Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - V1 a a n d e r e n No. 32 DINSDAG '26 JULI 1927. 43e Jaarg. J: C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Hoe zal 't worden. Wanneer men vraagt waarom feitelijk het oproer te Weenen is ontstaan, kan volgens de Ween- sche correspondent van de „Avp." niemand daarop een juist ant woord geven. Drie jonge mannen, die tot een conservatief-politieke partij behooren, hebben vanuit een herbergvenster te Schattendorf in het Burgenland op een troep voorbijtrekkende socialisten ge schoten. Twee dooden zijn ge vallen een oorlogsinvalide en een onschuldig knaapje van 8 jaar. Bovendien werden verschil lende personen gewond. De drie beklaagden werden door de jury vrijgesproken, evenals de vrouw van den beroemden operazanger Grosavescu vóór twee weken die haar eigen man had doodgescho ten, en de slagersknecht Wimpas- singer, die enkele maanden ge leden zijn vrouw met een bijl het hoofd insloeg. Een onrechtvaar dige justitie zult ge zeggen Jawel, maar het jury-systeem is daaraan schuldDe jury der leeken, die misdadigers vrij spreekt, die een moord op hun geweten hebben, terwijl iemand, die een stuk brood steelt, door den gewonen rechter tot gevan genisstraf wordt veroordeeld. De Weensche bevolking was woedend over deze vrijspraak, vooral daar het hier om een po litieke kwestie ging. En politiek is alles in Oostenrijk, hèèl het openbare leven is met politiek doordrenkt. Aan partijpolitiek gaat het Oostenrijksche volk ten gron de. Men kent er slechts twee groote politieke kampeneen linker- en een rechterfront. Beiden hebben hun eigen gewapende organisaties, die beter getraind zijn dan gewone soldaten. Zij exerceeren en houden „oefenin gen", zij ontmoeten elkaar in de straten der stad, zoowel als in het open veld en kleine veld slagen worden geleverd, waarbij dooden en gewonden vallen. Zóó gaat het reeds sinds jaren en (94 Zij schreef een paar woorden in het Fransch op een visitekaartje en zond dit aan Landry met de betuiging van haar spjjt, dat zij hedeu avond geen bezoek kon ontvangen. Oamiddellyk hierop liet zij z ch eenvou lig en huiselijk aaukleedeu en ging daarna, in weerwil van het late uur, nog uit, haren man, indien hij naar haar moeht vragen, de boodschap ach terlatend, dat zij naar hare ouders was gegaan maar Alexander dacht niet aan haar, haar gedrag had opnieuw vergelijkingen in het leven geroepen tusschen haar en Felicita en nu dwaalden zyn gedachten ver terng in een geluk kigen, gelukkigen tyd, versierd met het lieve beeld van Felicita en met de reine zalige liefde van zyn hart. Die herinneringen, uf- Bchoon verbonden met zooveel droefheid, verhieven hem toch boven de kwellingen van zijn dagelijkseh leven, h(j gevoelde zleh beter en reiner in deze bB- Ungeloose liefde, in dit selfsueh- geen sterveling, die er aan denkt, aan deze wantoestanden een einde te maken. Totdat nu ein delijk, na de bloedige vechtpar tijen te Weenen, de regeering inziet, dat het zóó niet langer gaat, en zij de legers van beide partijen wil ontbinden. Doch eerst moesten er bijna honderd dooden vallen en meer dan duizend per sonen gewond worden, die voor een deel voor hun heele verdere leven ongelukkig zijn Op de communisten wordt de schuld geschoven en het is niet onwaarschijnlijk, dat deze een groote rol hebben gespeeld en den opstand systematisch hebben voorbereid. Een wilde menigte heeft het paleis van justitie in brand gestoken, heeft petroleum en benzine in en tegen het ge bouw uitgegoten en heeft de boeken en documenten van het