inkrimping der provinciale be moeiingen met de gezondheids- vroolijk hart voor Felicita's moe der de kransen gevlochten, welke de kerk zonden sieren, waarin zij verbonden zou worden met haren echtgenoot, zy had de kleine Felicita, toen deze als moederlooze hierheen gebracht werd, op de armen gedragen en toen ze in Barnrode was, haar verzorgd met angstige zorg. Zij had nooit geluk gezien en genoegen in de stille donkere oogen van dit kind maar toen was Felicita thuisgekomen als een gelukkige bruid, zoo zalig door bovenaardsche vreugde, dat de oude brave vrouw God dankte uit de volheid van haar hart. En un mevrouw Hersking lag in den koelen schoot der aarde bij man en kind, in het huis der vreug de was het stil geworden als in een graf en in Felicita's hart ledig en treurig als in den ge- plunderden tnin, waar geen bloe men meer stonden en de wind alleen zijd spel dreef ont de ver welkte geknakte bloesems. En toch was Felicita een bruid de oude vrouw kon het toch niet b^grypen en wilde het toch niet gelooveD, dat ook een bruid des hamels gelukkig was. Den volgen* dan dag zou zy hare gelofte at* leggen, eindelijk was zy na byna tweejarig oponthoud by de Urgu- zorg bijv. wil spr. echter zeer zeker niet. Inzake de regeling der rechts positie van het personeel werd gewacht op de rijksregeling. Dil was in 1924 en nog wacht men. Deze regeering heeft wederom een wetsontwerp over deze zaak in bewerking. Blijft de regeering wachten, dan blijft het personeel ook wachten. Spr. drong op zedelijke gronden aan op de tot standkoming der rechtsregeling en diende een motie in, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd in de komende najaarszitting te komen met een regeling van de rechtspositie van de personen in publieken en semi-publieken dienst der provincie. De heer Onderdijk protesteerde nog eens tegen de samenstelling van het college van Ged. Staten. De helft van het aantal kiezers is nu niet door Ged. Staten ver tegenwoordigd, de samenstelling berust nog op de coalitie. Wan neer dit echter zuiver was, dan had ook de V. B. geen zetel moeten hebben. Spr. geeft toe, dat er bezuinigd moet worden, doch zeker niet op overheidszorg voor de gezond heidszorg. De overheid moet in grijpen als het parficulier initia tief tekort schiet. Spr. behandelde de kwestie der zuigelingenzorg. Er is wel eenige verbetering gekomen, doch geen afdoende. De rechtspositieregeling is een heele lijdensgeschiedenis geweest. Steeds werd de zaak maar ver schoven. In 1918 werd al ver wezen naar de rijksplannen. Spr. had een motie over de instelling ingediend, doch nu de Chr. Hist, dit hebben gedaan, trok spr. de zijne in. Spr. behandelde daarop de te korten der gewone huish. diensten der provincie. Hij wenscht een toelichtenden staat bij elke be grooting. Er zijn buitengewone uitgaven gedaan uit de gewone middelen. De heer Welleman betoogde ook dat spr.'s fractie buiten Ged. Staten is gehouden. lineu gekomen tot het inzichl, dat deze stap den vrede in haar zou verzekeren, van welks bestaan de abdis zoowel als de biechtva der haar overtuigden, zij het ook dat haar eigen hart hieraan niet gelooven wilde, en eindelyk had ook de heer Gerland gehoor ge geven asn de beden zijner doch ter, voor wie hij waarlyk geen hoop meer voedde op aardsch geluk. Barnrode zou de bruids gift zijn der jonge non het ge schenk, waarvan de gerechtelyke akte reeds was opgemaakt, zon op den dag der inzegening aan het klooster worden overgegeven. Voor den heer Gerland was de dag bestemd tot de feestelijkheid, geheim gehoudeD, daar men voor zag, dat de beslissende stap zijner dochter hem te zeer zou ont roeren 6d wellicht nadeelig zou werken op den vrede eD de ziele- rust van het jonge meisje. Op Felicita's wensch waren daarom reeds sedert zes weken geen brie ven meer tusschen hen gewisseld, om hare rust en hare vrome over denkingen niet te storeD en de heer Gerland had haar beloofd, geen gewag te makeu van haar besluit, voor het was ten uitvoer gebracht. WonÜ vervolgd,) f. y,

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1