Slapeloosheid Binnenland. Mphardt's Zenuwtabletten Landbouw. Gemengd Nieuws. de democratische meerdeiheid in de Kamer zooveel mogelijk remt Geen gelegenheid Jaten ze dan ook voorbij gaan om den al armkreet aan te heffen over den z.g.n. staat van ontbinding waarin volgens hen het Belgische leger verkeert. Natuurlijk wordt dan eerst en vooral gezegd, dat Duitschland gereed staat om als een tijger op zijn prooi het arme België te springen. De Berlijnsche correspondenten on zer z.g.n. nationale landen hebben blijkbaar opdracht gekregen he Belgische volk zoo bevreesd mo gelijk te maken voor de Duitsche revanche. Het kleinste berichtje uit Duitschland omtrent de eene of andere parade van de Reichs- wehr wordt tot een ontzettende manifestatie aangedikt. Betreu renswaardig daarbij is, dat de huidige minister van Larfdsver dediging de Broqueville, aan dit spelletje terdege meedoet. Deze hield vorige week in den Senaat een redevoering, waarin hij o.a beweerde, dat de Duitsche sol daten 3, 5, 6, ja zelfs 8 jaar moe ten dienen, iets wat hij in Febr. j.l. reeds in de Kamer uitba zuinde. Duitschland meent, dat het nu welletjes is en heeft zijn gezant te Brussel, Herr von Keiler, op dracht gegeven den minister van Buitenlandsche Zaken om nade ren uitleg te vragen, wat reeds is gebeurd. Vander Velde heeft bij deze diplomatische stap van Duitschland's vertegenwoordiger duidelijk laten merken, dat hij het geenszins eens is met de hetz- campagne. Zender nog maar te trachten de houding van de Bro- qeuville te rechtvaardigen heeft hij er zich stipt toe bepaald maar als tusschenpersoori op te treden Ondanks het aandringen van Herr von Keiler heeft de Broqueville geweigerd kenbaar te .maken, waar hij zijn tendentieuze inlich tingen nopens de Reichswehr heeft gehaald. Het wil ons voorkomen, dat Duitschland het geval-de Broque ville aü sérieux neemt. Immers von Keiler wilde onmiddellijk in zage krijgen van het stenogra phisch verslag der ministerieele verklaring welk verslag drie dagen later toch zou gepubliceerd worden. Interessante verklaringen legde de Belgische minister van Bui tenlandsche Zaken dezer dagen in de Belgische Kamer af, ten aanzien van de Belgisch-Neder- landsche betrekkingen. Hij zeide het geheel met onzen minister Beelaerts eens te zijn, dat beide landen elkaar niet kunnen voor bijgaan en dat het niet alleen een wederzijdsch, doch ook een Euro- peesch belang is, dat zij in goede verstandhouding met elkander leven en als goede buren zich met elkander verstaan. Om een juist oordeel te vellen over de gezindheid van België ten op zichte van Nederland, zouden de buren (d.i. Nederland) goed doen, even weinig waarde te hechten aan de activistische manifestaties als aan de roerige uitingen van tegengestelde minderheden, die van geen belang en onverant woordelijk zijn. Gevecht in de Kamer. In de Belgische Kamer had Donderdag een heftig incident tusschen communisten en socia listen plaats. Ter gelegenheid der behandeling van het wetsontwerp, waarbij wordt bepaald, dat de mijnwerkers gedelegeerden zullen benoemen bij de mijninspectie, hield de communist Jacquemotte een bijzonder hevige redevoering tegen de sociaal-democraten, wien hij te midden van beleedigingen en scheldwoorden als „lafaards" en „raddraaiers" verweet dat zij zich nooit met de quaestie had den beziggehouden, en zich thans eerst het lot der mijnwerkers aan trokken als vergoeding voor de verhooging van hun parlemen taire