ministerie tegelijk met uit de ramen geworpen meubels en portretten van vroegere keizers op straat verbrand. Politie-agenten werden op gruwelijke manier mishandeld en beestachtig ver moord. Hun uniformen werden als tropheeën aan lantaarnpalen opgehangen en courantenbureaux van conservatieve en clericale bladen werden bestormd, vernield en in brand gestoken. Ook werd een poging gedaan de gevangenis te bestormen om de gevangenen in vrijheid te stellen en zelfs in de buitenwijken werd in politie- bureaux alles kort en klein ge slagen. Politie-agenten werden opgehangen en in wapenwinkels drong de woedende menigte bin nen om vuurwapenen en munitie te stelen. Soldaten rukten aan met machinegeweren en geduren de enkele dagen hebben zich te Weenen wilde scènes afgespeeld. Een algemeene staking werd ge proclameerd en geen enkele trein reed meer, post, telefoon, tele graaf, noch radio functionneerden, in het buitenland werden de wildste geruchten omtrent Weenen en Oostenrijk verspreid. Buitenlanders, die zich in Oostenrijk ophielden, konden niet wegreizen en in de straten van tig en toch zelfverloochenend ver langen. Marie sloop intusschen diep iu haar mantel gehuld het huis uit, waarop zij aan den dichtstbijzijn- den hoek der straat door een heer werd opgewacht, die haar den arm bood en met haar verdween. Eerst een uur later, toen de heer Gerland en zyn vrouw reeds het avondmaal gebruikten, kwam zij in bet huis harer ouders aan, daar het ongeloofeiijke verhalend en troost daarvoor verlangend. De heer Gerland had haar vol deel neming aangehoord, hij was ten hoogste er door getroffen en alleen verwonderd, dat zij de nadere bij zonderheden der zaak niet kende. »Waarom,« zeide zij snibbig, »ik houd my niet gaarne bezig met de onderdeelen eener zoo vuile zaak, ik heb aan het geheel genoeg.* »Het is een hoogst treurige zaak,* zeide de heer Gerland na denkend, >een groot ongeluk.* iGoddank, vader dat wy het eindelijk na zoo langen tijd eens zjju,« hernam Marie verheugd, >vaak twijfel ik er aan, of ge wel belang in mjj stelt.* Hij schudde het hoofd. >Ge zijt onrechtvaardig, zooals ge soo dikwijls zijtgewis is het Weenen werden tal van taxis aangehouden, waarna de inzitten den gedwongen waren uit te stappen. Een ware terreur heersch- te en men weet nog niet en zal dit wel nooit te weten ko men of men met socialistische of communistische opstandelingen te doen had. Thans is aan de staking een einde gekomen en ook het schie ten in de straten heeft een einde genomen. Elk oogenblik echter kan het opnieuw beginnen. Tal van gebouwen zijn door kogels beschadigd en de omgeving van het paleis van justitie is voor het verkeer gesloten, daar men vreest, dat de muren van het uitgebrande gebouw ineen zullen storten. Politie-agenten met geweren en sabel, patrouilleeren door de straten en een nieuwe „schutz- wache", een politiecorps, dat uit burgers bestaat en dat pas door den burgemeester werd op gericht, doet dienst in de binnen stad. Het zijn uitsluitend socia listen, die in dit nieuwe corps zijn getreden en zij staan niet op al te goeden voet met de mannen van het oude, officieele politie corps, dat op de volksmenigte heeft geschoten. Eerst nu vangt de eigenlijke staatscrisis aan en niemand weet, hoe de toestanden zich kunnen ontwikkelen. Gaat 't hier om een strijd tusschen socialisten en de (christelijk-sociale en groot-Duit- sche) regeeringspartij, of zullen beiden samenwerken om de orde en rust te herstellen Zal de tegenwoordige regeering-Seipel aftreden om plaats te maken voor een