Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- VI aan der en. No. 30 DINSDAG 19 JULI 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Dienen. Het is een glorieus werk, om te midden van het wereldgebeu ren om ons heen, op den uitkijk te staan en te zien, hoe hier en daar en overal, telkens en telkens weer, in steeds stijgend aantal, de symptomen opduiken van een groote, wonderlijke mooie om wenteling, die zich in het men- schelijk denken over de gansche wereld voltrekt. Jawel, natuurlijk zijn er ook de sceptici nog, die met een schouderophalen willen spreken van een idealistische vlaag of iets van dien aard. Maar met een schouderophalen of een minachtend woord worden geen feiten, sprekende, lichtende fei ten, weerlegd. Feiten, die als zoovele symbolen zijn van den vooruitgang, die er in de gedach ten en opvattingen der menschen plaats heeft gevonden en steeds voortschrijdt. Want is het geen bewijs, dat er toch iets veranderd moet zijn in de opvattingen om trent hun werk en het zakenleven in het algemeen, als men een Amerikaansch bankier met nadruk hoort pleiten voor de hoogere waarde van den rijkdom der ziel, boven dien verkregen door stof felijke middelen? Een bankier, nietwaar, gold toch immers voor de personifi catie van het materialisme in zijn grofsten vorm en een Amerikaan- sche bankier had heelemaal een dubieus tintje. En wat verklaart nu een man als Irvin S. Cobb in het American Bankers' Associa tion Journal Niets minder, dan dat hij bankier zijnde ge looft, dat hoeveel waarde het ook voor één van ons (d.w.z. de ban kiers) mag hebben om eerlijk verdiende en zorgvuldig verza melde middelen te bezitten, het in laatste instantie de rijkdom is van de ziel, die veel meer waard is dan vele millioenen. Van een anderen hoek der aar de, komt een ander geluid, ook een wonderlijk blijmoedigen, be vredigenden geest ademend, en (92 »Het bou vergeefsche moeite zyn om uw toilet te voltooien, Marie,t hernam hij ernstig, >eu ge zult ook het bal niet bezoekeu ua dat gene gehoord te hebben, wat ik u heb mede te deelen.< Zij onttrok hem onzacht hare hand ik verzoek u kort te zijn, bedenk, dat ik bij al den eerbied, dien ik voor uw vader koester, hem toch niet zoo na sta, dat ik lust gevoel, in vrees en onthou ding een eindelooze tijd daaraan te gebruiken, om te luisteren naar zijne lotgevallen. Ik ben met als Felieita, van wie het my in het geheel niet verwonderd zou heb ben, als zij my by het noemen van uw vaders naam de knie zou gebogen hebben alsot het een heilige gold. Maar ik ben van een koeler kalmer natuur en boud het niet voor zonde om te dansen, al is uw vader iets on aangenaams overkomen.* Hy antwoordde niet op die bittere woorden, nog steeds dreet ten aanmerking over Felieita hem nu is de auteur daarvan niemand anders dan de Hertog van York, zoon van den Koning van Enge land, die verklaarde dat de heele wereld thans uitziet naar leiders, in staat den geest van welwil lendheid te paren aan den geest van patriottisme. Welwillendheid en patriottisme, waren dat niet twee eigenschappen die het land het meest van noode had, om de verschillende vraagstukken op te lossen? Maar met dat patriot tisme bedoelde de prins geen luidruchtige chauvinistische va derlandsliefde, maar den geest, die een mensch bezielt in zijn dagelijksch werk, om zijn mede- menschen te dienen, hoe beschei den ook, en aldus ertoe bij te dragen om zijn land een geluk kiger plek te maken voor hen, die het bewonen. In het zakenleven zien we, ook hier te lande, een groote beroe ring zich manifesteeren. Maar ook al weer een'beroering ten goede. Behalve door het indivi- dueele streven van groote zaken lieden, wier opvattingen en han delwijze reeds eerder van een stoffelijke op een geestelijke basis worden overgebracht en die hun bedrijf reeds lang zagen als een middel om de gemeenschap te dienen, is daar de Rotary-bewe- ging, die snel om zich heen grijpt, in alle landen, vooral ook in Nederland. De Rotary, die als motto voertdienstvaardigheid boven eigenbelang, stelt zich tot taak, om ons zelf, elkander en anderen steeds méér te doen be grijpen, dat ons levensgeluk en ook dat van anderen, afhankelijk is van de toewijding, die wij aan ons werk geven en de liefde, waarmede wij onzen arbeid ver richten en dat wij die liefde en die toewijding alleen kunnen geven aan werk, waarbij andere menschen gediend zijn. Maar volgt uit dit alles, uit dit motief voor ons werk: dienen, niet dadelijk, dat dit de weg is, waar langs ten slotte de controversie van arbeid en kapitaal zal wor den opgelost? Want bij door voering van dit principe „dienen" het bloed naar de wangen en Marie wist dit, en terwijl zij boos op hem was om den harden strijd van zyn hart, maakte zy hem dien strijd dagelyks moeilijker, stiet hem het mes steeds dieper in de woude en verheugde zich daarover met wreeden lust. «De zaak geldt ook u, Marie, zeide hy zoo bedaard mogelyk, »waut het geldt hier familieëer, aanzien en positie, rang en naam, alles wat wij v»n vader hebben en waarop ook gy als zyn schoon dochter mede aanspraak op hadt.