schadeloosstelling. Ondanks de tusschenkomst van verscheiden Kamerleden en van de boden en ondanks de Kamer voorzitter kwam het tot een ru moerig gevecht, waarbij over en weer klappen vielen. De tweede communist, van Overstraeten, kwam eveneens tusschenbeide, doch het tiental socialisten, die aan het bakkeleien deelnamen, gingen ook hem te lijf en het gevecht werd algemeen. Toen schorste president Brunet de zitting, werd het publiek uit de tribunes verdreven en keerde geleidelijk de rust terug. Nadat de zitting was hervat, kon Jacque motte in een wel rumoerige maar toch gekalmeerde vergadering zijn rede voortzetten. Des avonds is de Kamer voor onbepaalden tijd op recès gegaan Engeland In de zitting van het Engelsche Lagerhuis is een aantal belang rijke verklaringen afgelegd over de buitenlandsche politiek van Engeland. Wel het allerbelangrijkst is de mededeeling, door Chamberlain gedaan, dat de huid ge regeering zich ten stelligste heeft voorge nomen, geen enkele overeenkomst met een buitenlandsche mogend heid aan te gaan zonder dat het parlement daarin is gekend en daarin zijn goedkeuring heeft ge hecht. Dat is werkelijk een stap van beteekenis in de goede richting dat breken met de geheime di plomatie waarnaar zóó zeer is verlangd en waarvoor zóó is geijverd. Het is nu maar te hopen, dat dit goede voornemen ook tot uit voering wordt gebracht, zoowel naar de letter als naar den geest, en dat de herinnering aan de verplichtingen, die lord Grey, achter den rug van het parlement om, indertijd heeft aangegaan met Frankrijk, die zeer veel hebben bijgedragen tot het ontketenen van den wereldoorlog en zóó veel aan menschenlevens en aan geld aan het toen nogVereenigd Koninkrijk hebben gekost, de huidige bewindvoerders en hun opvolgers in lengte van jaren zal weerhouden van een derge lijke dubbelzinnige politiek. De verklaring van den Engél- schen min. van Buitenl. Zaken was een antwoord op een rede van den socialist Ponsonby, die niet onduidelijk zinspeelde op een Engelsch ltaüaansch geheim verdrag. Hieruit volgt, dat het geen Chamberlain zeide voorna meiijk betrekking heeft op Italië en een pertinente ontkenning is van de geruchten volgens welke zoo'n verdrag zou zijn gesloten. Een andere belangrijke mede deeling van Chamberlain was, dat hij nooit van plan is geweest de Europeesche mogendheden aan te sporen een anti-Russisch front te vormen integendeel, den anderen Staten heeft aanbevolen, hun betrekkingen met Sowjet- Rusland te verbeteren. Zeer vermoedelijk heeft Cham berlain hier voor zichzelven ge sproken. Hij toch is een warm en eerlijk voorstander van het herstel van den uiteindelijken vrede in Europa. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat er in de huidige Engelsche regeering andere stroomingen zijn, althans zijn geweest, welke niet zoozeer trachten de Engelsch- Russische tegenstellingen te over bruggen. Gisting in Indië. Het blijft in onze Oost broeien. Telkens weer duiken oproerige plannen on en verschillende arres tatie's hebben weer plaats gebad, waarbij blijkt, dat de commuisten niet stil zitten en vooral met veel geld hun mannen wi ten tekoopen om de bcoze plannen uit te voe ren. Het is er niet pluis. AXEL, 19 Juli 1927. De in deze gemeente gehouden collecte tot steunverleening aan degenen, die belangrijke schade leden door de storm- en wervel winden in Zeeland, Gelderland n Overijsel, heeft opgebracht de som van f 824,60. Het uitstapje naar Hoek op j.l. Zaterdagavond is aan „Concor dia" goed bevallen. We behoe ven er niet veel van te zeggen, want een dichterlijk aangelegde zond ons het verslag in versmaat als ingezonden stuk, waarnaar we bij deze verwijzen. De Waterleiding. Door het raadslid, den heer A. Th. 