coalitie-bewind met de so ciaal-democraten Aan geen van beide kanten weet men zelf eigenlijk wat men wil en de at mosfeer in de stad is nog ner- veuser dan zij tijdens de gevechten was, omdat niemand weet, wat de toekomst zal brengen. Kameroverzicht. In de zitting der Eerste Kamer heeft de heer de Zeeuw Woens- eeu ODgeluk voor den armen Alexander, maar als ik hem be klaag, zoo verheug ik mij, dat ge nu in de gelegenheid zijt te be- wyzen, hoe groot uwe liefde is en wat een ware vrouw waard kan zijn in den nood. Toon nu, wat ge doon kunt voor hem, treost hem nu en richt hem op, houd het hoofd nu omhoog in oogeluk en nood, waaraan ge bei den geen schuld hebt. Maak zijn nieuwe positie in de wereld hem nu gelukkiger door uw vroolijke lach, versier ze met uw liefde, geef haar waarde door een moe dig, standvastig, beseheiden ge drag en schuw geen offer, door de omstandigheden geëischther inner u veel meer, dat hij niet geaarzeld heeft, zyn geheels le vensgeluk op te offeren, toen het uwe eer gold.* De verbazing van Marie was langzamerhand overgegaan in een volkomen ontzetting. >Maar, vader toch, wat denkt geriep ze eindelijk uit, »ge kunt toch niet in ernst meenen, dat ik met Alexander, met mijn schoonmoeder en zyn excel lentie, den heer bediende MUller, als een dienstbode in Amerika zal Werken Neen, zoover reikt kelfs bw bevel niet j het is on- ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. dag zijn interpellatie gehouden over de wijze, waarop de gunning plaats had van den bouw van de brug over de Koningshaven te Rotterdam. Zooals men weet, heeft de Regeering aan de ge meente Rotterdam aangeboden, indien zij het werk aan een Nederlandsche onderneming gun de, haar een gedeelte van de hoogere aannemingssom te ver goeden. Dit ten einde het werk in het land te houden en dus te doen strekken tot bestrijding van de werkloosheid. Dat de gemeente Rotterdam ten slotte toch aan een buitenlandsche aanbieding de voorkeur gaf, doet aan het be ginsel niets af. Hoofdzaak is de vraag, of de wijze, waarop hier steun werd aangeboden wel ge- wenscht is en of wij daardoor niet weder een weinig verder afdwalen in de richting van de door de meerderheid van ons volk niet gewenschte protectie. Zoowel de heer van Embden als de heer Colijn keurden de houding van minister Kan in dezen af. Beiden verklaarden zich tegen deze wijze van bescherming van de Nederlandsche nijverheid Prof. van Embden achtte haar minder fair tegenover den buiten- landschen mededinger, die als laagste inschrijver recht had te verwachten, dat het werk aan hem zou worden gegund. En de heer Colijn verklaarde zich te veel vrijhandelaar om iets dergelijks goed te keuren. De heer Polak daarentegen kwam tegen deze beschouwingen krachtig op. Hij meende, dat waar bescherming in het buitenland overal hoogtij viert, wij ons ook wel iets in die richting mogen veroorloven. Toch is deze theorie, hoe een voudig zij schijnbaar moge zijn, zeer gevaarlijk, aangezien wij op die wijze alle protectionistische maatregelen zouden kunnen ver dedigen. En dit kan toch on mogelijk de bedoeling zijn van de sociaal-democraten. Maar de reden, waarom Werkspoor zoo veel hooger inschreef dan de buitenlandsche ondernemingen, ligt in de omstandigheid, dat de verantwoordelijk genoeg, dat ik den misstap myner jeugd heb moeten boeten door een huwelyk met Alexander. Ik was bijna nog een kind, ik zelf had wil noch oordeel en een liefdevol vader zou daarom de zaak bemanteld en der dochter de vrijheid gela ten hebben, later te huwen, als haar hart sprak »Maak my niet waauzinnig, Marie,* riep de heer Gerland uit op vertwijfelden toon, >laat mij niet gelooven, dat uw hart het offer niet had verlangd, het offer, dst mijne goede Felicita met het geluk harer jeugd, dat Alexander met zijn liefde heeft betaald, laat my niet gelooven, dat twee men- schen gescheiden en ongelukkig zyn om uwentwille, en tever- geefscb.