« «Aauzien, positie,* zeide zy on geduldig, «verklaar u dan toch eindely k.« «Vader heeft zich schuldig ge maakt aan een misgrijp,* zeide bij beklemd en men kon zien hoe moeilyk hem dp bekentenis was welke zyn positie ten zeerste ge vaar deed loopen, ja zelis onder mijnde. «Jaren geleden heelt hy zich laten verleiden tot een ver- valsching.* «Tol een vervalsching 1* viel zy hem opspringend in de rede op een toon van toorn en trots, >o, loei, hoe laag 1 Was het iets anders, maar bedrog, gemeen be drog, dat is walgelyk 1 Hoe kunt ge spreken van familieëer, hoe kan die door zulk een misgrijp, en „liefde" bij het werk, zal de bewering van een dr. John Mc Dowel waar worden, als hij zegt, dat er dan „geen wil zal bestaan om het kind te exploiteeren en den arbeider te laten verhonge ren". En aan den anderen kant zal bij een dergelijke gesteldheid de arbeider er toe komen, zijn volle deel bij te dragen en dan kan er ook geen sabotage zijn en geen doel om den werkgever te benadeelen. Weer een andere schakel in den keten van glorieuze teekenen des tijds is de oprichting te Dublin van een nieuwe Iersche Vredesvereeniging, welker leden een verdrag onderteekenden, waarbij zij beloofden geen enkel aandeel te zullen nemen in het voeren van oorlog en te helpen aan het opbouwen van een nieuwe sociale orde, waarvan de grond slagen zijnsamenwerking en verdraagzaamheid. Het is werkelijk een glorieus werk, om zóó op den uitkijk te staan. Dr. C. Weensche onlusten. Omtrent de te Weenen uitge broken onlusten wordt gemeld De menigte verkeerde in een toestand van onbeschrijfelijke op winding en de tooneelen, die zich afspeelden rondom de bran dende overblijfselen van het ge heel verwoeste Paleis v. justitie, alwaar allen, waaronder tal van vrouwen, onder het zingen van revolutionnaire liederen wilde rondedansen maakten, herinneren aan de dagen van de Fransche revolutie en de verwoesting der Bastille. De leiders hadden de controle over hun menschen ver leren en toen de socialistische burgemeester van Weenen, Carl Seitz en de President van de Republikensche Garde, de voor malige minister van Oorlog, Ju lius Deutsch, het volk bezwoeren de brandweer te laten passeeren, opdat het schoone in Renais- saince-stijl opgetrokken gebouw zou kunnen worden behouden, werd dit geweigerdzelfs wer- dat den schuldige uitstoot uit de familie, gevaar loopen 1 Da naam Roda blijft rein als ooit, al ware ook het doen en denken van uw vader bevlekt met het vuil der laagheid zulk een misdaad ver breekt de baoden des bloeds. Het zal de scheiding tusschen ons on overkomelijk maken voor levens lang, want dit scheidt ons maar z ij n schuld kan den glans m ij- n e r eer geen kwaad doen, die blijft smetloos als te voren.* Hij zag haar aan met seD zon derlinge uitdrukking en zij moest zich daarover gekwetst gevoeieD, want zy wachtte geen antwoord at, maar nam dadelijk opnieuw het woord. >Ik heb geen lust, aan het mis drijf 7an uw vader mijne weinige genoegens op te off >ren, het bal bezoek ik in alle geval en als gij er geen last ia hebt my te ver gezellen, dan zal Landry myn geleide z(jn.< «Dat zal hy niet,* hernam Alex ander met oaverstoorbaren ernst, «ge zult hier bljjven, Marie, en zoo beleetd zijn mij aan te hooren. Ik sprak immers over een ver valsching van myn vader Met een verachtelijk gebaar wierp zy het hoofd achterover, «Nu, die refyaliching,* ging hij den steenen geworpen naar Seitz, die gedwongen was zich in vei ligheid te brengen. Het betrekkelijk klein aantal dooden is te verklaren uit het zeer gereserveerde optreden der politie, die de menigte niet aan viel, doch er de voorkeur aan gaf te wachten, tot de woede gekal meerd was. Blijkens het politierapport werd in de Lichtenfelsstrasse door de betoogers het vuur geopend. Ook werd geschoten voor het Paleis van Justitie, alwaar de politie eveneens van de vuurwapens ge bruik moest maken om een 40 tal zich in het gebouw bevindende politie-beambten te bevrijden. Door de tierende menigte werd ook het redactiebureau van de „Reichspost" in brand gestoken, waarna de zetmachines totaal werden vernield. Vervolgens werd een aanval gedaan op he. station, dat een for- meele bestorming had te door staan. Na de inneming van het station, werd het treinverkeer stopgezet. Uit de provincie werden voort durend