't Gilde is aan den voor zitter van den gemeenteraad ver lof gevraagd en verkregen, om in de eerstvolgende raadszitting (vermoedelijk aanst. Dinsdag) een interpellatie te houden naar aan leiding van de verschillende ge ruchten, die omtrent de werk zaamheden van de N V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding - Maat schappij loopende zijn. In verband daarmede zijn aan Burgemeester en Wethouders door den heer 't Gilde de volgende schriftelijke vragen gesteld le. Is het juist, dat door de N.V. „Z.-VI. W. Mij." eene (zij het voorloopige) aankoop van terrein noodig voor de exploitatie onder de gemeente St. Jansteen heeft plaats gehad, tot een opper vlakte van pl.m. 100 H.A. voor de somma van f150.000? Is naar de meening van Uw College deze grondprijs niet te hoog en in overeenstemming met gelijkwaardige aangrezende per ceelen landerijen, zooals beweerd "wordt? 2e. Is het juist, dat .ongeveer half Februari j.l. eene (zij het voorloopige) inschrijving heeft plaats gehad voor de levering van buizen ten kantore van den voorzitter der Z.-VI. W.-Mij., waarvan later bleek, dat ver scheidene leden van den Raad van Toezicht er onkundig van waren en waarbij uitdrukkelijk aan Nederlandsche firma's (door wier bemiddeling althans uiterst voordeelig te leveren was) ge weigerd is offerte te maken Indien juist zijnde, achten B. en W. dergelijke handelingen in overeenstemming met een nood zakelijk goed beheer en dienstig tot het vestigen van vertrouwen in de leiding der Z-VI. W.-Mij. 3e. Achten B en W. het ge- wenscht, dat de voorzitter der Z-VI. W.-Mij. tevens optreedt als haren rechtskundigen adviseur? .4e. Is het juist, dat één der heeren commissarissen aandeel houder is van de Fransch-Bel- gische (Bona-buizen) industriëele onderneming met welke onder handelingen zijn aangeknoopt be treffende eventueele levering? Indien juist zijnde, acht uw college zulks bevorderlijk tot het wegnemen van den algemeen ontstanen geest van wantrouwen 5e. Achten B. en. W. het met het oog op de tarieven, waarom trent men ook op het Rijksbureau geen voldoende licht verschaft, gewettigd en niet riskant om een al te zwaren en onevenredigen druk te leggen op de'bevolking, met name v-ooral op de arbeidende bevolking in den middenstand En dat terwijl vaststaat a. dat de rentevoet belangrijk lager is dan in 1923. b. dat de huizenprijs minder is dan toen werd geraamd. e. dat het objekt belangrijk kleiner is dan datgene dat aan dezelfde kosten in 1923 is ge projecteerd niettegenstaande 30 der Z.-Vlaainsche bevolking af zijdig blijft. 6e Zoo uw college op deze vragen geen bevredigend ant woord geeft, wat stelt het zich dan voor van de verder door den Raad aan te nemen houding ten dezen opzichte en 7e. Zou het geen over weging verdienen adheasie te betuigen aan het binnen eenige dagen te verwachten rekwest van de Raadsmeerderheid van Ter Neuzen, die het besluit genomen heeft het leeningsvoorstel te ver werpen Het is te verwachten, dat ook in onze gemeente omtrent de waterleiding het laatste woord nog niet is gesproken, al is nu ook het besluit der leening ge vallen en misschien reeds uitge voerd. Ten huize van dhr. R. Wael- put te Zuiddorpe werd