* Zelfs voor mevrouw Amelia waren de verwyten van Marie toch te sterk en ook zy maakte tegenwerpingen en herinnerde hare dochter aan hare hartstoch telijke gevoelens 7oor Alexander, aan den nameloozen angst, of Felicita bewilligen zou in het offer. Marie trok de schouders op. »Dat was de wensch, om mjjn eer weer te herstellen, een kind fteut da rechte middelen daartoe arbeidsloonen hier veel hooger zijn dan in eenige an dere landen, o.a. Duitschland, en de werkt ij d korter. Deze hooge loonen en korter arbeids dag wilden de heeren de Zeeuw en Polak natuurlijk behouden cn om dit te kunnen bereiken had men gaarne den Regeeringssteun aanvaard. Men zal zeker later nog wel eens op deze zaak, die van groote principiëele beteekenis is, terugkomen, voor het oogen blik liep het debat dood doordien de zaak door de houding der gemeente Rotterdam hare prac- tische beteekenis had verloren. De Comptabiliteitswet gaf tot weinig debat aanleiding en werd zonder stemming aangenomen. Ditzelfde lot trof ook het wets ontwerp betreffende de nieuwe Middenstandscredietcentrale doch eerst nadat eenige leden hadden verklaard, voor de regeling zeer weinig te gevoelen, aangezien deze wijze van credietverleening aan den middenstand slechts zeer weinig levensvatbaarheid had ge toond. Maar niemand durfde de verantwoordelijkheid voor de ver werping van het wetsontwerp op zich te nemen, daar men geen andere oplossing wist. Geruimen tijd heeft de Senaat zich vervolgens bezig gehouden met de behandeling van het wets ontwerp voor het Wegenfonds. Vooral de heer Polak heeft eene lange rede gehouden, waarin hij o.m. weder zijn stokpaardje be reed betreffende schending van natuurschoon. Het betrof deze maal inzonderheid het zandpad in het Gooi dat door de provin cie zal worden verbreed en in een autoweg zal worden her schapen. Het wetsontwerp werd aangenomen. Aankomst Indië-Vliegers. Heen en terug naar Indië met een doodgewone K.L.M.-kist, die anders regelmatig tussen Amster dam en Londen of Parijs heen en weer vliegt. We kunnen trotsch zijn. Want dit is van beide tochten naar onze Overzeesche Gewesten niet en met achttieD jaar is men nog een kind, mijn hart heeft n u eerst gekozen »En wie, als ik vragen mag,* viel de heer Gerland haar op scherpen toou in de rede. Zij bloosde eenigszins, toen zy den naam van den kamerheer noemde. »Deze bemint mij zoo innig, zoo vurig,* voegde zy met trotsch zeltverirouwen er by, »dat ik lust gevoel, om de zijne te worden en een band te verbrek n, die my en Alexander tegelijk ongelukkig maakt. O, geen oogenblik heb ik mij thuis gevoeld in een fami lie. waarvan een instine'matig bewustzyn, dat zij mij nieteven- boortig is in geest en ziel, dat zij my gescheiden heeft. Ik heb vroe ger alleen afkeer gevoeld van den minister van oorlog, nu is het een niet te overwinnen walging, die mij is aangeboren tegen alle bedienden. En daarom, vader, geef aaD het besluit, dat dé ramp van heden in mij tot rijpheid heeft gebracht, uwe goedkeuring en wees tevreden, ais ik van Alex ander scheid, om een plaats in te nemen, die uwe dochter meer waardig is.« Wordl vervolgd.) AXELSCHE it4#*®) COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1