leden der republikeinsche garde aangevoerd. De aanleiding tot de ongere geldheden te Weenen was het volgende In januari 1.1. werden bij een twist tusschen sociaal-democra tische arbeiders en oud-strijders te Schatiendorf, in het Burgen- land, een arbeider en een acht jarige knaap doodgeschoten en vier arbeiders en een zesjarig jon getje gewond. Den 13de dezer, 's avonds te half tjen, werden de drie beklaagden in het daarop betrekking hebbende proces vrij gesproken. Voor het gerechtshof had zich een aantal jongelui ver zameld, die de uitspraak, deels met hoerageroep, deels met flui ten begroetten. Zij werden door de politie uiteen gejaagd. België. Tijdens de bespreking over de begrooting van Buitenlandsche Zaken heeft minister Vandervelde zich uitgelaten over de relaties voort, «betreft noch wissel, noch documenten, maar onzen naam. Wy siaan in de verste verte niet in betrekking tot de vrijheeren Von Roda, wij stammen af van een armen dorpsonderwijzer een voudig Muller genaamd.* «Alexander, neen dat is niet mogelyk 1* riep zy ontzet uit, «zoo schandelijk kan uw vader niet ge handeld hebben het zou vreese- lyk voor ons zijn, als we door zijn schuld plotseling geworpen waren iu het niet van den lagen stand. Muller 1 ritmeester Muller, ik kan het niet verdragen u zoo te hooren noemen, minder nog zelf dien naam te moeten voeren.* Alexander beschouwde haar met een byna medelijdende uit drukking op het gelaat, het con trast tusschen het edele waardige gedrag zijner moeder en dat zijner vrouw kwam maar ai te sterk voor het oog. «Ik verzoek u, spreek toch een woord,» zei Marie ongedul dig deze onverschilligheid brengt my tot het uiterste, bedenk, dat in myne aderen geen Müllers- bloed vloeit, Hoe kwam uw vader er op, een edelen naam, welks waarde een dorpsonderwijzer nsuweljjks te schatten, te met Holland. Feitelijk heeft hij in zijn redevoering zelf niets bij zonders gezegd, dat zoden aan den dijk zou kunnen zetten. Dat er bij Holland een flinke dosis goede wil bestaat om tot een op lossing te komen inzake zekere geschilpunten, had hij reeds vroe ger, n.l. na zijn onderhoud met jhr. Beelaerts van Blokland te Genève, aan de journalisten ver klaard. Het Kamerlid Herman Vos was blijkbaar niet tevreden met de vaak holle phrasen van Zijne Excellentie en vroeg haar daarom ook op den mar. af, wat zij dacht van het optreden der annexio- nisten in Hollandsch Limburg en Noord-Brabant. Van der Velde voelde goed dat hij uit zijn schelp moest komen. Zonder dat hier of daar werd geprotesteerd kwam het uit zijn mond dat de drijve rijen der annexionisten ten streng ste moeten afgekeurd worden en dat de regeering tegen hen zal ingrijpen, als dit.... noodzakelijk mocht blijken te zijn. „La Nation Beige" neemt het den heer Vos ten zeerste kwalijk, dat hij Vander Velde weer met zoo'n „Hollandsche" vraag heeft lastig gevallen, waardoor de Re geering feitelijk werd verplicht te bekennen, dat zij de Nothombis- ten als een „quantité négligeable beschouwt. Hetzelfde blad had het over de kanalenkwestie. Onmiddellijk na de verwerping van het verdrag had België zijn leger moeten mo- biliseeren, zoo klonk het. Immers, in 1919 heeft België de kans voor goed verkeken, zoodat in April j.l. aan het kanon alleen het laatste woord diende gelaten te worden. Men voelt ook hier weer goed, dat de Belgische Nationalisten van heel de Scheldequaestie een machtsquaestie maken, waarom het dan ook heel begrijpelijk is, dat noch Frankrijk noch Engeland er lust toe gevoelt zich met de zaak in te laten. De militairisten in België kun nen het maar niet verkroppen, dat inzake militairen dienstplicht stelen «Ik moet u verzoeken, ten minste een beteren vorm te kie zen voor uwe bittere gedachten,* hernam Alexander met zijn yzige koudheid, «gij hadt by mijn vader gelegenheid genoeg gehad, te lee- ren, hoe men verschoonend en geduldig aanhoort en de man, die u in deze kunst des harten zoo verre te boven gaat, deze man was maar een bediende* «Te veel! te veel riep Marie buiten zichzelf uit, «ge wilt my alleen straffen, Alexander, ge drijft alleen een wreed spel met myge moogt Miiller heeten, maar ge zijt niet de zoon van een bediende 1* Werkelyk schitterde voor de eerste maal iets als een wreede vreugde in de goedige blauwe oogen van den jongen man, toen hy de smart zag zyner vrouw, welke ontsproot uit zoo,n onzui vere bron. «Myn vader, ofschoon tot stu« deeren bestemd en reeds be kwaam voor de universiteit, was toch nadat h(j in militairen dienst getreden was, de bediende v&u den heer Von Roda,* hernam hij op beslisten toon. {Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT,

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1