Zaterdag j.l. door notaris Dumoleyn te Hontenisse 9 H.A. 27 A. 80 c.A. (20 gem. 247 roeden) bouwland toebehoorende aan dhr. Em. Dhert aldaar, geveild. De massa werd ingesteld voor f22100 door dhr. Cam. Baecke te Westdorpe. Met ingang van 1 Augustus is te Sas van Gent benoemd tot gemeentelijk architect, de heer J Hennink teTerneuzen. Tot heden werd deze functie mede uitge voerd door den opzichter van den waterstaat, den heer van Aken Naar Zei. meldt zijn te Hulst verschillende zakenmenschen ver baliseerd wegens het niet vol doen aan de zegelwet (niet ze gelen van kwittantie's en reke ningen). Een inspectie was in gesteld bij verschillende nering doenden Men zij dus op zijn hoede, want er staat een boete op van ten hoogste f 100 Over de Aardenburgsche verkiezingskwestie verneemt de Midd Crt., dat het gerechtelijk oflderzoek nog steeds in vollen gang is. Dezer dagen vertoefde weer een rechercheur in de ge meente. Het deskundig onderzoek zou hebben aangetoond, dat er vervalsching heeft plaats gehad, en dat de verschillende krassen en strepen niet gelijktijdig zijn aangebracht met het roodmaken van het vakje, terwijl ook dui delijk werd vastgesteld dat het onderliggend vlak beide keeren verschillend was. Uit St. Jansteen. Zondag werd alhier een ver gadering gehouden van de land bouwersvereeniging „Ons Be lang". Ofsch«on de vereeniging uit Roonrsch Katholieke leden bestaat, had zij echter niet het recht om zich Roomsch-Katholiek te noemen en dus had de pastoor de Zeer Eerw. heer Preijers erop gewezen, dat de Bisschoppelijke goedkeuring op regl. en statuten ontbreekt en aangedrongen op aansluiting bij den R. K. Bond. Ofschoon uitgenoodigd, was de pastoor niet ter vergadering maar hij had het bestuur in overwe- ging gegeven om af te treden en dan in een gecombineerde ver gadering met de R K. boerenbond een nieuw bestuur te kiezen. De voorzitter zeide, dat het bestuur meende niet het recht te hebben om zoo'n belangrijke be slissing te nemen zonder er de leden in te kennen en daarom was deze vergadering belegd. Er werd weinig over gesproken, alleen vroeg een lid naar de con tributie, die bij de N C. B veel hooger was. Zonder eenig voor stel van Bestuur of wie ook Werd alzoo schriftelijk over dit punt gestemd. Op zichzelf was dit noodig, want het betrof een deli cate zaak, waarin ieder vrij ge laten werd, wat alleen bij schrif telijke stemming mogelijk was De uitslag was, dat met 42 tegen 2 stemmen besloten werd om niet bij den R K. bond aan te sluiten. „Ons Belang" blijft dus bestaan, zooals zij is en ofschoon men ons niet Roomsch noemt, zoo merkte mqn op, zoo werd toch een financieele bijdrage ver leend voor de bloemenhulde aan het H. Hartbeeld, waardoor men zich toch geloovig toonde. Goed zoo mannen, niet in naam, maar in daden toonen wat gij zijt, dat is het ware. De veulenkenring. De veulenkeuring heden ge houden door de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard is een succes geweest voor wat de inzendingen betreft en het is eigenlijk jammer, dat deze vereeniging, uit oorzaak van een slecht voorziene kas zich moet bepalen tot een veulen- reuring, want heusch er is lief hebberij genoeg dat bleek om een mooie paardententoon- stelling te houden. Er waren ingezonden 23 merrie veulens, 14 eenjarige merries, 26 hengstveulens, 14 eenjarige heng sten, 10 tweejarige en 4 hengsten met afstammelingen, totaal dus 9j paarden. De jury bestond uit de heeren G. Buijze, Biervliet, Joh de Feijter en Kr. de Kraker te Zaamslag, die de 1-jarige paarden, de 2- jarige hengsten en de hengsten met afst. keurden. De andere klassen werden gekeurd door de heeren Em. van Acker, West dorpe, F. Dekker Fz. te Ter Neuzen en Joh de Feijter Jr., te Schoondijke. De uitslag was als volgt Merrie veulens: 1 Blon dine, van H. de Feijter, 2 Elza, van idem, 3 Rabande, van S. de Feijter, 4 Hermine, van M Puy- laert, Zirddorpe, 5 Mina, van C. de Putter, Zaamslag Ee rv. verm. van P. B. van Hoeve, Emma, van B. Goethals, Neuzen, Her- mina, van S. Pieters, Philippine, en Flora, van L Wiemes. Eenjarige merrie's: 1 Ada, Jac. Weijns, 2 Cappa, F. Dekker Pz3 Julma, dezelfde. Eerv. verm.: Dorine, J. Weijns, Clarette, S, van Hoeve, en Flora, J. de Mul, Zaamslag. Hengstveulens: 1 Papini, Jac. de Feijter, Boschkapelle, 2 M. Puiilaert vnd., 3 Dictateur, H. de Regt, Terneuzen, 4 Laboureur, A. H. Dekker Jr., Zaamslag, 5 Albion, F. Dekker Pz en 6 Opera, S. van Hoeve. Eerv. verrfi. Herman, Wed. W. de Feijter, Marienne, P. Dekker Pz., Germinal, A. C. Puijlaert, Zuiddorpe, Max, F. Dekker Fz. vnd. en Alfred, van F. Dekker Pz. E e n j a r i g e h e n g s t e n. 1 Joubert, Ph. J. van Dixhoorn, 2 Blondel, dezelfde, 3 Cambrinus, A. van Arenthals, Zaamslag. Eerv. verm.Ph. J. van Dix hoorn, Lodewijk, S. van Hoeve, Guust, C. van Hoeve, Zaamslag. Tweejarige hengsten. 1 Peter, Stal van Dixhoorn, 2 Hans, Kr. van Hoeve, Terneuzen, 3 Diamant, D. Dees, Zaamslag. Eerv. verm. Pallieter, Stal van Dixhoorn, Henri, C. van Hoeve vnd. Pallieter d'lsaac van Stal van Dixhoorn. Hengsten m e t A f s t a m- ming: 1 Wilson, „De Ver wachting", 2 Ingersol, „De Toe komst", eerv. verm. Joubert, „Hoop op Vooruitgang" Zaamslag De hengst Marius van A. H. Dekkerjz. Zaamslag was ofschoon opgegeven, niet meer aanwezig, daar deze aan goeden prijs was verkocht op de tentoonstelling te Breda aan een Gelderschen lief hebber. De heeren bij wier naam geen woonplaats staat wonen te Axel. Vijl personen omgekomen. Gisteren is op op den weg van Groningen naar Meppel dt. Ton- ckens uit Groningen, die met zijn echigeuooto, twee zoons en een dochter met vacautie uit Gronin gen vertrokken, roet zijn auto tegen een boom gereden. De boom knapte at en de auto vloog in de Drentsche Hoofd vaart. Er was, toeD het ongeval plaats had, nie mand op den weg. De auto was een gesloten wagen en de inzittenden konden er niet uit. Doktoren uit Diever en Dwin- geloo in allerij ontboden, konden slechts den dood constateeren. Zes loodsen afgebrand. Te Loosduinen is Vrijdagnacht brand uitgebroken in een der loodsen, welke dienen als op slagplaats voor zaden en land bouwwerktuigen. Aangewakkerd door den wind breidde het vuur zich snel uit en sfoeg over op de andere loodsen, zoodat toen de brandweer uit Den Haag tegen half een op het terrein van den brand verscheen, 6 loodsen in lichte laaie stonden. Omstreeks 2 uur was de brandweer het vuur meester. Zij wist het hoofdge bouw en de aan den overkant van de veilinggrachten gelegen woningen, voor welke groot ge vaar bestond en welke reeds waren ontruimd, te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt op 80.000 k f 100.000 geschat. De politie te Enschedé heeft zekeren B. aangehouden, die zich schuldig moet hebben gemaakt aan verduistering van tengevolge van de zomerwarmte overwint men spoedig door het ge1 bruik van een paar Glazen buisje 75 cf. Bij Apolh. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2